“Zaļās pārtikas groziņi”

Iespēja atbalstīt vietējās zemnieku saimniecības un padarīt viņu produkciju pieejamu par ražotājiem un patērētājiem abpusēji izdevīgo cenu. Iespēja patērētājiem aktīvi un atbildīgi piedalīties savā veselīgās pārtikas nodrošināšanā.


Starptautisks Ražotāju un patērētāju vietējo solidāro partnerapvienību tīkls URGENCI, Fondation de France atbalstītā projekta ietvaros organizē franču Zemnieku lauksaimniecības atbalsta asociāciju (AMAP) pārstāvju pieredzes apmaiņas braucienus uz Centrālās un Austrumeiropas valstīm.

Franču “zaļās pārtikas groziņu” sistēmā iesaistīto zemnieku un patērētāju pārstāvju pirmais brauciens uz Latviju tiks organizēts 2009. gada janvāra sākumā. Tā ietvaros ir plānotas tikšanās ar interesentiem gan no zemnieku, gan no patērētāju puses; privātpersonām, NVO, pašvaldību pārstāvjiem, uzņēmējiem utt., kā arī zemnieku saimniecību apmeklējumi.

Ja Jums ir interese piedalīties tikšanās ar URGENCI pārstāvjiem par “zaļās pārtikas groziņu” ieviešanu vai arī organizēt tādu sanāksmi Jūsu pilsētā vai pagastā, lūgums sazināties ar Mariju Haitinu: tālr. 2659 70 77, e-pasts maria_haitina@inbox.lv.


PAŠREIZĒJĀ SITUĀCIJA

•    Liela daļa no lielveikalos pārdotajām pārtikas precēm šķērso simtiem kilometru pirms nonākt līdz mūsu šķīvjiem. Tas nav attaisnojams, ja tos pašus produktus, svaigus un kvalitatīvus ražo mūsu pašu vietējie zemnieki.
•    Daudzu starpnieku iesaistīšana pārtikas realizēšanas ķēdē noved pie tā, ka no zemniekiem produkcija tiek iepirkta par nesamērīgi zemām cenām, savukārt patērētāji pārmaksā daudzu starpnieku uzcenojumus. Turklāt, šajos apstākļos vairs nav iespējams noskaidrot produktu izcelsmi un gūt garantiju, ka tie ražoti tīrā vidē, bez ķimikālijām, bez ĢMO.
•    Bez zemām produkcijas iepirkšanas cenām, lauksaimniecības attīstību ierobežojošo faktoru vidū zemnieki min nepietiekošas realizācijas iespējas, nepietiekošus finansu līdzekļus un lielu attālumu līdz teritoriāli nozīmīgiem tirdzniecības centriem.

“Zaļās pārtikas groziņi” jeb Ražotāju un patērētāju vietējās solidārās partnerapvienības jau kopš vairākiem gadiem veiksmīgi darbojas Francijā (AMAP – Zemnieku lauksaimniecības atbalsta asociācijas), Kanādā un ASV (CSA – Kopienas atbalstītā lauksaimniecība), Japānā (Teikeis), kā arī arvien vairāk izplatās citās pasaules valstīs.


KĀ TAS DARBOJAS?

•    Patērētāju grupa vienojas ar zemnieku par regulāro pārtikas piegādi.
•    Zemnieks vienreiz nedēļā, noteiktā laikā un noteiktā vietā piegādā pārtikas “groziņus”. “Groziņa” izmērs (pārtikas daudzums) un cena paliek nemainīgi, taču tā saturs mainās atkarībā no gadalaika un ražas.
•    Zemnieks un patērētāji kopīgi vienojas par “groziņa” cenu, lai tā būtu izdevīga abām pusēm.
•    Dalībnieki veic pasūtījumus uz priekšu (par laika periodu kopīgi vienojoties: divi, trīs, seši… mēneši) un veic priekšapmaksu.
Saņemtā priekšapmaksa par pasūtīto produkciju ir svarīgs ieguldījums zemnieku saimniecības darbības plānošanai un attīstībai.
•    Katru nedēļu noteiktā laikā zemnieks piegādā “groziņus” izvēlētajā vietā (biedrības, pašvaldības, privātuzņēmuma u.c. telpās). Patērētāji pēc kārtas nodrošina “dežūras” iknedēļas pārtikas piegādes reizēs: sagaida citus dalībniekus, atzīmē sarakstos saņemtus pasūtījumus, pieņem jaunus pasūtījumus. Sistēma darbojas uz dalībnieku iniciatīvas pamata un neprasa nekādus papildus finansiālus ieguldījumus.


PRIEKŠROCĪBAS

•    Veselīgas, dabiskas, bioloģiskas pārtikas tieša aprite (bez starpniekiem)
Zemnieki apņemas nodrošināt patērētājiem svaigus, kvalitatīvus un veselīgus (bez ķimikālijām, bez GMO ražotus) produktus. Bieži vien ražotāji ir bioloģiskas saimniecības, vai šādā veidā tiek atbalstīti zemnieki, kas vēlas pārorientēties uz bioloģiskās pārtikas ražošanu un iegūt sertifikāciju.
•    Abpusēji izdevīga veselīgas pārtikas cena Iespēja pirkt pa tiešo bez starpniekiem ļauj zemniekiem un patērētājiem vienoties par abpusēji izdevīgo cenu. Zemniekiem tā ir iespēja saņemt savlaicīgu un regulāru atalgojumu atbilstoši ieguldītajam darbam.
•    Atbildīga patērēšana un vietējo zemnieku lauksaimniecības atbalsts Veicot priekšapmaksu par regulāri iepriekš pasūtītajiem produktiem, patērētāji kļūst par zemnieku saimniecības sadarbības partneriem. Tā ir iespēja atbalstīt vietējos zemniekus un vietējās ekonomikas attīstību.
•    Jauni savstarpēji kontakti un radošas apmaiņas iespējas Katru nedēļu satikt savu “ģimenes fermeri” un citus “atbildīgas patērēšanas biedrus”, apmainīties jaunumiem, kulinārām receptēm, sarunāt kopējo talku vai citu jauku kopējo laika pavadīšanu…


Informācija pieejama arī PDF failā.


  • Ja kādam vēl ir šaubas par Latvijā ražotas pārtikas pārākumu: šodien ar šķēli lauku karašas un vienu Dobeles ābolu iznāca ļoti sātīgas pusdienas! Pamēģiniet to pašu sasniegt ar kombināta maizi un lielveikala ābolu!

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.