Ļ. cien. SIA “Spilva” valdes priekšsēdētājai L. Bemhenai

Paldies par izrādīto interesi par projektu evielas.lv! Pēc pirmās jūsu vēstules mēs priecājāmies, ka esam pamanīti un nolēmām atbildēt uz aizrādījumu un nepublicēt produktus, kas bija atvērtā iepakojumā. Šādi produkti tika nopublicēti tāpēc, ka produktu attēlus mums atsūta mūsu draugi un citi entuziasti. Ievietojot tos datubāzē, mums nešķita, ka kādam varētu būt svarīgs to izskats, nevis etiķete, kurā ir minēts produkta sastāvs. Esam šo nepilnību novērsuši un sekosim, lai turpmāk šādas vizuālas nepilnības vairs nerastos.

Pēc otrās vēstules no jūsu pārstāvjiem “Velmers un Velmere” un atkārtotiem piedraudējumiem sākt tiesvedību, nolēmām sākt ar jums atklātu dialogu un atbildēt uz jautājumiem un aizrādījumiem.

Nekādi nevaram jums piekrist par nevienlīdzīgu produktu pozicionēšanu un jūsu argumentam, ka mēs vēlamies jūs pretstatīt SIA “Pūre Food”. Jūs jebkurā brīdī kā kustības “Entuziasti pret kaitīgām e-vielām” dalībnieki varat iesūtīt jebkura ražotāja produkta un tā etiķetes fotogrāfiju. Vēl jo vairāk – esam runājuši ar dažiem veikalu tīkliem, bet neesam saņēmuši apstiprinājumu, ka drīkstam iet un fotografēt viņu tirgoto produkciju noliktavās, plauktos un stendos. Vienīgie veikali, kas uzreiz atsaucās, ir ekoveikali, tāpēc viņu tirgotās produkcijas klāsts mūsu portālā ir ievērojami palielinājies. Tādēļ atkārtosim vēlreiz – projektā evielas.lv mēs nenodarbojamies ar produktu salīdzināšanu. Ja tāds būtu mūsu mērķis, projektam būtu pavisam cits informācijas organizācijas risinājums.

Nav arī taisnība, ka esam novērtējuši SIA “Spilva” produktus. Ja vēlreiz uzmanīgi apskatīsities projektā evielas.lv, redzēsit, ka neesam devuši neviena produkta novērtējumu. Novērtētas ir tikai e-vielas, bet, lai atvieglotu patērētājiem izvēles iespēju, pievienojām tām arī Latvijas Republikā nopērkamus pārtikas produktus, tādejādi ļaujot cilvēkiem, piemēram, ar alerģiju pret kādu konkrētu e-vielu ātri atrast to saturošus produktus un atturēties no to lietošanas.

Projektā evielas.lv novērtējums par E-vielu ietekmi uz veselību ir apkopots no daudziem informācijas avotiem, galvenokārt oficiāliem zinātniskiem pētījumiem. Mūsu datubāze nebūt vēl nav pilnīga, un pie tās ir jāturpina darbs, bet uzskatām, ka jau šobrīd tā sniedz noderīgu informāciju, īpaši cilvēkiem ar veselības problēmām.

Tas pats attiecas uz dzīvnieku izcelsmes e-vielām – tās un produkti, kurās tās ietvertas, var nebūt kaitīgi, bet veģetāriešiem un cilvēkiem ar pārliecību ir ļoti būtiski izvairīties no šādiem ražojumiem. Kādam citam, savukārt, būs būtiski izvairīties no produktiem ar e-vielām, kas ražotas no akmeņogļu darvas, ģenētiski modificētiem augiem vai, piemēram, kukaiņiem. Jūsu produktos var būt visi šie komponenti, bet, lai zinātu pilnīgi droši, mums būtu jums jālūdz papildu informācija par katras jūsu izmantotās e-vielas izcelsmi un ražošanas tehnoloģiju. Iespējams, ka šo informāciju var iegūt LR Centrālajā statistikas pārvaldē. Vēl projektam būtu ļoti noderīga informācija par katras e-vielas daudzumu SIA “Spilva” produktos. Ja sniegsit šādu informāciju, mēs būsim ļoti pateicīgi un to visu apkoposim savā datubāzē un nopublicēsim.

Vēstules turpinājumā, vēlamies izcelt mums pieejamo informāciju par dažām SIA “Spilva” produkcijā izmantotām e-vielām.

Gandrīz katru gadu ir kāds pētījums par nātrija benzoāta kaitīgumu. Te ir tikai daži no tiem: Sauthemptonas universitāte, “The Lancet“ dokumentu arhīvs un informācija medijos: BBC, “The Time“, CNN, “Channel4“. Tomēr oficiāls EPDP (EFSA – European Food Safety Authority) viedoklis ir – joprojām nekas nav pierādīts. Īpaši interesanti ir argumenti, kāpēc nekas nav pierādīts. Bet vismaz viens ir panākts, EPDP pati sāk lielu un apjomīgu pētījumu, kas diemžēl var ilgt pat daudzus gadus. Pārtikas rūpniecībai ir vajadzīgs laiks, lai pārkārtotos un atrastu veselīgākas alternatīvas. Jums noteikti nav noslēpums, ka EPDP darba iznākumu ļoti ietekmē pārtikas industrijas lobiji, kuriem sāktos milzīgas problēmas, ja pēkšņi šīs vielas aizliegtu. Fakts, ka, sadzērušies krāsainus burbuļūdeņus, bērni kļūst hiperaktīvi, nervozi un kašķīgi, nez kāpēc nav pietiekams arguments! Dažus nepārliecina pat tādi pētījumi, kas liecina par neatgriezeniskām sekām, ko veselībai rada šaubīgākās e-vielas.

