Sāk tiesāt E-bibliotēkas valdes locekļus

Pirmdien (05.12.2011) Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā sākta tiesas sēde lietā par autortiesību objektu neatļautu izmantošanu interneta vietnē www.e-biblioteka.lv, kurā apsūdzības uzrādītas biedrības “Ideju forums” valdes locekļiem Edmundam Vanagam un Lienei Kalniņai.


Edmunds Vanags

E-bibliotēka bija digitāla bibliotēka, kurā autorizēti lietotāji bez maksas tiešsaistes režīmā varēja datorā lasīt grāmatas. E-bibliotēka bija veidota tā, lai grāmatas varētu lasīt arī cilvēki ar redzes problēmām.

Prokuratūras preses sekretāre Laura Pakalne aģentūrai LETA sacīja, ka lieta izskatīšanai tiesā nodota jau 24.maijā. Abas personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma 148.panta 2.daļas – par autortiesību tīšu pārkāpšanu, ja tā izdarīta, pārkāpjot autora tiesības uz darba izmantošanu, vai par blakustiesību tīšu pārkāpšanu, ja šīs darbības izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Minētais likuma pants vainīgās personas paredz sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 150 minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.


Apgāds Zvaigzne ABC vadītāja un līdzīpašniece Vija Kilbloka

Valsts policijas (VP) Ekonomikas policijas pārvalde (EPP) šo procesu pēc vairāku fizisko un juridisko personu iesniegumiem sāka 2009.gada 12.novembrī. Pēc ar E-bibliotēku saistītu personu publiski sniegtām ziņām šī procesa iniciators ir „Apgāds Zaigzne ABC” un ar to saistītas personas. „Apgāds Zaigzne ABC” esot iepircis neadekvāti dārgu e-grāmatu platformu, tāpēc bezmaksas grāmatu portāla parādīšanās ir tiešs drauds gan investēto līdzekļu atgūšanai, gan arī turpmākai apgāda ilgtermiņa attīstībai kā tādai.

Kā aģentūru LETA informēja kāds no policijas darbiniekiem, izmeklēšana esot noskaidrojusi, ka interneta vietnē www.e-biblioteka.lv SIA “Ideju foruma bibliotēka” veic autortiesību objektu – grāmatu – reproducēšanu digitālajā, audio un video formātā, publiskošanu un padarīšanu pieejamu sabiedrībai tādā veidā, ka tam var piekļūt individuāli izraudzītā vietā un laikā bez autortiesību īpašnieka atļaujas, tādējādi pārkāpjot vairākas Autortiesību likumā ietvertās normas.

Pagājušā gada marta vidū Ekonomikas policija pārtrauca E-bibliotēkas darbību un arestēja tās serverus, bet pēc plašiem iedzīvotāju protestiem bija spiesta atdot serverus un E-bibliotēka atjaunoja savu darbību. Pēc serveru aresta E-bibliotēkas pārstāvji izsūtīja visiem reģistrētiem lietotājiem informatīvu e-vēstuli ar aicinājumu rakstīt iesniegumus Ekonomikas policijai ar pieprasījumu paskaidrot savu rīcību un atjaunot E-bibliotēkas darbību.

Kā pēc slēgšanas paskaidroja E-bibliotēkas pārstāvji, „bibliotēka ir pieejama visiem, ļoti labprāt to izmantoja studenti un cilvēki, kam darba dienās, darba laikā nav iespēju sēdēt „parastajās” bibliotēkās. Patlaban slēgtās e-bibliotēkas mājas lapā jau salasījies prāvs projekta aizstāvju pulciņš. Cilvēki raksta: „Manam sašutumam nav robežu. Cilvēkiem ir jāļauj saņemt garīgo barību tāpat kā fizisko. Ko vēl mums varētu atņemt? Gan jau izdomās…Maitas!”, „Es ļoti ceru, ka jums izdosies, jo daudz kur pasaulē ir pieejamas e-bibliotēkas internetā, kad nekur nav jāiet, vari sēdēt pie datora un lasīt visu, kas nepieciešams. Lūdzu, lūdzu nepadodieties un izcīniet mums iespēju pēc iespējas ātrāk atkal izmantot šo jauko pakalpojumu! Veiksmi!””


