SAB 2011.gada darbības pārskats (fragments) jeb “Karaganova doktrīna” tiek īstenota pilnā sparā

Valstis savu ārpolitikas mērķu īstenošanai izmanto plašu instrumentu klāstu. Lielākā daļa no šiem mērķiem un instrumentiem tiek izmantota atklāti un dažādu jomu ekspertiem ir viegli tos identificēt. Savukārt SAB izlūkošanas un pretizlūkošanas uzdevums identificēt slēptā vai maldinošā veidā īstenotas pret Latviju vērstas ārvalstu aktivitātes, kas ir pretrunā Latvijas interesēm vai pat var radīt valsts drošības apdraudējumu.

Par nozīmīgu resursu Krievijas ārpolitikas mērķu sasniegšanai kļuvuši tautieši. Publiski Krievijas amatpersonas pauž vēlmi konsolidēt ārvalstīs dzīvojošo kopienu, pastiprināt ar to sadarbību, pilnveidot informatīvo ietekmi un pastiprināt darbu ar jaunajiem tautiešiem, tomēr visbiežāk īstenotās ārpolitikas mērķi nav tieši saistīti ar pašu tautiešu stāvokli. Krievijas ārpolitikas slēptie mērķi ir diskreditēt Latviju, pārmetot fašisma atdzimšanu Latvijā, vēstures pārrakstīšanu, piedēvējot Latvijai izputējušas valsts tēlu, uzsverot krievvalodīgo iedzīvotāju mērķtiecīgu diskrimināciju. Deklarēto mērķu neatbilstība faktiskajiem ir lielākais tautiešu politikas radītais Latvijas valsts drošības risks.

Par Krievijas tautiešu politikas mērķiem un darbības formām runā gan amatpersonas, gan izstrādātās valdības programmas, to sasniegšanai izveidotas speciālas institūcijas un piešķirts ievērojams finansējums. Atklāti ir izvirzīts mērķis nostiprināt krievu valodas pozīcijas un panākt tai oficiālu statusu Eiropas Savienībā. Krievvalodīgo kopienas aktīvisti, kas cieši sadarbojas ar Krieviju tautiešu politikas un informācijas politikas ietvaros, nākuši klajā ar ideju izmantot Eiropas pilsoņu iniciatīvu krievu valodas statusa nostiprināšanai. Lai uzlabotu projekta izredzes, līdzās krievu valodai projektā iekļautas citas Eiropas valstu valodas ar ierobežotu statusu, bet ievērojamu lietotāju skaitu. Krievijas varas institūcijas jau apsolījušas atbalstīt Krievijas tautiešu iniciatīvu un piedāvājušas izmantot Eiropas valstīs izveidoto tautiešu organizāciju tīklu kampaņas veikšanai.

Vēl viens būtisks ārpolitikas instruments ir informācijas politika un mērķtiecīgas propagandas kampaņas, kuru īstenošanā tiek iesaistīti mediji un speciāliem uzdevumiem veidotas organizācijas. Šo kampaņu pamatā ir manipulācija ar faktiem vai to tendencioza atlasīšana. Krievijas propagandas kampaņās savu artavu ieguldījuši televīzijas kompānija “TV centrs” un fonds “Vēsturiskā atmiņa”. “TV centrs” ir specializējies tendenciozu dokumentālu filmu un video sižetu par vēstures tematiku pasūtīšanā, veidošanā un translēšanā. Kā piemēru var minēt filmas “Baltijas nacisms” un “Baltija. Kādas okupācijas stāsts”, kas demonstrētas kanālā “TV centrs”. Sagatavotajos materiālos Latvijai tradicionāli tiek pārmesta vēstures pārrakstīšana, fašisma atdzimšana, SS karavīru glorifikācija.

