I.Metnieks: ‘Nāburgu būšana.’

Kas šobrīd liedz Vecrīgas ēku un mājokļu īpašniekiem draudzīgi sadoties rokās un vienoties par sava nama, ielas un kvartāla uzpošanu un pārvaldību? Nereti māju iedzīvotāji pat nevēlas savā starpā sastapies un sveicināties, kur nu vēl kalt kopējus nākotnes plānus par savas apkaimes attīstību.

Zemā iedzīvotāju aktivitāte, mistiskais sadarbības iemaņu un komunikācijas kanālu trūkums šobrīd joprojām liedz uzsākties efektīvam vecpilsētas sakārtošanās procesam. Ir simtiem jautājumu, par kuriem Vecrīgas iedzīvotājiem ir pienācis pēdējais laiks apspriesties. Piemēram, kāda stratēģiska loma būs „izmirstošajiem” Vecrīgas pamatiedzīvotājiem nākotnē?, vai Vecrīga turpmāk pārvētīsies par tumšo logu, mirgojošo bākuguņu un nakts uzdzīves paradīzi?, kā veicināt Vecrīgas sentimenta uzplaukumu – gaisotni, ko bauda un par ko ir gatavi maksāt pilsētas viesi?

Šībrīža Vecrīgas pārvaldītāju lielākais izaicinājums ir Rīgas vecpilsētas īstenās nozīmes apzināšanās – kas ir ne vien Rīgas, bet arī visas Latvijas tautsaimniecības veidojošs faktors un kas neaprobežojas tikai ar ierakstu UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā.

Samilzušās Vecrīgas ielu un namu apsaimniekošanas problēmas rada nepieciešamību ieviest jaunu un atbildīgu Vecrīgas apsaimniekošanas kārtību. Esošais haoss Vecrīgā nav izdevīgs nevienam, t.sk., rīdziniekiem, Vecrīgas iedzīvotājiem, uzņēmējiem un tās viesiem. Ir jāievieš jauni, caurspīdīgi Vecrīgas apsaimniekošanas noteikumi un tradīcijas, kas palīdzētu daudz efektīvāk un taupīgāk nodrošināt Vecrīgas pilsētvides, to ēku, ielu pievilcību un kvalitāti.

Vecrīgas iemītniekiem pirmajiem būtu jāuzņemas iniciatīva aizsargāt Rīgas identitātes kodolu – Vecrīgu no paviršas pārvaldības, pamatiedzīvotāju iznīcības un vēsturiskās viduslaiku pilsētas ansambļa semantikas zuduma – atgriežot tai gadsimtos izdaudzināto Rīgas īsteno godu un slavu un izkopjot tās sociālos, kultūras un materiālos resursus nākotnes uzplaukumam.

Šīs nedēļas sākumā, 2009.gada 23.februārī, Doma laukumā 1, Rīgā, viesnīcā Gutenbergs notika jaunas sabiedriskas organizācijas – Vecrīgas biedrības – dibināšana. Beidzot arī Vecrīgas iedzīvotāji ir gatavi nesavtīgi ziedot savu laiku un enerģiju, likt kopā idejas un reālu darbu, lai sniegtu labumu Vecrīgas un Latvijas attīstībai laikos, kad daudziem rokas jau ir pavisam nolaidušās.

Vairāk informācija par Vecrīgas nāburgu kustību atrodama mājas lapā http://sites.google.com/site/vecrigasbiedriba/


Ilvars Metnieks


  • Baigie malači!

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.