Ekonomikas policijas priekšnieks Gatis Gudermanis

Tāpat sakarā ar represijām pret E-bibliotēku vairāki sabiedrībā pazīstami rakstnieki, žurnālisti un sabiedriskie darbinieki, vērsās Ekonomikas policijā ar pretenzijām pret “www.e-biblioteka.lv” servera arestu. Vēstule tika adresēta EPP priekšniekam Gatim Gudermanim un uzraugošajai Finanšu un ekonomikas noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurorei Kristīnei Markovai. Vēstuli bija parakstījuši vairāki sabiedrībā zināmi literāti, sabiedriskie darbinieki, žurnālisti, piemēram, Guntis Berelis, Nora Ikstena, Imants Ziedonis, Māra Zālīte, Laima Muktupāvela, Knuts Skujenieks, Juris Kronbergs, Jānis Rokpelnis, Pauls Bankovskis, Lelde Stumbre, Lato Lapsa, autors Aleksejs Loskutovs, autors, sabiedriskās politikas centrs “Providus”, Krimināltiesību politikas eksperts, Latvijas Policijas akadēmijas Krimināltiesību katedras lektors Andrejs Judins, filmu režisori Ansis Bērziņš, Roze Stiebra un citi.


Imants Belogrīvs

Savukārt AKKA/LAA Juridiskā departamenta vadītājs Imants Belogrīvs intervijā Diena TV pauda pārliecību, ka Ekonomikas policijas lēmumus par e-biblioēkas darba faktisku apturēšanu ir bijis adekvāts. Viņaprāt, pieņemot šādu lēmumu, Ekonomikas policija samērojusi to, cik daudzu īpašnieku tiesības ir pārkāptas un cik daudz ir to autoru, ar kuriem darbu publicēšana ir saskaņota.

E-bibliotēka ir digitālā bibliotēka, kas veidota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Atbalstu e-bibliotēkas darbībai pauduši Latvijas invalīdu biedrību pārstāvji, norādot, ka  valsts iestāžu aktivitātes e-bibliotēkas sakarā ierobežo informācijas pieejamību invalīdiem.

Biedrības “Ideju forums” valdes priekšsēdētājs Edmunds Vanags uzskata, ka e-bibliotēka darbojas saskaņā ar visiem Latvijā spēkā esošajiem likumiem, tostarp Autortiesību likumu un Bibliotēku likumu. Viņš uzskata, ka kļūdaina likumu tulkošana, kriminālprocesa sākšana un serveru arests liecina vienīgi par to, ka tiesībsargājošās institūcijas tiek izmantotas no dažu indivīdu puses, kas, iespējams, cenšas sasniegt sev personiskus mērķus un tādējādi netieši diskriminē cilvēkus ar īpašām vajadzībām viņu tiesībās.

Avoti:
http://www.leta.lv/lat/news/?id=43B5B438-5D98-47EB-B9CA-E159738E8334
http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/18519/e-bibliotekavajag-sacakaret-labu-projektu
http://www.diena.lv/diena-tv/bizness/video-akka-laa-e-bibliotekas-slegsana-ir-adekvata-724953


