I.Verners: ‘Kā izbeigt valodu un referendumu karu?’

Politiķu grupējumi spēlē „valodas kariņus” – domā stratēģijas un kaldina taktiskos plānus. Ar lielu varbūtību „referendumu jezgu” atbalsta un varbūt pat speciāli uzkurina ārpus Latvijas robežām esošas ieinteresētās puses. Tikmēr ne viens vien „parastais Latvijas iedzīvotājs” skaidri un nepārprotami pauž, ka karojošo pušu rīcība ir muļķīga, ārkārtīgi bīstama un nav nedz latviešu, nedz Latvijā dzīvojošo krievu, ukraiņu, baltkrievu, nedz arī citu Latvijas iedzīvotāju interesēs. Skat., piemēram, Valda Felsberga aicinājumu, Dmitrija Čubukova rakstu vai šo vēstījumu par saticības platformas veidošanu kopīgai valodai.

It kā kas tur liels? Viens nieka referendums. Tomēr pēdējais laiks kļūt nopietniem!

Liela daļa latviešu gaidāmo tautas nobalsošanu pamatoti uztver, kā uzbrukumu latviešu valodai un apdraudējumu Latvijas valstij. Taču, raugoties no Lindermana aktivitāšu atbalstītāju puses, nevar noliegt, ka lielākoties Latvijas izzagšanu un iztirgošanu milzīgos apmēros veselu 20 gadu garumā ļoti prasmīgi koordinēja tieši latviešu izcelsmes zagļi un kolaboranti. Jā – nevis latvieši, bet latviešu izcelsmes zagļi un kolaboranti. Ja kāds mani apzog, man ir pilnīgi vienalga, kādā valodā viņš runā. Lai kā arī nebūtu, tas galu galā izskatās tā, kā izskatās. Rezultātā pietiek ar vienu uzkurinošu video klipu, pāris spilgtiem izgājieniem no daža laba politiķa puses, un atliek vien noplātīt rokas – pēc būtības antikonstitucionālais, taču juridiski korektais un visādā ziņā „demokrātiskais” referendums ir realitāte.

Šādos apstākļos, kurus diemžēl var pasliktināt arī iespējamie ekonomikas satricinājumi Eiropā un pasaulē, vajag pavisam maz, lai emocijas gūtu virsroku un dažādi saasinājumi pieņemtos spēkā. Ar atsevišķiem saprātīgu cilvēku centieniem var izrādīties par maz, lai konfliktus apslāpētu. Ja arī kādā no partijām ir cilvēki, kuri vēlētos šo bīstamo spēli pārtraukt, šķiet, ka viņi nezina, kā to izdarīt.

Tādēļ piedāvāju un reizē arī aicinu:
1) „Nacionālo apvienību” (NA) – nākt klajā ar aptuveni šādu vēsti: „NA atzīst savu kļūdu: referenduma ierosināšana par izglītību valsts valodā bija nepārdomāts solis. Referenduma ierosināšanai vajadzīgos parakstus sākām vākt jau pirms 10. Saeimas vēlēšanām ar nolūku gūt vēlētāju atbalstu. Tobrīd tā šķita laba doma, taču tagad saprotam, ka šis priekšlikums bija sasteigts un plašākā sabiedrībā nepietiekami izdiskutēts. Apzināmies, ka lielā mērā esam devuši iemeslu pretreakcijai, tādēļ pirmie speram šo soli un aicinām politiskās partijas un visu nacionalitāšu pārstāvjus meklēt vienojošo, rast kopīgu izpratni par Latvijas pastāvēšanas būtību, pārtraukt nesvarīgās atsevišķu interešu grupu ķildas un vienoties kopīgam darbam – prasmīgai saimniekošanai Latvijas iedzīvotāju interesēs.”

2) Partijas un amatpersonas, kuras bijušas atbildīgas par integrācijas politiku, – skaidri un gaiši pateikt: “Līdzšinējā integrācijas politika ir pilnīga izgāšanās”. Jebkurš mēģinājums taisnoties un stāstīt, ka „izdarīts ir arī daudz kas labs”, pašreizējā kontekstā būs vienkārši smieklīgs.

3) „Saskaņas centru” (SC) – paust attiecīgu vēstījumu no savas puses: „SC apzinās situācijas nopietnību. Savu mērķi – pievērst sabiedrības uzmanību līdz šim ignorētajām problēmām – esam sasnieguši. Mēs cienām Latvijas valstsnāciju – latviešu tautu, un nevēlamies vēl vairāk šķelt sabiedrību un apdraudēt Latvijas valsti. SC neatbalsta Latvijas valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai.”

Lai arī situācija šķiet sarežģīta, priekšnosacījumi, lai Latvijas tauta patiešām kļūtu saliedēta un vienota, manuprāt, ir labvēlīgi. Iedzīvotāji – neatkarīgi no tā, kāda ir viņu dzimtā valoda, arvien biežāk sāk raudzīties tālāk par savu ikdienišķo vāveres riteni. Vienojošā netrūkst – visi vēlas mieru, labklājību, taisnīgu un drošu finanšu sistēmu,  veselīgu pārtiku, sakoptu vidi, kvalitatīvu izglītības sistēmu utt., savukārt gandrīz neviens nevēlas imigrantu pieplūdumu un turpmāku iedzīvotāju, īpaši jauniešu – emigrāciju.

Un visbeidzot – neviens kaut cik izglītots un saprātīgs cilvēks neapšauba, ka vienīgā valsts valoda Latvijā ir un būs latviešu valoda, tādēļ uzskatu, ka arī „Vienotības” ideja par referenduma kampaņas finansēšanu no valsts budžeta, ir pilnīgi lieka un nesaskaņas tikai pastiprina. Latvijas iedzīvotāji nav tik dumji, kā politiskajiem aktieriem to labpatīk domāt. Jo ātrāk šis valodu un referendumu karš tiks pārtraukts, jo labāk mums visiem.


Ivo Verners
, TautasForums.lv veidotājs


 • Es šai tempeli esmu CIEMIŅŠ? – OK
  ————–
  Citēju: http://www.alehins.com/2011/03/latvijas-identitate-hehe.html
  Te man ienāca prātā paralēle ar to pašu Lībiju, kas tagad ir katrā ziņu pārraidē. Tur nav vienas nācijas, atšķirībā no kaimiņvalstīm. Lībija līdz 21. gadsimtam ir saglabājusi beduīnu cilšu visai archaisko struktūru. Var jau būt, ka halucinējošais Gaddafi ir patiesībā vienīgā „vērtība”, kas „lībiešus” vieno. „Lībijas identitāte” ir šis lunātiķis.

  Vai no cilvēkiem var prasīt domāt un rīkoties moderni, ja viss, kas ir aiz viņu cilts žoga, viņiem reāli ir biezā miglā tīts? Ja ērģeļmūzika viņiem izklausās pēc marsiešu halicinācijas un nosaukums Ave Sol izraisa emocionālu reakciju? Iznāk, ka „Latvijas identitātes” nemaz nav, ja jau pašiem latviešiem Latvija ir tikai „kontūra ar karogu” (citāts). Iznāk, ka latviešiem, ja tā godīgi, „Latvijas identitāte” ir drīzāk tāda chimēra, pamuļķu ideālistu savārstījums, kam nav nekāda sakara ar reālo dzīvi?

  Un ja tā ir chimēra, tad ļoti daudz nolādēto Latvijas jautājumu pēkšņi noskaidrojas. Skaidrs, kāpēc Latvijas politiķi krāpjas, melo, vilto protokolus, intriģē, pieņem netālredzīgus lēmumus, dzīvo vienai dienai un ir kopumā bezatbildīgi. Skaidrs, kāpēc ir OK nemaksāt nodokļus, bet maksāt un pieprasīt kukuļus un otkatus. Skaidrs, kāpēc nav OK būt politikā atbildīgam. Kāpēc var neattīstīt savu biznesu, neieguldīt inovācijās.
  ———-
  1. Es jūtos līdzīgi, jo NEESMU LATVIETIS, esmu Vidzemnieks ar dokumentāli pierādāmām treju gadsimtu saknēm Vidzemē.
  2. Debilam ir skaidrs, ka šī referenduma rezultātā SATVERSMES KODOLS netiks mainīts, bet šīs valsts pamati tiks sašķobīti un …..
  3. Iešu uz referendumu un balsošu PRET šīs valsts demontāžu

 • KaT, īsti nesaprotu, kādēļ esi iekopējis samērā murgaino citātu.. Arī komentāru kopumā ir pagrūti sasaistīt ar raksta tēmu.

 • 1. Var patikt un var nepatikt, ka
  1.1. “latviešu identitāte” un “Latvijas identitāte” IR lietas, kas šobrīd acīmredzami atšķiras; piemēram Latvijas pilsonis, valsts piederīgais – Nils Ušakovs atklāti uzstājas par Latvijas valsts demontāžu VAI ARĪ radikālu Latvijas valsts satversmes kodola mainīšanu; var teikt, ka viņs ir sācis atklātu cīņu par Latvijas valsts DNS maiņu
  1.2. politiķi, to starpā “mūsējie” 20 gadus ir mēginājuši un bieži veiksmīgi izmantojuši “nacionālo kārti”; etniskus konfliktus šai valstī/teritorijā RADĪT pagaidām nav izdevies;
  1.3. reālā identitāte (=galvenās pamatpatiesības) , piemēram, rīdziniekam, lauciniekam Cēsis, lauciniekam Raiskumā; lauciniekam Druvienā reāli visai būtiski atšķiras
  1.4. Latviska nacionāla Latvija ir vajadzīga; tā jābūvē Latvijas tautai; vara to nedarīs; viens no instrumentiem nacionālas Latvijas veidošanā ir visas valsts un lokāli referendumi; protams, JEBKURA līmeņa varai tas ir traucējoši, jo atņem tās oligarhiskās tiesības
  ————–
  Es zinu,. ka TE esmu ciemiņš ; ja teksts ir grūti saprotams – tas vai nu jāparlasa, vai jāatmet bezcerīgs un konkrētam …. subjektam nepaceļams darbs

 • KaT, par šo tēmu iesaku http://www.biss.soc.lv/downloads/resources/TAP/Latvija_TAP_2011.pdf. Tas ir stipri vērtīgāk nekā citēt vienu pagalam dezorientētu tipiņu, kurš dzīvo pēc principa, jo lielāks haoss un jo manipulējamāka sabiedrība, jo labāk.

  Pieļauju, ka liberastisma sludinātājiem šis raksts ir tīrā medusmaize: “Vienlīdzības dēļ aizliegtā Sniegbaltīte” – http://www.diena.lv/blogi/vienlidzibas-del-aizliegta-sniegbaltite-13924353

 • Būtu ļoti pateicīgs, ja kāds varētu manu rakstu pārtulkot krieviski.

