D.Smirnovs: ‘Ir jāpasludina defolts’

„Mēs neesam izmēģinājuma trusītis, mēs jau esam truša cepetis, ko tūlīt apēdīs”. Par savām pesimistiskajām prognozēm reiz jau arestētais finanšu eksperts Dmitrijs Smirnovs paredz, ka rudenī Latvija iegāzīsies bezdibenī – ļaunākajā gadījumā pat 50% bezdarbs, 100% noziedzības pieaugums, vienīgais rentablais bizness – kontrabanda, un totāla atkarība no ārzemju augļotājiem.


Nupat esat atgriezies no konferences Igaunijā, kur tikāt pieaicināts eksperta statusā. Organizatoru vidū bija arī Starptautiskais Valūtas fonds, un Latvijas valdībai šis aizdevējs ir milzu autoritāte. Tikmēr jūs valdība lika cietumā.

- Mums jādzīvo demokrātiskā sabiedrībā, un vārda brīvība ir šādas sabiedrības pazīme. Man ir tiesības izteikt viedokli. Ja kļūdos – pasakiet, ka Smirnovam nav taisnība. Bet nedrīkst cilvēku par viedokli uz 48 stundām ievietot izolatorā. Normālā tirgus ekonomikā valūtas kursu prognoze un banku reitinga noteikšana ir normāls darbs. Mūsu problēma ir tā, ka daudzi cilvēki politiskajā elitē domā, ka joprojām dzīvojam PSRS. Tādēļ Latvijā trūkst neatkarīgu ekonomistu, kas varētu objektīvi novērtēt Latvijas ekonomikas stāvokli. Mūsu valdībai vajadzīgi tikai tādi ekonomisti, kas māk stāstīt pasakas.

Šobrīd tieši jaunas dalībvalstis visu Eiropas vezumu velk uz leju.
- Krieviem ir teiciens: tolstij sohņet, tonkij sdohņet. Biezie pašlaik ir Vācija, Francija, Lielbritānija. Bet Austrumeiropai un sevišķi Baltijas valstīm būs vissliktāk. Bija tādi ekonomisti, kas teica – pērciet nekustamos īpašumus. Rīga būs jaunā Eiropa. Pērciet zemi kaut vai purvā, tai būs briesmīga cena. Un kāds tam rezultāts? Tāds, ka finanšu ministrs saka nasing spešal, bet centrālās bankas prezidents nezina par peldoša valūtas kursa priekšrocībām. Nav ko brīnīties, ka mums ir krīze. Igaunijas konferencē piedalījās ļoti daudz analītiķu, tai skaitā arī opozīcijas analītiķi. Es arī tiku pieaicināts kā opozicionārs.

Ko nozīme opozicionārs? Vai tad kāds šobrīd atļaujas apgalvot, ka ar ekonomiku viss ir kārtībā?
- Ir tādi, kas saka – tagad ir problēmas, bet vasarā sāksies atveseļošanās.

Sāksies?
- Tā nav mana prognoze, es tam neticu. Par manu prognozi mani vispār var nošaut. Nezinu, vai par to var stāstīt…

Vismaz ieskicējiet.
- Visi runā – palīdzība, palīdzība… Tā nav nekāda palīdzība, bet kredīts, kas būs jāatdod. Man nav skaidrs, kā tādu kredītu taisās atdot, un, cik saprotu, tāds plāns arī nav izstrādāts. Cilvēks ir parādos līdz ausīm, bet viņam saka – mēs tev iedosim vēl kredītu -, un tagad viņš ir parādos virs ausīm. Pēc maniem aprēķiniem, rudenī Latvijas konsolidētais parāds varētu sasniegt 60 miljardus ASV dolāru – tas ir konsolidētais parāds, ņemot vērā arī privāto sektoru.

Cik ilgi tāds parāds var augt? Šis process kādreiz apstāsies?
- Tur jau ir tā problēma, ka nevar. Lai Latvija, saimniekojot līdzšinējā stilā, varētu vienkārši izdzīvot, nepieciešami 7 līdz 10 miljardi dolāru katru gadu.

Bet tā ir bezizeja.
- Tieši tā. Tas viss beigsies ar defoltu. Bankrotu. Tā būs briesmīga situācija, sliktāka nekā deviņdesmitajos gados. Nekustamā īpašuma burbulis iznīcināja rūpniecību un uzņēmējdarbību, jo nebija vairs jēgas strādāt. Un tagad jautājums ir, no kā mēs tālāk dzīvosim. Varam tikai aizņemties naudu ārvalstīs un tērēt to importa preču iegādei. Mēs paši neko nevaram saražot. Es aizgāju uz lielveikalu un skatos – āboli ir pat no Ķīnas. Latvijas ābolu nav! Absurds!