Informācijas aģentūra

/06.12.2011/

http://infoagentura.wordpress.com/

Informācijas aģentūra ir spontānā privātā iniciatīvā balstīta neformāla domubiedru grupa, kuras mērķis ir vismaz kaut kādā mērā radīt vismaz kaut kādu alternatīvu savas patiesās funkcijas arvien mazāk pildošajiem plašsaziņas līdzekļiem. Informācijas aģentūras mērķis ir ziņot par būtiskākajiem notikumiem no pēc būtības dzīvību atbalstošu un cilvēcisku (humānu) vērtību skatu punkta, lai veicinātu maksimāli lielāka cilvēku skaita izraušanos no maldinošās, ačgārnās,  melīgās un cilvēcību iznīcinošas ilūziju pasaules, ko uzbur dažādas māņu mācības un ko visplašākajos apmēros tiražē plašsaziņas līdzekļi. Visi Informācijas aģentūras materiāli ir brīvi pieejami un katrs tos var izmantot pilnībā pēc saviem ieskatiem bez saskaņošanas un kādiem citiem papildus nosacījumiem.


 • Šī tēma ir gan svarīga, gan neskaidra; tā prasa izpēti un diskusiju arī šai portālā; par šo tēmu daudzviet pasaulē jau diskutē un vēl diskutēs. Labi padomāsim par to.

  Vispirms padomāsim par “parastajām bibliotēkām”, kurās patreiz gandrīz bez izņēmuma ik dienas notiek dažu lapu kopēšana, kas stingri formāli arī var tikt uzskatīts par autortiesību pārkāpumu; pie tam pats bibliotēku kā tādu pastāvēšanas fakts pats par sevi. Padomājāt?

  Ejam tālāk. Mūsdienu grāmatizdošanas pasaules praksē ir jau vesela virkne gadījumu, kad daudzi darbi “papīra formātā” ir tikuši izdoti tikai pēc tam, kad kāds darbs vai vesela virkne kāda autora darbu pirms tam izdoti elektroniski brīvi izmantojamā formā. Var runāt par CR ( copy right – burtiski “labā kopija”) un CL (copy left). CL reizēm patiesi labām grāmatām faktiski kalpo par labu mārketinga instrumentu.

  Šai gadījuma pilnīgi neatkarīgi no lietas juridiskās virzības sabiedrībai būtu nozīmīgi noskaidrot
  !!!
  1. kādus izdevumus? un kas? un cik daudz lasīja? e-bibliotēkā.lv ?
  2. JA izrādītos, ka ticis kaitēts prasības iesniedzējiem, TAD mūsu valsts sabiedrībai, iespējams, būtu jāizveido kāds sabiedrisks kaitējuma novēršanas
  mehānisms
  !!!
  Šī nav tīri juridiska problēma, bet lieliska iespēja

 • Intervija ar Paulu Koelju laikrakstā “The New York Times”

  “Grāmatniecības nozare, kuru pēdējos gados spēcīgi ietekmējusi digitalizācija, varētu šo to mācīties no populārā brazīliešu rakstnieka Paulu Koelju, uzskata ietekmīgais ASV laikraksts The New York Times. Rakstā, kas publicēts š. g. 26. septembra numurā, atzīmēts, ka Koelju jau pirms vairākiem gadiem ļāvis vairākās pasaules valstīs bez maksas lejuplādēt savu darbu tekstus ar nosacījumu, ka lasītāji, kuriem tie iepatiksies, pēc tam iegādāsies grāmatas. Laikraksts uzskata, ka Koelju ir viens no slavenībām, kas ļoti veiksmīgi izmanto sociālos tīklus, lai sazinātos ar saviem cienītājiem, popularizētu savas atziņas un arī savus darbus.”

