L.Embrekte: Ja sajūk mērķi ar līdzekļiem, seko bankrots!

Uzmanību, arvien vairāk cilvēkus uztrauc sabiedrības garīgā veselība! Pašreizējā krīzes situācijā vissvarīgākā ir tautas ilgtspēja, kuru nodrošinās tikai gudri un atbildīgi tās līderu lēmumi. Tāpēc satrauc arvien biežāk izskanošās bažas par tautas garīgo veselību. Šeit apkopoti pēdējā laikā visbiežāk sastopamie traucējumi.

Šis sarakts Jums varētu palīdzēt veikt pašizvērtēšanu un lēmumu pieņemšanu saskarsmē ar tiem. Lūdzu nejaukt ar citiem garīgā rakstura traucējumiem – garīgo atpalicību, garīgās attīstības traucējumiem un psihiskām saslimšanām.

Traucējumu pazīmes:
1.    Sajukuši mērķi ar līdzekļiem. Tādi līdzekļi kā nauda un vara kļuvuši par mērķiem. Rezultātā mainās cilvēka uzvedības modelis.
2.    Nespēja domāt ilgtspējīgi, ilgtermiņā, stratēģiski. Neredz lietas kopumā.
3.    Augsta līmeņa intelekts un zināšanas nenodrošina tām adekvātu rīcību.
4.    Nespēja nest patiesu atbildību. (Piem., paraksta dokumentus, kurus neizlasa vai neizprot un nepilda)
5.    Divkosība. Runā vienu, dara citu un pats to nemana. Atrakstīšanās, atķeksēšanās. Sola un nepilda.
6.    Nespēja redzēt pretrunas savos tekstos un darbos.
7.    Morālais pagrimums. Lēmumu pieņemšanā galvenais pašlabums, „savs krēsls”.
8.    Pazeminās vērtību līmenis (pēc Maslova). Ētisko principu zudums.
9.    Pastāvīga tieksme pēc atzinības un uzmanības. Ideāli – visdārgākais, jaunākais, bieži neveselīgs ēdiens, sekss, manta, nauda, jebkāda atpazīstamība, slava, vara….
10.    Cilvēks grib un viņam pieder vairāk nekā vajag, lai gan skaidri zina, ka kapā neko nevarēs paņemt līdzi.
11.    Nespēj strādāt komandā, iet uz atvērtu komunikāciju, jo baidās no atklātas informācijas plūsmas un tikai sev esošās informācijas zaudēšanas. Informācija tiek izmantota kā varas instruments, kas nodrošina vietu hierarhijā. .
12.    Trūkst godaprāta un godīguma, bet ir godkārīgi. Pārmērīga uzpūtība un sevis izcelšana.
13.    Pazemināta vai neeksistējoša kauna izjūta.
14.    Augstprātīga attieksme, karjerisms, alkatība, intrigas, neadekvātas ambīcijas..
15.    Nespēj redzēt patieso situāciju, dzīvo pašradītu ilūziju pasaulē.
16.    Melo tik meistarīgi, ka pats notic.
17.    Adekvāta pašvērtējuma trūkums. Visbiežāk paaugstināts.
18.    Nestrādā sirdsapziņa, vai to regulāri cenšas apslāpēt ar alkoholu un narkotikām.
19.    Notrulinājušās emocijas, vai impulsivitāte un nespēja vadīt emocijas. Ciniska pasaules uztvere. Tolerances trūkums
20.    Spēja saņemt gandarījuma izjūtu, baudu pārsvarā tikai ļoti ekstrēmās, eksistenciālās situācijās.
21.    Trūkst paškritikas. Savas kļūdas neredz vai izliekas, ka neredz..
22.    Nespēja ieklausīties un pieņemt jaunas zināšanas, tās izmantot lēmumu pieņemšanā, mācīties no citu kritikas.

Šīs pazīmes norāda uz traucējumiem dziļā zemapziņā, smadzeņu pamatnē un smadzenītēs, retikulārajā formācijā un limbiskajā sistēmā. Iespējams smadzeņu labās puslodes attīstības trūkums vai iegūti traucējumi. Šīs smadzeņu daļas ir tās, kas atbild par mūsu mērķiem, hierarhiskajiem jautājumiem, gribu, motivāciju, „gandarījuma ķīmiju”, uztveri, uzvedību, elastīgumu, kopveseluma izjūtu un atbildību.

Kopējot hierarhijā augstāku sabiedrības locekļu „ – ” uzvedību, spoguļneironu darbības rezultātā šie traucējumi strauji izplatās arī jauniešu vidū.

Tā kā traucējumi grūti pārvaldāmi ar apziņas mehānismiem, tāpat kā pārējie pieaugušo personības un uztveres traucējumi grūti vai bezcerīgi pakļaujas psihoterapijai un ārstēšanai. Speciālisti par šiem cilvēkiem saka „viņiem nav iespējams palīdzēt”. Vieglākos gadījumos palīdz ignorēšana. Līdzcilvēkus saskarsmē pārņem kauna un bezpalīdzības izjūta. Tiešās ietekmes gadījumos cilvēks izjūt dusmas un  agresiju.

Ja Radītājs pilnībā nav novērsies, ir cerība uz eksistencionālām dzīves situācijām, kas cilvēku atgriež patiesā vērtību sistēmā liekot pārvērtēt dzīvi un strādāt ar sevi. Esot iekšējai motivācijai, un vēlmei sevi mainīt, cilvēkam ar savu paraugu spēj palīdzēt Skolotājs pēc būtības.

Pārsvarā cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem sabiedrībā strauji „uzpeld kā putas”. Kādu laiku stipri šūmējas, tad pāriet pāri malām, nonākot izolācijā vai izčākst, bet tie, kas „zupā” ievārās piedod tai duļķainumu, neveselīgumu. Kāds pavārs teica: „Līķa garšu”. Tāpēc saimnieces uzmanīgi seko un putas nosmeļ.

Pašreizējā krīzes laikā, kad Latvijai draud milzīgs parādu jūgs, laiks veikt garīgās veselības auditu katram, un nepieļaut, ka tautu vada cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem.
Sakarā ar uzvedības traucējumu straujo izplatību, ļoti būtiski iesaistīt jauniešus preventīvos pasākumos un domāt par tautas garīgās veselības saglabāšanu.

Ir dīvains laiks un varbūt mēs esam izredzēta tauta, kurai tik koncentrētā veidā, augsta līmeņa „skolotāji” ar savu negatīvo paraugu uzskatāmi parāda no kā mums jāuzmanās? Šis ir laiks apzināties, izvērtēt un diskutēt.

Vai spēsim mācīties un pasargāt savus bērnus?


Ligita Embrekte


  • Paldies Ligita, pilinam

  • Bija reiz TV3 tāds moderators Ē.Niedra, kas arī mēģināja ”pilināt” – likumsakarīgi viņam par tādu darbību ”iepilināja”.
    ”Nav jau noslēpums, ka krīzes laikā mediji kļuvuši ļoti ciniski. Tie spēlē uz cilvēku cerībām, piedāvājot dažādas laimes spēles. Zvani un vinnē un tamlīdzīgi. Tas ir nežēlīgi.”
    http://www.diena.lv/eriks-niedra-cilveciskojis-es-seju-663946
    – Masu medijos/plašsaziņas līdzekļos, kas globalizācijas okeāna straumes virza – lielākoties strādā tādi cilvēki, kam savi mērķi un intereses.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.