Kā izpaudīsies šī briesmīgā situācija. Mums atkal būs cukura taloni?
- Cukura taloni nē, bet iestāsies tā situācija, ar ko mūs biedēja padomju laikā, runājot par kapitālismu. Veikalos preces būs, bet cilvēkiem naudas, par ko pirkt šīs preces, nebūs. Bezdarbs kritiskākajā situācijā varētu pieaugt līdz 50%. Pašlaik vēl nav nekāda krīze. Pasaka beigsies, kad mums pārtrauks dot kredītus.

Kāds tad ir kredīta devēju mērķis. Viņi tiešām tic, ka kaut santīmu dabūs atpakaļ?
- Vienīgais skaidrojums notiekošajam – ka kādam ir mērķis nobankrotēt Latviju. Nobankrotēt un pēc bankrota visu dabūt par velti. Konferencē Tallinā daudzi eksperti to teica, ka no ekonomikas viedokļa Starptautiskajam Valūtas fondam nav jāaizdod Latvijai. Visiem skaidrs, ka šāds kredīts netiks atdots.

Ja privātpersona nevar samaksāt ikmēneša maksājumus, banka atņem māju. Ko atņems Latvijai?
- Grūti pateikt… Latvijai ir tikai viena bagātība, tie ir meži. Droši vien tur ir arī politiskas intereses. Uz esošo brīdi Latvijas valstij jau ir bankrots. Ja trīs mēnešos Latvijas Bankas tīrās valūtas rezerves samazinājās par 800 miljoniem latu, vēl pusgads un vispār nebūtu nekādu rezervju. Tagad kredīts ir saņemts un līdz rudenim mēs vēl varam izvilkt. Bet kas būs tālāk…

Tātad papildus kredīts tikai pasliktina parādnieka stāvokli?
- Protams. Un jo lielāks kredīts, jo dziļākas sekas. Jā, savulaik PSRS nabadzīgām Āfrikas valstiņām izsniedza bezcerīgus kredītus un pēc tam norakstīja. Bet Starptautiskais Valūtas fonds nav PSRS. Viņi paprasīs.

Vai rudenī jūsu teiktā skandalozā frāze – neglabājiet naudu latos un bankās – joprojām ir spēkā?
- Tagad jau ne tikai es, bet arī visi pārējie to iesaka. Ar katru nedēļu situācija pasliktinās.

Kas par to liecina?
- Pirmkārt, parāda pieaugums. Otrkārt, – runāt par to, ka mūs glābs eksports, arī nav pamata. Globālās krīzes apstākļos attīstīsies protekcionisms. Vecās valstis atbalstīs savus vietējos ražotājus un ierobežos importu.

Bet tad jau Eiropas Savienībai, kas tika dibināta uz kopēja tirgus pamatiem, vairs vispār nav nekādas jēgas.
- Pēc diviem trim gadiem Eiropas Savienības vienkārši nebūs. Tā sabruks.

Latvijas eksportētāji šobrīd ierosina devalvēt latu. Ko tas mums dotu?
- To, ka salīdzinājumā ar vietējo produkciju importa produkcija kļūtu dārgāka. Rezultātā iedzīvotāji pirktu lētāko – vietējo. Bet problēma tā, ka vietējās produkcijas Latvijā faktiski nav. Nav jau ko pirkt.

Ko darīt? Jūsu prognoze ir absolūti melna.
- Tas vēl ir maigi pateikts. Būs tas, kas Amerikā lielās depresijas laikā. Taču ASV tagad lielā depresija nebūs – mums būs. Un tas izskatās pēc kāda grandioza ekonomikas iznīcināšanas plāna. Paskatieties, lauksaimniecības nav, rūpniecības nav… Kā attīstījās Latvijas ekonomika – daļa valsts iedzīvotāju būvējās, daļa ar tiem tirgojās un trešie apkalpoja nekustamā īpašuma valdniekus. Šis burbulis sekmēja inflāciju, iznīcināja lauksaimniecību un ražošanu.

Ja patiešām kāds apzināti grib iznīcināt Latvijas ekonomiku, – kurš iegūst no tāda plāna?
- Nu… iegūst tie, kas dzīvo ārvalstīs. Es domāju, ka tāds plāns ir. Visi normāli ekonomisti atzīst, ka Starptautiskajam Valūtas fondam tāds kredīts Latvijai nebija jādod! Tas tikai atliek īsto krīzes momentu. Un interesanti ir šīs krīzes nosacījumi. Paaugstināt nodokļus – kāds ir mērķis -, padarīt esošajiem uzņēmējiem dzīvi grūtāku.

Varbūt visu mūsu nelaimju sakne ir šī iekārta? Brīvais tirgus nestrādā.
- Brīvajam tirgum ir tāds trūkums, ka tas darbojas tikai ar nosacījumu, ka visi tā dalībnieki atrodas vienādos apstākļos. Ja Latvija no vecajām Eiropas valstīm atpaliek četras piecas reizes, par kādu konkurenci un brīvo tirgu vispār var būt runa.

Tad Eiropas paplašināšanās mērķis bija jaunu upuru meklēšana?
- Vecā kara koncepcija ir novecojusi, un mūsdienās tiek lietoti finanšu ieroči. Tagad, lai dabūtu kontroli pār kādu zemi, tiek izmantota nauda.

