A.Ābele: ‘Sistēma aizstāvas’

Uz liberālās ekonomiskās teorijas balstītās valstu tautsaimniecības visā pasaulē šodien cieš krahu. Šajā teorijā atklājas aizvien jauni defekti, un to likvidēšanai pagaidām nekas cits jauns netiek piedāvāts, kā tikai valsts lomas tautsaimniecībā pastiprināšana.

Latvijas valsts tautsaimniecības sistēmas krīzei uzklājas vēl pašu varas nekompetences un negodīguma pieļautās kļūdas. Pašlaik pilnā sparā rit vainu un vainīgo noskaidrošana.

Uz daudziem jautājumiem nav vēl rastas atbildes:
- Kāpēc tika sākts ar lielo v/u privatizāciju, kad valdības programmas privātkapitāla atjaunošanu paredzēja sākt ar mazo un vidējo uzņēmējdarbību?
- Kāpēc lata kurss attiecībā pret cietām – konvertējamām valūtām tika noteikts augstāks nekā Igaunijas un Lietuvas naudām, kaut Latvijā ražošanas attīstības līmenis nebija ne par matu augstāks par kaimiņvalstīm? Lai Latvijas tirgu atdotu kaimiņiem?
- Kāpēc Latvijā atļāva brīvu ārvalsts valūtu cirkulāciju un valūtu maiņu izlaida no valsts rokām?
- Kāpēc Latvijas uzņēmējiem atļāva savus finanšu kapitālus glabāt ofšoros?
- Kāpēc Latvijas Banka neaizsargāja valsti no finanšu diversijas – Zviedrijas fiktīvā kapitāla intervences?
- Kāpēc bija jāiznīcina mūsu lielsaimniecības, lai tūliņ taurētu, ka „vienas līdz piecu govju saimniecībām” Latvijā nav nākotnes?
- Kāpēc mums bija jālikvidē veselas ražošanas nozares, lai uz parādiem pirktu līdzīgu importa produkciju, bet darbaspēku (savus cilvēkus) eksportētu?

Tādi un līdzīgi jautājumi prasās pēc atbildes, lai noskaidrotu, kāpēc valsts, kas savu dzīvi sāka bez parādiem, ir cietusi tik milzīgos zaudējumus un 20 gadu laikā iedzīvojusies parādos, kas nekādi nav mazāki par pāris paaudžu darba vērtību? Ko tagad savam attaisnojumam lai saka pastāvošās varas sistēmas pamatlicēju pusnelegālās bandas Kluba21 un tās ideoloģijas turpinātāji partijas Latvijas Ceļš u.c. biedri?

Dabīgi, ka pastāvošā varas sistēma un konkrētie vainīgie no tās politiskās elites aizstāvēsies. Tādas aizstāvības piemērs ir Neatkarīgajā (14.03.09.) gandrīz vai blakus novietotie raksti: uzņēmējas un LDDK viceprezidentes Aivas Vīksnas „Ekonomiku pacels privātais bizness un efektīvs darbs” un apgāda Jumava prezidenta Jura Visocka „Par dažiem mītiem Latvijas politikā”. Politiķiem un valdībai adresētais vadmotīvs abos rakstos ir viens un tas pats. Tas skan: „Netraucējiet dzīvot uzņēmējiem!” Turklāt – zaļi dzīvot. Tas, un prasība varai samazināt savu vēderu, arī tiek bīdīts kā valsts galvenais uzdevums. Kā pateicība no uzņēmēju puses tiek solīta godīga nodokļu maksāšana un trekno gadu atgriešanās.

Kas nu ir taisnība, tas ir par pārāk uzbriedušo un pārbaroto valsts pārvaldes aparātu. Salīdzinot ar padomju laikiem, tas ir vai dubultojies. Rūpniecības vadība aizgāja, aizsardzības – nāca klāt. Kas cits mainījies? Padomju laikos pavisam neperfektu kompjūteru un automatizēto sistēmu ieviešanai prasīja ekonomisko efektu – darba vietu samazināšanu. Kā lai saprot to, ka tagad ar perfektiem un dārgiem datoriem pieblīvētie pārvaldes kabineti prasa personāla palielināšanu? Laikam jau citādi nevar saražot to varas elites atbalstam tik nepieciešamo turīgo vidusšķiru. Un velti Juris Visockis žēlojas, ka „nospiedošajam vairākumam Latvijas inteliģences trūkst izpratnes par procesiem varas gaiteņos, viņi uztver politiku vienkāršoti un primitīvi.” Uz Latvijas Ceļa reiz kāpušam un varas gaiteņu politiskai elitei piederošajam Visocka kungam ar sava apgāda darbību ir bagātīgas iespējas to inteliģences izpratnes trūkumu novērst.

