Vaives pagasta padome – iespējams tālredzīgākā Latvijā

Mums visiem ir pienākuši grūti laiki un neviens bez mūsu pašu gribas un līdzdalības šīs grūtības nemazinās. Gribu visus informēt, ka pēc valdības rīkojuma tiek samazināts pašvaldības budžets un līdz ar to arī sociālajai palīdzībai domātais maciņš paliek plānāks.
Tomēr valdība joprojām cenšas visu atbildību novelt uz pašvaldībām, nedodot finansējumu, bet uzliekot par pienākumu sniegt palīdzību iedzīvotājiem izdzīvošanas jautājumu risināšanā.

Pats par sevi saprotams, ka šajā situācijā pirmām kārtām palīdzība tiks sniegta bērniem, sevi aprūpēt nespējošiem vientuļiem pensionāriem un invalīdiem.

Necerēsim uz brīnumiem. Kad sociālās palīdzības budžetā nauda būs beigusies, vienkārši nebūs vairs no kā maksāt pabalstus.

Nākošā būs grūtu pārbaudījumu ziema mums visiem. Grūtības ir vieglāk pārvarēt, ja esi tām sagatavojies. Tāpēc aicinu visus pagasta iedzīvotājus savlaicīgi gatavot pārtikas un malkas krājumus nākošai ziemai. Šobrīd ir jādomā par izdzīvošanu un tai ir vajadzīgas trīs lietas:
1)  mājoklis 2)  siltums 3)  pārtika

Jums visiem ir divas rokas, kuras spēj darīt brīnumus un gudras galvas, kas šīs rokas komandē. Tad ļausim rokām strādāt – savos dārziņos izaudzēsim visus nepieciešamos dārzeņus un kartupeļus, lai visi būtu paēduši.

Pagasta padome ir pieņēmusi lēmumu, nepieciešamības gadījumā iedalīt zemes gabalu , sniegt tehnisku palīdzību tā apstrādāšanai un izaudzētā novākšanai, lai trūcīgie un mazturīgie iedzīvotāji sev varētu izaudzēt kartupeļus.

Izmaksas par tehnisko palīdzību tiks aprēķinātas un samaksātas no sociālā budžeta kā pabalsti konkrētajiem zemes izmantotājiem.

Brīdinu, ka tie kuri nebūs pacentušies izaudzēt sev kaut vai kartupeļus, šī gada pēdējā ceturksnī, pabalstus pārtikas iegādei nesaņems!


Rudīte Petrova,
Vaives pagasta sociālā dienesta vadītāja
Pārpublicēts no “Vaives vēstis” Nr.51 – www.vaive.lv

Iesūtīja: Daiga, virsraksta autors: TautasForums.lv


 • Šo ziņu jādabū līdz katrai domei un padomei.
  1-dien mēģināšu runāt ar cilvēkiem, kuri varbūt varētu kaut kādā mērā palīdzēt šajā jautājumā. Var jau būt, ka mums vienkārši nav informācijas? Varbūt, ka vēl kādā pagastā cilvēki dara ko līdzīgu? Ja tā, tad dariet zināmu!

  Varbūt kādam ir pazīstamie Latvijas Pašv. savienībā?
  - http://www.lps.lv Šie varētu 1 centralizēto meilu visiem nosūtīt ar saiti uz šo rakstu ;)

 • Iespējams, ka Vaives pagasta pārstāvji var nosūtīt šādu centralizēto meilu pašvaldībām.
  Noskaidrošu pagastā par šo jautājumu.

 • Vecāki saka, ka šī ziņa martā esot bijusi pat televīzijā un ka Pašvaldību Savienības priekšsēdis A.Jaunsleinis esot teicis, ka šādā vai citādā formā pašvaldības šo priekšlikumu īstenošot.. Lai nu kā, dubults neplīst… Turklāt kaut kā neticu, ka visos pagastos ir sekojusi šāda rīcība.

  Vēl jo vairāk… Manuprāt, ir vērts nopietni apsvērt šīs idejas turpinājumu, proti, izdalīt noteiktas zemes platības, uz kurām cilvēki, kuriem nepieder zeme, var pieteikties mūža lietošanā (uz kādiem pāris ha), ar tiesībām zemi atstāt lietošanā saviem bērniem, kā arī ar laiku izpirkt pa visam. Zeme līdz tam paliek pašvaldības īpašumā un, ja cilvēks zemi neapsaimnieko, līgums tiek lauzts. Šādā veidā būtu pavisam cita attieksme, ja cilvēks saimniekotu savā zemē – varētu domāt par mitekļa celšanu utt. Arī kokmateriālu u.c. būvmateriālu sagādi, apmaiņā pret sabiedrisku darbu un koku atpakaļ stādīšanu, varētu organizēt ar pašvaldības atbalstu.