Ko jūs sakāt par Lemberga apgalvojumiem, ka pret viņu strādā ASV valsts departaments?
- Grūti pateikt par Lembergu, bet tas, ka ASV vēstniecībai Latvijā ir lielāks svars nekā dažiem mūsu ministriem, nav noslēpums. Visa mūsu neatkarība ir tikai vārdi.

Krīze ietekmē arī katru cilvēku individuāli. Kā sevi pasargāt?
- Jāveido pārtikas krājumi. Ir burtiski jādomā par izdzīvošanu. Jāveido naturālās saimniecības. Darba nebūs. Globālā krīze sākās, jo stiprajās valstīs bija pārāk liels patēriņa apjoms. Tagad viņi patēriņa apjomu samazinās, atsakoties no importa. Tirgi oficiāli varbūt arī būs atvērti, bet realitātē tiks izveidoti tik daudz šķēršļu, ka tirgus būs slēgts.

Kaut kā taču visam jābeidzas. Varbūt trešais pasaules karš šo krīzi atrisinās?
- Nē, Latvijā kara nebūs. Latvijas cilvēki ir vajadzīgi tikai kā kalpi. No Āfrikas un Āzijas migrantiem kalpi iznāk slikti. Tāpēc skatās uz Eiropas austrumu pusi.

Vai jūs saskatāt kādu modeli Latvijas pilnvērtīgai eksistencei?
- Es redzu un zinu to modeli, taču es to nevaru teikt. Par to mani atkal var aizturēt. Latvija tam vēl nav gatava.

Nu vismaz ieskicējiet.
- Es joprojām esmu uzraudzīta persona, krimināllieta pret mani nav slēgta. Šobrīd es Varu pateikt tikai pirmo soli, kas darāms. Ir nepieciešams pasludināt defoltu. Ir jāatsakās no milzīgā parāda, vienkārši pasakot – mums nav naudas. Dariet ko gribat, naudas mums nav un nebūs. Jūs zinājāt, ka Latvija to parādu nevarēs atdot.

Un tālāk?
- Ir jādomā par savu valsti, nevis Eiropas vai Vašingtonas direktīvām. Šobrīd tirdzniecības brīvība mums ir ļoti vienpusēja. Brīvs ir tikai imports. Bet savā tirgū viņi mūs nelaiž. Tāpēc arī mums jāveic tā saucamā protekcionisma politika. Jāpasaka – tādas un tādas preces mēs nepērkam, jo paši varam ražot.

Tā būtu centralizēta ekonomika.
- Gluži centralizēta nē – kaut kas pa vidu. Bet tālāko es šobrīd nevaru teikt. Kad Latvija būs tam gatava, pateikšu.

Kad?
- Kad bezdarbs būs 50% un puse Latvijas iedzīvotāju apsvērs aizbraukt uz ārzemēm strādāt par kalpiem. Tad Latvija būs gatava jaunajam modelim.

Rudenī?
- Rudenī.


*
angl. default – saistību nepildīšana


Dmitriju Smirnovu
intervēja Imants Vīksne
“Ventas balss”, 2009.gada 3.marts; foto – “Ventas balss”


 • Varu tikai visam piekrist. Es to jau ilgu laiku saku, ka Latvijas ekonomikas sagraushana ir smalki izplaanota un politikji ir Latvijas valsts izvaroshanas ievieseeji.

  Latvijas iipashnieki Latvijai un visiem taas iedziivotaajiem griezj un jau nogrieza kaajas, un saimnieki tos shobriid par to atspaarda, njirgaajoties un spljaujot virsuu.

  Vaarda briiviiba ir tikai uz papiira, Valsts neatkariiba ir tikai vaards.

 • Pilnīga taisnība,lai arī nav viss līdz galam pateikts,lasīt starp rindām,ko tur var darīt,pirmkārt jāsaprot ka tiekam pieskaitīti lētticīgajiem,tā arī ir,jo informācija demogoģizēta,izglītība nepilnīga-tiek mācīta sagrozīta pasaules vēsture,kā to pārmainīt,atklātība ir tā no kuras baidās un ar kuru cīnās pasaules varenie,vajag izgaismot valdošo dubultmorāli,to,kas tiek vienai izredzētai tautai mācīta sinagogās,tur nav ne ko nosodīt,ne ko pārmest,tāda ir izveidojusies situācija,vienkārši šī mācība arī jaapgūst visiem pārējiem,lai saprot,ar ko darīšana.