Fonds “Vēsturiskā atmiņa” strādā gan ar vēstures, gan ar krievvalodīgo tiesību tematiku. Fonds tika izveidots 2008. gadā, lai cīnītos par PSRS skatījumu uz vēstures jautājumiem, īpaši saistībā ar Otrā pasaules kara notikumiem. Savā darbībā fonds liek uzsvaru uz tendenciozu grāmatu rakstīšanu un popularizēšanu, publisku diskusiju un konferenču rīkošanu. Vāji apmeklētajiem pasākumiem tiek nodrošināta plaša publicitāte Krievijas un Latvijas krieviski rakstošajos medijos. Pasākumu dalībnieki tiek īpaši atlasīti, lai nodrošinātu nepieciešamo viedokļu izskanēšanu. Bieži viesi fonda rīkotajos pasākumos ir Krievijas tautiešu politikas aktīvisti no Latvijas.

Atsevišķos gadījumos propaganda var būt vērsta arī ļoti konkrētu mērķu sasniegšanu. Piemēram, vairāki Krievijas mediji 2011. gada pirmajā pusē aktivizēja darbu pie tā, lai pēc iespējas negatīvākā gaismā atspoguļotu Visaginas atomelektrostacijas projektu, kā labāko risinājumu reģionā enerģētikas jautājumu risināšanā izceļot Kaļiņingradas atomelektrostaciju. Aktīvi šajā virzienā strādāja Krievijas ziņu aģentūra “REGNUM”, kas tradicionāli tiek izmantota Krievijas informācijas politikā. Vajadzīgais informatīvais fons tiek veidots, tendenciozi variējot ar dažādu ekspertu viedokļiem, katram projektam piemeklējot attiecīgu uzskatu pārstāvjus. Šīs propagandas kampaņas uzdevums ir veidot sabiedrisko domu un jomas ekspertu viedokli noteiktā virzienā, un tai tiek pieskaņoti arī citi dažādu institūciju, tai skaitā specdienestu, īstenoti pasākumi.

Ilgstoša ārvalstu propagandas ietekme un centieni manipulēt ar diasporu var kaitēt Latvijas starptautiskajam tēlam. Veiksmīgai diskreditējošo kampaņu neitralizēšanai nepieciešams komplekss dažādu valsts institūciju darbs.


Pilnu publiski pieejamo SAB 2011.gada darbības pārskata daļu lasiet sab.gov.lv


 • Nekāds diži kompleksais darbu pasākums nav vajadzīgs, pilnīgi pietiktu ar dažiem pasākumiem:

  1. Valsts apmaksāts TV kanāls, kas raida krievu valodā visā Latvijas teritorijā, tai skaitā labi uztverams arī Latgalē un Krievijas pierobežā. Kanāls atspoguļo reālo situāciju, atzīstot problēmas, un par tām civilizēti diskutējot.

  2. Tāds pats valsts apmaksāts interneta portāls, kas publicē vēsturiskus un aktuālus materiālus krievu un varbūt arī angļu valodās, kuros lasāms mūsu pašu skatījums uz lietām. Nedaudz reklāmas, un to lasīs arī visā Krievijā, kam nebūs slinkums.
  Tepat varētu arī publicēt no svešvalodām uz krievu valodu tulkotas grāmatas, tai skaitā latviešu autoru.

  Ņemot vērā, ka vairums cilvēku spēju uztvert loģiskus secinājumus saprotamā un vēl labāk, interesantā formā, ar vārdu var panākt ļoti daudz. Pareizie kadri, pāris miljoni un aiziet.

