E.Levita priekšlasījums: ‘Vai Satversmē būtu jāpadara redzami Latvijas valsts pamati?’ [VIDEO]

2013. gada 30. aprīlī LU galvenajā ēkā Raiņa bulvārī 19 notika Eiropas Savienības tiesas tiesneša, Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas priekšsēdētāja Egila Levita priekšlasījums: “Vai Satversmē būtu jāpadara redzami Latvijas valsts pamati?”

Kas ir Latvijas valsts pamatnostādnes, pamatvērtības un mērķi, un kādas būtu priekšrocības un varbūtējas iebildes, ja tos ierakstītu Satversmes preambulas paplašinātā tekstā?

* * *

Egils Levits ir latviešu jurists un politologs. Kopš 2004. gada – Eiropas Savienības tiesas tiesnesis. Levits bijis Latvijas vēstnieks Vācijā, Austrijā, Ungārijā un Šveicē, kā arī Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs un Saeimas deputāts. No 1995. līdz 2004. gadam bija tiesnesis Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Pasākumu rīkoja Jāņa Čakstes demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības biedrība.


 • Valsts pamatuzdevums ir nodrošināt visiem tās pilsoņiem darbu. Labu darbu, kas viņiem ir interesants, pa spēkam, citiem vajadzīgs, līdz ar to arī gandarījumu nesošs. Tāds darbs nodrošina cilvēka personisko izaugsmi, kā arī apmierina viņa materiālās vajadzības. Visi citi valsts pastāvēšanas mērķi ir pakārtoti šim vienam.

  Vienā īsā teikumā noformulētais mērķis pilnībā apmierina visas sešas E. Levita minētās funkcijas.
  Plašākā diskusijā var precizēt, kas ir darbs, kādas ir dažādās profesiju grupas, kā veidojas sadarbība starp tām, kā tās mijiedarbojas ar dažādām sociālajām grupām, un kā sadarbojas sociālās grupas.
  Šādu darbu tiešām var nodrošināt pilnīgi visiem sabiedrības locekļiem reizē, tāda sistēma jau ir ilgstoši pastāvējusi pasaules vēsturē un ir labi dokumentēta. Tā arī ir īstā āriešu kultūra, uz kuras pamata jaunlatvieši Krišjāņa Valdemāra vadībā lika pamatu Latvijas valstij, atdaloties no Krievijas impērijas.

 • Isa,
  iesaku Agneses rakstu par darbu – http://www.tautasforums.lv/?p=1639

  Tavs apgalvojums “valsts pamatuzdevums ir nodrošināt visiem tās pilsoņiem darbu”, manuprāt, ir drusku no ‘cita plaukta’. Varbūt vispirms formulēsi, kas, Tavuprāt, ir valsts, un ko nozīmē ‘nodrošināt darbu’?

 • Visam, ko veic cilvēks, ir savs konceptuālais pamats.
  Būtībā visas konceptuālās idejas un pamatojumus var apkopot divās pretējās koncepcijās: Dievcentriskā (TAISNīgā, zemi un dzīvību kopjošā un sargājošā) un egocentriskā (varas, cīņas un konkurences “skaldi un valdi!” koncepcija).
  Koncepcija nosaka gan realitātes uztveri un skaidrojumus, gan arī plānus, projektus, personisko rīcību.
  Konceptuālie dzīves pamati lielākajai daļai cilvēku ir neapzināti vai mazapzināti. Tas ir izdevīgi visiem, kuri pārvalda pēc egocentriskās koncepcijas, t.i., varas dēļ. Vara var nodrošināt visus ar darba vietām un minimālu iztiku, bet tas būs verdzisks darbs.
  Ar darbu cilvēks sevi var nodrošināt tikai pats. Un savstarpēji sadarbojoties un pašorganizējoties. Tam ir vajadzīga Dievcentriska apziņa. Ir pēdējais laiks sākt to mācīt bērniem jau no mazotnes. Īsi par to var noklausīties, piem., šeit:
  http://kobtv.narod.ru/lector/efimov/vstrecha-s-jakom-fresko.html (Viktors Jefimovs, tagadējais Sanktpēterburgas Valsts Agrārās universitātes rektors, ir viens no Sabiedriskās drošības koncepcijas līdzautoriem – pirms vairāk nekā 20 gadiem – un attīstītājiem, pazīstams ne tikai Krievijā, bet daudzviet pasaulē.)

  P.S. Levits ir viens no egocentriskās pārvaldes koncepcijas augstākajiem iesvētītajiem. Diemžēl daudziem latviešiem tas rada drošību un “cerības”, ka mums ir tāds tautietis. Psiholoģiski tas ir saprotami, diemžēl objektīvi tas ir pilnīgi bezperspektīvi.

 • Agnese,
  gandrīz visam, ko raksti pirmajās rindkopās, piekrītu, taču tas, kas rakstīts P.S., ir gluži vienkārši nožēlojami, jo
  - tas ne ar ko nav pamatots,
  - satur klaju pretrunu ar tevis pašas iepriekš rakstīto (sanāk, ka latviešiem nevajag būt patstāvīgiem, pašorganizēties, sadarboties, bet ļauties citu tautu un organizētu noziedzīgu grupējumu “egocentriskajiem centieniem”)

  Egils Levits patiešām ir viens no gudrākajiem un kompetentākajiem latviešiem – cienīgs būt par mūsu valsts prezidentu. Ceru, ka tā arī būs.

 • Agnesei šajā jautājumā ir taisnība par Levitu. Levits ir tipisks “Jaunās pasaules kārtības”, kas ierakstīts zem piramīdas uz dolāra zīmi, pārstāvis un bīdītājs.
  Nedod Dievs Latvijai tādu lēmējus. Tie jau te lemj 23 gadus.