 • JA ar liberālismu saprot …. nu apmēram nekādas atbildības un pēc iespējas lielāku haosu u.t.t., TAD, PROTAMS, man nevar būt nekā kopīga ar tādu liberālismu …
  JA ar liberālismu saprot dziļu izpratni par šejienes (LATVIJAS VALSTS) un pasaules pamatvērtībām (piemēram, piezemētu CILVĒCĪBU, šībrīža publiskajā oficiālajā latvalodā sauktu par humānismu), TAD gan es gan Tu esam liberāļi ….

  DIEMŽĒL, citēju:
  Sabiedrībai Satversmē ietvertā Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts būtība un pamatprincipi jāskaidro ne vien politiskajiem spēkiem, bet arī valsts institūcijām, uzskata partijas VIENOTĪBA priekšsēdētāja, Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

  Gaidāmais referendums par valsts valodu ir kāpinājis visu Latvijas iedzīvotāju interesi par Satversmi, un šī ir iespēja aktīvāk skaidrot Satversmes virsprincipus un valsts kultūrvēsturiskos pamatus, uzskata Āboltiņa. Šajā procesā aktīvi jāiesaistās arī tām valsts institūcijām, kuru pienākumos ir veicināt pilsonisko izglītību, valsts valodas lietošanu, sabiedrības saliedētību un izpratni par valsts kultūrvēsturiskajiem pamatiem, norāda VIENOTĪBAS priekšsēdētāja.

  “Latvijai kā nacionālai un demokrātiskai valstij ir ne tikai tiesības, bet arī pienākums veicināt tās pilsoņu izpratni par valsts būtību,” uzver Āboltiņa.
  ———————-
  augstāk, manuprāt, bija lirika
  tagad proza:
  1. ŠO TAVU rakstu sapratīs (?) labākajā gadījumā :”šeit iekšā”; mēģināt tulkot varētu nākamnedēļ un, protams, vajadzēs atrast kādu krievu, jo es tikai labi saprotu krieviski.
  2. TO KAS TE PATIESĪBĀ NOTIEK un to CIK TAS SVARĪGI būtu jāzin gan Rietumos, gan Austrumos, un cerības tikt saprastiem mums vispirms ir Austrumos, vispirms tuvējos (Krievijā)
  http://ttle.livejournal.com/tag/выборы%202011
  Kā būtu, ja pamēģinātu iziet kāda “augstākā” orbītā?

 • http://vimeo.com/34499475
  Kas divritenim svarīgāks?

 • es laikam arī tā kā ciemiņš šeit, bet šī attieksme noniecināt referendumus un likt tiem blakām vārdu demokrātija pēdiņās man liekas ja ne gluži divkosīga, tad nu vismaz nesaprātīga gan.

 • KaT,
  * redzēsim, kāda nu būs tā “informatīvā kampaņa”.
  * kādēļ tā “pēkšņi” Vienotības tautu meitas un dēli pamodušies? Vai tik tas nav mēģinājums izmantot mirkli, lai paspodrinātu sev spalvas?
  * neesmu pret izglītojošām kampaņām, taču 1-kārt, kā precedents tiek minēts “ES kampaņa”, kura bija klaji vienpusīga (vai tajā tika izklāstīti negatīvie aspekti?), kā rezultātā par pašu Latvijas iedzīvotāju naudu lielai daļai tika izskalotas smadzenes; 2-kārt, kādēļ šo “izglītošanu” nevarētu veikt nevalstiskais sektors? Vai informācijas izplatīšanai sabiedriskajos medijos ir vajadzīgi milzu papildus līdzekļi?
  —–
  rezultāts ir tāds, ka viena politiskā partija, izmantojot valsts līdzekļus, sev taisa kampaņu. Vai tad tas nesatracinās politiskos oponentus? Nu, protams, varam jau cerēt, ka šī kampaņa pa tiešām būs ļoti nopietna un kvalitatīva, nevis tikai uz plikām emocijām balstīta.

 • rv diemžēl (varbūt apzināti!?) nav izpratis raksta būtību :(.

  Runājot tieši par “referendumiem” un “demokrātiju”, tad notiekošais ir nepārprotama ņirgāšanās gan par referendumiem, gan par demokrātiju. Tiek izmantotas pašreizējās iekārtas vājās vietas. Kādā no rakstiem vai TV raidījumiem jau tika izteikta doma, ka vismaz vienai no “frontēm” (tik pat labi tas attiecas uz abām), ir nofraktēta 10 000 aktīvistu kavalērija, kas gatava jebkurā brīdī ierosināt nākamo parakstu vākšanu par jebkuru jautājumu, par kuru pasvilps “līderi”. Nav noslēpums, ka pēc šī referenduma tiks ierosināts nākamais – par Saeimas atlaišanu.. un.. nav šaubu, ka tas gūs lielas sabiedrības daļas atbalstu, ja partijas nebeigs šo bērnišķīgo ākstīšanos un nesāks strādāt Latvijas tautas labā. Taču “kādam” (vienotas) sabiedrības neesamība Latvijā ir izdevīga.. Hmm.. interesanti gan kam?

 • http://www.ir.lv/blogi/politika/krievi-valdiba-tagad
  Tagad ir tas pareizākais moments pierādīt Latvijas sabiedrībai, ka dalīšanās latviešos un krievos, tā nožēlojamā etniskā grupēšanās lielajā politikā ir pārvarēta. Tas brīdis ir tagad un lielās, demokrātiski, racionāli un nacionāli – ne etniski! – domājošās partijas šo brīdi nedrīkst palaist garām.

  Tas būtu labākais veids pierādīt Saskaņai nav un nevar būt monopola uz krievu balsīm, ka Saskaņa nepārstāv nekādas etniski lingvistiskās kopienas.

 • ivo, vai tev liekas, ka satversmes 78. pantā nostiprinātās pilsoņu tiesības iesniegt likumprojektu liekas ņirgāšanās par demokrātiju? kā tad tavuprāt iespējams taisnīgā veidā uzzināt pilsoņu-vēlētāju gribu par vispārsvarīgiem jautājumiem?

  manuprāt ņirgāšanās ir tieši demagoģizēšana un miglas pūšana par tām 10000tūkstošu kavalērijām. ir pēdējās parakstu vākšanās likumsakarība parādījusies, ka uz nepietiekoši svarīgiem jautājumiem desmitdaļu vēlētāju parakstu savākt nav iespējams.

  starp citu, atceries, kas izčakarēja referendumu par tautas tiesībām atlaist saeimu? nu lūk.

  demokrātiju var iemācīties tikai darot – šajā gadījumā ejot un izsakot savu godīgu attieksmi par desmitdaļas vēlētāju piedāvājumu.

 • Ja vien tas nenotiek atsevišķu partiju (vai pat ārpus Latvijas robežām esošu spēku) interesēs, šķeļot sabiedrību, nevis to vienojot, un uz kārts liekot valsts pastāvēšanas jautājumu.

 • Uzskatu, ka Latvijā integrācija ir izdevusies. Visi jaunieši, kuri pēdējos divdesmit gados ir gājuši skolās, prot lieliski latviešu valodu. Vismaz tik, cik man zināms. Pēc savas kultūras un modes tie praktiski neatšķiras no latviešiem. Vecāka gājuma cilvēki, protams, savādāk. Te latvieši vainīgi. Ar tādu attieksmi pret cittautiešiem nevar sagaidīt, ka viņi tevi cienīs. Attiecīgi asa ir arī pretreakcija. Nu mēs viens otru gandrīz vai ienīstam un esam gatavi otram acis izskrāpēt.

  Esmu par divvalodību. Šveicē ir četras valsts valodas. Vai viņi slikti dzīvo? Vai viņiem ir valodu kari?
  Manuprāt Latvijā dzīvo šodien vairāk krievu (pēc savas pašnoteikšanās, ne pēc pases), nekā latvieši. Latviešiem tika dota vieglāka iespēja doties trimdā vai verdzībā.

  Tie latvieši, kas savu valodu godā tur, tie turēs to arī godā neatkarīgi no tā, kur viņi dzīvos un neatkarīgi no tā, kādas valodas valstī būs oficiālās valodas. Pajautājiet saviem ārpus Latvijas dzīvojošajiem latviešu draugiem vai radiem, kā viņi piekopj latviešu valodu. Vai tik viņiem nav kauns runāt latviski ārzemēs?

  Ja mums būs otra valsts valoda, tā tikai bagātinās Latviju un Latvijas sabiedrību. Pazīstu vairākus rietumniekus, kuri mazliet prot krievu valodu un labprāt sadarbotos darījumos ar Latvijas iedzīvotājiem, bet par lielāko šķērsli uzskata, ka Latvijas iestādēs vāciski, angliski neviens neprot, bet krieviski nevēlas runāt. Arī papīri visi esot tikai latviski.
  Uz referendumu neiešu! Uzskatu, ka tas ir kauns Latvijai.

  Ietu gan uz referendumu, ja būtu jābalso par to, lai ieviestu Satversmē punktu, ka Latvijas valoda un kultūra, kā vienas no izmirstošajām pasaules kultūrām un valodām ir jāaizsargā jebkuram, kas dzīvo šajā teritorijā. Nedrīkst aizmirst, ka Latvijā drīzumā iebrauks masveidā (tik tiešām) cittautieši, un tie vairs nebūs mums tiek ļoti labi pazīstamie krievi, mūsu mūžīgie kaimiņi.

  Ceru, ka kāds drīz paanalizēs paredzētā referenduma tekstu. Te slēpjas daudz lielāka viltība un mūsu latviskās valdības nelietība.

  Kaut mēs nebūtu tik akli un kurli! Kaut būtu mums drosmes pateikt „mūsējiem” neliešiem: „Stop, pietiek mūs uzskatī par idiotiem!”

  Valodas referendums neatrisinās it nevienu Latvijas sabiedrības neatliekami nepieciešamo problēmu.

 • Nekad neteikšu, un nepieprasīšu lai NA atzīst savu vainu. Kaut vai tikai tāpēc, ka Nacionālo bibliotēku ceļ un tas bija tikpat ievilcināts projekts kā valsts finansēta izglītība tikai valsts valodā. Ja nu reiz puiši nonāca likumdevējos, tad arī rīkojās un par to viņus cienu.
  Tagad vienkārši lietām jāļauj iet savu gaitu un nevar paļauties uz to, ka nelojālu pilsoņu nepietiks, lai mainītu Satversmi.
  Ivo, valsti izzaga internacionāla kompānija, jo bijušie partijnieki un VĻKJS naudas pārstāvētāji bija tikpat raibi kā iebraucēji Latvijā no 1945.-1987. gadam. Jā, likumus sabīdīja “latvieši” un sekas redzam. Miljonāru saraksts arī mums ir internacionāls, nav ko kaisīt pelnus uz galvas.
  Es esmu un būšu PRET to, lai man likumus diktētu cilvēki, kuri sev prasa būt tiesības slinkiem un stulbiem.

 • Cits variants no Diānas Meieres:
  “Piedalīties referendumā vai nē? Katram jāpadomā!

  Piedalīties referendumā vai nē? Katram jāpadomā!

  Latvijas Republikas Satversmē”. Likumprojekts paredz mainīt Satversmes 4., 18., 21., 101. un 104. pantu, iekļaujot tajos nosacījumu par krievu valodu kā otru valsts valodu un nosakot, ka arī pašvaldībās darba valodas ir latviešu un krievu valodas.