 • Viss pareizi. Naudu aizņemas valdība. Bet parāds jaatdod PVN formā visiem, arī privātajiem uzņēmējiem un ar valstisko sektoru nesaistūitiem uzņēmumiem, kuriem valsts vispār nepalīdz. Uzņēmēji šos slogus izjūt ļoti spēcīgi. Tie kas eksportē ir vienīgie, kas pilda valsts kasi ar naudu (kas nav parāds)bet pie pašreizējās(vispasaules krīzes) situācijas uzņēmumiem nav kas šo exportu nopērk. Valsts tā vietā, lai iepludinātu naudu šajos uzņēmumos(veikt pasutījumus un iepirkumus) vienkārši pludina to banku sektorā vai algās, taču jāsaprot, ka algām un pensijām jātērē nopelnitā nauda, nevis aizņemums. No rūpnieciskā sektora valst vienalga dabūtu atpakaļ 1/5 caur pvn, nav bezdarbienku un nav jatērē pabalstiem, kasē ieplūst ienākamu nodoklis gan soc nogoklis utt…Vienkārša matemātika parāda, ka, ja nauda tiek iepludināta rūpniecībā, tad apm. 50 proc je ne vairāk. no sīs naudas atgriežas valsts kasē. pietam cilvēkiem ir darbs utt.

  Vienkāršoti, Valsts pelna kad valstī ir uzņēmumi kas eksportā un caur nodokļiem pilda valsts kasi. 103 000 bezdarbnieku ir pirmais indikators, ka Latvijā tikpatkā nav tādu uzņēmumu. Rūpnieciskais sektors atrodas sabrukšanas priekšvakarā. Un ko dara valst? Kad tas notiks Latvija būs bankrotējusi un vienīgā nauda, kas ieplūdīs valsts kasē, būs tiaki jauni patrādi un aizņēmumi, protams ja kāds tos dos. Jautājums ir, kas par šo noziegumu maksās! Parāds būs jaatdod agri vai vēlu. Tāpēc es domāju ka vieīgais risinājums IR – pieļaut valsts bankrotu un tad sākt būvēt visu no jauna, ne uz kredītburbuļiem, bet uz nopelnītas naudas.

 • Par to briesmīgo krimināli sodāmo soli – interesanti, kas tas varētu būt? Pievienošanās Krievijai? Ko gan tas varētu dot, jo Krievija ne ar ko nav labāka par ASV kapitālistiem, bet vairumā gadījumu, kā zinām – sliktāka. Bet varbūt Smirnovs domā ko citu.

  Par defoltu – iespējams tas iestāsies pats no sevis. Par protekcionisma izveidi un robežu slēgšanu importam un ideju ‘domāt tikai par sevi’ var teikt tikai cilvēks, kas nav iepazinies ar spēļu teoriju un cietumnieka dilemmu. Šādi rīkoties šķiet loģiski, bet ja visi tā rīkosies, tad visi būs zaudētāji. Savukārt tie, kuri mācēs sadarboties, būs īstie vinnētāji. Tāpēc manuprāt protekcionisma sludināšana ir sliktākais, kas var Eiropā tagad notikt.

 • Zem šī raksta varētu parakstīties visi logiski domājošie LATVIJAS iedzīvotāji. Lai to nesaprastu ir jābūt vismaz Saimes deputatam vai ministram. JAU SEN TO TEICU!!!!

 • Izskatās, ka autors varētu domāt izstāšanos no ES un NATO, nacionalizāciju un rezultātā draudzēšanos ar BLR, VEN, RU, CUB, jo tam var piekrist tikai absolūti vīlies un izmisis latvietis.

 • Acīm redzami valdībā viss tiek darīts pretēji, lai izvairītos no šāda rezultāta.
  Es domāju, ka tālāk Smirnovs iesaka pilnībā norobežoties un veidot savu iekšējo ekonomiku. Lai gan tas ir nereāli, jo ASV ir vēl 2 papildus ietekmes paņēmieni un šādai mazai valstij ir neiespējami pretoties – pie kam darbojas jau 1.

 • Uz jēgpilniem lēmumiem un rīcību no valsts pārvaldes puses nemaz neceru. Ja tie būs, tad jebkurā gadījumā tie būs novēloti un nepietiekošā apjomā, lai glābtu Latviju, tādēļ

  1-KĀRT jau pašiem iedzīvotājiem ir jāņem situācijas kontrole savās rokās:
  1) iedzīvotāju darbības koordinācijas centra izveide. Tikai teicama informācijas aprite var nodrošināt pārējo punktu sekmīgu īstenošanu.
  2) to izveidos un pārvaldīs spēcīga Tautas pārstāvniecība, līdzīgi, kāda bija “Pilsoņu kongress”. Šāda struktūra/kustība jāveido nekavējoties. Tās sastāvā – tie cilvēki, kuri ir zinošākie, spējīgākie un aktīvākie pašreizējo NVO un dažādu domubiedru grupu vadītāji un to vietnieki.
  3) atbilstošie pasākumi pašizaugsmei, jo bez zināšanām un prasmēm nekas nebūs. Zināšanu pieejamība nodrošināma visiem.
  4) ideju pārvaldība un projektu vadība, lai liktu nodrošinātas kaut minimālās vajadzības iedzīvotāju izdzīvošanai – pārtika, siltums, pajumte, apģērbs, drošība (pētīt Argentīnas pieredzi!)