Bet kur tad manāmi Latvijas privātā biznesa efektivitātes augļi? Ko tas, izņemot lielos parādus valstij kopumā, radījis? Un ko tas arī varēja citu radīt, ja reālo produktu ražojošā daļa no IKP valstī sastāda knapi 10 procentus. Pārējie ir pakalpojumi: preču imports, tirdzniecība un banku augļošana. Latvijā desmitos skaita ārvalstu bankas un supermārketus. Tie peļņu, protams, izved no Latvijas.

Aivu Vīksni uztrauc valsts SIA – neesot efektīvi. Bet cik efektīvi un labumus valstij nesoši ir privātie SIA, kas piezīdušies pie valsts budžeta pupa? Un tādu ir vairums. Kāpēc valsts pati nedrīkst apkalpot savu budžetu (nodokļu maksātāju naudu) un no šīs darbības i nodokļus, i tīro peļņu ieskaitīt atpakaļ budžetā? Citādi liberālajam privātam biznesam nebūs kur tik viegli gūt peļņu? Un kāpēc valstij nedrīkst būt savs veikalu tīkls, kāds bija Ulmaņlaikos (armijas ekonomiskie veikali, kuriem gan neviens nedraudēja ar emigrāciju), lai kaut krīzes situācijās nodrošinātu iedzīvotājus ar minimālo pārtiku un medikamentiem? Latvijas ceļvežu valsts šodien izrādījās nespējīga saviem trūkumcietējiem nogādāt pat Eiropas dāvāto baltmaizes kukulīti!

Šāda valsts vajadzīga tikai politiskai varas elitei, miljonāriem – kampējiem un nekustāmo īpašumu spekulantiem, kā arī tiem, kas neko reālu neražojot, sevi uzskata par uzņēmējiem un maizes devējiem valstī.


Alfrēds Ābele
, bijušais Valsts kontrolieris, grāmatu autors


 • Piekriitu tam, ka eonomika ar politiku ir saaugushas milziigaa savtiigaa hirarhijaa, kam sveeta ir nauda, vara un nekas vairaak.
  ==========
  Shii ir pashizniicinosha sisteema, kuras sabrukumuu es veeroju ar patiesu interesi un nenoveershamiibas sajuutu.

 • Nekad jau nebija tā, ka LC “politbirojs” ar A. Gorbunovu priekšgalā rīkojās bez sazināšanos ar Maskavu. Bet Maskavai labāk patīk tad, ja mums ir sliktāk. Tāds ir 90-to gadu apzināti darīto muļķību pamatojums. Pēc tam mūs PĀRDEVA Eiropai. Par to, ka mēs kļuvām par Eiropas preču noieta tirgu,daudzi pie varas esošie ierēdņi saņema ne jau mazas summiņas. Par tām Šveices bankas konti klusē. Arī Jaunais laiks vai nu nav spējīgs vai viņam neatļauj rīkoties daudz kardinālāk. Tikai tad, kad ievēlēsim pilnīgi visu citu Saeimu, varēsim gaidīt izmaiņas. Šodienas ZZ rakstīts: Pēdējais, kas aizbrauks no Latvijas, lidostā nodzēšiet gaismu.

 • Piekrītu Aigaram- tieši tā: ”ar patiesu interesi un nenoveershamiibas sajuutu” :)
  Virtuālā nauda sāk kust rekordātrumā, reālais segums varētu būt ap 20%, vai mazāk?!
  Kā jūs domājat,ES (darbības spējai)beigas būs jau šogad, vai tomēr vēl noturēsies kādu laiku?

