BBC dokumentālo filmu sērija: “Baiļu politikas rašanās”

Filmas: “The Power of Nightmares: The Rise of the Politics of Fear” (Google video – angļu val. – 3 video faili, katrs ~1h.) Saites skatīt zemāk.

2004. gadā veidota BBC dokumentālo filmu sērija “Baiļu politikas rašanās” 3 daļās. Katra daļa aptuveni 1 stundu ilga. Filmās tiek atspoguļoti ASV pēdējo desmitgažu ārpolitikas un radikālā islāma rašanās cēloņi un attīstība. Uzsvars tiek likts uz to, ka ASV valdība manipulē ar sabiedrību un pasauli, radot pārspīlētu un dēmonizētu ienaidnieka tēlu – sākot ar PSRS un mūsdienās turpinot ar terorismu. Tiek pausts viedoklis, ka reāli tāds globālais terorisms nekad nav bijis, ka globāla, spēcīga, starptautiska teroristu organizācija Al Kaida ir mīts.

1. daļa – Mazā, ārā ir auksti [Baby It's Cold Outside]
Izskaidro neokonservatīvisma un radikālā Islāma rašanos. Totāls un galējs liberālisma radīts individuālisms lēnam iznīcina ASV iedzīvotāju kopumu kā saskanīgu, sadarboties spējīgu sabiedrību. Tādēļ ir nepieciešams kaut kas, kādā veidā saturēt sabiedrību kopā. ASV šo saturošo elementu atrod ārējā ienaidniekā – PSRS. Tiek radīts baiļu kults, PSRS varenības pārspīlēšana, notiek šī ārējā ienaidnieka tēla nostiprināšana un izmantošana, lai attaisnotu politiskas darbības.

2. daļa – Mānīgā uzvara [The Phantom Victory]

Atspoguļo neokonservatīvo ietekmētās Reigana administrācijas sadarbošanos ar radikālajiem islāmistiem ‘cīņā’ pret PSRS Afganistānā. Gan ASV administrācija, gan radikālie Islāmisti uzskata, ka tieši viņi izcīnījuši uzvaru pār PSRS, lai gan patiesībā PSRS tāpat bija lemta sabrukumam. Radikālie islāmisti turpina izplatīt savu ticību un atzīto valsts pārvaldes formu islāma valstīs. ASV neokonservarīvā administrācija sevi noskaņo ‘cīņai ar ļaunumu’.

3. daļa – Ēnas alā [The Shadows in the Cave]

Atspoguļo Al Kaidas ‘rašanos’, jeb pareizāk šīs lielā mērā fiktīvās organizācijas mākslīgu radīšanu, lai pēc 11.tā septembra interesantajiem notikumiem to varētu izmantot, lai sāktu ‘globālu karu pret terorismu’. Atspoguļo neeksistējošās Al Kaidas bāzes, Irākas kodolieročus, ‘netīro atombumbu’ mītu un neskaitāmus citus ASV melus.Lai ASV administrācija atkal varētu saliedēt iedzīvotājus cīņai pret ārējo ienaidnieku un attaisnot savu ārpolitiku.


 • Teritorijá un sistēmā, kurá multikulturālus cilvēkus mēģina vadīt un kontrolēt, bez maz vai cities iespējas saliedēšanai nav – baiļu iedzīšana – visbiežāk ar ārēju draudu.
  =============
  Al Kaida ir ASV militāristu izgudrojums – tas, cik zinu (filmu neesmu redzējis), bija nosaukums sarakstam ar cilvēkiem, kas bija vai varēja kļūt par potenciāliem teroristiem.

 • Shaubos vai BBC ir tas televiizijas kanaals, kursh rada kaut vienu videomateriaalu, kas patiesi ir vjaadziigs muusdienu civleekam.. Tur ir psihologjijas psihologjija apakshaa prieksh taadiem cilvekeiem, kaadi shaja forumaa paarsvaraa uzturas. Piemeeram, jau pirmajaa teikuma air nevainiiga fraaze par to, ka cilveece vairs netic ideologjijaam.. Lai arii patieciibaa ideologjijas ir tieshi tas, kas visbiezhaak liek shkjeershljus politiskaas elites darbiibaam. Varbuut civleece vairs netic daljai novecojushu ideologjiju, bet ne visaam.. Un shaadu piemeeru shajaa videomateriaalaa diemzheel ir daudz. Piedodiet par skepsi un garumziimju truukumu.

 • Labi, mazais, tad iesaki kādu izcilu, pilnīgi perfektu, tikai un vienīgi perfektu, neapstrīdamu patiesību atspoguļojošu videomateriālu vai rakstu, par kuru visi ir vienojušies, ka tā ir neapgāžama patiesība. :) Es neuzskatu, ka pilnīgi viss, ko pārraida milzīgās korporācijas ir zemē metamas lietas. Patiesība ir vienkārša – parādās pieprasījums pēc līdzīgiem videomateriāliem. Un filmu kompānijas šo pieprasījumu apmierina.

  Es pilnīgi piekrītu, ka filma nav perfekta. Par to var un vajag ļoti diskutēt, kas arī ir darīts daudzkur. Bet ieskats un domu virziens ir labs. Jebkurā gadījumā manuprāt nav tāda neapgāžama patiesība, kurai var pietuvoties, jo patiesība ir bez konceptiem un bez vārdiem, kuri automātiski šo ‘patiesību’ sašaurina. Lai gan es nepiekrītu, ka cilvēki mūsdienās, salīdzinoši ar teiksim 100g., 70g. atpakaļ, ļoti nodarbotos ar sekošanu kādai ideoloģijai.

  Ja zini kādu labāku, patiesāku filmu, tad iesaki lūdzu..

 • Pashaas beigaas rezumee bija ok.

 • PRincipaa piekriitu, jo BBC ir slavens ar manipulatiiviem rakstiem, paarraideem, filmaam, zinjaam… BBC paarsvaraa koncentreejas uz diskreditaciju, patiesiibas nokluseeshanu, staasta vienas puses neastpoguljoshanu vai virspusiibu.
  ———————-
  Tie ir mani noveerjomi – nezinu, ko saka NLP, hipnotisti un maarketinga speciaalisti.
  ——————
  Piemeeram filma Jimmy’s GMo food fight (vai kaut kaa taa tas saucaas) ir labs piemeers manipulatiivai pieejai divkarshaa plaaksnee.
  1. Maz zinoshiem skatiitaajiem reakcija ir – oo, forshi GMO ir labais – izglaabs pasauli.
  2. Par GMO zinosi cilveeki reagjee aptuveni taa – vinji speciaali taisa tik caurspiidiigu un baltiem diegiem shuutu materiaalu par GMO, lai sagrautu GMO industriju un reputaaciju, jo tas par ko vinji runaa ir visiem zinaami un aciimredzami meli.
  ————-
  Liidz ar to BBC noshauj divus zanjus ar vienu shaavienu – neziniishi kljuust par GMO faniem, bet GMO pretinieki domaa, ka filma ir pret GMO.
  —————–

 • “We asked for freedom of the press, thought, and civil liberties in the past because we were in the opposition and needed these liberties to conquer. Now that we have conquered, there is no longer any need for such civil liberties.”

  Bukharin, 1917

 • Skaidrs ir tikai viens ASV uzdodas par miera nesēju pasaulē bet rezultātā cieš milzīgs skaits cilvēku un ASV ir pirmajā vietā pēc apbruņošanās un jaunu ieroču ražošanas. Tā kā jebkuram skaidrs ka ASV melo un ir ar liekulīgu seju.

  Bet ko gan tas dod…?

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.