No pārtikas tehnoloģiju un peļņas viedokļa ir saprotams, kāpēc jūs iestājaties par tiesībām pievienot saviem produktiem nātrija benzoātu un krāsvielas, kā, piemēram, produktā “Franču mērce“. Tomēr pat tādi smagsvari kā “Coca-Cola” pārstāja pievienot nātrija benzoātu diētiskajai kolai. Un ne tāpēc, ka zinātnieki daudzos pētījumos pierādīja tā kaitīgumu, bet gan patērētāju spiediena un ekoloģiski apzinīgā dzīvesveida arvien lielākas izplatības dēļ. Citiem vārdiem – patērētāji pieprasa veselīgākus produktus, un komersanti, kas to spēj saprast, šo vajadzību jau apmierina, lai nezaudētu tirgus daļu. Pārējiem saviem produktiem “Coca-Cola” turpina pievienot nātrija benzoātu, aizbildinoties ar tehnoloģiskām grūtībām mainīt ražošanas procesu. Vairāk par to šajā rakstā.

Projekta “evielas.lv” dalībnieki un entuziasti vēlas informēt un diskutēt arī par tādām e-vielām, par kuru nekaitīgumu (un vajadzību tās izmantot) pasaules sabiedrības viedoklis vēl nav galīgs. 2004. gadā Eiropas Savienībā aizliedza izmantot divas pārtikas piedevas, kuras līdz šim tika uzskatītas par nekaitīgām. Tās ir propilparabēns un nātrija propilparabēns. Tomēr Latvijā joprojām pēdējo pievieno gaļas ēdieniem. Ja mēs pareizi saprotam situāciju, tas notiek ar Latvijas atbildīgo institūciju ziņu, tomēr ļoti ceram, ka arī Latvijā tās aizliegs un drīzumā aizliegto pārtikas piedevu sarakstam pievienosies arī nātrija benzoāts.

Ja vēlreiz uzmanīgi apskatīsit SIA “Spilva” ražoto produktu “Franču mērce“ , ievērosit, ka tā sastāvā ir kumačs 4R, viela, kas ir aizliegta ASV, Norvēģijā un Somijā. Šogad tā tiks aizliegta arī Lielbritānijā. Šīs vielas funkcija ir produkta nokrāsošana sarkanā krāsā. Francijā šo mērci iekrāso sarkanu ar Merlo vīnu, kajenas pipariem un tomātu pastu. Savā pirmajā vēstulē atsaucāties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 158 “Noteikumi par obligātajām nekaitīguma prasībām pārtikas piedevām un pārtikai, kurā izmantotas pārtikas piedevas, kā arī prasības pārtikas piedevu marķējumam”, kas nosaka nekaitīguma prasības un to, ka pārtikas piedevu lietošana ir atļauta tikai tad, ja ir pamatota to lietošanas tehnoloģiskā nepieciešamība un šo mērķi nevar sasniegt ar citiem līdzekļiem. Ar kādu argumentu jūs varat aizstāvēt kumača 4R neaizstājamību? Turklāt Latvijā ir spēkā arī Ministru kabineta noteikumi Nr.596, kas ierobežo šīs un citu e-vielu lietošanu un izplatīšanu pirmsskolas mācību iestādēs. Tie ir spēkā jau 7 (septiņus) gadus un šajā laikā tiem ir bijuši arī vairāki papildinājumi, tāpēc jums bija visas iespējas ar tiem iepazīties un attiecīgi rīkoties.

Mūsu likumīgās tiesības ir informēt sabiedrību par e-vielu īpašībām, jo uz pārtikas etiķetēm ir tikai vielu nosaukumi un numuri, bet daudzi sabiedrības locekļi ķīmiju izprot maz vai pat nemaz. Ja, jūsuprāt, tiesības publicēt skaidrojumus par e-vielām ir jāiegrožo, tad tā ir gan patērētāju izpratnes kavēšana, gan vēršanās pret vārda brīvību vispār – vairākumā gadījumu prettiesiska rīcība.

Nevēlamies ar jums tiesāties, bet esam nolēmuši uzsākt parakstu vākšanas kampaņu, lai vērstu SIA “Spilva” uzmanību, ka sabiedrībai rūp veselīga pārtika un ka interneta resurss evielas.lv ir sabiedrībai noderīgs.


Ar cieņu un cerot uz produktīvu sadarbību,
Entuziasti pret kaitīgām e-vielām


  • pareizi, vienīgais, kā var turēties pretī, ir maksimāla situācijas publicitāte

  • Yes, tā turpināt!! :)

  • evielas.lv
    visu cieņu beidzot kāds kautko šai virziena ievirzīja lietas!
    pārējiem iesaku pieiet šai lietai ļoti nopietni

    jo uz zemes ir pārāk daudz cilvēku, tāpēc mēs lēnām tiekam indēti!

  • Jā!!! Es ar parakstos!

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.