 • A. Ābele uzdevis sāpīgus, bet precīzi tēmētus jautājumus, kuru atbildes norāda uz precīzu Latvijas diagnozi.
  Es gan tik apsūdzošu pirkstu nerādītu vienīgi uz LC, A. Gorbunovu un Maskavu. LC tikai pielāgojās jau lielā mērā izveidotai konjunktūrai. Latvijas amputēšanas ideja, nauda un pasūtījums nāca no Rietumiem. Un tur milzīgu lomu nospēlēja Rietumu specdienestu savaņģotie trimdinieki (LC bija Rietumu trimdas organizāciju un vietējās kompartijas nomenklatūras bērns) un tādi radikāli izpildītāji kā E. Repše un I. Godmanis, kā arī ar Pilsoņu kongresu saistītie t.s. nacionāļi, kuri nebija LC biedri. Vislabāk Latvijas demontāžu simbolizē, manuprāt, tieši E. Repše, ar kura rokām te tika ieviests tas miltona frīdmana monetārisms un Rietumu banku diktatūra, kurš parakstīja visus iepriekšējos memorandus ar SVF, kuros punkts pa punktam izklāstīts Latvijas iznīcināšanas plāns. Arī pati E. Rešes personīgā dzīve precīzi atspoguļo Latvijas ilūzijas un norietu. Repšem (šim kādreizējam godkārajam komjaunatnes spīdeklim, kurš aiz pārcenšanās nonāca psihiatriskā uzskaitē) bija raksturīga nepiepildāma alkatība pēc nepelnītas naudas un nepelnītiem augstās dzīves atribūtiem (vara, pašnoteikta liela alga, honorāri par pakalpojumiem, helikopters, lidmašīna, superjahta, arvien jauna sieva utt.), pēc spekulācijām globālajos tirgos (kur viņš savus honorārus un kredītus paspēlēja) un nekustamos īpašumos. Nu Repše, līdzīgi visai Latvijai, arī pats personīgi ir liels parādnieks. Tāpēc jau viņu tagad iecēla par finanšu ministru, lai līdzīgi nobankrotētu visu Latviju.
  Par Repši varu runāt, jo ilgus gadus (jau no 1988. gada) pazinu viņu personīgi un izsekoju visiem viņa dzīves posmiem. Dombrovski personīgi nepazīstu, taču tas vien, ka viņš tik ilgi noturējies Repšes komandā, neko labu neliecina.

 • Par Repši nekad neesmu balsojis – intīcija vienmēr teica – smird, jo runā skaisti, bet pagātnes darbi liecina par ļaunprātību pret LV.

 • Starptautiskā valūtas fonda vadītājs paredz 3.pasaules karu, vairāk par to -
  http://www.vpomestie.ru/blog/2009-03-25-310

 • Tu lieki biedē cilvēkus, Zane ;)!
  Viņš tikai BRĪDINA par nabadzību lielam skaitam iedzīvotāju, kā arī lielāku vai mazāku militāru sadursmju iespējamību.. Par 3.p.k. vēl gluži nerunā…

 • Shēma ir vecu vecā – brīnos, ka jūs abi to neredzat. Rakstā ir skaidri pateikts viss.
  ==============
  Tiem, kas vēl nesaprot – paskaidroju.
  Notiek varas koncentrācija jeb centralizācija. Kā jau rakstā ir skaidri norādīts – SVF grib jaunu finansu sistēmu.
  1. Jaunā sistēma būs centralizēta – viena nauda, viena banka – valstis būs filiāles.
  2. Valstis tiek ievestas bankrotā
  – ar nabadzīgajām viss ir kārtībā – tās jau ir bankrotējušas gadiem ilgi
  – bagātās iznīcina tagad
  – attīstošās (tai skaitā Latviju) notric pusceļā
  3. Ja šādā veidā nevarēs iegūt valstu pakļāvību jaunajai sistēmai, tad tiek draudēts ar karu, kuru izprovocēt viņī māk, jo ir to darījuši neskaitāmas reizes pagājušajā gadsimtā
  4. Karot šobrī neviens neplāno – tiek iedzītas bailes par potenciālo karu. Ja visi pakļausies Jaunajai Pasaules Kārtībai – viss OK – kara nebūš – būs tikai 30 gadu nemieri, kurus apklusinās ar ārzemju vienībā, kurām pret vietējiem nebūš nekāda sentimenta.
  5. Ja mēs nepakļausimies Jaunajai Finansu Sistēmai, tad, protams, būs karš.
  =============
  Sāksies viss Tuvajos austrumos – Izraēla saks bombardēt – Irānu, Sīriju… izveidosies koalīcijas – Ķīna sāks močīt virsū, jo redzēs, ka var iegūt papildus zemes savām 1,5 miljradu vajadzībām.
  Tiklīdz Ķīna iesaistās – tā arī Krievija sāks močīt pa Tuvajiem Austrumiem. Latviju Lietuvu un Igauniju okupēs – visiem būš vienalga, jo dalīš lielāku pīrāgu – Tuvos Austrumus, kuros ir ļoti daudz resursu. Tos sadalīs starp Krieviju, ASV un Ķīnu.
  ———
  Indiju iespējams neaiztiks – pārāk smird – tā pati iespējams nekaros – ja karos tad tikai par Ziemeļu teritorijām – Pakistānā.
  ———-
  Pēc kara Latvija būs daļa no Krievijas. Pēc kara Latvieši pavienojoties ar Igauņiem un Lietuviešiem mēģinās atbrīvoties no Krievu jūga. Tas ilgi nevienu neinteresēs – pirmā atbrīvošanan notiks, kad Ķīnai ar Krieviju radīsies konflikts – Ķīna pasludinās Latviju par neatkarīgu un iekļaus savā sastāvā. Tieši tāpat kā tagad – mēs esam pasludināti par neatkarīgiem ES un ASV (SVF) sastāvā.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.