Latvijā pirmais sēklu maiņas pasākums “Sēklas un sarunas” 2012. g. 28. aprīlī

Sestdien, 28. aprīlī LU Botāniskā dārza Pavasara svētku ietvaros notiks Latvijā pirmais sēklu maiņas pasākums un “Sēklu sarunas”. Pasākums noritēs no 12:00-14:00 pie Palmu mājas. LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Kandavas ielā 2.

No 12.00 – 12:30 notiks “Sēklu sarunas” – neformāla diskusija par sēklu daudzveidības saglabāšanas problemātiku un konkrētiem risinājumiem, iespēja izteikt viedokļus par Eiropas un Latvijas sēklu likumdošanu, kurus pēc tam apkopos un nodos tālāk likumdošanas institūcijām. Diskusiju vadīs sēklu jautājuma eksperte, vides zinātņu doktore Guntra Aistara. Savukārt no 12.30 – 14.00 notiks sēklu apmaiņa, kurā aicināti piedalīties visi, kuriem ir kvalitatīvas, pašu savāktas sēklas, kuras nav hibrīdi vai nekontrolētas svešaputes augi.

Neformāli sēklu maiņas pasākumi Eiropā ir pēdējos gados atdzimusi tradīcija, kuras mērķis ir saglabāt sēklu un šķirņu daudzveidību, kā arī norādīt uz trūkumiem Eiropas likumdošanā, kas ierobežo seno šķirņu pārdošanu un izmantošanas iespējas. Šajā pavasarī arī Latvijā sēklu jautājums nokļuvis plašākas sabiedrības un valsts institūciju dienaskārtībā, tāpēc tagad zemnieki, dārzkopības entuziasti, pieredzējuši saimniekotāji un iesācēji aicināti uz sēklu apmaiņu un viedokļu paušanu par Latvijas sēklu likumdošanu.


Sēklu apmaiņa ir veids, kā:

 • * iegūt jaunas šķirnes izmēģināšanai bez maksas
 • * iegūt padomus retu šķirņu audzināšanā no citiem pieredzējušiem audzētājiem
 • * palīdzēt uzturēt šķirņu un sugu daudzveidību un attīstīt vietējās šķirnes Latvijas dārzos un laukos
 • * iepazīties un apmainīties pieredzē ar citiem zemkopjiem, dārzniekiem, un sēklu entuziastiem
 • * bagātināt savu uzturu ar plašāku šķirņu un sugu daudzveidību
 • * iegūt neatkarību no sēklu monopola


Kāpēc svarīgi mainīties ar sēklām?

 • * Paaudžu paaudzēm zemnieki un dārznieki ir bijuši sēklu glabātāji un tautas selekcionāri, kuri uzturēja sēklu ģenētisko daudzveidību, atlasot labāko augu sēklas un savstarpēji apmainoties ar sēklām.
 • * Sēklu daudzveidība nodrošināja kultūraugu pielāgošanos vietējiem klimatiskiem un augsnes apstākļiem, kā arī nodrošināja daudzveidību pārtikā un uzturvielās.
 • * 2008. gadā pasaules Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) atzina, ka 20. gadsimtā ģenētiskā daudzveidība lauksaimniecībā sarukusi par 75%.  Arī Eiropā ir izzudušas neskaitāmas vecās šķirnes un landrases, kuras iegūtas tautas selekcijas ceļā.
 • * Šobrīd lielākā daļa cilvēces uztura nāk no tikai 12 augu un 14 dzīvnieku šķirnēm. Tik liela paļaušanās uz dažām šķirnēm ir bīstama gan ekoloģiskā, gan ekonomiskā ziņā.
 • * Šodien pēc sabiedrisko organizāciju aplēsēm, pasaules desmit lielākajām sēklu firmām pieder 67% no pasaules sēklām (ETC Grupa 2008).


Ko mēs katrs varam darīt sēklu daudzveidības labā?

 • * Sākt ar savu, savu vecāku vai vecvecāku dārzu un saglabāt tur esošo kultūraugu sēklas.
 • * Mainīties ar sēklām ar citiem, lai nodrošinātu sēklu “ceļošanu”.
 • * Balsojot ar savu maku, izvēlēties vietējo un mazo ražotāju audzēto nevis ārzemju lielražotājus.
 • * Pieprasīt likumu izmaiņas, lai veicinātu bioloģisko daudzveidību, videi draudzīgu saimniekošanu un attīstītu vietējo ražošanu.

Pieteikšanās dalībai sēklu maiņā un sīkāka informācija pa epastu sandra@ekovirtuve.lv vai telefonu 29259942.


Sēklu apmaiņu organizē brīvprātīgo grupa:

Sandra Stabinge, Ekovirtuve, 29259942, sandra@ekovirtuve.lv
Guntra Aistara, Centrālā Eiropas universitāte Ungārijā, guntra.aistara@gmail.com
Liene Brizga-Kalniņa, Dabas Dobe
Ance Gobiņa, Zemesdraugi
Piedalās arī: Jānis Vaivars, Vides Veselības saime, Lucavsalas ekokopiena un citi


 • Sestdienas pēcpusdienā un svētdien 29. aprīlī Lucavsalā Dārzkopju gatvē 944. notiks talka un ekomājas būvniecības meistarklase. Līdz jāņem groziņš, darba cimdi, atkritumu maisi, laužņi, mačetes, lāpstas, āmuri, naglas, u. c. darbarīki, kuru pielietošanā jūtaties spēcīgi. Īpaši noderētu akumulatorskrūvgrieznis u.c. autonomi darbināmi kokapstrādes darbarīki (nav elektrības). Lucavsalā ir iespējams arī pārnakšņot līdzi ņemot savu telti. Koordinators Krišjānis Lange. 20489695.

  Pirmdien, 30. aprīlī. Notiks sakopšanas talka izpostītajos Torņkalna mazdārziņos. Paredzēta arī stādu rakšana un ja būs iespējams, arī ābeļu potzaru griešan, lai saglabātu ģenētiskos resursus, pārstādītu un uzpotētu Lucavsalā un citās, drošākās vietās. Līdz jāņem groziņš, darba cimdi, atkritumu maisi, lāpstas, mačetes, cirvji u.c. Pulcēšanās 10.30 pie Torņkalna stacijas. Koordinators Jānis Puntulis. 26325986.

  Savukārt otrdien, pirmajā maijā notiks VAK rīkota sakopšanas talka Torņkalna kapos. Pulcēšanās 11.00 pie kapu ieejas Vienības gatves pusē. Līdzi jāņem darba cimdi, grābekļi u.c. darbarīki. Koordinators Valdis Gavars 29282952.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.