  Lai minētie grozījumi stātos spēkā “PAR” ir jānobalso vismaz pusei balsstiesīgo vēlētāju, aicinu skatīt Satversmes 78.-80.pantus.

  Un galvenais jautājums ir IET vai NEIET? Piedalīties referendumā vai nē?

  Es jau saprotu, ka politiski man tiek potēts būt aktīvam pilsonim un izteikt savu viedokli “piedaloties”, BET man ir pāris jautājumi, uz kuriem atbildes nav spējis sniegt līdz šim neviens atbildīgais “zinātājs”:

  1) Visiem ir zināms, ka referendums skaitīsies noticis arī tad, ja uz to aizies tikai trīs cilvēki. Neatkarīgi no piedalījušos skaita, svarīgs ir tikai viens skaitlis – cik ir nobalsojuši PAR grozījumiem jeb PAR krievu kā otro valsts valodu. Tieši tāpēc nav nozīmes iet un balsot pret, ja vien…Tavs, mans, mūsu “PRET” nekļūst par “PAR”

  2) Kā es varētu pierādīt kā tieši es esmu nobalsojusi? Te ir jāņem vērā pāris faktori, kas veido NEspēju pierādīt:

  ·vēlēšanu urnas Latvijā ir NEcaurspīdīgas, līdz ar ko pastāv iespēja, ka tās ir piepildītas tā pat kā Krievijā… Ja šāda iespēja nepastāv un viss ir čikiniekā, tad CVK pierādiet mums visiem, ka tā ir!
  ·ierodoties vēlēšanu iecirknī, es parakstos, ka esmu ieradusies un piedalos + man pasē ieliek zīmogu, ka piedalos. Ne vārda par to, kāds ir manas piedalīšanās saturs un būtība.
  vēlēšanu biļetenā jeb lapiņā es ievelku tikai krustiņu pie attiecīgā “PAR” vai “PRET”, bet es nekādi nevaru pēc tam savu lapiņu identificēt jeb pierādīt, kura ir mana! Vai Tu par savējo lapiņu vari?
  ·Un vēl kāds svarīgs faktors – rezultātus apstrīdēt parastais mirstīgais nemaz NEVAR.
  tātad faktiski, es nevaru nedz pārbaudīt vai vēlēšanu, tautas nobalsošanas rezultāti atbilst patiesībai vai nē, nedz arī tos apstrīdēt, jo tos pārbaudīt NAV iespējams.

  Tādējādi ņemot vērā minēto, man ir visai pamatotas aizdomas, ka šajā referendumā Latvijai un latviešu tautai labākais ir NEpiedalīties, jo:

  1) Mēs samazināsim piedalījušos skaitu, tādējādi samazinot iespēju viltot rezultātus – apmainīt lapiņas “PRET” pret lapiņām “PAR”.

  2) Jo mazāk aiziet, jo mazāk piedalās un jo mazāks ir balsstiesīgo piedalījušos skaits – neaizmirstiet, ka, lai grozījumi stātos spēkā vajag, lai vismaz puses no balsstiesīgajiem nobalso “PAR”.

  Un tagad padomāsim – ja uz referendumu aiziet absolūtais vairākums balsstiesīgo – tātad uzķeras provokācijai doties balsot – tad palielinās iespēja ne tikai kļūdīties krustiņu ievilkšanā, bet arī palielinās iespēja vēlēšanu rezultātus viltot vēlamajā virzienā.
  Tādējādi, lai pasargātu Latviju un Latvijas tautu no šiem nevēlamajiem grozījumiem, labāk ir aicināt šajā referendumā nepiedalīties.

  Tādējādi, lai pasargātu Latviju un Latvijas tautu no šiem nevēlamajiem grozījumiem, labāk ir aicināt šajā referendumā nepiedalīties.

  Piedalīties vai nepiedalīties referendumā – tās ir tiesības nevis pienākums.Izmantosim savas tiesības domāt un rīkoties!

  Vēl vairāk, es aicinu uz pavisam likumīgu rīcību – likuma ievērošanu – LR Satversmes 4.pants nosaka: “4. Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda. Latvijas karogs ir sarkans ar baltu svītru.”.

  Valodas jautājums Latvijā jau ir atrisināts – ir jāievēro likums, nevis lieku reizi jāapliecina ka tieši tādu likumu Tauta vēlās.

  Ievērosim Latvijas Republikas Satversmi!

  P.S. Tērēt Latvijas budžeta līdzekļus “kampaņai” ir augstākā mērā bezkaunīgi. Tautai nav jāborē nekas. Tauta zin. Ja kāds mani cenšas par visām varītēm, izmantojot manis pašas naudu-nomaksātos nodokļus, par kaut ko pārliecināt, es kļūstu uzmanīga, jo vairāk sliecos domāt, ka nolūki nav tie labākie… Un šoreiz man šķiet, ka visa šī “aģitācija piedalīties” ir riktīgs lāča pakalpojums Latvijai un tās tautai. Būsim gudri.

  P.P.S. Nevis aģitācijai tērētu naudu, bet reizi par visām reizēm, nodrošinātu caurspīdīgas urnas, tad varbūt es sāktu ticēt… mazliet vairāk.

  P.P.P.S. Ir personas, kas pēdējo dienu laikā mēģina ieskaidrot, ka tikai “par kādiem 15% varētu noviltot vēlēšanu rezultātus”…un es vienmēr jautāju, vai Tevi var apzagt par 15% vai izvarot, TIKAI par 15%? Vai nu Tevi apzog, izvaro, nogalina, vai nu nē. Nav tāds pa vidu, vai pa pusei. NAV.

  Tieši tāpēc NAV jāpiedalās referendumā un NAV jādod iespēja kādam manipulēt vai nozagt Tavu balsi!

  Par tiesisku valsti latviskā Latvijā!”

 • Par tiesisku valsti: ”Nacionālā apvienība tiesā apstrīdēs referenduma likumību” http://www.diena.lv/latvija/politika/nacionala-apvieniba-tiesa-apstrides-referenduma-likumibu-13924824

  - Kas skatās TV ziņas un/vai internetā lasa par jaunumiem t.s. attītītajās rietumvalstīs – to tak’ nepārsteidz tādas demokrātijas izpausmes kā mītiņi, demonstrācijas, piketi, protesti, kustības Indignados/sašutušie, OW/Okupē Volstrītu – un tā katru dienu, bez gala un malas….Pieradīsim, vērojot pieaugošo cīņu par ”latviskumu” un kultūras telpas samazināšanos Latvijā – pat intelektuālie inlektuāļi sāk tādus ”dīvainus” rakstus rakstīt – un vēl ”dīvainākus” komentārus rakstīt:
  ”(..)Man nav bail no tā, ka Latvijā pēc, teiksim, 30 gadiem uz ielas nerunās latviski – runās, pavisam droši runās. Taču man ir bail no tā, ka pēc 30 gadiem latviešu valoda Latvijā būs devalvējusies par to, kas tā bija pirms 200 gadiem – par tādu vietējo žargonu, kurā nav nedz jēdzīgu tulkojumu, nedz kvalitatīvas žurnālistikas, nedz zinātniskās terminoloģijas. Jau šobrīd retais no maniem paziņām pasaules ziņas lasa latviski – priekš kam, ja ir economist vai NYT, pieejami uz kindle un iPad. Tas ir tas, kas mani biedē… ” Ivars Ijabs delassc@lanet.lv 2012/01/06 11:58
  Komentārs pēc raksta ‘Visvarenā,vienotā’ jaunākajā RīgasLaikā numura http://www.rigaslaiks.lv/Komentari.aspx?year=2012&month=1&article=2

 • Skarbs secinājums: ‘Oļģerts Kroders: Esam degradējušies līdz vispārākajai pakāpei’
  http://zinas.nra.lv/izklaide/42821-olgerts-kroders-esam-degradejusies-lidz-visparakajai-pakapei.htm

  - Process turpinās…Dobeļu-Tabūnu cīnītāju paaudzi nomaina Dzintara-Parādnieka, kaislības virmo, demokrātija triumfē….

 • Amerikanizācija pilnā gaitā – tagad 1. janvāra naktī dzer Ņujorkas Taimskvērā, Maskavas Sarkanajā laukumā pie Mauzoleja,…..Rīgā pie Brīvības pieminekļa.
  Brīvās Latvijas , brīvā jaunatne bez aizspriedumiem, bez ierobežojumiem, bez bremzēm – ‘live fast, died young’ (1950-o gadu amerikāņu jaunatnes vidū populārs dzīvesveids)
  Jaungada sagaidīšana pat Brīvības pieminekļa neiztika bez alkohola
  http://www.ir.lv/2012/1/2/tragedija-ar-septiniem-bojagajusajiem-soferim-nebija-vaditaja-tiesibu

 • Tā doma- visapkārt ir tikai blēži, aprēķinātāji, uz citu galvām savas karjeras būvētāji, tāpēc neticēšu nekam, ko man saka un izmantošu tiesības domāt lupatiņā, nekad nav bijusi mana. Citādi es nedrīkstētu strādāt ar bērniem. Man vienmēr ir jādomā, ka katrā cilvēkā, procesā, notikumā ir pozitīvais kodols.
  To, ko es rakstīju iepriekš, rakstīju tāpēc, ka tā domāju.
  Bet ja mēs te par Krāslavu- varbūt izsludināsim sēru dienu arī par apgāzušos vilcienu? Nelaime taču, vai ne?

 • Alma,
  jau vairāk kā 180 tūkstošu ir parakstījušies par 2. valsts valodu Latvijā un tur raksti, ka integrācija izdevusies?! Man trūkst vārdu. Valsts valodu krieviski runājošie arī zina vairāk, taču pa šiem gadiem ir lielāks nelatviešu skaits, kuri uzskata, ka Latvija labprātīgi pievienojusies PSRS! Nu taču nedaudz paskaties aptaujās un pētījumos…

  Šveice šajā ziņā nav salīdzināma ar Latviju, jo tā nav nacionāla valsts tādā izpratnē, kā ir Latvija. Šveicē dzīvo liela daļa pasaules elites, kuras vērtību izpratne tieši lielāko daļu cilvēces novedusi tur, kur esam. Bez tam arī Šveice nav viendabīga un nebūt tur nav tāda tautu draudzība, kā no malas izskatās. Viņus vieno dzīšanās pēc piķa. Tas arī viss.

  Par divvalodību es nekomentēšu. Doma vien par divvalodību ir pārāk absurda, lai to komentētu.

 • Lurike,
  es gan vērsīšos pie NA… Dēļ viņu muļķības, stūrgalvības un nespējas tālredzīgi domāt, iespējams, būs tik lieli mēsli, kurus vēlāk izstrēbt vairs nevarēs.

  Valsts izzagšanu koordinēja latviešu izcelsmes zagļi un kolaboranti. Ar viņu rokām Latvija tika izzagta. Paskaties, lūdzu, http://www.cvk.lv, kādas partijas ir bijušas pie varas visus šos gadus un kāds ir šo partiju biedru un Saeimas deputātu nacionālais sastāvs!