 • Dižais ķīniešu karavadonis bija Sun Dzi bija sacījis, ka karā nav svarīgi cik liela un labi bruņota armija. Daudz vairāk uzvarai dod izlūkošana un pretizlūkošana.Būtu muļķīgi iedomāties, ka Krievija neizmanto šādu taktiku. Un ne tikai Krievija. jautājums citā, ko darām mēs. Te nevar būt argumentu, ka esam mazi un vāji bruņoti. Man tāda saūta, ka spējam konstatēt faktus, bet nespējam rīkoties.Pie kam zinot, ka Latvijā ir liela krievu kopiena un tas ir fakts, ka viņi dzīvo citā informatīvajā telpā, mēs it kā baidāmies viņus uzrunāt viņiem saprotama valodā. Tas taču var būt pretrunā ar mūsu valodas likumu. Secinājums: Trūkst profesionālisma. Bet pagājuši vairāk kā 21. gads, kā tiek tērēti nodokļu maksātāju līdzekļi?

 • Lielā mērā piekrītu, Egil.

  Vienkāršojot problēma ir vismaz 3-pusēja:
  1) ASV un Co ir savas intereses, kuras tiek (priekš viņiem) sekmīgi īstenotas, t.sk. uz mūsu rēķina;
  2) ar Krieviju acīmredzot nav iespējama cieņpilna sadarbība. To pierāda gan mūsdienas, gan vēsture (kaut gan pats Karaganovs pēdējā laikā runā un raksta pavisam ko citu, nekā savulaik rakstīja savā slavenajā doktrīnā)..
  3) vaina arī ir mūsos – zemā morāle, tuvredzība, neprofesionalitāte, gļēvums utt. u.tjp., līdz ar to šobrīd nav īsti par ko mūs cienīt. Taču te, protams, atkal var teikt, ka tas, kādi esam šodien, lielā mērā ir “mūsu draugu” “nopelns”. Bet, kā saka – citus jau neizmainīsi.. tikai pats sevi vari izmainīt.

  Ar ko Putins labāks par Sorosu? PIELIKUMĀ:
  “Ko Latvijā finansē Putina fonds «Russkij Mir»?”
  http://www.tvnet.lv/zinas/viedokli/415129-ko_latvija_finanse_putina_fonds_russkij_mir

  “Ušakova kailfoto”
  http://www.ir.lv/2012/2/5/usakova-kailfoto

 • 1. Es cienu Krieviju, krievu tautu, tās kultūru un no tā nekaunos
  2. Kur ir problēma?
  http://lib.aldebaran.ru/author/heili_artur/heili_artur_peregruzka/
  (iesaku izlasīt pie mums pirms 14 gadiem arī latviski izdoto romānu, kas tad vairākus mēnešus bija pirktāko grāmatu sarakstā; cilvēcisko raksturu spilgtuma attēlojuma ziņa tas, iespējams, ir spilgtākais Heilija romāns; starp citu, redzam iespēju gan lejupielādēt failu, GAN nopirkt drukātu grāmatu)

  Apmēram 1/20 cilvēces ir pieradusi pie augsta dzīves līmeņa izmantojot 1/2 pasaules resursu; CILVĒCISKI VIŅUS VAR SAPRAST; TOMĒR tik izšķērdīgai labklājībai vairs nav vietas

  (; tāpat kā …. jā kā tur bija ar to taisnīgumu PSRS?)

  http://www.youtube.com/watch?v=H4yrHWplakk
  (vairāk ka divas stundas gara analītiska filma; PIETIEK noskatīties pēdējās divas minūtes)
  Ko es tur redzēju? “Dievi” no pārticības pasaules organizējā kādā Kuzbasa šahtā plaf, kas paņēma vairāk ka 100 ogļraču dzīvības (IESPĒJAMS); šo “dievu” BOSS iespējams labi nopelnīja biržā, jo “apgaismoti prata ieskatīties nākotnē” un īstajā brīdī likt uz īsto zirdziņu; pie reizes vismaz 10x vairāk cilvēkiem kā dzīvo Latvijā “tā labi izskaloja smadzenes”. …..