 • Ieliku šo ziņu savā draugiem.lv dienasgrāmatā, viena meitene komentāros raksta: “Dzirdēju par šo kāda LR 1 intervijā. No vairāk kā 40 cilvēkiem, kuriem palīdzība piedāvāta, pašrocīgai zemes gabalu apsaimniekošanai piekrituši tikai daži. Pārējie gaida, ka to kartupeli vai bieti viņam iedos jau izaudzētu.”

 • Naivie nabadziņi… Tur jau tas joks, ka neviens neko tiem cilvēciņiem nedos – tikai tad viņi raudās, ka “kuŗš gan to varēja zināt”…

 • Kaut vai daži no 40.. tas arī nav slikti. Bet tas, ka daudzi gaida, ka viņus kāds pabaros, arī fakts. Tā ir tā sabiedrības daļa, kas mani visvairāk biedē. Jācer, ka viņi ir tik neuzņēmīgi, ka īpaši grūtos laikos arī uz laupīšanu nevarēs sadūšoties..

 • Daudzi cilvēki nezina zemes īsto nozīmi cilvēka dzīvē – dzīvojot pilsētā, skrienot ikdienas steigā viņu saikne ar dabu ir gandrīz pārrauta..
  Par zemes būtisko nozīmi iepazinos grāmatā – Vladimirs Megre: grāmatu sērija “Skanošie Krievijas ciedri”
  -> http://www.tautasforums.lv/?p=155
  ~ ~ ~ ~
  Uzzināju ka zeme var būt ne tikai dzīvesvides,uztura un veselības nodrošinātājs bet daudz kas nozīmīgāks.

 • Jā, nu dīvaini, bet “Savs kaktiņš, savs stūrītis zemes” nav tikai Purapuķes stāsts, bet mūsu senču brīžiem nerealizējams sapnis simtgadu termiņos. Pilsētas iesūc cilvēkus, ka viņiem liekas – piens no pudelēm, maize no plaukta, desa no rūpnīcas, bet zemnieks ir īpatnis, kurš nezin kāpēc negrib dzīvot eiroremontā un centrālapkurē, citādi sakot – lauķis. Ar šo uzskatu es kādu laiku cīnījos, tad atmetu, jo visiem jau pieredzi neiedosi.
  Par 2ha- ar ko tos apstrādāt? Vai jau ir pieteicies kāds arklu kooperatīvs? Tur jau modernam traktoram īsti nav kur apgriezties, bet priekš lāpstas- nu, arī Ivo varētu noelsties!

 • Nav jau visi 2ha jāuzar.

 • Vajag domāt ilgalaicīgi un iestādīt daudzgadīgus augus, kas neprasa zemes KROPĻOŠANU ar aršanu (aizdedzini mani).
  ———-
  Zeme ir dzīva. Uzarot, apstrādājot ar minerālmēsliem un pesticīdinsekticīdiem tu nogalini zemi un un pats sevi nodarbini nejēdzīgi daudz.
  ———
  Es gatavaoju stādīšanasi šogad augu buķeti, kas man nesīs pārtiku nākamps 30 gadus bez aršanas, ecēšanas, akmeņū lasīšanas. Būs arī viengadīgie augi, protams – bet būš mazākums, ko varēs padarīt arī ar lāpstu. (to visu paveikšu kopā ar eksperimentālās mājas būvniecību)
  ——–
  Zeme dabīgā stāvoklī kuplo, aug un zeļ – ieej birzī, mežā paskaties – tur dzīvība PLOSĀS visā skaistumā bez minerālmēsliem, aršanas un ecēšanas
  ——–
  Dīzeļa un arkla lauksaimnicībai ir pienācis gals. Es piedāvāju strādāt ko pā pie sistēmas, kas ļauj iegūt lielāku ražu no zemes pleķīša (ieguldod daudz mazāku darbu), nekā tradicionālā veidā.

 • Aigaram Brūvelim

  Sveiki Aigar, vai varētu mazliet detalizētāk par augu buķeti, kuru gatavo stādīšanai?
  Es arī šogad esmu sameklējis zemes pleķīti, kur audzēšu pārtiku savai ģimenei, pašlaik prātoju, ko tad īsti vajadzētu audzēt? Būtu ļoti jauki, ja varētu padalīties pieredzē!

  Ps: Vai eksperimentālās mājas būvniecībā tiks izmantotas salmu ķīpas?