 • 1.ļoooti daudz kas atgādina 1988.-1992. gadu
  2. man (personiski) ļooti gribētos, lai šis “referendums” ar bliikšķi IZGĀZTOS un tiktu BOIKOTĒTS
  3. es (personiski) tā pat kā Latvijas prezidents Andris Bērziņš loti vēlētos (bet prezidentam NAV šādu tiesību) VIENKĀRŠI šai politikāņu (SC pēdējā cerība; vienīgā iespēja “saglabāt kaut kādas politiskā ģīmja paliekas”) spēlītei STOPKRĀNU
  UN
  VISS.
  4. šis referendums draud pārvērsties par balagānu un patiesi “demokrātiju”
  BET
  5. “referendums” “demokrātijas” ( vai mums vel nesapratušiem
  PAR KO TAD (?)
  tas TOMĒR NOTIKS
  6. TAD NU IZNĀK, ka tas būs mūsu DEMOKRĀTIJAS un VALSTISKUMA BRIEDUMA PAKĀPES MĒRĪJUMS
  ———–
  Vai patiesi jau otro (vai kuru?) reizi iesim pie vēlēšanu urnām PATIESĪBA nesagatavoti?
  Kas notiek? Triecientempā mācamies demokrātiju
  Kā 1988.-1992.

 • no otras puses – tā ir lieliska iespēja
  kam? jebkuram, kam nav vienalga

 • Referendumi liecina par varas mazspēju, tie ir varas brāķi.
  P.Krilovs par šo referendumu: “nekulturālības nonsenss”.
  Lai saprastos, vienotos, jābūt kaut cik līdzīgai apziņas kultūrai, mentālajam satvaram.Tātad – izglītoties! Pirmkārt – garīgumā, sapratnē par cilvēku esību!
  Kā praktisku soli uz saprašanos ieteiktu – valstī izvērst masveida latviešu valodas analfabētisma likvidāciju, kā apmācītājiem iesaistīties ikvienam spējīgam inteliģentam pēc vislabāk izstrādātās mācību programmas. Brīvprātīgi!
  Un vēl – Latvijas cienītājiem referenduma dienā noorganizēt “Pēdu” akciju un sakopt, kur kas kopjams.
  Tas viss būs atpestīšanās no velnišķas nozombētības…

 • Laurai daudz taisnības, bet tikai daļa taisnības. Lokāli (kādas pašvaldības) vai visas valsts referendumi var būt noderīgi. Tikai tie, kā katrs instruments, jāiemācās lietot. Šveice ir iemācījusies. Un dies vai tur atradīsies daudz ļaužu, kas apgalvos, ka tas ir varas brāķis. Tomēr iespējams, ka normālā valstī ar četrām valsts valodām savādāk nav iespējams. Un … Nu visādi uz to var skatīties.

  Atbilde(s) Ivo rakstā uzdoto jautājumu : kā izbeigt?
  1. Nevajadzēja sākt (gan pirms 2, gan 20 gadiem; varēja MAZLIET savādāk; un var arī tagad – sk. 2.p.)
  2. Privātajā sektorā šāda jautājuma reāli daba nav; vai to atrisina “klusi” – vienkārši runājot vai nerunājot kādā valodā. Pirms diviem gadiem, kad pirmā “valodu jautājuma aptauja” faktiski bija tikai iecerēta pat publiskajā telpā pavīdēja doma, ka lieta ir atrisināma ar vienkāršiem Ministru kabineta noteikumiem – uz liekot uzklausīt apmeklētāju un pieņemt no viņa dokumentus nu vismaz krievu valodā. Kāpēc jautājums netika atrisināts TĀ? Neticēja, ka VL savāks vairāk par dažiem desmitiem parakstu. “Īstenie latvieši” bija aizmirsuši, ka te ir patstāvīgie iedzīvotāji, kas latviski neprot ….
  ———-
  Visus jautājumus vienmēr var vai nu atrisināt vai neatrisināt. Vienmēr ir iespējami cilvēciski un, atvainojiet, necilvēciski risinājumi.

  Uz referendumu, kurš TAGAD notiks, katrs var iet un var neiet.

  Dīvaini, kā viens vai daži cilvēki var tā sašūpot veselu valsti? Laikam taču gan valsts, gan daudzi no mums nav izdarījuši kādu būtisku izvēli. Vispirms sevī.

 • Ja vēl ir aktuāli, tad, lūdzu, tulkojums. Nedaudz grūtāk gan ir no latviešu uz krievu valodu, bet, nu, lūdzu, vērtējiet manu darbiņu.
  I.Verners: ‘Как прекратить языковые и референдумные войны?’

  Разные политические группировки играют в „языковые войны” – создают тактические планы и обдумывают будущие стратегии. С большой долей вероятностьи „суету референдума” поддерживают и, быть может, специально подогревают заинтересованные стороны из вне. В то же время, не один „простой житель Латвии” ясно и не двусмысленно твердит, что действия воинственно настроенных сторон глупы, очень опасны и не в пользу интересов проживающих в Латвии русских, украйнцев, белоруссов и представителей прочих народов в нашей республике. Смотрите, например, призыв „Valda Felsberga aicinājumu”, статью „Dmitrija Čubukova rakstu” или повествование „saticības platformas veidošanu kopīgai valodai” (ЗА ОБЩИЙ ЯЗЫК НА ПЛАТФОРМЕ СОДОВЕРИЯ).
  Как будто, что там такого? Просто референдум. Ну, всё таки, последнее время отнестись более серьёзно к этому!
  Большая часть латышей приближающийся референдум основополагательно принимает как нападки против латышского языка и латвийской государственности. Но, смотря со стороны лиц, поддерживающих активности Линдермана, нельзя не отметить, что больше всего разворовыванием и рвзбазарыванием Латвии в небывалых обьёмах и в течение целых 20 лет по умному руководили колаборанты и воры в законе именно латышского происхождения. Да, именно, не латыши, а воры и колаборанты латышского происхождения. Если меня обворовывает, то для меня без разници, на каком языке вор разъясняется. В любом случае, воровство остаётся воровством, иначе его не назовьёшь. В последствии хватает одного заводящего видеоролика, нескольких красочных выходок со стороны кое-кого из политиков и остаётся только развести руками – по своей сущности антиконституциоальный, но в полне юридически корректный и, в любом случае, „демократический” референдум является реальностью.
  При таких обстоятельствах, которых, к сожелению, может ещё более осложнить вероятные сотрясения в полости экономики в Европе и во всём мире, остаётся совсем мало, чтобы эмоции взяли бы верх над здравым смыслом и разного рода межнациональные вспышки разростались. Старанием отдельных мыслящих людей может оказаться мало, чтобы конфликтов свести на нет. Если в какой-то отдельно взятой партии и имеют место люди, которые хотели бы эти опасные игры преостановить, кажется, никто из них не знает, как это сделать на практике.

  По этому предлогаю и одновременно призываю:
  1)”Национальное единство” (NA) – опубликовать весть примерно такого содержания : „NA признаёт и считает ошибочным решение об организации референдума на тему „ О переводе образовония исключительно на государственном языке” ”. Подписи, необходимые для организации референдума, мы начали собирать ещё до выборов в 10-ый Сейм, с целью получения голосов избирателей. Тогда это показалось хорошей мыслью, но теперь мы понимаем, что наше предложение являлось непродуманным и не достаточно обсуждённым в широком кругу. Признаём, что в большой мере мы дали повод на контракцию, по этому первыми решились на такой шаг и призываем политических партий и представителей всех национальностей искать и находить общего, найти общее в смысле существования Латвии как государства, прекратить бессмысленные расприи разных противостоящих групп и объедениться для общего дела – умелого ведения хозяйственной жизни во благо всего населения Латвии.”
  2)Партии и должностные лица, которые прямо ответственны за политику по интеграции – ясно признаться, что „Политика по интеграции, которая проводилась до сегодняшнего дня, полностью провалилась”. Любая попытка оправдываться и рассказывать, что, мол, много хорошего ведь тоже задумано, в нынешнем подтексте выглядела бы просто смешной.
  3)”Центр Согласия” (SC) – со своей стороны соответственно признать: ”SC понимает серьёзности обстановки. Свою намеченную цель – привлечь внимание общества к, до селе, проигнорированным проблемам мы достигли. Мы уважаем государственную нацию Латвии – латышский народ и не желаем более раскалывать общество, и наносить вреда государственности Латвии. SC не поддерживает присвоения статуса государственного русскому языку.
  Хотя ситуация кажется сложной, предпосылки, чтобы латышский народ и впрямь стал объединённым, имеют место быть. Жители, не важно, который их родной язык, всё чаще начинают видеть дальше будничной суеты. Единящего не мало – каждый желает мирной жизни, благосостояния, справедливой и надёжной сферы финансов, здорового питания, чистой окружающей среды, качественной системой образования и.т.д., в свою очередь, почти никто не желает бесконтрольного потока иммигрантов и дальнейшей эмиграции, особенно среди нашей молодёжи.
  И наконец – никто из более-менее образованной части населения не ставит в сомнение, что единственным государственным языком в Латвии является латышский язык, по этому считаю, что и идея ”Единства” насчёт финансирования кампании по референдуму из госбюджета является обсолютно лишней и усиливающей противостояние.
  Ivo Verners, создатель сайта TautasForums.lv

 • Ivo- tā ir būtiska kļūda, atkal visā vainot NA. Viens prātīgs cilvēks teica- to cilvēku priekšā, kas negrib integrēties, var līst uz vēdera, atdot visu, kas atdodams, tik un tā viņi paliks pie sava un atradīs jebkuru iemeslu, kaut vai netīšām pagrūstu tantīti. Un ja mēs neturam taisnas muguras, bet viens otru vainojam, tas nozīmē pūst svešas stabules.

 • Kļūda? Kad bez diskusijām, bez kāda referenduma un/vai vismaz Latvijas tautas viedokļa aptaujas – 1991.g.15.oktobrī neliela grupiņa LR Augstākās Padomes deputātu pieņēma lēmumu ””Par Latvijas Republikas pilsoņu tiesību atjaunošanu un naturalizācijas pamatnoteikumiem”, tad par šādām sekām 2012.g. NEDOMĀJA.
  Spilgti šo NEDOMĀŠANAS soli komentēja rakstnieks Roalds Dobrovenskis:”(..)Mana pārliecība – vislielākā, visnepiedodamākā Latvijas politiķu kļūda ir lēmums izsviest kā kaut ko nevajadzīgu gan savus solījumus nelatviešiem, gan viņus pašus. Atsvešināt ap 40% savas zemes iedzīvotāju, – tādai rīcībai nav precedentu, un tas ir politiska idiotisma paraugs.” (‘No patiesības neizbēgt.LV.LV).
  - POLITISKĀ idiotisma paraugs – piekrītu, un papildinu – politiskajam idiotismam var pieskaitīt gan t.s. ‘integrāciju’, gan nākamo ieceri – t.s. ‘asimilāciju’. Bet, protams, šo idiotisko ieceru īstenotājus par idiotiem nenosaukt – galu galā ieguldītie miljoni jau visi gaisā nav izkūpējuši?