  AICINU GATAVOT KONKRĒTUS PRIEKŠLIKUMUS – prezentācijas, īsus referātus, jo tā diena, kad tiks organizēta Tautas sapulce, strauji tuvojas.

 • 2-KĀRT
  Tomēr pilnībā neizslēdzu, ka kaut kāda jēga arī būs no esošās valsts pārvaldes un viņu pieņemtajiem lēmumiem. Saprotams, ka šie lēmumi nebūs radikāli – izstāšanās no ES, vai tml., un tas arī nav vajadzīgs (nav vajadzīgs skriet laikam pa priekšu..).
  Galvenais, lai tiktu izdarīts maksimālais reālo iespēju robežās.. un izdarīt var ļoti daudz arī nepārkāpjot starptautiskos aktus, ja vien aizstāvam tautas intereses. Minēšu kaut vai pašu elementārāko – izmantot Sabiedriskos medijus jēgpilnai iedzīvotāju informēšanai, izglītošanai utt. Sākot no šāda veida kampaņām http://www.tautasforums.lv/?p=658 (kampaņas uzlabojamas, mainoties situācijai), beidzot ar vērtīgām dokumentāli analītiskām filmām un praktiskiem kooperēšanās, darbu organizēšanas un izdzīvošanas padomiem. Arī šajā sakarā ir priekšlikumi.. Viens no tiem iesniegts LTV. Gaidu atbildi.

  Protams, vēl paliek neskaitāmu ekonomistu priekšlikumi, no kuriem daļu var īstenot, ja grib. Ja ir “politiskā griba”… Šo vārdu salikumu, godīgi sakot, rakstu ar zināmu skepsi un rūgtu smaidu.

 • Lai gūtu priekšstatu par notikumiem Argentīnā un to, kā cilvēki veic dažādus pašorganizēšanās pasākumus, lasiet “Paralēles. Argentīna 2001 – Latvija 2009?” – http://www.tautasforums.lv/?p=655
  Jāpiezīmē, ka mums situācija ir ievērojami labāka, kā bija Argntīnai, jo
  - laiks vēl ir, tikai tas jāizmanto lietderīgi, kamēr situācija nav kritiska;
  - Latvija ir mazāka, līdz ar to izplatīt informāciju un veikt teicamu kooperēšanos iespējams krietni augstākā līmenī. Turklāt iespējams sekmīgi izmantot 21.gs. tehnoloģijas (galv.k. internetu);
  - galu galā ir arī pašiem sava pieredze. Ir vecie cīnītāji, kam jāapvienojas ar izaugušo paaudzi, kuriem laiks sevi beidzot pieteikt;
  - To, ka būs smagi, turklāt visiem, izjūt uz ādas un saprot ne tikai zemnieki, bet nu jau visi, tai skaitā mediji. Tātad atliek tikai apvienoties un darboties. Krīze – mūsu iespēja.

 • Pārdomāts un precīzs šodienas vērtējums ! Paldies autoram par rakstu ! Šo vajadzētu publicēt visos masu medijos lai tauta varbūt beidzot sāktu domāt kas reāli notiek, lai gan man nav ticības, ka tauta sāks domāt…nekas par to neliecina!
  Es valsti glābtu sekojoši:
  1) alkohols un tabaka valsts monopols,
  2) nafta, benzīns un visi energoresursi valsts monopols,
  3)sakaru bizness valsts monopols,
  4) iekšējā tirgus aizsardzība.
  Tie būtu galvienie virzieni, kas ienestu valsts kasē nedaudz miljardus, pēc tam jau būtu uz kā atsperties lai sāktu atdzīvināt tautsaimniecību !
  Vēlreiz paldies autoram par precīzo rakstu.

 • > To, ka būs smagai, turklāt visiem, izjūt uz ādas saprot ne tikai zemnieki, bet nu jau visi

  baidos, ka tas diemžēl tā vēl nav. Es domāju, ka daudzi domā, ka tā krīze kaut kādu iemeslu dēļ pati no sevis beigsies.
  Man visu laiku nāk prātā kāda cilveka komentārs delfos pēc lidmašīnu ietriekšanās Dvīņu torņos. Viņš teica: ja tie cilvēki būtu sapratuši, ka tiks izdarīts šis terorakts, pat bērni būtu metušies tiem teroristiem virsū…
  Man liekas, ka šeit ir līdzīgi.

 • nezinu ko teikt tikai vienu tuvakaija laika jask darboties aktivi un tulin jakeras pie lietas jasak organizeties sis raksts lika man galigi apjekt ka tulin kautkas jasak darit nogaidisana ir nepielaujama mulkiba vairak nedrikst nogaidit

 • Teikt, ka Latvija neražo neko- var tikai tās vides cilvēks, kas principā nemeklē vietējo produkciju. Un ir ļaudis, kas visās malās kladzina, ka mūsu ražojumi ir dārgi un saindēti un neizdevīgi pārdošanai- lieki paskaidrot, ka kladzinātaji ir tirgotāji un runā to, ko prasa lielie globalie reklāmdevēji. Ja analizē šadi pasniegtu informāciju – ticamības pakāpe zema. Celt pāniku tad, kad kuģis ir gandrīz uz sēkļa, ir amorāla rīcība kuģniecībā. Mani nepiespiedīs ekspertam ticēt fakts, ka viņš bijis arestā.

