Filma: ‘Pārņemšana’

Filma: “The Take” (angļu val. – 1h, 27min.)

Saite uz filmas mājas lapu. Filmā atspoguļota globalizācija un tās sekas Argentīnā. Megakorporāciju un Starptautiskā Valūtas Fonda (SVF) ietekme uz valdību. Valsts izpirkšana. Politiķu patiesās sejas. Milzīgu apmēru manipulācija ar sabiedrību. Un tā visa radītais ekonomikas sabrukums. Tomēr pēc ekonomikas sabrukuma cīņa turpinās..

Pēc ekonomikas sabrukuma milzīgās korporācijas slēdz savas rūpnīcas, atlaiž darbiniekus. Tās stāv tukšas un strādnieki mirst badā. Tomēr strādnieki Argentīnā izveido alternatīvu veidu kā vadīt uzņēmumus. Viņi pārņem rūpnīcas, visus lēmumus pieņem balsojot, paši sev sadala algas pēc darba apjoma. Tas nenotiek tā kā PSRS – tas nenotiek no ‘augšas’, to nevada korumpēti politiķi vai birokrāti. Tas notiek no ‘apakšas’ – paši strādnieki patiešām pārņem rūpnīcas. Un kas ir visinteresantākais – par spīti visām vadības, visām politikas un socioloģijas teorijām tas strādā. Demokrātija uzņēmumu vadībā, demokrātija ikdienas lēmumu līmenī darbojas! Nav jāgaida un jātic kādam glābējam, kādam politiķim, bet pašiem cilvēkiem ir jāņem vara savās rokās. Cilvēki visu var sasniegt paši.

Tomēr viss nav tik vienkārši – vecie politiķi, kuru korumpētības un kļūdu dēļ Argentīnas ekonomika sabruka izmanto savu naudu un cenšas atkal tikt pie varas. Reklāmu un masu saziņas līdzekļu manipulējošā ietekme, ko var nopirkt par naudu, filmā tiek izcili atainota. Korporācijas arī ir bagātas, tās spēj noalgot labākos advokātus, nopirkt visus tiesnešus un cenšas atņemt strādniekiem viņu pārvaldītās rūpnīcas. Argentīnā notiek cīņa starp strādniekiem, parastiem cilvēkiem un korporācijām, baņķieriem, bagātniekiem. Un valsts stāv bagāto, nevis tautas pusē. Un, kas mums Latvijā ir īpaši aktuāli, cīņa notiek arī pret SVF.

Mums Latvijā SVF prezentē kā lielo glābēju, bet ko SVF dara Argentīnā? Argentīnā 90-tajos novērojama SVF ietekmes palielināšanās. Valsts lēna nonākšana atkarībā no SVF aizdevumiem. Un ko SVF pieprasa par jauniem aizdevumiem, lai varētu pārfinansēt vecos? Valsts pakalpojumu samazināšanu un valsts noteiktu cenu paaugstināšanu, piemēram, ūdenim un elektrībai, ko ražo nevis valsts, bet 90-tajos privatizētas kompānijas. Neievēlētas organizācijas vadība lemj par valstī notiekošo! Kamēr SVF parāds netiek atmaksāts, valsts ekonomika nonāk SVF kontrolē, un SVF neļauj mainīt, uzlabot ekonomiku, lai parādus varētu kādreiz atmaksāt. Tā aizstāv banku un korporāciju intereses. Veidojas apburtais loks, no kura grūti izkļūt.

Tas viss, kā arī lielisks ieskats Argentīnas dzīvē pēc ekonomikas sabrukuma, ir atspoguļots šajā filmā.


 • Ljoti laba filma. Starptautiskais Valutas Fonds paraada savu patieeso seju.

  Redzeesi ciinju un puules pret propagandu, ciinju par tiesiibaam straadaat, par turiibas sagraabshanu uz straadaajosho reekjina.
  —————–
  Iesaku noskatiities arii intervijas ar filmas Autori Naomi Klein – anti-globaaliste, kas atklaati runaa pretii Pasaules Lielajiem Zeeniem, kaa arii atklaaj vinju paarmainju strateegjiju – lai vareetu ieviest paarmainjas ir jaarada shoka un apjukuma staavoklis (es saucu par bailju iedziishanu). Par pamatu shaadai masu manipulaacijas tehnikai bija eksperimenti un spiidzinaashanas ar cilveekiem.
  —–
  Ja tevi spiidzina ilgstoshi, tu buusi gatavs uz jebko, lai to izbeigtu.
  —-
  Otrs efekts ir shaads – tu paliec apaatisks pret spiidzinaashanu. Eksperimentos ar sunjiem pieraadiija, ka, ja sunim vienaa telpas pusee iedod elektroshoku, vinjsh paarbeegs uz otru pusi. Ja elektroshoku suns sanjems abaas telpas pusees, tad vinjsh samierinasies ar elektroshoku, un to sanjemot gulees nekustiigs.

  Visnoziimiigaakais eksperimentaa ir tas, ka ilgstoshas spiidzinaashanas rezultaataa, suns vairs nemeegjinaas atstaat telpas, ja durvis uz aarpasauli tiks atveertas.

  Sho tehniku izmanto pret cilveekiem pilnaa apjomaa – muus tur nemitiigaas bailees no globaalaas sasilshanas, ekologjiskas katastrofas, bada, kriizes, 3. pasaules kara, ekonomikas sabrukuma. Taadeelj, ka mees pierodam pie visaam shiim lietaam (kaa suns kraatinja no elektroshoka), tiek izdomaatas aizvien jaunas shausmas, lai muus shokeetu un izsistu no liidzvara, lai Lielie Zeeni vareetu sasniegt uzstaadiitos meerkjus – resursu sagraabshanu un masu kontroli.

 • Tāpēc mums ir jāsagatavo sevi un savus tuvākos, lai šo problēmu gūzmu spētu pārvarēt. Šo informāciju vajag dot bērniem. Viņi lieliski uztver un apzinās, jo nav tik ļoti nomākti ar bailēm.

 • Iedvesmojoši.
  Žēl tikai, ka mums ir tik maz rūpnīcu, ko okupēt. Bet gan jau, galvenais ir – ja cilvēki cīnās, tad jau arī izdodas.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.