 • Paldies, Agnesīt, par Jefimovu! Īstenībā – nekā jauna. Bet prieks, ka zinības iet plašumā, un cerība – uz 101.pērtiķa (vai domino) efektu.

 • Nu ja jau kremļa aģentiem tik dikti nepatīk Egils Levits, tas tikai norāda, ka esam uz pareizā ceļa :)).

  Komentāri par visu ko, tikai ne par būtību.

 • Ar tēmu saistīts raksts:
  “Egils Levits: Pretvalstiska darbība demokrātijā: cik tālu sniedzas tolerance?”
  http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=383310:pretvalstiska-darbba-demokrtij-cik-tlu-sniedzas-tolerance&catid=93:la-komentri&Itemid=440%20class=

 • Ar tēmu saistīts video:
  http://www.puaro.lv/lv/video/paiders-valsts-iet-boja-bet-politiki-spele-savas-speles
  Varbūt vienīgais, kas jāmaina Satversmē, ir jāieraksta tas, kas jau tāpat jau sen notiek – Tautai jāvēl nevis 100 deputāti bet pa tiešo Koalīcijas Padome (politbirojs).
  Tas būtu vismaz solis uz priekšu dubulto standartu likvidēšanas ceļā.
  Tas ļautu Tautai īstenot savu Satversmē paredzēto pārvaldes uzdevumu konceptuālā līmenī.
  Ideoloģiskā pārvalde ir jau aizvakardiena, manā skatījumā.

 • Vilis Vītols: Satversmes preambulu kā vīziju par valsti nevajag mainīt – http://www.la.lv/latvijas-vizija/

 • Manā skatījumā, Satversme ir vienkārši lietotāja instrukcija pie aparāta (šajā gadījumā Valsts). Shēma, cik man zināms, atrodas Vatikānā un nav pieejama parastam lietotājam. Ceru, ka šī projekta autoriem ir kaut minimāls priekšstats – kā izskatās šī shēma.
  Pilna shēma ir pieejama tikai tiem kuri pārvalda aparātu, kas saucas – “Globālais vēsturiskais process”.
  Bet ir viena problēma šajā sakarā. Daži servisu speciālisti, kam pieejamas shēmas (taj skaitā Latvijas Valsts), ir veikuši dažādas izmaiņas aparāta konstrukcijā. Tā teikt – pielāgojuši to savām vajadzībām. Saprotams, ka šādā gadījumā aparāta darbība sen vairs neatbilst tam kas rakstīts instrukcijā (ko arī piemin Juris Paiders manis iepriekš dotajā saitē).
  Tātad. Lai kaut ko labotu ir vajadzīga shēma, nepietiek ar instrukcijas pārrakstīšanu.
  Atceros, ka Padomju laikos katram aparātam kopā ar lietotāja instrukciju nāca līdzi arī shēma. Tas deva iespēju katram lietotājam (kurš nevarēja atļauties, vai vienkārši nevēlējās izmantot servisa speciālistu pakalpojumus), izprotot aparāta uzbūvi, novērst kļūmes tā darbībā vai pat uzlabot tā konstrukciju. Tagad šī iespēja ir stipri ierobežota un oficiāli pieejama tikai caur iesvētībām.
  Taču ir risinājums. Internetā ir pieejamas shēmas daudz dažādiem aparātiem. Ir pat aprakstīta metode kā katram cilvēkam patstāvīgi atrast (uzzīmēt) shēmu dažnedažādiem risinājumiem.
  Kā Sabiedriskās Drošības Koncepcijas autori tika pie shēmas aparātam – “Globālais vēsturiskais process”? Viņi izpētīja aparātu (visi zinām kādu) pa detaļām (patiesībā tas pat tika izjaukts viņu acu priekšā 90′to gadu sākumā), izmērīja tā galvenos ievades-izvades parametrus un empīriskā ceļā restaurēja tā shēmu savā apziņā. Tagad šie materiāli ir pieejami visiem interesentiem.
  Es uzticos vairāk aparātiem – dzimta, kartelis, korporācija. Tie strādā efektīvāk nekā valstis (pēc manas pieredzes). To darbība ir vieglāk prognozējama un vadāma.
  Valstis izveidoja koloniālās iekārtas ar mērķi uzlabot efektivitāti brīvcilvēku kopienu resursu koncentrācijai caur nacionālo elišu institūtu.
  Šobrīd nacionālās elites tiek likvidētas jo tās savu funkciju ir izpildījušas.
  Tamdēļ man liekas drusku nenopietni precizēt instrukciju aparātam kam daudzi mezgli jau atteikušies strādāt, vāks jau noņemts, visas detaļas ir pārkarsušas jo pilns ar putekļiem (parazītiem).
  Ir vajadzīga shēma un tehniska pieeja.
  Nojaušu, ka mūsu prezidentam – Andrim Bērziņam ir kādas idejas šajā sakarā (zinot no kādas ģildes viņš ir cēlies).
  Paralēli tam arī Tautas Forums turpina savu darbu, ja ne tik aktīvi šeit, tad pašā tautā noteikti.
  Novēlu visiem miera un saticības pilnas gada tumšākās dienas.

 • ArVids
  26.10.2013., 14:47: “Tautai jāvēl nevis 100 deputāti bet pa tiešo Koalīcijas Padome (politbirojs).”
  Tieši apmēram ar šādu domu, šādu mērķi 2010.gadā dibinājās Latv. Vēlētāju b-ba. Diemžēl rati – bez zirgiem, nekust no vietas…
  Eu! Vajadzētu 99 Baltos zirgus!!!
  Pēdējā komentārā:”Ir vajadzīga shēma un tehniska pieeja.”
  Par shēmām – “ņe kopengagen”…

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.