 • Ja ko vajadzētu ATCERĒTIES pirms 15. februāra, kad paies 90 gadi kopš Satversmes pieņemšanas, tad par tiem iemesliem, par tiem nodomiem, kas vadīja 18.novembra republikas cēlājus 2. pantā ierakstīt vārdus par ‘Latvijas tautu’.
  Interesantas atziņas par izglītības un nacionālo politiku pirmās republikas laikā, ko šodien pilnībā ignorē ”cīnītāji par latviskumu”:
  ”Rainis atzina, ka «tautas kulturālo vērtību nenosaka ne tās skaitliskais lielums, ne materiālā vara, bet morālais spēks un jaunrades griba». Viņš aizstāvēja mazākumtautību tiesības Latvijas Republikā. Piemēram, aktīvi iesaistījās baltkrievu skolu veidošanā, lai paplašinātos šīs tautas inteliģences slānis, ņemot vērā baltkrievu nācijas beztiesiskumu toreizējā Padomju Savienībā.”
  http://www.rainim.lv/2005/05/nezinamais-rainis-sapnis-klut-par.html

 • 1991. – 1993.gg. pieņemtie lēmumi būtiski ietekmēja, ietekmē un vēl ilgi ietekmēs situāciju Latvijā. Oligarhu sistēmas/koloniālās demokrātijas ”labumi” – Latvijas tautas/sabiedrības sašķelšana, prihvatizācija u.c. pasākumu negatīvās sekas nes aizvien pieaugošu postu. No patiesības neizbēgt – ”(..) Mēs, attīstot savu valsti, šķiet, esam kļūdījušies ar mērķiem.”
  Latvijas Evanģēliski luteriskās baznīcas Arhibīskapa Jāņa Vanaga sprediķis Valsts svētku dievkalpojumā 18. novembrī
.
  http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=334144:zeme-valsts-un-kristus&Itemid=93

 • 1922.gada 15.februāra Satversmē nenosaka valsts valodu.
  Starp citu, grozījumi 4.pantā tika izdarīti tikai 1998.gadā (stājās spēkā 1998.gada 6.novembrī):
  http://www.likumi.lv/doc.php?id=50292
  Šodien man liekas, ka tas nebija tālredzīgi.
  Vai precīzāk – tad tika ielikta bumba, kurai kaut kad paredzēts sprāgt.
  Cik vēl…?

 • Acīm redzams, ka tie, kuri “cīnās” par latviešu vai krievu valodas tiesībām, ir mūsu vislielākie ienaidnieki.
  Vienīgais cilvēku vienojošais faktors ir kultūras un morāles pamati. Valoda pati par sevi nevar pastāvēt.
  Latviešu valoda mirst tieši augstāk vairākos komentāros minēto iemeslu dēļ.
  Tikai nepārprotiet, es neatbalstu divvalodību.

 • Paldies, Jāni Z.!
  Ir aktuāli. PALDIES! Pie izlasīšanas gan pats tikšu tikai rīt, tad arī tik varēšu novērtēt.

 • <Sandra 10.01.2012., 22:13
  (..)
  Tikai nepārprotiet, es neatbalstu divvalodību.
  ========================================================
  Divvalodību neatbalstīja arī 18. novembra republikas laikā, bet Saeimā deputāti varēja uzstāties savā dzimtajā – ja nemaldos, bez latviešu, arī vācu un krievu? Mazākumtautības skolās mācības notika dzimtajā valodā – tas tak' Raiņa liels nopelns. Nevarēja latvieši, kas paši 700 gadus bij' nebrīvē – sāk rīkoties kā viņu kaklakungi (spilgti tos 'kaklakungus' aprakstījis Rutku Tēvs savā 'Latvietis un viņa kungs').
  Interesants arī sociālantropologa K.Sedlenieka raksts:
  'Līdzību nesaskatīšana' http://www.satori.lv/blogs/2420/Klavs_Sedlenieks

  - Saistībā ar K.Sedlenieka atziņām vēl viena par vēsturisko pieredzi, ko intervijā pauž domātājs A.Zinovjevs: 'Tas ir, etnisko problēmu risinājums ir sociālo problēmu atrisinājuma sekas. Pašreizējā sociālajā sistēmā, kas ir radīta, šīs sociālās problēmas nevar tikt atrisinātas'

  - Ja nav izveidota Latvijā t.s. 'vidusšķira', ja stabila migrācija, bezdarbs, korupcija, nabadzība, parādi – tad etnisko konfliktu sekas ir neizbēgamas.

 • I.Verners: ‘Kā izbeigt valodu un referendumu karu?’

  - Tie ”kari” mazināsies līdz ar sociālo problēmu samazināšanos. Latgalē notiekošais to parāda visspilgtāk – kā slēdz rūpnīcas, tā bezdarbs, tā migrācija, iedzīvotāju slīkšana alkoholā..utt.utml. Pamatoti jau par SC nobalsoja vairāk kā 50 procenti, likumsakarīgi parakstu vākšana noslēdzās ar referenduma ierosināšanu.
  Taču pašreizējā, divdesmit gados izveidotajā sociālajā sistēmā būtiskus uzlabojumus gaidīt varēs ilgi, ilgi….ļoti ilgi.

 • Edge! pilnīgi garām! Tieši otrādi – komunistiskā tautfrontes elite nebija tiesīga bez LR pilsoņu referendumā iegūta mandāta dot kādus solījumus okupantiem un civilokupantiem pilsonības sakarā! To, ja vajadzīgs, paskaidros katrs jurists, kas nav izkritis no padlatvijas nomenklatūras ratu pakaļas.

 • Edge
  10.01.2012., 23:30
  Par to jau ir runa!
  Visa šī ” cīņa” ir cīņa pret sevi.

 • I. Ziemeles galasecinājums ir tāds: jo vājāka ir valstsnācijas valstiskā apziņa, jo vājāka ir valsts, jo sarežģītāka ir situācija ar indivīda, it īpaši etnisko grupu, tiesībām. Valstsnācijai ir galvenā atbildība valsts veidošanā, un tā nevar justies un uzvesties kā mazākumtautība. Savukārt personām, kas pieder mazākumtautībām, ir jāvēlas atzīt Latviju raksturojošus pamatelementus un jāvēlas kļūt piederīgiem Latvijai, jo tādējādi viņi stiprina valsti, no kuras viņi gaida savu tiesību aizsardzību.

 • Šis ir tas gadījums, kad
  1. valstsnācijai ir jāpasaka – ES ESMU (protams JA IR)
  2. jārīkojas atbilstoši lomai

  Man rodas iespaids, ka Ivo pret to ir iebildumi.
  Vai es saprotu pareizi, ka Ivo un Edge ir pret Latvijas valsti, bet valters “pret šo”?

 • KaT,
  tas gan ir interesanti, no kurienes ir iespējams saprast/izsecināt pilnīgi pretējo? Vai tas ir kārtējais piemērs tam, ka cilvēki dažkārt uztver to, ko grib uztvert, nemaz lāgā nelasot to, kas ir rakstīts?

 • Mēs (arī Tu) nemitīgi maināmies – tāds ir tas laiks, kurā dzīvojam.
  Mēs neesam aristokrāti. Mēs sākam jaunu … dinastiju?
  (valstiskums un vara mainās savā būtībā; Tu esi par TO varu un valstiskumu, kura vēl nav; Tu, protams, esi pret TO, kas ir; šodien Kaspars Teātra bārā dziedāja un runāja; runāja arī tādu tekstu – es vēlos komunismu bez komunistiem un kapitālismu bez kapitālistiem; gandrīz piebildu – es vairs nevēlos, lai mani dzīvo, dzīvoju un vēlos, lai vismaz cilvēki man blakus arī dzīvotu; TAS ir iespējams tūlīt, lai Tev labi … )

 • Sandra 11.01.2012., 12:41
  Par to jau ir runa!
  Visa šī ” cīņa” ir cīņa pret sevi.
  ========================================================
  Kāds ir rezultāts/’sausais atlikums’ pēc divdesmit gadu cīņas?
  - Ilze Jurkāne:”(..)Tā ir traģēdija. Tas, ka šī valsts ir izlaupīta un pārdota, ir grēks.’(NRA.22.11.2011.)

  - Jebšu varam uzdziedāt:’viss kārtībā, ak, cienijāmā kundze, viss….

 • <valters_grivins 11.01.2012., 01:46
  Edge! pilnīgi garām! Tieši otrādi – komunistiskā tautfrontes elite nebija tiesīga……
  ========================================================
  Tā elite to izdarīja, jo bija tādi juristi kā Levits,Grūtups, u.c., kas laipni palīdzēja. Un vēl šodien cīnās 'īstie' un pareizi, kas neapjēdz notikušo un notiekošo, bet 21.gadu turpina jautāt:
  Pilsonis.lv jautā:'Cik ilgi noturēsies 4. maija režīms?' http://www.pilsonis.lv/lr-pk/dokumenti/27-latvijas-republikas-satversme

  - Uz papīra var sarakstīt juridiski korektus un ideālus likumus, taču ignorējot un/vai nezinot par ekonomiskajiem un sociālajiem likumiem – rezultāts daudzus pārsteigs. Redz, kā šodienas varneši rosās – viņiem tas valodu referendums kā 'sniegs uz galvas'! Kāds pārsteigums, ka izdevās savākt vajadzīgo skaitu parakstu laikā, kad Latvija ir finanšu krīzi pārvarējusi un dzīve ar katru dienu valstī kļūst aizvien labāka un labāka (ne visiem, tikai ''vienlīdzīgakajiem starp vienlīdzīgajiem'' – ?).

 • ’’Ja ideja, no kuras spēkus smeļ valsts, ir vēsturiski pareiza, tad pat idiots tādas valsts priekšgalā nespētu tai nodarīt ko sliktu. Bet, ja valsts ideja pati par sevi ir postu nesoša/ļaundabīga, tad pat ģēniji valsts priegšgalā nekādi nespētu valstij palīdzēt. Lai ko viņi nedarītu, viss tikai nestu nelaimes šai valstij /
  Если идея, на которой зиждется государство, исторически верна, то будь во главе этого государства даже идиот, он все равно не сможет ему навредить. Но, если государственная идея сама по себе порочна, то будь во главе такого государства даже гений, он все равно ничем ему помочь не сможет. Что бы он ни делал, все будет приносить этому государству один вред.’
  Ja ideja ir ļaundabīga/nelaimes nesoša / Если идея порочна (29-ā lpp/slaids)
  http://zinoviev.info/wps/wp-content/uploads/2010/05/zinoviev_2010_1.pdf

  - Viens otrs brīnās, kāpēc Latvijas pilsonības iegūšanai ir jāapliecina Latvijas valsts bojāejas, nevis tās atjaunošanas fakts?
  ‘Vēsture atstāj tādas sekas, kas nav līdzīgas to radījušajiem cēloņiem’ – liekot Latvijas valsts pamatos svēto ideju par ”okupāciju” (bojāeja-nāve), nevis 1990.g.4.maija ”atjaunotne” sākās procesi, kas tagad nesīs aizvien lielāku postu?