 • Liekas,ka daudzi nav redzējuši Zeitgeist un Zeitgeist addendum…(ja grūtības ar ENg)”Duh vremeni”

  http://video.google.com/videoplay?docid=-1271063760405577325

  http://www.youtube.com/watch?v=OeuF9py8u8w&feature=related

  It kā nevajadzētu ņemt kredītu no SVF,bet bail neņemt…

 • Piedodiet, bet es tā paskarbāk, jo ir lietas, kas manī raisa sliktas emocijas. Piemēram, totāls loģikas trūkums.

  Celt paniku? Kāda gan panikas celšana? Bet labi – neceļam! Tad labāk gremdējamies melos un ilūzijās, aklā optimismā, līdz kuģis nogrimst un tad stāvam pie sasistas siles ar domām – ‘kā gan tā gadījās?’

  Vai tad tādā gadījumā Dombrovskis pēc Jūsu skatījuma neceļ paniku? Tāds vispār – runā par valsts bankrotu! Labāk būtu turējis informāciju pie sevis un tad pēkšņi vienā dienā nostādītu valsti fakta priekšā – nav naudas.

  Jau vismaz pirms 3 mēnešiem pasaules mēroga ekonomisti runā, ka valsts ir bankrota priekšā! Tagad acīmredzamo beidzot pasniedz arī notrulinātajām masām.

  Un kur tad atkal jau pazūd demokrātija un ar to saistītā vārda brīvība? Tad jau labāk viena taisnība? Jūs varbūt pēc PSRS noilgojusies?

  Un galu galā, pat ja ceļ paniku, vai tad gadījumā, ja kuģis akli stūrē tieši virsū krācēm un stūrmanim ir pilnīgi vienalga par pašažieriem, jo viņiem jau sen nopirkts glābšanas plosts.. Varbūt, bet tikai varbūt, tad tomēr vajadzētu saukt trauksmi??

  Vai jums tā nešķiet?

 • Krīzes apstākļos darbaspēka un darba netrūkst, trūkst tikai naudas, kas savieno darbaspēku ar darbu.
  Gandrīz visa nauda, kas mūsdienās ir apgrozībā, gan Latvijā, gan ārzemēs, ir nākusi caur kredītiem no bankām, tāpēc tai jāatgriežas ar procentiem atpakaļ, un ekonomikas sarukuma apstākļos tas ekonomiku vēl vairāk sarucina, jo izsūc naudu no aprites.
  Tātad, jālaiž apritē nauda tādā veidā, kas nav kredīti, piemēram, kā fiksētu apmaksu par valstij veiktajiem pakalpojumiem, vislabāk infrastruktūras uzlabošanā; tādējādi, naudas kā apmaiņas līdzekļa funkcija tiktu uzturēta, un iegūtu gan valsts, gan iedzīvotāji.
  Vienlaikus, jāatvienojas no starptautiskās finansu sistēmas, kura balstās uz parādu ekonomiku. Tāpat jau mums draud bankrots, tāpēc neko daudz nezaudēsim; vismaz būs pamats iekšzemes patēriņam un pašapgādei, kad mūsu nauda būs nekonvertējama.
  Jā, mēs esam ekonomiskā kara epicentrā, un būtu muļķīgi sekot kaut kādiem starptautiskiem noteikumiem, kurus pretējā puse neievēro vai arī pati ir rakstījusi. Ja šo plānu neīstenos valdība, to izdarīs cilvēki paši, jo vairs nebūs, ko zaudēt.

 • Tieši tā Pēteri!

  Lielākā problēma ir benzīns, gāze un citi tautsaimniecības pamatelementi, kurus neražojam uz vietas.

 • > Lielākā problēma ir benzīns, gāze un citi tautsaimniecības
  > pamatelementi, kurus neražojam uz vietas.
  ====
  būs vairāk jābraukā ar velo :)

 • p.s. par to interviju ir arī delfos, kā redzams, daudzi komentētāji neuzskata, ka viss ir tik slikti.
  Godīgi sakot, es pats neesmu panikas celšanas mīļotājs, tomēr, es neredzu nekādus iemeslus, kāpēc lai Smirnova minētie melnie scenāriji nepiepildītos. Katrā ziņā, mūsu pusē neviens neko saprātīgu nedara.

 • shito palasot baisi paliek…
  rodas tik jautajums: kapec pie varas nav cilveki kas varetu radikali mainit visu sistemu… nu labi, ne radikali, pa mazam. Kapec izvelamies but kalpi? Kapec nevaretu apiet shi krizi pratigi, nav tachu ta, ka nebutu gudru galvu…
  Kursh visu kontrole?