  Turpinājums – http://www.jr.lv/lv/aktualitates/arhivs.html?news_id=731

 • * Grāmatu izdevniecība ir tāds pats bizness kā farmakoloģija, privātbankas, apdrošināšanas kompānijas utt. – “nothing personal, just business”.. Mērķis – peļņa. Saistība ar sabiedrības izglītošanu un vērtīgas informācijas izplatīšanu ir stipri vien pastarpināta.
  * Tiek izdots milzīgs kvantums visādu sū**. Cik nav bijuši skandāli par tiem pašiem nekvalitatīvajiem mācību materiāliem, kas tiek izlobēti cauri ministrijai un tās pakļautajām institūcijām..?
  * Ja skatāmies “lielos tirgus”, tad talantīgajiem autoriem lejuplādējamas grāmatu bezmaksas versijas neskādēs, bet drīzāk otrādi. Ar mazajiem tirgiem, kāds ir Latvijas tirgus, problēma ir saprotama – rakstnieks nevar izdzīvot. Rakstīt var atļauties tikai tie, kas maizi pamanās nopelnīt savādāk. Manuprāt, nevajadzētu kautrēties aicināt iedzīvotājus pateikties par grāmatu ar ziedojuma palīdzību. Ja grāmata patiešām būs laba, tad atradīsies pietiekami liels skaits cilvēku, kuri arī ziedos (ja šo gana plaši izdodas iedzīvināt sabiedrībā). Ja grāmata ir mēsls, tad tādai nav ko piesārņot informatīvo telpu.
  * Kā vēl vienu argumentu atļaušos minēt pašreizējo kritisko situāciju. Lai arī mēs dzīvojam “informācijas laikmetā”, patiesībā šis ir “dziļas tumsonības laikmets”.. un jebkuras iniciatīvas apkarošana,kas vairo gaismu, ir noziegums pret sabiedrību šauru grupu interesēs. Konkrētajā gadījumā ir vienkārši cilvēcīgi jāizrunājas un jāvienojas par mierizlīgumu – kompromisu. Jānovērtē reālais zaudējums, jāsamazina kaitējums un jāatjauno portāla darbība.

 • <Ivo Verners 7.12.2011., 23:53
  ''(..)patiesībā šis ir “dziļas tumsonības laikmets”.. un jebkuras iniciatīvas apkarošana,kas vairo gaismu,…''
  ========================================================
  Spēcīgi,- tādas emocijas atsauc atmiņā Raiņa 'Simts veidos mainoties, tas pats ir ienaidnieks' – un 'Nevis tauta pret tautu karos, bet….' Aber' apjēga par šodienas ienaidnieku, par tumsas radīšanas mehanismu ir?
  Redz, kā iznāk – viens bagāts Rietumu onkulis BilsG. piešķīra miljonus Gaismas projekta īstenošanai 'Trešais tēvadēls' (tehnoloģijas),taču, lai iepazītos ar Latvijas kultūras kanona darbu 'Mūžības skartie', tad :
  'Detalizētāk kultūras vērtību var iepazīt no bibliotēku tīkla.'. Tagad varu tikai nodaļu virsrakstus A.Čaka poēmai izlasīt http://www.letonika.lv/literatura/read.aspx?f=1&r=259#2677015
  - Bet Hoļivudas ražojumi/ideoloģija iet 'bezmaksas pakā' biezā slāni, katru dienu 24h…Tā tam jābūt, lai 'koloniālo demokrātiju' uzturēt – mans tāds secinājums…

 • Deja Vu…
  Situācija atgādina Padomijas ”mijkrēšļa” gadus, kad lielum lielais vairākums vēlējās pārmaiņas, taču apjēga par esošo situāciju (zinātniski pamatota) nebija. Sākās reformēšana ‘uz aklo’ – un beigas bij’ likumsakarīgas..
  - ”Ничего не понимали! В 1983 году Юрий Андропов признался, что мы до сих пор не поняли советской системы. Так вот, мы не понимаем ее до сих пор. Это уже Вам, молодым людям, такие проблемы решать. Сработал такой фактор, как «ума не хватило». Не хватило ума. Они даже не понимали с чем они имели дело. Это ужас какой-то. Ну, теперь уже Вы, молодые люди, сражайтесь за себя, сражайтесь за то, что Вам судьбой достается. За какие-то следы или остатки может быть, за какое-то наследие. Демократия все-таки… Нам многое от прошлого досталось, что стоит внимания, заслуживает ценности’.
  «Надежда – на новое поколение»
  Выдержки из последней беседы с Александром Зиновьевым