 • PAR “ekonomiski un sociāli likumi” – no tādas kvalitātes un stingrības pakāpes kā kaut vai Eiklīda ģeometrija raugoties gandrīz visi “ekonomiskie un sociālie likumi” ir visai aptuvena muldēšana; pie tam sabiedrība ta strauji mainās gan kvalitatīvi, gan kvantitatīvi; kā visos laikos izrādās, ka daudzas lietās izšķiroša “vienkārši cilvēcība” un “dzīves pieredze”; Rīga ir tik lieliska taisni tapēc, ka “nav gatava; ar visu pārējo tāpat

  PAR “nacionālā ideja”. Gan Latvijai izveidojoties, gan tagad “reāli dabā” bija/ir vismaz divas alternatīvās “Latvijas nacionālās idejas”. Es nedomāju, ka tā Latvijas nacionālā ideja, kur būtu divas vai pat vairākas valsts vai VALSTS IESTĀDĒS LIETOJAMĀS valodas ar latviešu valodu kā valsts valodu būtu absolūti stulba … Tā nacionālā ideja, ko nesa un realizēja Kārlis Ulmanis, manuprāt, nebija tā labākā un vēsturiski un u.t.t. pareizākā, bet …. realizējās taisni tā …

  Krievijai patreiz ir vismaz divas nacionālās idejas: “9. maija ideja” un “pareizticīgas Krievijas ideja”. Bez “masu pareizticības” “9.maija nebūtu”, bet “9.maijs” bieži apkaro “pareizticību” – nu lai jau pamāžojas. Nesaprotami? Iespējams, ka vienkārši izsakos pārāk koncentrēti.
  ————–
  Kas te notiek? Pirms 100 gadiem bija skaidrs, ka ir nepieciešamas milzīgas pārmaiņas visa sabiedrības dzīvē gandrīz visas valstīs. Kur to darīja rāmi lēnam – sanāca, vai vismaz kaut kas sanāca; kur mēģināja “visu panākt ar vienu cirtienu” “nesanāca ne pašam ne sašam”.

  Es te tagad laikam apceru tēmu : “radikālisma spožums un posts”

 • Bija iespēja palasīt vecu dienasgrāmatu- būtiska atšķirība no šodienas cilvēka; apziņa par to, ka ar sevi var un vajag strādāt, ka neesmu gatava no sākta gala.
  Edge iestājas par tiem cilvēkiem, kam ar sevi nav vēlēšanās strādāt, un tad var atrast tūkstošiem iemeslu, lai to nedarītu, sākot ar valstsvīriem un beidzot ar kaimiņu Ansi.
  Nezinu neviena cilvēka, izņemot Lindermanu, kurš būtu patiesi gribējis naturalizēties, un kuram tas kategoriski liegts. Tāpēc domāju, ka mana valsts nevienam, izņemot starptautiskos aizdevējus, parādā nav. Un bezkaunības lumpeniem nepietrūkst – lūk, nu jau steigšus pilsonība vajadzīga visiem, kas te piedzimuši, kaut viņa vecāki šo zemi un cilvēkus neciena un cienīt netaisās.

 • <lurike 12.01.2012., 13:19
  Bija iespēja palasīt vecu dienasgrāmatu-…..
  ========================================================
  Ir iespēja palasīt vecos rakstus, ir iespēja padomāt par paveikto kopš 1985.gada – Barikadopēdijā
  http://www.barikadopedija.lv/raksti/S%C4%81kumlapa

  - Tagad uz to pagātnē notikušo skatos ar citām ''brillēm'' – darbi un darbošanās ''uz aklo'', bez kādas apjēgas par to, kā funkcionē valsts, kā ekonomika,kas notiek sabiedrībā. Pārāk daudz emociju, pārāk maz skaidras domāšanas….
  Kāds ir 25. gados sasniegtais rezultāts? Ja 1988. – 1991.gg. liels skaits cittautieši balsoja par LTF programmu, jo cittautiešus ietekmēja tādas spilgtas personības kā I.Kozakēviča, M.Kostaņecka, V.Dozorcevs, R.Dombrovenskis, tad šodien pats D.Īvāns atzīst:
  'Īvāns: krievu valodas referendums ir atkāpšanās uz staļinismu' (TvNet).
  - ''Lumpeni'' vainīgi, ka cīnītājiem par 'latvisku Latviju' neizdevās savākt nepieciešamos parakstus, lai 'tikai un vienīgi' viņu patiesību sasniegtu?
  - Tā ideja likt pamatos ''kapakmeni'', lai atjaunotu valsti bija kļūdaina – tā ir postu nesoša ideja. Ne visiem, bet lielākajai daļai Latvijā vēl dzīvojošajiem….
  - ''– Latvijas valsts jau divdesmit gadus iet pa iztērēšanas un izlietošanas ceļu, jo kopš iestāšanas Eiropas Savienībā esam iztērējuši vairāk nekā 20 miljardus latu it kā investīcijās, bet nacionālais kopprodukts mums ir mazāks nekā pirms iestāšanās. Nauda aizgājusi smiltīs.''
  Organiskās sintēzes institūta direktors profesors Ivars Kalviņš . http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=338551:intelience-pries-uzbrukum&catid=95:intervijas&Itemid=113
  -

 • <lurike 12.01.2012., 13:19
  Bija iespēja palasīt vecu dienasgrāmatu- būtiska atšķirība no šodienas cilvēka; apziņa par to, ka ar sevi var un vajag strādāt,…..
  ========================================================
  Būtiska gan – to pats Latvijas sociologu sociologs T.Tisenkopfs secinājis: ''(..)Kā sanācis, ka attīstītā pasaule nonākusi tādā parādu jūgā un darbs un centība pārcēlušies uz citiem pasaules reģioniem? Dīkās dzīves bacilis smagi skāris Rietumeiropu un izpostījis kādu fragmentu latviskās mentalitātes. ''Atpakaļ pie darba'' tagad ir pirmais sauklis…'
  Jaunā gudrība http://www.ir.lv/2012/1/4/jauna-gudriba

  - Vot, tas labais gājiens (triks)! Tikai kā bez valsts nodarbinātības politikas cilvēkus pie darba piedabūsi?
  Diezin' vai sāks īstenot A.Lucāna un domubiedru Atklātajā vēstulē ieteikto….

 • Edge,
  tavi komentāri ir tik gari, laiks ir tik, cik ir, darāmā daudz, atvaino, bet nolaižas rokas, ieraugot tik garus palagus. No otras puses, ļoti iespējams, ka kaut ko patiešām ļoti vērtīgu tādējādi palaižu garām.. ;(. Pieļauju, ka ne man vienam tā…

 • Muļķības, edge!
  Latvijas valsts pamatā nav “kapakmenis”. Gluži tāpat, kā “kapakmenis” nav Izraēlas valsts pamatā. Krievu okupantiem, kuri dabūja izvākties un civilokupantiem, kuru priviligētais statuss pēc 1991.g. izkūpēja gan katrs okupācijas pieminējums ir “kapakmenis”.
  Okupācija mums, gluži tāpat kā holokausts žīdiem ir ļoti būtiska vēsturiskas pieredzes daļa. Vai tu iesaki Izraēlai atteikties no holokausta pieminēšanas?

 • Kā izbeigt visādus karus un censties saprast cilvēces – galvenokārt apziņas – evolūciju, iesaku izlasīt Džeimsa Redfīlda “Selestīnas pravietojumus, 10 atklāsmes”.Ja kāds vēlas, varu aizsūtīt izvilkumus, bet labāk jau lasīt pašu grāmatu, kuras 1.izdevums latv. val. bija 2002.g., bet pag.g. Zvaigzne ABC to izdevusi jaunā tulkojumā.Mans e-p:laura@mt.lv

 • Šodien Ivars Kalviņš LA:
  – Tuvākajās nedēļās mēs, zinātniskā elite, nodibināsim sabiedrisko organizāciju, kas ar laiku pārtaps intelektuāļu partijā. Bija mēģinājumi radīt biznesmeņu partiju, bet tur varbūt nepietika tās mentālās un intelektuālās kapacitātes.
  No komentariem:

  Taču par jaunas (ak vai! – kārtējās) partijas dibināšanu vajadzētu vēl un vēlreiz padomāt. Diemžēl Latvijā izveidojusies situācija, kad katras partijas spice ir kā gailēni uz … čupas: uzlidojuši gan ir, bet katram viena un tā pati dziesma “visi, kam rūp Latvija, – zem MANA karoga!!!”. Vai tiešām god. profesors vēlas kļūt par kārtējo gailēnu? Kamēr pozitīvi domājošie neapvienosies vienā, augstākais divās partijās, Latvijā pārmaiņas nav gaidāmas (ja nu vienīgi uz slikto pusi).
  ………….
  Valsts jāpārvalda intelektuālajai elitei – tā ir aksioma!

 • <Ivo Verners 13.01.2012., 00:06
  Edge,
  tavi komentāri ir tik gari, laiks ir tik, cik ir, darāmā daudz, atvaino, bet nolaižas rokas, ieraugot tik garus palagus. ..
  ========================================================
  Es jau Tava ''palaga'' virsrakstu tikai izlasīju, jo tos 'valodu karus un referendumus' jau 1988.g. piedzīvoju – un līdz dzīvoju. Situācija šai ziņā kļūst aizvien sliktāka (tendence) – lēnām virzāmies pretim Belfāstas, Kosovas, Basku zemes, u.c. etnisko konfliktu pārņemtajām vietām.
  - Kad pirmoreiz atvēru 'Barikadopēdiju' – un ieraudzīju pirmā raksta virsrakstu, tad uzreiz 'nepieleca', ka tas nav 2012.g. rakstīts. Johaidī, 24. gadi paskrējuši kā tai dziesmā par vecajām likteņdzirnām, bet n-tā paaudze risina joprojām risina valodas lietas…..