 • Man ir ienākusi informācija ka Krāslavā ir uzbliezta moderna kara bāze ar lidlauku kas var uzņemt kara kravas lidmašīnas!!!
  ko tas nozīmē???
  1. agri vai vēlu cilvēki izies uz ielām jo nebūs ko ēst.
  2. masu nekārtību organizācijas tehnika jau ir izmēģināta – un kā jau jūs visi redzējāt – darbojās ļoti labi
  3. Kā reiz minēja lembergs specdienesti slikti strādā vai arī piedalījās nekārtību organizācijā – piezīme: SAB vadītājs ir ANGLIJAS VIRSNIEKS!!! tas ir FAKTS!
  4. Kad sāksies nemieri NATO būs iemesls ievest šeit karaspēku kārtības atjaunošanai…..
  kāpēc?
  spriediet paši
  šeit varbūt palīdzēs šis spriedelējums
  http://www.youtube.com/watch?v=MouUJNG8f2k
  otrā daļa tur pat

  P.S.
  Par Sudānu informācija apstiprinājās vakar pa euronews!!
  par irānu iepriekš – ASV piedāvāja RUS kopā vērsties pret irānu

 • Un ja mēs paši kaut ko ražotu, tad varētu devalvēt.
  Tam ko ved no ES, tad cena būs +40% un + transporta pakalpojumu %
  Elektrībai cena celsies, jo paši nesaražojam pietiekami to un nenodarbojamies ar vēja ģeneratoru būvniecību, bet taisāmies celt gaismas pili un koncertzāli un pārējās bezjēdzīgās Valsts aparāta jaunās administratīvās ēkas.
  Arī degvielai cena būtu augšā par 40%
  Un līdz ar to vietējā produkcija paliktu dārgāka.
  izputētu visi kredītņēmēji jebkurā valūtā un līdz to tad vajadzētu taisīt defoltu, jo nebūtu, kas nodokļus maksā.

 • Nupat Tvnetā izlasīju, ka Godmaņa palīgs Meļņiks nemaz nekautrējas teikt vārdus, ka tauta ir apzagta. Tajā pašā laikā līdz 2009. gadam nav notiesāta neviena baltā apkaklīte par ekonomiskiem noziegumiem. Tas vien raksturo, kādas mums ir tiesību aizsardzības iestādes – policija, KNAB, prokuratūra, tiesa. Iespējams, k vajag izveidot portālu, kur nopubliskot kurš un kā atrakstās uz cilvēku iesniegumime, kurš zināja par noziegumiem, bet tos notušēja.
  Tas ko runā

 • Turpinot ‘celt paniku’.. Ja jau Smirnovs ‘ceļ paniku’, ko tad tādā gadījumā dara Nobela prēmijas ekonomikā laureāts Pauls Krugmens, sakot, ka ASV ekonomikas glābšanas plāns visdrīzāk izgāzīsies un ka krīze ASV ilgs vismaz 10 gadus: http://www.filife.com/stories/paul-krugman-on-the-malaise-of-nations

  Tāds panikas cēlājs! Bet varbūt, tikai varbūt, vienam no gudrākajiem ekonomistiem pasaulē ir taisnība?

 • Noskatieties dokumentālās filmas ZEITGEIST un ZEITGEIST II. Un jums viss būs skaidrs.

  Bišķi skrobe pieturas uz šitiem līkde…..m !
  Esmu tagad itālijā, krāsoju sienas. LV biju inženieris, 10 gadus godīgi strādāju, maksāju nodokļus (a kam īsti? Izrādās, cirkam). Ar mani kopā čoms, seši gadi mācījās augstskolā, gadu paspēja pastrādāt, tagad mazgās traukus viesnīcā.
  Kruta vai ne !!

 • Mārtiņ, ir lietas, kur es saku – uztrauksimies, kamēr nav par vēlu. Bet tās ir tuvas un redzamas lietas. Ja ir tik tālu, kā ir – nav jēgas bļaustīties, bet jādara. Es, diemžēl, neesmu ekonomists, bet saprotu- saceļot pāniku par maksātnespēju , pēdējie ieguldītāji metīsies glābt savus santīmus un aprite apsīks nejēgā. Sāku runāt kuģniecības terminos- pānika uz sēkļa apgāž kuģi. Un man vairs nav spēka peldēšanai…Tāpēc labprāt palīdzēšu aizbāzt sūci, ja man kāds parādīs, kur tā ir.