 • 3. Mums vienkārši ir jāizvēlas (un nebūsim naivi arī mūsu vietā izvēlēsies)
  starp Somijas – vienlīdzības un humānisma
  un
  Indijas – kastu sistēmas = fašisma sabiedrības modeļiem
  gan
  savā tuvākajā saskarsmes lokā
  gan
  šai valstī
  gan
  pasaulē

  Patreiz ir iespējams izvēlēties. Pēc dažiem gadu desmitiem tādas iespējas var nebūt. Tāpēc ir svarīgi KO PATREIZ MĀCA SKOLĀ

 • Par Igaunijas galvenās drošības iestādes KAPO gada pārskatu – http://www.delfi.lv/news/comment/comment/aivars-ozolins-zurnals-ir-atklati-par-slepeno-un-acimredzamo.d?id=42309960

  Nu negrib Krievija sadarboties.. Dara visu iespējamo, lai Latvijai, Igaunijai un Lietuvai nebūtu izvēles.

 • tagad-atvainojiet stipri garš, bet viena otra laiku taupošs citāts/i

  Atšķirībā no KAPO tradicionāli plašās, SAB nesen publicētā gadskārtējā atskaite ir tradicionāli lakoniska. Tā gan arī neliek šaubīties, ka lielākie draudi valsts drošībai nāk no Krievijas, tomēr nodēvēt to par tikpat “interesantu lasāmvielu” diezin vai var.

  Drošības policijas pārskats par 2011.gadu nepieviļ gaidas un jau ir izraisījis rezonansi. (Visi KAPO gadskārtējie ziņojumi: http://www.kapo.ee/eng/annual-reviews .)

  Kolvarts, kas aktīvi iestājās pret krievu skolu reformu, un Krievijas vēstniecības darbinieks Jurijs Cetkovs, kurš, kā teikts ziņojumā, “iespaidojis un vadījis” Kolvartu, kā arī Jaroševskis un viņa cīņubiedrs “pret fašismu” Maksims Ševčenko ir tikai dažas no daudzajām ziņojumā vārdā nosauktajām personām, kuru darbība vērtēta kā pret valsts drošību vērsta. Šādu personu un organizāciju saraksts ir ļoti garš. Protams, ka “Maskavas roka”

  Taču Igaunijas konstitūcijas sargātāju atklātība neaprobežojas ar valstij naidīgu aktīvistu vārdā saukšanu un viņu darbību aprakstīšanu. Ziņojumā atklāti un pilnīgi nepārprotami norādīts arī uz šādām vietējām aktivitātēm kā tiešu Krievijas politikas izpausmi. Atšķirībā no Latvijas, kur politiķi un pat žurnālisti pastāvīgi taisnojas, ka nevarot šejienes acīmredzami promaskaviskajiem spēkiem pārmest saites ar Maskavu, kamēr tas neesot kaut kā īpaši “pierādīts”, Igaunijas drošībnieki pavisam pašsaprotami raugās uz ziņojumā aprakstītajām aktivitātēm Krievijas publiski deklarētās un tiklab atklāti, kā arī slēpti īstenotās politikas kontekstā.

  Jādomā, zem tā varētu parakstīties arī mūsu Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Kažociņš. Tikai varbūt papriekš izrediģētu no teksta atsaukšanos uz “mūsu robežas otru pusi”. Atšķirībā no KAPO tradicionāli plašās, SAB nesen publicētā gadskārtējā atskaite ir tradicionāli lakoniska. Tā gan arī neliek šaubīties, ka lielākie draudi valsts drošībai nāk no Krievijas, tomēr nodēvēt to par tikpat “interesantu lasāmvielu” diezin vai var.

  Abi dienesti strādā tam pašam mērķim, un svarīgākais ir nevis to atskaišu valoda, bet gan darba rezultāts – valsts drošība. Bet ziņojumu stila atšķirības varētu būt mūsu valstu politiskās kultūras atšķirību rādītājs. KAPO vadītājs Aegs uzsver, ka maksimāla atklātība “dara Drošības policiju stiprāku un spējīgāku pildīt savus pienākumus”. Latvijā līdz šim bijis otrādi. Oligarhu un viņu politisko apkalpotāju cīņā par drošības un tiesībsargāšanas iestāžu privatizēšanu viens no ieročiem ir bijis pārmetums tām par “politizēšanos”, kam iegansts varēja būt jebkas no šo iestāžu vadītāju publiski pateiktā.