 • Ķīpas gatavot vēl neesu apguvis – vēl ir nedaudz laiks – tad redzēs.
  ——-
  Pie augu saraksta es strādāju – kad būs tik pilnīgs, ka man šķitīš OK, tad izanalizēšu to kopā ar vienu augu speciālistu.
  Kāds tev meils – pārsūtīšu darba variantu – vai tavs vārds ir P.M.?

 • mans meils ir c.oskars@inbox.lv, iniciāļi c.o., atsūtīšu savu vārdu un uzvārdu

 • Ja kāds šo varētu iztulkot.. Skat. lapas kreisajā pusē!!!

  Piesakies paveikt darbiņu
  Veikt daļēju vai pilnu tulkojumu N.I.Kurdjumova nelielajai, bet ārkārtīgi vērtīgajai grāmatai “Умный сад” (no krievu val.).

 • komentāri par aizsūtīto sarakstu
  ——–
  1. Saraksts ir jāpapildina ar konkrētām saluzturīgām, ikgadīgu ražu dodošām un konkētām šķiernēm – man ir tikai dažas konkrētas šķirnes atrastas
  ——–
  2. Papaildus ir jāstāda kartupeļi, bietes, iespējams tomāti un dažādi salāti katru gadu.
  ——–
  3. Vajag, ja iespējams, uzsākt dravniecību mazos apmēros – esmu to darījis salīdzinoši daudz – tātad būs arī medus un vitamīnu avots – putekšņi. Bites prasa salīdzinoši daudz uzmanību vasarā – tādēļ par to vajag apdomāties.
  ——-
  4. Šādu dārzu es stādīšu dienvidu nogāzē, jo tas paildzina veģetācijas periodu par dažām dienām
  ——-
  5. Koksnes un N kokus es stādīšu Ziemeļos, lai piebremzētu Ziemeļu vēju, koki, kas nes augļus – nākamie, krūmi pēc tam, dārzeņi un mazie krūmi pašos dienvidos.
  ——-
  6. Ļoti svarīgi ir N piesaistošie augi, jo N ir neitrāls, un zemē dabīgi neatroadas.
  ——-
  7. Minerāl mēsli nav jāpērk. Es izmēģināšu vāju JŪRAS sālsūdeni un saberzta granīta smidzināšanu dažās vietās, lai redzētu vai ir solītais efekts.
  ——-
  8. Anglijā ir vairāki tādi dārzu – mēģināšu uz kādu aizbraukt, lai uzzinātu kļūdas.
  ——-
  9. Ideālā variantā dārzā vajadzētu vistas vai pīles, kas noēd gliemežus un citus mošķus, kā arī bagātina un uzrušina augsni.
  ——
  10. Galējo variantu apstiprināšu pie pazīstama augu speciālista, lai izvairītos no nevajadzīgām klapatām.

 • Es arī šobrīd strādāju pie kaut kā līdzīga kā Aigars. Ļoti ieinteresēja permakultūra un dabiskā lauksaimniecība – bez aršanas, rakšanas, minerālmēsliem un mazākiem darba ieguldījumiem. Pieredzes vēl īsti nav bet šogad esmu iecerējis izveidot sakņu dārzu pļavas vidū izmantojot Fokina plakangriezni (esmu jau sācis), kā arī pārstādīju mežābeles uz savu dārzu no ceļmalām (iecerēti arī citi augi), kā arī grasos izveidot bišu stropus no bluķiem (it kā tā ir vienkāršāk, bet tad jau redzēs). Vēl iespējams arī pamēģināšu uzbūvēt pavisam nelielu mājiņu no salmu ķīpām (ja varēs atrast) vai arī no māliem+malkas+salmiem. Kā arī vēl jāpamēģina uzbūvēt neliels vēja ģeneratoriņš izmantojot automašīnas ģeneratoru.
  ——-
  Labprāt iztulkotu Kurdjumova grāmatu, bet šobrīd esmu sācis tulkot citu grāmatu par līdzīgu tēmu – dabisko lauksaimniecību un tās filozofiju (Viena salmiņa revolūcija), tāpēc pagaidām nesanāks.
  Šeit links par plakangriezni un uz dažām grāmatām šajā sakarā: http://www.ploskorez.lv/LibraryLV.html

 • Sveiki!
  vareni labas idejas jūs te apspriežat, kā reiz arī te vāros ap domu par šādiem pašvaldības dotiem zemes gabaliņiem, kur nomitināt trūcīgos iedzīvotājus, ļaujot tiem strādāt un saimniekot. laikam jau atliek vienīgi bombardēt pašvaldības ar šādiem lūgumiem – ti flašmobs jātaisa:) ja cilvēki sāks par to interesēties, pašvaldības sāks par to domāt, un atradīsies pretimnākošākas, varbūt tālāk no rīgas, kas pašas arī būs vīlušās virsvadībā, līdz ar to gatavas alternatīvākiem risinājumiem.