 • <valters_grivins 13.01.2012., 00:55
  Muļķības, edge!
  Latvijas valsts pamatā nav “kapakmenis”. Gluži tāpat, kā “kapakmenis” nav Izraēlas valsts pamatā….
  ========================================================
  Latvijas tautai vēl nav tā pieredze, kas Izraēlas 50. gadu nepārtrauktā konflikta ar arābiem/palestīniešiem iegūtā. Runā, ka gudrie varot mācīties no citu kļūdām…

 • <Laura R. 13.01.2012., 18:12
  (..)
  Valsts jāpārvalda intelektuālajai elitei – tā ir aksioma!
  ========================================================
  Pirms divdesmit gadiem tas pašiem ''glābēj-aksiomas'' par rietumu demokrātiju un brīvā tirgus popularizētājiem nebij skaidrs.
  J.Peters:''(..)Bija tāda doma – taisām intelektuāļu partiju, kurā būtu Ziedonis,Skulme,Alberts Bels,Māra Zālīte. Droši vien, ka 5.Saeimā, viņi tiktu ievēlēti uz urrā. Bet tālāk? Es neticu, ka radošie darbinieki spētu vadīt valsti.''
  Tagad sev atbildu simtprocentīgi
  http://www.ir.lv/2011/12/28/tagad-sev-atbildu-simtprocentigi

 • Valsts jāpārvalda intelektuālajai elitei – tā ir aksioma!
  =========
  nonsenss tas ir, ne aksioma. valsti jāpārvalda tiem, kam tā pieder. ja viņi to nevēlas darīt, tad tā vai citādi viņi savu īpašumu zaudē.

  tā, mūsu gadījumā Latvijas īpašnieku vēlme izvairīties no lēmumu pieņemšanas paļaujoties, ka kādi citi to viņu vietā izdarīs, Latviju ir novedusi tur kur tagad esam.

 • Ivo Verners 9.01.2012., 18:03: “Ja vien tas nenotiek atsevišķu partiju” utt.
  ====
  tieši tāpēc likumīgs referendums ir vienīgais līdzeklis kas Latvijas pilsoņiem atlicis savas gribas pasludināšanai. (protams paliek vēl variants – ar mietiem rokās, bet tas mūsu apstākļos diez vai būs īstais)

  http://zinas.nra.lv/latvija/politika/63860-ideja-par-divvalodibas-referenduma-apturesanu-rada-plaisu-koalicija.htm
  ===
  dieszin no kādām alām lien ārā tādas “intelektuālās elites” pārstāves kā “kultūras psiholoģe” beitnere, spriedelējot par to, kuros gadījumos amatpersonām būtu jārīkojas gļēvulīgi, un kuros ne. bet es nepiekrītu ka tā ir politiskā spēle, drīzāk skaidrs simptoms, ka pie varas esošie vairs īsti nesaprot kas pa kam, nekontrolē situāciju. un jāpiekrīt kosteņeckai (nākamajā komentārā), ka mūsu vājums dos jaunus ieročus rokās citiem.

 • Ar “intelektuālo eliti” nav jāsaprot tikai “radošie”, bet gan cilvēki ar augstu intelektu, inteliģenci visās jomās – filosofijā, jurisprudencē, ekonomikā utt. Nu ir taču valsts jāpārvalda izcilākajiem, nevis “ķēkšām”. Un tad tā būs meritokŗātija jeb viedpārvalde.

 • Laura teica: Valsts jāpārvalda intelektuālajai elitei – tā ir aksioma!
  Ivars saka: Tas ir pamatpieņēmums. TIKAI
  ————–
  Vispirms. No īstiem mācītiem intelektuāļiem ilgtermiņa var reāli sagaidīt tikai nepatikšanas. Intelektuālisma reliģija ir trešās šķiras cilvēkveidīgo stabils un sabiedriskajā apziņa iegūlies mīts (latviski mazu bērnu pasaciņa). Reālā dzīve vienmēr ir bijusi un vienmēr būs daudz bagātāka par jebkurām intelektuālu spefiski zinātniskajām un metafiziskajām sistēmām.

  Es gribētu gan redzēt ko darītu un izdarītu piemēram Andris Buiķis virtuvē. Nu kaut ko jau viņš VARBŪT pagatavotu un pasniegtu, un visdrīzāk tas būtu pat ēdams. Bet manuprāt šim cilvēkam nav pat pamatzināšanu par pareizu ēšanu un dzeršanu. Kurš šajā situācijā tad nu ir ķēkša un kas akadēmiķis – kāds “ar akadēmiķa papīriem” vai, teiksim kāda mūsdienu Dora Švikule vai Zenta Mauriņa – nu ķēkša taču? Virtuvē es noteikti esmu zinošāks par Andri Buiķi. Protams, ir lietas, kur tas ir otrādi. Es izteicos skaidri? Vispār varēja kaut ko saprast?

  http://www.youtube.com/watch?v=kZr79iO9kkw

  Šo runāja, to runāja, daudzi ļauži daudz runāja
  a puisis ņēma un uztaisīja klipu, labu video gabaliņu

  KO NOZĪME tāda kvalitāte kā “inteliģence”?
  1. SMALKUMS un nianšu pārzināšana
  2. SISTEMĀTISKA UN METODOLOGISKI PAMATOTA kompetence

  Vai normālā sabiedrībā tādas un citādas elites, protams, ir vai var par tādam sevi pamatotāk vai nepamatotāk uzskatīt.
  BET
  ja tiek POSTULĒTS, ka būtisku lēmumus drīkst pieņemt TIKAI ELITEI PIEDERIGIE
  TAD
  ir jāpieņem, ka pārējie 90% vai 99,9% procenti ir …
  nu kas? protams runājoši rīki, vergi

  runāt jau par to KĀDAI VAJADZĒTU BŪT mūsu valstsiekārtai var, jēga? neredzu

 • Rv brīnās, kur rodas prātīgi cilvēki- to es par Beitneri. Nevar taču teikt, ka gudri un saprātīgi ir tie, ko ziņu portāli ieliek augšējos lapas stūros ar lielu regularitāti. Lielākā daļa Latvijas intelektuālā potenciāla strādā savās darbavietās un izsakās tad, kad jūt dūmu smaku. Un paldies Dievam, ka mēs to sadzirdam arī. Man Draugos jau pieci cilvēki atsūtījuši to Mārtiņa videoklipu. Saziņa strādā.
  Bet skaidrs ir viens, referendumu diezin vai nobremzēs, vakar TV tika skaidrots, kā katrs to redz. Man šķiet, ka Satversmes tiesa ir lēnais divplāksnis, kas divus vārdus var apmalt septiņās dienās. Būšu priecīga kļūdīties. Bet ja viss notiks kā plānots, varam sagaidīt, ka notiks pastiprināts pieplūdums naturalizācijas īstenotājiem, lai būtu vairāk balsstiesīgo “par” iedzīvotāju.Ne velti jau vāc parakstus par nepilsoņa statusa likvidāciju.

 • Parunāsim TOMĒR par būtību
  http://www.delfi.lv/news/comment/comment/valdis-felsbergs-aicinajums-latviesu-tautai-latvijas-mazakumtautibam-un-visu-dazadu-tautibu-veletaju-politiskajai-un-ideologiskajai-parstavniecibai.d?id=42027556
  Valdis Felsbergs uzskata:
  Šīs vienprātības izpausme būtu – nepiedalīties svešā referendumā.
  *
  Ivars Alksnis un daudzi citi arī to ir sapratuši – saprata jau labi sen
  TIKAI te nu ir viena maza niansīte.
  FAKTISKI šis būs mērījums. UN NAV ĪSTI SKAIDRS KAS TIKS MĒRĪTS.
  **
  REFERENDUMA JAUTĀJUMS:
  formāli ir VAI ESAT PAR IZMAIŅĀM SATVERSMĒ ……. (uzskaitīti panti)?
  ir daudz būtisku neskaidrību
  ……
  ***
  Kāds būtu vislabākais rezultāts? Uz referendumu aiziet apmēram 50 000 -100 000 cilvēku. SVEŠA polittehnoloģiska kampaņa vienkārši izgāžas. Nav kvoruma. Valsts pilsoņi izdara to, ko ….

  Vai tas patiesi būtu vislabākais rezultāts? Nezinu.

  Vai ir iespējams cits labs (vislabākais rezultāts)? Uz referendumu aiziet vismaz 800 000 un vairākums nobalso PRET izmaiņām Satversmē. KO NOZĪMĒTU šāds iespējams referenduma rezultāts?

 • Reālā lielā ziepe ir tā, ka

  Latvijas valsts reāli nekontrolē savu mēdiju telpu.

  Reāli, gan valdībai, gan Saeimai, gan visām politiskajām partijā viso būtiskos jautājumos VIENMĒR ir jācenšas uzminēt iespējamā reakcija no …. ( a Dievs vien viņu zina no kurienes)

 • Ka es nepiedalos svešā spēlē? Esmu izlēmis ko darīšu. Domāju. Klausos. KĀDREIZ kaut ko TOMĒR pasaku.

 • kāds ir VALSTS GALVENAIS UZDEVUMS?
  1. Īstenot kādu varu un šai varai nelojālo APSPIEŠANU
  vai
  2. Nodrošināt VALSTS IEDZĪVOTĀJIEM fizisko, tiesisko, sociālo u.t.t infrastuktūru iespējami pilnīgākai pašrealizācijai UN koordinēt kādas valsts iedzīvotāju PAŠREALIZĀCIJAS CENTIENUS.

  (1.) valsts no (2.) valsts BŪTISKI atšķirtos kā …. Mēness neredzamā un redzamā puse – vienā mūžīga nakts, otrā mūžīga DIENA
  ——–
  Agresija ir vājuma izpausme?
  http://www.youtube.com/watch?v=cin70X0OvCY&feature=related

 • Ko es darīšu referenduma dienā?
  Centīšos panāk, lai šī diena iespējami vairāk cilvēkiem būtu svētki?

 • Kam jāpārvalda valsts? – Periklam un Aspazijai.

 • Valsts sākas ar ģimeni, kurā ir bērni un bērniem ir vecvecāki

 • Dzintra Hirša teica:
  Krieviem bija iespēja mācīties par brīvu jau kopš 1989.g. Visas ministrijas un pašvaldības organizēja mācības par brīvu. Minēšu tikai dažus skaitļus: kopš 1996.g. līdz 2004.g.tikai vienā iestādē vien par brīvu mācījušies 82.000 cilvēku. Speciālajos kursos skolotājiem šajā iestādē mācījušies 8 752 skolotāji. Ārvalstis sniegušas palīdzību 7 590 149 ASV dolāru, “Phare” programma līdz 2002.g. 3 706 348 dolāru lielu palīdzību, Valsts valodas centrs savulaik piešķīris 100 000 LVR policijas mobilajam pulkam, 45 000 Rēzeknes Mācību centram, nauda tika piešķirta mācību raidījumiem televīzijā, radio, presē, tika nodibināts Valodu mācību centrs, kur valsts valodu par brīvu mācījās ierēdņi utt. Utt. 2001.g. valsts piešķīra 428.432 Ls, 2002.g.
  425 923 Ls, 2003.g. 418.691 Ls. Par sabiedrības nodrošināšanu ar mācību literatūru nemaz nerunāsim. Latvijas problēma nav mācību iespēju trūkumā,
  bet gan padomju 50 gadu potētajā ideoloģijā, kas joprojām dzīva Latvijas padomju tautas daļā. Arī latviešos nav pietiekamas izpratnes par latviešu
  valodu kā valsts valodu, turklāt visos sabiedrības līmeņos, protams, arī deputātu vidū. Grūti pārvarēt arī ikdienas inerci, kurā krievu valoda jūtas joprojām kā valsts valoda. Mums būs vēl ilgs ceļš uz latviešu valodu kā valsts valodu un atvērtajā pasaulē mūžīga cīņa par Latviju kā neatkarīgu valsti.

