Pasaule pret Monsanto

Zemes Draugi informē, ka klajā ir nācis jauns starptautisko sabiedrisko organizāciju ziņojums [1] par visā pasaulē arvien pieaugošo lauksaimnieku, vietējo kopienu un sabiedrisko kustību pretestību biotehnoloģiju gigantam Monsanto un industriālās lauksaimniecības modelim, ko tas pārstāv.

Jaunais ziņojums, ko kopīgi sagatavojuši La Via Campesina, Pasaules Zemes draugi un Combat Monsanto sniedz ieskatu frontes cīņās pret Monsanto un pārējām agroķīmijas korporācijām, kas nereti pat ar koruptīvām rīcībam uzspiež ģenētiski modificētus (ĢM) augus lauksaimniekiem un pat veselām valstīm.

„Šis ziņojums uzskatāmi parāda, ka arvien pieaugošie protesti no sabiedriskajām kustībām un pilsoniskās sabiedrības atstāj ietekmi uz ĢM kultūraugu ieviešanu”, iznākot ziņojumam uzsvēra La Via Campesina pārstāve Džosija Rifo.

Ziņojumā aptvertie pierādījumi un analīze ir domāti, lai iedvesmotu un apvienotu patērētājus, aktīvistus un vietējās sabiedrības iestāties pret pārkāpumiem, ko veic Monsanto un citas biotehnoloģiju kompānijas visā pasaulē.

„Mēs pieprasām atbildību no Monsanto par globālo bioloģiskās daudzveidības iznīcināšanu,  augsnes eroziju, zemnieku tiesību pārkāpšanu, vēl intensīvākas un no naftas izejvielām atkarīgākas lauksaimniecības ieviešanu! Zemnieki jau pretojas Monsanto ar mērķi aizstāvēt pārtikas neatkarību, bet arī pārējai sabiedrībai visā pasaulē ir jānāk mums palīgā,” piebilst Dena Hoffa, Ziemeļamerikas La Via Campesina pārstāve.

NVO kopīgi izstrādātais ziņojums dokumentē intensīvo opozīciju šai varenajai starptautiskajai kompānijai, kura uzspiež tās ģenētiski modificētos produktus, neņemot vērā ar tiem saistītās sociālās, ekonomiskās un vides izmaksas.

Sabiedrība Eiropā ir arvien skeptiskāka pret ĢM pārtikas ražošanu, un vairākas valstis Eiropā ir noteikušas aizliegumu audzēt Monsanto kukurūzu MON810 un BASF kartupeli Amflora, par spīti spēcīgam spiedienam no biotehnoloģiju industrijas un Eiropas Komisijas atcelt šo aizliegumu.

ĢM augu audzēšana iznīcina būtisko kultūraugu daudzveidību, padara pārtiku vienveidīgu un izskauž ar pārtikas ražošanu un apgādi saistītās vietējās zināšanas un kultūru.

Šobrīd valdošajā pasaules pārtikas sistēmā, kas vērsta uz peļņu nevis ilgtspējīgu pārtikas ražošanu un pārtikas neatkarību, plaukst sociālā nevienlīdzība, pieaug nabadzība un bezatbildīga dabas resursu izmantošana.

Kopējā ĢM kultūraugu platība aizņem nepilnus 3% no lauksaimniecības zemes visā pasaulē. ĢM kultūraugu audžēšana pārsvarā aprobežojas tikai dažās valstīs: 90% no ĢM augiem tiek audzēti ASV, Brazīlijā, Argentīnā, Indijā un Kanādā. Gandrīz 60% no ĢM augu izmēģinājumiem tiek veikti ASV. Lielākā daļa ĢM kultūru tiek audzēti dzīvnieku barībai vai biodegvielai bagātajām valstīm, nevis pārtikai nabadzīgajiem un izsalkušajiem.


Sagatavoja:

Jānis Ulme, Biedrības „Zemes draugi” padomes loceklis
Mob. 22552423

Preses relīze lejuplādējamā datnē (MS Word)
Kustība “Brīvs no ĢMO”


* * *

[1] http://www.foei.org/en/resources/publications/pdfs/2012/combatting-monsanto/

– La Via Campesina ir starptautiska kustība, kas apvieno miljoniem zemnieku, mazos un vidējos lauksaimniekus, vietējos iedzīvotājus, un laukstrādniekus no visas pasaules.

– Starptautiskie Zemes draugi (Friends of the Earth International) ir pasaules lielākā vides organizācija, kas pārstāvēta 76 valstīs un ar vairāk kā 2 milijoniem individuālo biedru un atbalstītāju.


Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.