  esmu specializējies arhitektūrā un būvniecībā, risinu mezglus salmu ķīpu mājai. pats jau sev esmu uzcēlis gāzbetona māju, bet ir plāns siltināt to ar ķīpām. derētu šo to eksperimentālu šovasar uzbūvēt, tīri no ķīpām un kokmateriāliem (kokmateriāli tagad lēti, 70Ls kubā)

  redz, kur tas sāls – cilvēkam ir jābūt brīvam – savā saimniecībā jēgpilni pastrādājot ir iespēja sevi nodrošināt, tālāk jau paliek lērums brīva laika, lai pašizglītotos, vai šad tad pastrādātu kādu algotu darbu naudas ieguvei. tas vāveres ritenis, kad cilvēks ir ar mieru veselu nedēļu strādāt, lai nomaksātu par gāzes apkuri un lifta apsaimniekošanu, vēl nedēļu veltīt pārtikai un autostāvvietas apmaksai – nu ir nopietni jāapdomā – kas ir tas, dēļ kā cilvēks pilsētā strādā? lauki ir brīvība un iztikšana, un iespeja nebankrotēt, pat bezdarbniekam, ja vien čakli darbojas pa savu saimniecību.

  vajag aktualizēt šo lietu, iekustināt.
  PS – Aigar, gribētos ko sīkāk uzzināt par tavu daiļradi, ti informācijas apmaiņa utml. par to mazenerģijas prasošo lauksaimniecību ļoti interesanti rakstiji.
  vēl ņemos alternatīvās enerģētikas jomā, forums adresē – hho.miga.lv – te ar vairākiem pazīstamiem LV entuziastiem sadarbojamies, šai jomai arī ir jāatplaukst. ir jau vēl aktīvisti internetā arī.

 • - Kaspar – salmu ķīpas – vajag sakontaktēt tuvējos zemkopjus, noskaidrot kam ir siena prese, un laicīgi rezervēt, ti sarunāt vajadzīgo salmu ķīpu daudzumu.
  - http://www.hho.miga.lv – tur forumā par paštaisītiem vējģeniem esam krietni ņēmušies, tur vari izpētīt, ka no auto ģeneratora tik vienkārši tā lieta neiet, dēļ apgriezienu skaita uc. problēmām, bet ir arī metodes ierakstītas, kā atrisināt visu parocīgi.
  no malkas sienas taisīt nav provēts, bet teorētiski – vai nebūs plaisu? salmu ķīpas var monolītākā konstrukcijā sakraut.
  PS – akjā, forumā ir izstudēta arī tāda lieta kā Off Grid sistēma – jeb kā to nesāpīgi un neatsakoties no komforta realizēt dzīvē. līdz ar to, ideālistiskā varinatā, pašvaldības var piedāvāt cilvēkiem zemi arī bez Latvenergo klātbūtnes.
  iedvesmu un enerģiju! lai veicas!

 • Paldies, Ansi, par vērtīgo informāciju. Izrādās vairāki vēl nomodā bez manis ;).

  Par Pašvaldībām un zemes gabaliem… Zināšanas, izpratne, spēja pieņemt lēmumus un rīkoties. Diemžēl šis jautājums nav tikai pašvaldībām, bet arī par otru pusi, proti, iedzīvotājiem. Un te situācija patiešām nav spīdoša.

  Lēti un efektīvi būvniecības risinājumi ir vēl 1 lieta, kas ir ārkārtīgi svarīga. Ja ir aprakstīti kādi risinājumi, ko varam izplatīt un īstenot arī paši, būtu pateicīgi, ja ar tiem dalītos. Zinu, ka Aigaram arī 1 eksperiments ir padomā šai sakarā.

 • Es eksperimentéšu ar http://www.earthbagbuilding.com/ metodi, kas ir faktiski par baltu velti.

 • http://www.hho.miga.lv/ tavs links nestrādā
  ———–
  Vienalga – ja būs laiks un iespēja mēģināšu uzstādīt eksperimentālajai mājai WINDBELT tehnoloģijas vēja ģeņģi, jo tam nav dilstošu detaļu, kā arī detaļas ir nenormāli lētas.

 • Par ceļu segumu – ja sanāks laiks mēģināšu no koka izkurināt darvu – riktīgi labs ceļa segums ir, kad sacietē.
  —————
  IZklausās kreizī, bet es gribu trīš nedēļu laikā:
  1. Uzcelt ekperimentālo māju
  2. Iestādīt autonomo dārzu
  3. Uzmest WINDBELT elektríbas ģenerātoru
  4. Noklātu nelielu ceļa segumu ar paštaisītu darvu
  =============
  Iespējams visu pagūt neizdosies, kā arī – tas viss ir eksperiments, par kura rezultātiem varēs spriest ieceļjot kādu laiku 3D nākotnē.