  “Vai tā ir nejaušība, ka SC deputātiem vienam pēc otra liedz pielaidi valsts noslēpumam?” SC deputāts Valērijs Agešins otrdien vaicāja televīzijā.

  Protams, ka tā nav nejaušība. Tas taču visiem ir skaidrs. Vai tomēr nav skaidrs? Vai ne visiem?

 • Breivīka prāva un “Oslo sindroms” attiecas arī uz mums
  sandraveinberga.lv/20…
  darbi
  ttle.livejournal.com/…
  vārdi – Breivika ideoloģiskā taisnošanās

  Vai ir iespējams šo …. jā ko .. bet cilvēku tātad “mūsējo” saprast?
  Skatamies beletristikā – ja Šēvale un Pērs Valē “Nelietis no Sefles”, kriminālromāns, kura pamatā patiess stāsts par zviedru dzīves īstenību, Liesma – 1981.gads, 239.lpp;
  TĀTAD šāda domāšana, kurā cilvēka iekšējās pasaules norma ir spriest tiesu ar augstāko soda mēru patvaļīgi un vienpersoniski IR JAU GADU DESMITIEM MIERĪGI PIECIESTA.

  TĀTAD? Esot tolerantiem pret šādiem līdzekļiem “augstu humānu mērķu sasniegšanā” , esot konsekventiem, faktiski ir tīri vai jāsāk cīnīties par Hitlera un Staļina un šo režimu ….., atvainojiet, reabilitāciju?
  ————-
  Es nosodu šo Oslo pārgudreļa nodarījumu, esmu pret nāvessodu, bet jūtos līdzvainīgs ….
  ***
  atvainojiet, ja par garu un , ja kdu akcentu nepareizi esmu salicis vai formulBreivīka prāva un “Oslo sindroms” attiecas arī uz mums
  sandraveinberga.lv/20…
  darbi
  ttle.livejournal.com/…
  vārdi – Breivika ideoloģiskā taisnošanās

  Vai ir iespējams šo …. jā ko .. bet cilvēku tātad “mūsējo” saprast?
  Skatamies beletristikā – ja Šēvale un Pērs Valē “Nelietis no Sefles”, kriminālromāns, kura pamatā patiess stāsts par zviedru dzīves īstenību, Liesma – 1981.gads, 239.lpp;
  TĀTAD šāda domāšana, kurā cilvēka iekšējās pasaules norma ir spriest tiesu ar augstāko soda mēru patvaļīgi un vienpersoniski IR JAU GADU DESMITIEM MIERĪGI PIECIESTA.

  TĀTAD? Esot tolerantiem pret šādiem līdzekļiem “augstu humānu mērķu sasniegšanā” , esot konsekventiem, faktiski ir tīri vai jāsāk cīnīties par Hitlera un Staļina un šo režimu ….., atvainojiet, reabilitāciju?
  ————-
  Es nosodu šo Oslo pārgudreļa nodarījumu, esmu pret nāvessodu, bet jūtos līdzvainīgs ….
  Gan jau kādu akcentu te nepareizi saliku, neprecīzi formulēju, reizēm grēkoju …

 • Saistībā ar sabiedrības drošību iesaku noklausīties pēdējo analītisko semināru no Pēterburgas:
  http://vimeo.com/41089524
  Daudzas noderīgas lietas – gan par to, ka Kadafi novāca saistībā ar milzīgajiem pazemes ūdens resursiem Āfrikā, gan par globālo trockisma projektu un tā izpausmēm mūsdienās (amerikāņu neokonservatīvie, zaļās brigādes utt.), gan Fursova intervijas ar Larušu analīze (to var izlasīt: http://www.business-gazeta.ru/article/58277/