 • PSRS stagnācijas laika vadošajiem ideologiem mācīja:
  šodien galvenā ideoloģiska cīņa notiek starp mūsu valsti un VECMĀMIŅĀM.

  Uzvarēja VECMĀMIŅAS. Vai šodien Latvijā ir vecmāmiņas?

 • <KaTs 15.01.2012., 14:39
  PSRS stagnācijas laika vadošajiem ideologiem mācīja….
  ========================================================
  Uzvarēja 'draudzība' – tā vismaz es atceros no tiem ''stagnācijas gadiem''. Ķekavā tajā padomju ''stagnācijā'' Ulmaņlaikā dzimusī paaudze uzcēla un paplašināja uzņēmumu ''Ķekavas PF'' un ''Ķekavas PMK'', kā arī attīstīja kolchozu ''Ķekava''. Es to visu pieredzēju – dzīvojamo namu celtniecību, bērnudārzu, jauno skolu 1975.g., kultūras namu, ambulanci, sporta kompleksu. Bez pārspīlējumiem – saulana bērnība un skolas laiks. Ja godīgi: grēks žēloties par tādu ''stagnāciju''.
  ========================================================
  - Ja 'vecmāmiņu' mazbērni jaunas ''mazās barikādes-2'' uzcels, tad atbilde būs skaidra.

 • Kamēr mēs te tā, tikmēr citi:
  http://www.apollo.lv/portal/ipasums/articles/261949

 • Starp rindām lasāms, ka prezidents domā līdzīgi, kā es – http://www.delfi.lv/news/national/politics/prezidents-berzins-partijam-jaspej-vienoties-par-latvijai-un-es-svarigiem-lemumiem.d?id=42056882
  Lai izdodas savaldīt abās frontēs esošos tuvredzīgos provokatorus!

 • Sveiki, draugi un domubiedri!

  Esmu saņēmis aicinājumu mudināt visus latviešus piedalīties referendumā. Pirmsākumu nezinu, bet tā kā tur rakstītais pilnībā saskan ar manu pārliecību, pārsūtu šo mudinājumu jums, aicinot to savukārt izsūtīt tālāk jūsu draugiem, radiem un paziņām. Un nebūsim slinki! Ko gan mēs atbildēsim saviem mazbērniem, kad viņi, mūsu pasi atšķīruši un šī referendima zīmodziņu neatraduši, vaicās: “Vectēv (vai vecomāt), kāpēc tu negāji savu valodu aizstāvēt?”

  Cieņā un paļāvībā – Aivars Berķis.

  Mums nav bail no referenduma!

  Mēs aiziesim uz referendumu visi un nobalsosim par savu latviešu valodu, ievelkot krusta zīmi PRET otru valsts valodu. Mēs balsosim Rīgā, Liepājā, Londonā un Dublinā. Mēs balsosim paši, ņemsim līdzi uz iecirkņiem savus bērnus un mazbērnus – lai viņi redz, ka esam lepni par savu valodu, ka nosargāsim valodu, valsti, tautu un zemi arī mazmazbērniem un nākamajām paaudzēm. 


  Mēs sanāksim iecirkņos ar latviešu melodijām sirdī. Mēs taču atceramies “… viena saule, tas pats mēness, visiem viena mātes valodiņ’”. Dziedāsim, jo tauta, kas dzied, – nemirst. Dziedāsim visi kopā iepriekšējā vakarā – lai mūsu nelabvēļi uzzina, cik liels un skanīgs ir latviešu koris. Sarkanbaltsarkano lentīti pie krūts nēsāsim visu februāri, brauksim ar mašīnām, kas rotātas Latvijas karodziņiem, visu nedēļu pirms referenduma liksim pie savām mājām valsts karogus.

  21. februāris ir Pasaules Dzimtās valodas diena, bet nedēļa līdz šai dienai – Dzimtās valodas nedēļa. Tā kā mūsu politiķi ir lēmuši tieši šajā nedēļā piedalīties referendumā, tad darīsim to – mīlot un cienot savu valodu, rakstot un runājot labā un pareizā latviešu valodā.

  Mums ir jaunieši, ar ko lepoties, tādi kā Mārtiņš Pavasaris ar savu klipu un aicinājumu iet uz referendumu. Mēs ticam, ka mums būs daudz šādu jauniešu, kas rakstīs viens otram labas ziņas interneta vidē, telefona īsziņās, uzņems jaunus klipus un aicinājumus.

  Latvieši kā maza tauta ir labi valodu pratēji. Gandrīz ikviens latvietis runā trīs vai četrās valodās, ko nevar teikt par lielo nāciju pārstāvjiem. Balsojot par latviešu valodu, mēs balsojam par mazas tautas valodas prasmēm, izglītību, zināšanām, pašcieņu. Mēs labprāt runājam krievu valodā, labprāt lasām šajā bagātajā valodā un mīlam jebkuru Latvijas pilsoni ar viņa dzimto valodu, bet prasām godu arī savai valodai. Mēs nevienam neesam uzmākušies ar padomiem un aizskāruši citu nāciju pašcieņu, bet nepieļausim arī svešu ļaužu diktātu. Tie, kas raisīja šo referendumu, bija tikai un vienīgi ļaunprāši, kas gribēja sanaidot Latvijas iedzīvotājus. Un viņiem referendumā atbildēsim, ceļot godā latviešu valodu, ceļot latviešu pašcieņu, pašlepnumu un tautas apziņu.

  Referendumā mēs piedalīsimies visi un ievilksim krusta zīmi PRET. Gandrīz katrā latviešu ģimenē ir auto. Šoreiz aizmirsīsim nesaprašanos, palīdzēsim kaimiņiem, paziņām, visiem, kam grūti nokļūt līdz iecirknim. Mīlestības apliecinājums latviešu valodai – kopīgs PRET.

  IZSŪTI ŠO VĒSTULI 10 SAVIEM RADIEM UN DRAUGIEM. TIKAI TAD VARI ATGRIEZTIES PIE IKDIENAS.

 • Zane
  29.01.2012., 18:33
  —–
  Varbūt neuzskatīsim savus draugus, radus un paziņas par auniem, ļausim katram pašam izlemt – iet vai neiet, balsot par vai pret.
  Bailes ir slikts padomdevējs.

 • Latvijas PSR valodu likums, kas latviešu valodai piešķir valsts valodas statusu 05.05.1989
  http://www.barikadopedija.lv/raksti/Sevi%C5%A1%C4%B7i_svar%C4%ABgi_dokumenti

  - Kā gan mainījies situācija – riktīgs vēsturiskais ”kūlenis”! Ja 1988.g. lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju bija ”PAR” – un augtākajam pārvaldes orgānam (AP) nebij’ problēmu pieņemt likumu. Tad tagad taisa ‘ļembastu’, lai aicinātu balsot ”PRET”.
  Kas vainīgs – tas bailīgs? Īlēnu maisā nenoslēpt – no patiesības neaizbēgt – , lai kā mūsu politikāņi censtos savas kļūdas un kļūdiņas maskēt.

 • Kas nav mainījies? Izlasot komentāru –
  Zane 29.01.2012., 18:33 –
  vēlreiz pārlasīju filosofa M.Mamardašvilli darba ‘Sarunas par domāšanu’ 3.daļu:
  ”(..)viss tajā notikušais, lai arī noticis sen, ir tuvs mums pēc laika gara. Lieta tāda, ka reālais laiks patiesībā nesakrīt ar hronoloģisko laiku, un tas, kas mums šķiet esam noticis sen – kādā 1920. vai 1937. gadā – tas notiek patlaban. Reālajā laikā tas viss ir sablīvēts vienā punktā.(..)
  Un ir arī vēsturiski neīstenojušās lietas. Piemēram, krievu cilvēks visas savas vēstures laikā nav noticis kā pilsonis, kaut gan pilsoniski stāvokļi, jūtas – tas viss ir bijis, bijis viņā pašā un apkārtējā sociālajā telpā. Tāpat nav noticis arī gruzīnu valstiskums. To ”ne-notikumība” mums liecina, ka ir vēsturiska būtība, vēsturiski veidojumi, un ir arī nevēsturiski veidojumi, kaut gan empīriski tie pastāv. ”
  (gr.Domātprieks.Rīga ‘Spektrs’ 1994.60.- 61.lpp.)
  Oriģinālvalodā:Мамардашвили М.К.
  БЕСЕДЫ О МЫШЛЕНИИ http://www.psychology.ru/library/00055.shtml

  - Kas ir mainījies? Kur pazudusi tā Latvijas tauta, kuras vairākums bij’ tik vienots 1988. – 1991.gg.?
  Skarba atziņa, bet, zinot, ka 19.februārī nekas likumdošanā (Satversmē) nemainīsies, kā arī atceroties t.s. dziesmoto revolūciju – nākas piekrist:
  ”Про ответственность. Что такое народ? Употребляют это слово и думают, что эта масса, население — это и есть народ. Народ — это живой организм, он складывается веками и имеет определенный механизм, связывающий людей во единое целое.

  Может быть, вам это не понравится, но я скажу: русское население как народ, как единое целое уже не существует. Он атомизирован. Масса людей организуется в народ благодаря социальной системе. Та социальная система, которая сложилась, исключает мобилизацию населения в единый народ.

  Как вы объедините в единый народ человека, который каждую минуту тратит десять миллионов долларов, и людей, которые живут на тысячу рублей в месяц и того меньше? Грабителей и ограбленных, убийц и убиваемых — как вы их объедините?

  Все эти призывы: мы должны объединиться, нам нужна национальная идея — это все праздное занятие, ничего путного из этого не получится.’
  Постсоветизм Лекция Александра Зиновьева
  http://www.polit.ru/article/2005/09/21/psizm/

  p.s.s. Pieminam A.Berķis, domājam A.Lembergs ?

 • :))
  Vaira Vīķe-Freiberga atgādināja, ka “Saskaņas Centra” politiķi stāsta, ka balso nevis par valodu, bet par “aizvainojumu”, kas, pēc eksprezidentes domām, ir absurdi. “Kaut ko tik neloģisku neesmu dzirdējusi,” atzina Vīķe – Freiberga, norādot, ka aizvainojumu nevar labot ar referendumu, bet gan ar psihoterapiju.

  http://www.delfi.lv/news/national/politics/vike-freiberga-bridina-valodas-referenduma-del-pret-latviju-var-verst-propagandas-kampanu.d?id=42089766

 • Too many mind, No Mind
  http://www.youtube.com/watch?v=mw3cP4jTO0w&#t=58s

  Vieni lūzeri cīnās ar citiem lūzeriem (krievi un latvieši, latvieši un krievi)…
  Uzvarētāji ir citi.
  Un nevajag cīnīties, vajag mācīties un sadarboties.
  Cīņai šodienas pasaulē un nākotnē ir TIKAI negatīvas sekas. Diemžēl vairums rietumu ļaužu uz iepriekšējo cīņu ļaunajām sekām reaģē ar jaunām cīņām.
  Laikam tiešām neko jaunu nespēj izdomāt, nespēj radīt.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.