 • atvainojos, bez www, pareizi ir: http://hho.miga.lv/
  lielais paldies par informāciju:)

 • Izklausās uzņēmīgi…

  Vai Tu zini, vai kaut kur Latvijā ir pieejami semināri/ kursi/ praktiskas lekcijas sakarā ar elektrības ģenerātoru būvēšanu?

 • Cik zināms tad 1h ir minimālā platība, pie kuras 100% apdzīvojot planētu, planētai Zeme netiktu nodarīts kaitējums. Tātad skābeklis, ūdens, pārtika u.c. energoresursi šādā platībā spēj netraucēti atjaunoties.
  Bet kā atrisināt šādu apstākli – piemēram, ja jūs dzīvojat ekosaimniecībā bet blakus kaimiņš apsmidzina augus ar dažādiem pesticīdiem, kaitīgu ķīmiju, lieto sadzīves ķīmiju, rezultātā tā nonāk caur gruntsūdeņiem utt. citu teritorijā, upītē, vai sliktākajā variantā var būt tā ka blakus ekosaimniecībai uzceļ kādu ražotni,rūpnīcu…Kā jūsuprāt no šādas situācijas vajadzētu izvairīties?

 • Ļoti vienkārši, Zane ;)!
  Visiem, kuri jau šobrīd saprot, ka šāda situācija būtu graujoša, ir jāapvienojas un jāizstrādā sabiedrības informēšanas plāns, ar nolūku rosināt domāt. Kā sabiedrībā tiks sasniegta kritiskā masa ar saprātīgiem cilvēkiem, tā šādu situāciju iespējamība ir minimāla. Ja tādas situācijas būs, tad tie būs izņēmumi, kurus vairākums pratīs novērst, pirms tiek nodarīts kaitējums.

 • Atceries Ivo, bija tāds teiciens – ko nevar nopirkt par naudu, to var nopirkt par lielu naudu. ;)
  Piemēram kritiskā masa ir savākta, cilvēki ierīko savas saimniecības, bet ko darīs ja viss būs pakļauts ES un globālās pārvaldes likumdošanai, maksāsi nodokļus par zemes izmantošanu u.t.t. ?
  Un ienāks kāda firma no ārzemēm iemaksās kārtīgu naudiņu un uzcels rūpnīcu blakus, ko tad?

 • Ja būs kritiskā masa valstī, tad arī valsts pārvalde būs tāda, kas aizstāvēs tautas, nevis savas un/vai korporāciju intereses. Tieši tādēļ arī vienmēr esmu uzsvēris, ka nevaram aprobežoties tikai ar informācijas izplatīšanu savā zemē, jo ar to būs par maz. Bet pavisam noteikti jāsāk no mazākā uz lielāko.

  Vispirms jābūt pašiem stipriem, tādēļ esmu neizpratnē, kādēļ tavā Draugiem.lv profilā TautasForums.lv esi nomainījusi pret kpe.ru. Vai uzskati, ka reklamējot kpe, kas neapšaubāmi ir vērtīgs avots, bet kas ir liels plašs resurss valodā, kas nav latviešu, tu tādējādi sekmīgāk izplatīsi informāciju? Varbūt tavs Draugiem.lv profils ir kaut kā sasaitēts ar interneta portāliem citās valstīs un tu jau veic šo ziņu izplatīšanu citās valstīs?

 • Pozitīvs piemērs: Vaives pagastā 2005. gadā plānoja celt Kaulu dedzinātavu ES atkritumiem. Iedzīvotāji sarosījās, izveidoja pretkampaņu, vāca parakstus, uz Pleskavas šosejas ar plakātiem pievērsa caurbraucēju usmanību u.c.
  Pašvaldības vēlēšanās izveidoja un ievēlēja savu sarakstu Vaives pagasta padomē. Tā rezultātā kaulu dedzinātavas plāns tika likvidēts. Tā, ka iespējas ir vienmēr. Nav jābaidās.

