VIDEO: Ideja par “Ideju portālu”

Īss ieskats (8min. 30sek.) lekcijā par “Ideju portāla” ideju globālās un vietējās krīzes kontekstā. Lekcija filmēta Valmierā, Vidzemes Augstskolā (ViA) 2009.gada 31.martā, un tā norisinājās ViA publisko lekciju cikla ietvaros par katra Latvijas iedzīvotāja iespējām krīzes apstākļos ietekmēt valstī notiekošo. Lekciju sagatavoja TautasForums.lv aktīvisti.

Šis ir pirmais, bet iespējams ne pēdējais video fragments no minētās lekcijas:

Ideju portāla panākumu atslēga ir izpratne, par to, ka sadarbībā un resursu apvienošanā ir spēks un ka tas ir īsākais ceļš ārā no visām krīzēm. Tālab arī publiski esmu aicinājis (fragments no raksta Latvijas valsti uzcels jaunieši: “Aicinu uz sadarbību Pingviniem.info, Domkalve.info, LaimiLatvijai.lv, GlabValsti.lv un ikvienu, lai kopīgiem spēkiem pēc iespējas īsākā laikā izveidotu ideju ierosināšanas, apkopošanas un apstrādes rīku, kas būtu pieejams ikvienam”) un turpināšu aicināt apvienoties visus un visvairāk tos, kuri darbojas pie līdzīgu ideju kaldināšanas, lai sadarbotos un tuvākajā laikā izveidotu Latvijas nozīmes interneta portālu sabiedriski aktīviem, radošiem, kompetentiem un saprātīgiem cilvēkiem.

Igauņu izstrādātais risinājums, protams, nav vienīgais variants. Šādu portālu iespējams izstrādāt arī pašiem, tomēr, bez jau video minētajām priekšrocībām, noteikti jāņem vērā, ka igauņiem ir ne tikai milzīga pieredze IT jomā un E-demokrātijas risinājumu izstrādē un lietošanā, bet arī iegūta atzinība un vārds pasaulē. Sadarbojoties un turpinot attīstīt igauņu radīto TID+ ideju portāla platformu, mēs varētu dot savu – Latvijas pienesumu arī citu valstu iedzīvotājiem, kā arī izmantot pasaules mēroga sadarbības priekšrocības. Resursus, ja to izmantošana ir vērsta uz visas sabiedrības labumu, ir saprātīgi apvienot. IT jomā šādu piemēru nav mazums – Wiki, Linux, WordPress utt.

TID+ platformu (no angļu val. – Today I Decide, latviski – Es Lemju Šodien) tikpat labi var izmantot sabiedrības iesaistīsanai arī pašvaldību līmenī.

Zīmīgi, ka šī uzstāšanās notika tieši Valmierā, Vidzemes Augstskolā, jo tieši šīs universitātes lektoram Visvaldim Valtenbergam, kurš ir pasaules līmeņa E-demokrātijas risinājumu konsultants, ir jāpateicas par kontaktu nodibināšanu ar speciālistiem E-pārvaldības akadēmijā (eGovernance Academy) un Igaunijas Valsts kancelejā (Riigikantselei).


Ivo Verners


 • Kas ir galvenie šķēršļi šīs lieliskās platformas palaišanā?

 • Zinu, ka Roberta Ķīļa cilvēki ir saaktivizējušies pie līdzīga risinājuma izstrādes, tālab svarīgi ir apvienoties, nevis šķelties – vispirms jau pašiem un vēlāk šķelt sabiedrības aktīvo daļu. Lai uzzinātu ko vairāk, ceru tikties ar projekta virzītājiem nākamās nedēļas laikā. Būtu absolūti muļķīgi šajā jautājumā veidot konkurenci, zinot, ka cienījami cilvēki ar nopietniem nolūkiem strādā pie līdzīgas idejas īstenošanas.

  Otrs šķērslis ir atbalstītāju (infromatīvo, finansiālo utt.) piesaiste. Saka jau, ka cerība muļķu mierinājums, tomēr paļaujos uz sabiedrības, tai skaitā mediju un dažādu interneta projektu autoru atbalstu, lai portālu ne tikai kopīgi izveidotu, bet arī to iedzīvinātu un vēlāk arī maksimāli izmantotu sabiedrībai nozīmīgu ideju pārvaldībai. Kamēr nav panākta vienošanās starp pietiekoši nopietniem idejas atbalstītājiem un virzītājiem, ka informācija par portālu tiks nogādāta līdz iedzīvotājiem, tikmēr nav liela jēga to sākt darbināt. Jābūt pēc iespējas tālredzīgākiem, tādēļ gan portāla nosaukumu, gan tehnisko risinājumo ir jāizvēlas, paredzot pēc iespējas vairāk soļu uz priekšu ..

 • vajag nākt kopā visiem aktīvistiem, vienoties, nevilkt katram deķi uz savu pusi, bet uztaisīt vienu milzīgu kopējo projektu, vai vismaz salinkot kopā savus daudzos aktīvistu portālus.
  tad varēs štukot jau par jaudīgāku atdevi, tautas masas būs apkopotas vienuviet.

 • Pilnīgi atbalstu centralizēta portāla izveidi, bet, manuprāt, ar “ideju” portālu ir par maz.
  Ja ir ideja, tā jāizstrādā līdz galam – līdz konkrētam likuma tekstam, līdz lēmumprojektam, ko likt Saeimai darba kārtībā uz galda, citādi labas idejas vienkārši nogulsies ministriju ierēdņu kabinetu atviktnēs…
  Latvija varētu būt pirmā valsts pasaulē, kas savu valsts pārvaldi padara par atvērto kodu savai sabiedrībai tādējādi garantējot ātru un kvalitatīvu likumu izstrādi, kas darbojas sabiedrības nevis atsevišķu indivīdu labā.
  Lai mums izdodas!

 • Pašlaik tiek īstenota programma par Latvijas tautas iznīcināsanu. Kam ir vajadzīgi Jūsu projekti? Latvijai ir vajadzīga revolūcija, vajadzīgie garīgie līderi. Diemžēl šajā forumā tadus neredzu.

 • Un kurā forumā tu tādus redzi? Vai tiešām uzskati, ka tikai kāds mesija mūs var glābt? Vai varbūt paši sāksim rīkoties?
  Ko tu saproti ar vārdu ‘revolūcija’?

 • Ideju portāls jauniem uzņēmējiem http://www.topideja.lv
  Aplūkojiet, komentējiet, izmantojiet!

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.