Andreja Mežmaļa priekšlasījums: “Latvijas vēsturiskais fons (1939-1991)”

Jāņa Čakstes demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības biedrība sadarbībā ar Latvijas Okupācijas izpētes biedrību otrdien, 2012.g. 28.februārī 18:00 Raiņa bulvārī 19, Latvijas Universitātes “Open” auditorijā 101 aicina visus interesentus uz Andreja Mežmaļa, atv. flotiles admirāļa priekšlasījumu “Latvijas vēsturiskais fons (1939-1991)”.

Otrais pasaules karš, kā arī pirmskara un pēckara notikumi Eiropā un citur, joprojām izraisa dažādas izpratnes par vēsturiskiem notikumiem ne tikai Baltijas Valstīs, bet arī valstīs, kas nes atbildību par Otrā pasaules kara izraisīšanu un kara laika notikumiem tajās valstīs un teritorijās, ko viņas bija okupējušas. Kopš Dzelzs aizkars sabruka, Eiropā un citur ir radušās dažādas izpratnes par Vācijas (Nacionālā sociālisma) un Padomju Savienības (Krievijas-komunisma) lomām saistībā ar Otrā pasaules kara un pēckara vēstures notikumiem. Mēs arī sastopamies ar dezinformāciju, ko radīja un sistemātiski “ražoja” un izplatīja nacistiskā Vācija un totalitārā Padomju Savienība viņu totalitārisma valdīšanas laikā; šādi nepatiesi vēstures redzējumi joprojām ir iekļauti Krievijas Federācijas vēstures grāmatās un tiek mācīti skolās. Bijušās okupētās valstis, piemēram, Baltijas Valstis, atkārtoti sastopas ar Padomju-Krievijas un Rietumvalstu “vēstures redzējumiem”, kas neatspoguļo patiesību un Otrā pasaules kara un pēckara okupācijai pakļauto tautu “ciešanas un mokas”, ko izraisīja Vācijas un Padomju Savienības (Krievijas) totalitārie režīmi un ko abas šīs valstis bieži ignorē un joprojām noliedz līdz šai dienai. Austrumeiropas okupācijas laiku vēsture arī tiek bieži rakstīta uz emociju, dažādu izpratnes un atmiņas un atsevišķu cilvēku un tautu pieredzes pamatojumiem, kas ne vienmēr atspoguļo un iekļauj aktuālo patiesību par notikumiem, ko pieredzēja tās tautas, kuras apspieda komunistu un nacistu varas Baltijā, Polijā, Ukrainā un citur. Tādēļ ir svarīgi iepazīties ar dažādiem neapšaubāmiem faktiem un konkrēti pierādītiem vēsturiskiem notikumiem, kas tagad ir bijuši atsevišķos gadījumos pieejami arhīvos, kaut arī vēl joprojām lielākā daļa no Padomju Savienības laika informācijas, kas atrodas Krievijā, tiek joprojām slēpta un ir nepieejama vēsturniekiem un pētniekiem. Latvijas Okupācijas izpētes biedrības (LOIB) moto “Patiesa vēstures izpratne – kopīgai nākotnei” kodolīgi izsaka to pareizo domu, ka vēsturei ir jābalstās uz patiesību un visu valstu savstarpēju izpratni, kas tad arī lielā mērā novērstu starpvalstu nesaprašanos un konfliktus.


Andrejs Mežmalis


  • Ja sistēmā izplatījās divu nosaukto varu dezinformācija, kā pār to nerīkojās vienīgā pareizā informatīvā vara? Atvainojiet nepiesaukšu.

  • Paslēp latvi aizspogulijas zemē, dod latvim tur savu puduri

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.