 • Izvairīties nevar ne no kā 3d+laiks realitātē.
  – var uzgāzties meteroīts,
  – iestāties saules superaktivitāte,
  – var Krievijas Krieviem aizbraukt jumts militārā jomā,
  – var Dāņi sabūvēt cūku fermas, kas ppiesmirdina visu,
  – var Bankas atņemt visus īpašumus,
  – var valsts aplikt ar nodokli saules lietošanu
  – Var valsts aizliegt pašiem ražot elektrību
  – var valsts aizliegt apdzīvot vēl neapdzīvotu lauku zemi (kā Anglijā)
  – var valsts likt maksāt nodokli par to, ka pārvietojies – tiek ieviests Anglijā
  – var visiem iešūt mikročipus, lai valsts zinātu, kur mēs esam, ko daram, kāds ir mūšu sirds ritms, kāda ie elpošana, cik daudz naudas mums uz konta…. (šobrīd strādā, lai ieviestu Anglijā)
  – kā arī kaimiņš var uzcelt atomelektrostaciju tev aiz sētas.
  =============================
  To visu var, kā arī tas viss 100% agri vai vēlu notiks (nu par Krieviejas agresiju nezinu – ja nu vienīgi ASV pilnībā pārstāj eksistēt)
  —————————-
  Ko tagad darīt?
  =============================
  Lai arī Ivo domā, ka tā ir tehniska problēma, es tam piekrītu daļēji.
  – jāizmanto jaunākās tehnoloģijas, kas atļauj informācijai izpklatīties kosmiskos ātrumos,
  – jāvēro, lai neaizslēgtu komunikāciju tehnoloģijas.
  —-
  Komunikāciju un efektīvas informācijas apmaiņas aizslēgšana noris jau šobrīd:
  1. Ir cenzūra
  2. Ir superturīgo mēdiju diktāts
  3. Alternatīvos mēdijus aprij mēdiju giganti
  4. Drakoniski likumi, kas aizliedz filmēt. Piemēram, Anglijā aizliegts filmēt un fotogrāfēt policiju, transporta mezglus, transportu
  —————-
  Tas jau nekas, ka tikai pateicoties amatieriem, tagad ir pierādījumi par policijas brutalitāti pret Īanu Tomlinu, kurš nomira G20 laikā no iekšējās asiņošanas. Īans nemaz nepiedalījās protestā – gāja mājās nodarba.
  ===============
  Kamēr izglītības sistēma pasaulē un arī Latvijā smagi strādās, lai apstulbinātu un jauktu galvas janiem cilvēkiem, nekas uz sadarbības un miermīlības pusi pasaulē īpaši nemainīsies. Tā jau cita tēma.

 • Latvijā nākošgad sākumā tiek ieviests nodoklis par dzīnošanu. Ja nemaldos 50 saņi par m2. Iespējams maldos – pameklē i-netā.
  ———-
  Kā jau teicu – esošā sistēma ir moderna verdzība, jo jāmaksā būs nodoklis agri vai vēlu būs par saules izmantošanu – tāpat kā drīzumā par dzīvošanu.
  ———
  Tādēļ es saku – visiem saviem draugiem, radiem, paziņām – neej strādāt 3P – politikā, policijā un pentagonā (armijā).
  ——-
  Atņem no sistēmas 3P un vienlaicīgi strādā pie pārpilnības koncepta ieviešanas.

 • Neko par kursiem nezinu – visu apgūstu pašmācības ceļā. Pamatus tomēr aguvu Open University.

 • Te arī laba apsildīšanas tehnaloģija izgudrota http://vpomestie.ru/blog/2009-01-23-42

 • jā, vienvārdsakot, ir jādara tas vislabākais ko var darīt. nedrīkst padoties – galvenokārt tieši personiskajām problēmām kuras rodas no kaislībām, kā rezultātā zūd spēja redzēt tālāk par savu degungalu. Bet tieši šī redzēšana ir pamatā atmodai, aktivitātēm kopējā labuma dēļ, apziņas skaidrībai.
  par tiem trakajiem nodokļiem – pacienā ar kādu linku, izklausās jau zvērīgi.

 • PS – “degungala” vietā var iztēloties “krānagalu”

  mierinājumam – daudz traģiskāka sajūta būs dzīves pēdējā stundiņā apjaust neizdarīto labo lietu gūzmu, nevis topot nonāvētam “priekšlaicīgi” dēļ kalpošanas dižiem mērķiem. Izpelnīties sev priekšlaicīgu nāvi ir gandrīz droša pazīme par to, ka krietni daudz kas ir bijis paveikts un var doties viņsaulē mierīgi.
  piemērs no dzīves – Anna Poļitkovska.

