P.Koelju: ‘Par zobenu mākslu’

Pirms daudziem gadsimtiem, samuraju laikmeta Japānā tika uzrakstīts darbs par zobenu cīņas garīgo aspektu – Nesatricināmais saprāts, ko pazīst arī kā Tahlana traktātu. (Tahlans bija gan paukošanas meistars, gan dzenbudistu mūks.) Esmu saīsinājis un pielāgojis savai grāmatai dažus šī traktāta fragmentus.

Saglabāt mieru. Īsts dzīves sapratējs zina, ka nekam nav ne sākuma, ne beigu, tāpēc arī uztraukumam nav nekāda pamata. Cīnies par savu pārliecību un neko necenties pierādīt, tavai dvēselei jābūt tikpat rāmai kā drosminiekam, kurš pats izvēlas likteni.

Tas noder gan mīlestībā, gan karā.

Nekad nepazaudēt sirdi. Ja cilvēks ir pārliecināts par savu kārdināšanas prasmi, par spēju īstajā laikā pateikt īstos vārdus, tic, ka pareizi kopj un liek lietā savu ķermeni, viņš nedzird “sirds balsi”. Tā dzirdama, vien esot pilnīgā harmonijā ar apkārtējo pasauli, un nekad nav dzirdama, iedomājoties sevi par pasaules nabu.

Tas noder gan mīlestībā, gan karā.

Iejusties otra ādā. Mēs esam tik ļoti nodarbināti ar domām par to, kā pareizi izturēties sabiedrībā, ka aizmirstam kaut ko svarīgu. Proti, lai sasniegtu izvirzīto mērķi, cilvēkam jāsadarbojas ar citiem cilvēkiem. Tāpēc ir par maz tikai vērīgi lūkoties apkārt, nepieciešams arī iejusties citu cilvēku ādā.

Tas noder gan mīlestībā, gan karā.

Satikt īsto skolotāju. Mēs savā dzīvē sastopam daudz cilvēku, kas vēlas mums kaut ko iemācīt – mīlestības vai iedomības dēļ. Kā lai atšķir skolotāju no aprēķinātāja? Atbilde ir vienkārša. Īstais skolotājs nekad nerunās par ideālo ceļu, bet norādīs māceklim vairākas takas, pa kurām iespējams nokļūt uz lielā ceļa un sastapt savu likteni. Kad māceklis nonācis uz šī lielā ceļa, skolotājs palīdzēt vairs nevar, jo katram ir savi izaicinājumi.

Tas nenoder ne mīlestībā, ne karā, bet bez sapratnes par to cilvēks nekur tālu netiks.

Izbēgt no draudiem. Mēs bieži domājam, ka nav nekā labāka par sapņa īstenošanu dzīvē par katru cenu. Tā ir lielākā kļūda. Lai piepildītu sapni, nepieciešams palikt dzīvam, tāpēc ir jāiemācās izvairīties no briesmām. Jo vairāk plānojam savu rīcību tālu uz priekšu, jo vairāk iespēju kļūdīties -tādējādi mēs neņemam vērā četras svarīgas lietas: citus cilvēkus, dzīves skolu, kaislību un savaldību. Jo vairāk esam pārliecināti, ka visu kontrolējam, jo tālāk esam no šīs iespējas. Briesmas uzrodas negaidīti, un strauju atbildes rīcību nav iespējams ieplānot kā svētdienas vakara pastaigu.

Tāpēc, ja vēlaties būt harmonijā ar savu mīlestību vai cīņas uzdevumu, iemācieties rīkoties ātri. Uzmanieties, lai prasmīga pasaules vērošana nepārvērš jūsu dzīves pieredzi par kaut ko mehānisku – šai pieredzei vienmēr jākalpo “sirds balss” saklausīšanai. Kaut arī nepiekrītat tam, ko šī balss vēsta, cieniet un uzklausiet to. “Sirds balss” vienmēr zina īsto brīdi, kad jārīkojas un kad jāpaliek mierā.

Tas noder gan mīlestībā, gan karā.


no Paulu Koelju
grāmatas „Kā aizplūstoša upe”


 • 4 masonu likumi:
  1. Paarzini savu pretinieku (tas ir muus visus)
  2. Upuree Visu nepiecieshamo
  3. Esi bezgaliigi pacietiigs
  4. Aizmirsu :D:D:D
  ==================
  Samuraju principi vairs nav aktuaali, jo Masonu lozjas ir Kjiinaa, Japaanaa un arii Latvijaa

 • Padomju armijas likumi:
  1. Komandierim vienmēr taisnība.
  2. Ja komandierim nav taisnība, skatīt pirmo punktu :D

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.