 • Piekritu! beidzot gudrs cilveeks izsaka savu viedokli un pat tiek aresteets, kur logika????? Diemzel logikas pietrukst Latvijas valdibai, aiznemas miljonus un tad Latviesu tautai bus jamaksa ar visu, kas tai pieder! Musu problema jau sen ir tada, ka dzivojam pagatne un domasana vel PSRS laikos, zel , ka pie varas nav tadi cilveeki, ka D.Smirnovs! Latviesi ir pieradusi nodurt galvu un klausiities pasakas, zeel, ka musos vel seez ta vergu daba! skarbi, bet taisniba, bet tomer latviesi ir gudra tauta, kas smagi strada par santimiem un tas ari butu ierocis cinities ar krizi, razot savu un pateret savu! Un, kadel aiznemties vel vairak? ta jau kriize sakas visaa pasaulee, cilveeki aiznemas un neatdod, ldz ar to bankas bankrotee, bizness nespeej pavilkt bez palidzibas utt… ir taa, iedod mazo pirkstinju, panjems visu roku!…ka valsts vai cilveki var atdod naudu, ja tas nav un nav pat iespeejams nopelniit? kurs spees pirkt, ja buus bezdarbs, tad viss aizies dibenaa! valdiibai varbuut viss kartiiba, saraususi naudu no cilveku sviedriem un buus nodrosinaati! bet tad atkal par valdiibas paradiem maksaas tauta! Man sap, ka jauni izgliitoti cilveeki nespees atrast darbu! Es domaju, ka tautai saja situaacija jabut egoistiskai un jadoma tikai par sevi, par Latviju, par kuru tik daudz musu vecteevi atdeva dziiviibu!valdiiba ir simti, bet mes esam miljoni, taka kopa protestejot pret situaaciju un liekot saprtast valdiibai, ka krediits nav atbilde, varbut ir iespeejams panaakt sakariigu rezultatu! ja vinji veelas aiznemties, tad lai atdod paradu no pasu kabatam, nevis no tautas! Ir muusu valsts galva jau pietiekoss apsmiekls, izskatas gluzi ka homers simpsons!!! Un jaa, Latvija neizskatas labi uz eiropas fona, esam gandriiz blakus ungarijai! sodien pat redzeeju zinas no Lielbritaanijas Chanel 4! bedigi skatities ko tadu! esam stipra tauta!!!!!! un ja velamies noraudziities un sabrukumu un noplaatiit rokas, ta katra pasa izveele, bet varam arii ko iesakt lietas laba, nerunaju par nemieriem un kariem, bet salikt galvas un rokas kopa un rikoties ka izglitotiem cilveekiem!

  beidzot jaatmostas no sapnja un jarikojas!

 • Acīm redzams pārspīlējums. Fakts, ka ES pēc diviem gadiem vairs nepastāvēs – absurds. Fakts, ka valstij gada tēriņiem ir pieejami vēl arvien 4,4 miljardi latu – “aizmirsts”.

  Ļoti izdevīgs viedoklis šādos laikos – tajā maz iespējamajā gadījumā, ja patiesība izvērtīsies, kādu Smirnova kungs to paredz, viņš varēs sevi slavēt kā lielo pareģi un brīdinātāju: “Re, es jau tā teicu, bet jūs neklausījāties!”

  Ja, un visicamāk, krīzi Latvija pienācīgi pārcietīs, Smirnova kungs priecāsies kopā ar visiem pārējiem un viņa šībrīža izteikumi tiks aizmirsti.

 • PS – Smirnova kungs (kā ekonomists) droši vien zinās kā saukt tādu nostāju – win-win.

 • Patreiz daudz absurdu lietu notiek, tā kā Smirnovs nemaz tik tālu no patiesības Eiropas savienības pastāvēšanas jautājumā neatrodas.

 • Pilnīgi piekrītu šim Smirnova kungam…
  Par absurdu varam nosaukt tagadējo situāciju valstī, nevis prognozi, no kāda cilvēka, kurš tiešām kaut ko saprot no ekonomikas, atirībā no….
  Ticat vai neticat, Eiropas Savienība tiešām vairs tāda nebūs, kā arī ASV arī nebūs pasaules valdošā valsts.

  Atkārtosies vēsture, kā apģērba modē tā Latvijā kopumā, būsim atkarīgi no kādas citas valsts, būs jāpieņem cita valoda, viss būs savādāk, tikai tad ja necīnīsimies saviem spēkiem un neatsauksim šo aizdevumu.. citādi, Latvijā atkal būs kolonijas…

 • …ko tad stenet,vaidet-pashi sev tadus izdzimtenjus ievelejat!!!vieni un tie pashi maitas kopsh 91′ gada pie varas!!!ka viens vecs viirs teica-ko gribejat,to dabujat.

 • “Es redzu un zinu to modeli, taču es to nevaru teikt.” D.Smirnov, ja tu nevari, vai nedrīksti teikt saki man, es neklusēšu, darīšu tā, lai par to uzzin tauta. Šobrīd nav īstais laiks, lai klusētu! Ar cieņu, Dainis Grabovskis tel. 26160160

 • Teicama doma, Daini! Biju šo piemirsis..
  Ventspilnieki! Kurš var aizčāpot līdz Ventspils Augstskolai un izprašņāt Dmitriju? Arī es neklusēšu! Varam Dmitriju nenodot, lai atkal neieliek izolatorā.. Vispār labās ziņas tādas, ka valstij drīz nebūs naudas, par ko barot cietumniekus, un drīz visus laidīšot ārā.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.