 • Ar dažiem permakultūras konceptiem muļķojos jau kādu trešo gadu, arī ar Fokina plakangriezi. Muļķojos tāpēc, ka vairāk par 10-15 stundām mēnesī šai tēmai nevaru atlicināt, arī veģetācijas sezonā.
  Pagaidām secinājumi sekojoši: ja nav laika ravēt/kaplēt vismaz reizi 10 dienās, tad kultūras stipri aizaug vietās, kur pirms tam bijusi dabiskā veģetācija, sevišķi ar vārpatu. Ja zeme ir brīva no nezālēm, kaplēšanas vietā baigi labi var izmantot nelielu izkapti nezāļu nopļaušanai, 3 reizes sezonā un ok (pārbaudīts ar krūmu pupiņām), tas ir daudz ātrāk par kaplēšanu.
  Kas attiecas uz Fokina plakangriezi, man šķiet, ka tas ir viltīgs mārketinga gājiens. Pie mums izmantotie kapļi un izkaptis strādā vēl labāk, taču varbūt es kļūdos, nemāku strādāt :).
  Labi aug burkāni kopā ar balto āboliņu, taču pareizi jānotrāpa sējas laiki un mitruma režīms.
  Ir vēl daži eksperimenti padomā, taču tam vajag laiku.

  Par celšanu no salmu ķīpām: var gadīties, ka tās ķīpas nosēžas ar laiku, pie kam ne visai ilgu, un arī ugunsdrošības jautājums. Toties kleķa mājas (kura variants ir earth-bag building) stāv gadsimtiem ilgi, ja vien jumts ir vesels, vēl tagad ir senas ēkas Zemgalē un arī Anglijā tādu ir papilnam, arī dzīvojamās ēkas.

 • Tur tik un tā siltumam ir vajadzīga elektrība. Esmu bijis vairákás autonomajās mājās, lai uzzinātu, kā tas darbojas, lasi tālāk.
  —————-
  Īsumā ir tā, ēkā ir vajadzīgi divi enerģijas veidi – siltums un elektrba. Pēc patēriņa skatoties – siltumu enerģiju gadā cilvēki patērē dsemit reizes vairāk nekā elektrību. Cenas ziņā siltums arī ir sāpīgāks nekā elektrība.
  ——–
  Latvijas apsākļos pareizi konstruētām mājām, kuras nav tukšas (tātad tiek apdzīvotas), nevajag apsildi. Sāksim ar to – kur pazūd siltums:
  ==
  1. Tas izbég pa spraugám – ja dzīvojamā platība ventilējas pa logu, durvju un citām spraugām – rodas caurvējš – lielākais siltuma nosūcējs.
  Risinājums – pilnībā izolēt gaisa plūsmu no telpām uz āru.
  ==
  2. Siltums atdod sevi caur saskari aukstām virsmāma – logiem, griestiem, sienām, grīdām, aukstuma tiltiem un durvīm. Logi un griesti ir lielākie siltuma nosūcēji.
  Risinājums – nosiltini griestus beniņos, ieliec dubultos vai trīskāršos logus, pēc tam siltini sienas no ārpuses, lai iekšā siltums akumulētos sienās un grīdā.
  ==
  3. Siltums izstarojas. Ja ēka ir nosiltināta un bez caurvēja – tā tik un tā strauji zaudē siltumu starojuma veidā.
  Risinājums. Griestiem bēniņos virs siltumizolācijas uzliec atstarotājus, sienās pirms siltini liec atstarotāju un logus pērc ar atstarojošo kārtu.
  —————–
  —————–
  Cilvķēs pats saržo lielu daudzumu siltuma. Ja mājās notiek saimnieciska darbība, tad siltums tiek ražots arī ar ierīcēm – ledusskapi, sildot ēdienu… Mājā, kura pareizi būvēta, šis siltums paliek iekšā.
  ====================
  Ventilācijai ir ļoti nozīmīga loma šādā ēkā – tai jāizvada sasmacis gaiss, kā arī jāpiegādā skābeklis cilvēkam, ja nemaldos ap 0.5m3 stundā.
  Risinājums. Siltumapmaiņas ierīce, kas ienākošo auksto gaisu uzsilda ar izejošo silto gaisu – efficiency – ap70-80%.
  —————————-
  —————————
  Elektrība.
  1. Tev ir jāpārdizainē un jāpārdomā savs dzīvesstils:
  - vai tev vajag plazma tv,
  - vai sildot ūdeni tu ielej vairāķ neka nepieciešams
  - pārtaisi savu ledusskapi, lai tā durvis ir augšpusē, lai atverot ledusskapja durvis “neizgāžas” pa visu grīdu aukstais gaiss
  - vai izvelies laptop vai desktop
  - kādas spuldzes dedzini
  - vai vienam lietojot veļas mašīnu, tas ir visefektīvākais veids, kā izlieot resursus
  2. Kad esi optimizējis savu dzīvesstilu, tad arī atjaunojamie resursi vairs nešitīs dārgi.
  Kā jau teicu – personīgai – ne komerciālai lietošanai visperspektīvākā man šķie windbelt tehnoloģija.
  ———————
  Visideālāk būtu, ja mēs kopā varētu saņemties uztaisīt pilotprojektu, ja ne, es viens pats pamazām kārpīšu to visu uz priekšu.
  ——–
  Ja varam pierādīt un parādīt, nevis teorētiski runāt, tad šīs tehnoloģijas izplatībai ir ielikts pamats – siltuma, elektrības, pārtikas un mājokļa deficīs var tikt likvidēts – tas ir reālistiski.
  ==========
  Kā mēs zinām drakoniski likumi, kas ierobežo būvniecību (ko cilvēki ir praktizējuši tūkstošiem gadu), pārtikas ražošanu (ko cilvkēi praktizējuši jau vismaz miljonem gadu… nu vismaz simtiem tūkstošu:D), ir ieviesti, tiek gatovoti ievieanai vai arī tiks ieviesti agri vai vēlu, ja tehnoloģijas ieviesīs kritiskā masa, tad varbūt ne tik drīz.