 • Belokoņs raizējas par Latvijas krievu preses nonākšanu šaura grupējuma kontrolē – http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/102415/belokons-raizejas-par-latvijas-krievu-preses-nonaksanu-saura-grupejuma-kontrole

 • Informācija Belokoņa elektroniskajā Latvijas ziņu izdevumā freecity.lv:
  http://kongress.lv/lv/material/54 Pilsoņi un nepilsoņi apvienojas, lai organizētu Latvijas nepilsoņu kongresu.
  Kāpēc tas var būt nozīmīgi ikvienam – Jāņa Kučinska viedoklis:http://www.diena.lv/blogi/ltf-pirmais-priekssedis-dainis-ivans-par-nepilsonu-jautajumu-13981161 (“LTF pirmais priekšsēdis Dainis Īvāns par nepilsoņu jautājumu”)
  “Latvijā dzīvo 312 189 nepilsoņi un 39 789 Krievijas pilsoņi (bijušie nepilsoņi, kuri izvēlējušies pieņemt Krievijas pilsonību). Tātad kopumā Latvijā dzīvo 351 978 cilvēki, kuri nav Latvijas pilsoņi. Plus vēl viņu draugi, radi un domubiedri, kuriem formāli ir Latvijas pilsonība, bet kuri, ļoti iespējams, jūt līdzi šiem 351 978 nepilsoņiem.

  Tāds ir CILVĒKU SKAITS LATVIJĀ, KURI NAV TIEŠI PAKĻAUTI DAUDZPARTIJU SISTĒMAS MANIPULĀCIJĀM (izcēlums mans – A.M.).

  Ja šiem nepilsoņiem un viņu domubiedriem no pilsoņu vidus izdosies izveidot efektīvu un prasmīgi vadītu LR Nepilsoņu kongresu, tā būs skaitliski lielākā un ietekmīgākā sabiedriskā organizācija Latvijā, kas turklāt brīva no nepastarpinātām daudzpartiju sistēmas manipulācijām. Tas nozīmē, ka teorētiski LR Nepilsoņu kongress var kļūt par absolūti dominējošo organizēto spēku Latvijas teritorijā.”

  Interesanti, ka šis nepilsoņu un svešpilsoņu skaits Latvijā aptuveni sakrīt ar t.s. ekonomisko emigrantu skaitu jeb Latvijas dzīvā spēka zaudējumiem pēdējos 15-20 gados.

  Tas nozīmē, ka pastāvošā partokrātiskā vara no līdzdalības, ietekmes un ieinteresētības Latvijas attīstībā ir atstūmusi dubultu šo skaitu Latvijas iedzīvotāju.

  Ir vajadzīga jauna politiski ekonomiskā paradigma. jauna politekonomija, jauna socioloģija, jauna psiholoģija. Sabiedrības, ne varas elites interesēs.

  Sk. http://www.youtube.com/watch?v=Q8ZUA-JxTms&feature=channel&list=UL

  (“12-13 – IR VAJADZĪGA jauna zinātnes paradigma
  KĀ kaut ko tādu rada? 15-17 cilvēki septiņu gadu laikā.
  SIENU CAURSIST VAR NEDAUDZI CILVĒKI, lai lauskas tad nu salasa pūlis

  MUMS IR VAJADZĪGA JAUNA ENCIKLOPĒDIJA, kas parāda pasaules zināšanu sistēmu no mūsu valsts viedokļa

  Mums jārada psiho-hitorogrāfiskais ierocis; Ir profesionāli jāpieiet jaunas zinātnes par sabiedrību radīšanai, JO TAS IR VISNOPIETNĀKAIS IEROCIS MŪSDIENĀS (14:14″)

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.