Akcija “Paldies par Latviju – brīvu no ĢMO”

No 13. – 18. maijam notiek akcija “Paldies par Latviju – brīvu no ĢMO”, sakot paldies 102 novadiem, kuri noteikuši aizliegumu audzēt ģenētiski modificētus (ĢM) augus, un aicinot arī lielveikalus atteikties no ģenētiski modificētus organismus (ĢMO) saturošiem produktiem.

Akciju sadarbībā ar Star FM, TVNET, TV24, draugiem.lv un citiem domubiedriem rīko Latvijas Zemes draugi. Akcijas patroni ir piecpadsmit Latvijā pazīstamas personības, kuras akcijas laikā publiski paudīs savu attieksmi pret ģenētiski modificēto pārtiku.

Sabiedrībā tiek jaukta informācija par ģenētiski modificētiem organismiem (GMO), kas tiek izstrādāti laboratorijās, eksperimentējot un meklējot risinājumus medīcīnā vai augkopībā, un tiem ģenētiski modificētiem (ĢM) augiem, kas reāli jau 16 gadus tiek izmantoti lauksaimniecībā, biodegvielas, dzīvnieku barības un cilvēku pārtikas ražošanai.

Kā liecina vairāk kā desmit gadus ilgā ģenētiski modificētu (ĢM) augu audzēšanas pieredze pasaulē, ĢM augi neglābj pasauli no bada, bet nodara ievērojamu, neatgriezenisku kaitējumu apkārtējai videi, apdraud lauksaimniecības ilgtspēju, kā arī rada nelabvēlīgas sociālekonomiskās sekas tajās pasaules valstīs, kur tie tiek audzēti. Vairāk par šo var lasīt šeit.

Mēs negribam audzēt ĢMO un negribam arī tos ēst!

Jau 102 no 110 Latvijas novadiem ir noteikuši aizliegumu audzēt ģenētiski modificētus (ĢM) augus, lai saglabātu Latvijas dabas daudzveidību, vietējās un ekoloģiskās lauksaimniecības tradīcijas, vietējos zemniekus, pašu kontroli pār sēklām un pašu ražotu pārtiku.

Balstoties uz piesardzības principu, kā arī uz neviennozīmīgo atbildi uz jautājumu, vai ĢM pārtika ir nekaitīga veselībai, jau vairāku gadu garumā Rietumeiropas lielveikali (Carrefour, Auchan, Lidl, Sainsbury’s, Big Food Group, Coop, Marks&Spencer un citi) oficiāli atsakās tirgot ĢMO saturošus pārtikas produktus.

Arī 80% Latvijas sabiedrības neatbalsta ĢM augu izmantošanu pārtikas ražošanā, tomēr lielveikali apgalvo, ka pieprasījumā neizjūtot šo patērētāju noliedzošo attieksmi. Taču, kā zināms, ĢMO saturošus produktus veikalos vēl joprojām ir grūti identificēt, un bieži veikali neievēro likuma prasību un uzskatāmi neatdala šīs preces savrup no pārējiem produktiem, kā to prasa ĢMO Aprites likums.

Mēs negribam audzēt ĢMO un negribam arī tos ēst!

102 no 110 Latvijas novadu pašvaldībām noteikušas aizliegumu audzēt ģenētiski modificētus kultūraugus, lai saglabātu Latvijas dabas daudzveidību, vietējās un ekoloģiskās lauksaimniecības tradīcijas, vietējos zemniekus, pašu kontroli pār sēklām un pašu ražotu pārtiku.

Tomēr, veikalos ir atrodami ģenētiski modificētus organismus (ĢMO) saturoši produkti, piemēram, augu eļļa, margarīns, konditorejas izstrādājumi un citi. To, kādi ĢMO saturoši produkti var būt Latvijas veikalos var uzzināt šeit.

Arī pērkot ĢMO pārtiku, mēs izdarām izvēli par ģenētiski modificētu (ĢM) augu audzēšanu citās valstīs.

Aicināsim lielveikalus atteikties no ģenētiski modificētus organismus (ĢMO) saturošu produktu tirdzniecības! Kopīgi veicināsim atbildīgu patēriņu, jo arī importējot ĢMO saturošu pārtiku, mēs atbalstām ģenētiski modificētu (ĢM) augu audzēšanu un tās izraisīto kaitējumu citās valstīs. Būsim atbildīgi par ilgtspējīgu lauksaimniecību pasaulē!

Šo ideju atbalsta tādi Latvijas sabiedrībā iemīļoti cilvēki, kā Vestards Šimkuss, Agris Daņiļevičs un deju grupa Dzirnas, Evelīna Strazdiņa, Mārtiņš Rubenis, modes māksliniece Šeila, ārste Ilze Aizsilniece, Artūrs Irbe, Kristīne Virsnīte, Ints Teterovskis un koris Balsis, Lotte Tīsenhofa – Iltnere, Ieva Akurātere, Kaspars Zlidnis, Rihards Frīdenbergs Kalniņš un Ecocatering, Karīna Pētersone, svaigēšanas eksperts pavārs Sergejs Jaramišjans un citi.

Par akcijas aktivitātēm ziņos ĢMO-brīvie Star FM, TVNET, TV 24, kā arī draugiem.lv

Ar mums arī Aerodium, Madara Cosmetics un kustības “Brīvs no ĢMO” dalībnieki – Vecrīgas viesnīca Hotel Avalon, svaigēšanas restorāns Raw garden, eko veikals Dabas dobe, šķiedrvielu produktu ražotājs MarLie.

Tava dalība

  • * Kiberakcija

Aicināsim Latvijas veikalus atteikties no ĢMO produktiem – sūti vēstuli no mūsu        mājaslapas.

  • * Brīviņš

Plankinga un owlinga latviskais brālēns brīviņš ir atraktīvs veids, kā paust savu    vēlmi būt brīvam no ĢMO. Palecies no sirds un esi brīvs! Seko līdzi konkursiem Star FM un TVNET, par iespēju ar savu leciena foto vinēt balvas no bio produktu ražotājiem, vai galveno balvu – leciena turpinājumu lidojumā no Aerodium.

  • * Boikots

Arī Tavs maciņš ir brīnumdaris – kopā ar akcijas atbalstītājiem boikotē ĢMO produktus, jo to, kas nonāk veikalā izvēlamies mēs – iepērkoties!

  • * Uzzini vairāk

Izlasi par ĢM augu audzēšanas vides, sociālo un ekonomisko ietekmi.

Un neaizmirsti visiem pateikt:

Paldies par Latviju – brīvu no ĢMO!

akcijas koordinatore
Zane Ruģēna – Bojāre
zane[AT]zemesdraugi.lv
Mob. 29326931


Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.