 • Paldies Aigar, šīs ziņas man noderēs, sameklēšu nepieciešamo info(par dārzu, māju utt.) kas man ir un tad padalīšos.

 • uz pilotprojektu traki niez rokas, man jau pašam ir nesaskaņota būvniecība ar daudzsološi aizsāktu tiesāšanos, no tāda viedokļa savā zemes pleķī negribas neko daudz ārdīties. bet varbūt lietderīgi ir sākt tādu sociāli aktīvu to pasākumu – iesaistīt cilvēkus kam tiešām nav kur dzīvot, jeb kas ir aizrāvušies ar alternatīvām idejām un gatavi dzīvokli mainīt pret lauku labumiem? šajā gadienā par kautcik sakarīgu cenu varētu sameklēt zemīti, vai izdīkt no kādas pašvaldības uz nomāšanu?
  - par earthpack štukoju bezmaksas pagraba būvēšanai, bet pagaidām jestrākā /lētākā ideja ir ierakt/apbērt automašīnas virsbūvi, izmantojot to kā pagrabu:)
  - windbelt verķis ir ļoti mazjaudīgs, 1ls par 1w – apmēram tāda cena ir vējģenim ja to ebajā meklē, ~250Ls par 200W vējģeni. bet ideja windbeltam gan ir ģeniāla, tur ir iespēja attīstīties.

 • Mjaa – mazie viengadiigie vienmeer sagaadaas vairaak uzmaniibas, nekaa daudzgadiigi augi vairaakos staavos.

 • Es mazliet esmu pētījis šķērsbaļķu būvniecību.
  http://www.cordwoodmasonry.com/Cordwood.html
  Latvijas klimatam piemērotākas nekā maismājas. turklāt, ja ir pieejams mežs un māli, tad vajag tikai zāģi. :)

  Bet attiecībā uz visādiem dārziem – patēriņa ierobežošana ir “key” – vai tad visādas optimizācijas jau ir aizvedušas līdz traktoriem un minerālmēsliem? :)

  Veiksmi visiem darbā, un, lūdzu, padodiet ziņu domu apmaiņas pasākuma gadījumā! :)

 • Tá ir – tikai koksne dārga un nav zāģa.

 • Kā arī – koks garšo dažiem insektiem, tam vajadzīga apstrāde, lai nedegtu un nepūtu. Ideja laba – ir vērts paeksperimentēt, ja ir koksne un zāģis.

 • te gadienā kautkur nav forums? varētu mesties vienkopus pie apspriešanas un testēšanas jau konstruktīvāk, varbūt savākties uz talku vai simpoziju?

 • Ansi, 1 ideju par forumu nosūtīšu uz e-pastu.. 2. ideja, ko varam apspriest klātienē – diskusijām (sliktākajā gadījumā kā pagaidu variantu) izmantot kādu no esošajiem forumiem, piem., http://pingviniem.info/forums/
  ..
  KO PAR TO SAKĀT?

 • kāpēc neizmantot hho.miga.lv ? Tur jau daudz labs kas sarakstīts.

 • Starp citu já – es jau piereģistrējos hho.miga.lv.

 • Es vēl nepiereģistrējos, bet nudien priecāšos, ja konstruktīvs darbs atsevišķām darba grupām notiks atsevišķos forumos, kas tam ir piemērotāki. Visatbilstošākā platforma, pēc Visvalža (VA lektors pa interneta lietām) šādām vajadzībām ir http://www.pbwiki.com. Ir tikai tiešām jāierēķina, ka internets arvien tiek spiests uz ceļiem. Tamdēļ jāskatās, lai brīdī, kad, piem., Latvijas nets tiek nogriezts no ārpasaules, mēs nepaliekam bez visas uzkrātās informācijas. Drošāk jau pašiem būtu instalēt līdzīgas darba vides.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.