 • bez maksas ir tikai siers lamatās; neizjutu piederību peļu vai žurku etnosam; var savādāk; kā?; par to domāju

 • Šis pasākums man par kaut ko atgādināja.Publiskajā telpā ir bijušas diskusijas – ja tiešām iekasē autoratlīdzību- kas no tās saņem vairāk- paši autori, vai tie, kas uzņēmušies autortiesības aizstāvēt?
  Process noteikti iet šajā virzienā – lai aizstāvētu starpnieku intereses, jā, iespējams, arī lielražotāju intereses.
  Un kārtējo reizi jāpārliecinās- labu darīt ir ārkārtīgi komplicēta lieta, kāpēc daudzi tam atmetuši ar roku.

 • 1.Ne rakstā, ne komentāros pagaidām nav runāts par grāmatu autoriem un to interesēm vai iespējamām interesēm.

  2. PSRS budžetā ap 7% naudas bija paredzēta izglītībai, tagad laikam ap 2% (zinātāji vai precizitātes mīlētāji palabos). Tiesa, gan pirms 30 gadiem, gan tagad faktiski izglītībai tiek tērēts ap 15% IKP un šī izdevumu pozīcija arvien aug. Valsts ar vispārēju obligātu maģistra izglītību visticamāk nebūtu ekonomiski dzīvotspējīga.

  2. Gēte ir sapņojis par skolu vai vismaz pamatskolu, kura nebūtu grāmatu. Austrumos (Ķīna, Japāna) tūkstošiem gadu ir pastāvējušas un pastāv skolas, kur nav grāmatu. Grāmatas dod zināšanas, bet nedod prasmes. Valstī, sabiedrībā vai grupā, kur viss ir labi un stabili iekārtots ne grāmatas, ne nauda nav nepieciešama. Daudzās ASV mājās ( ka tik ne lielākajā daļā) grāmatu ir maz vai to nav; dzird runājam – bērni nelasot vai nevēloties to darīt, es nedomāju, ka bērnus vai kādu cilvēku vajadzētu nosodīt par to, ka viņš grāmatas nelasa jo nevar atrast tur to vai tur nav viņam nekā būtiska un nozīmīga.
  ————-
  viena no cilvēka pamatvajadzībām ir izteikt sevi;
  visvienkāršāk sevi izpaust postot; mazliet sarežģītāk zogot

 • radīšana vai vismaz labošana VIENMĒR ir ķēpīga, sāpīga vai vismaz darbietilpīga

 • Jā, varētu domāt, ka KaTs manā vietā strādā brīvā laika centriņā…..
  Prasme atrast grāmatā vajadzīgo- iezīmējot to, konspektējot, saglabājot nenoskārstai vajadzībai – izrakt domu no rindkopas – liela grūtība!

 • <lurike
  (..)– liela grūtība!
  ========================================================
  Būtu tikai ko rakt…..Pagājošo gad, lūdzu, brīvi pieejams:10.Latvija. Pārskats par tautas attīstību 2008/2009. Atbildīgums. http://www.lu.lv/par/projekti/citi-projekti/tautas-attistibas-parskata-projekts/
  - Raku, raku…neko jēgsaturīgu neatradu. Šogad intereses pēc mēģināju atkārt, bet …Esmu izbrīnā, mazliet – pat drukātais variants nav pieejams:
  'Latvija. Pārskats par tautas attīstību 2010/2011. Nacionālā indentitāte,mobilitāte,rīcībspēja
  Cena (LVL) 6.60 / Prece šobrīd nav pieejama.
  http://www.jr.lv/lv/veikals/prece/index.html?shop_id=286451

 • Pamatjautājums, uz ko cilvēkam šajā pasaulē jāatbild: kas esi?
  Nupat izlasīju kādas skolotājas teikto: “Neapzinoties, kas esi, vairs neesi nekas.”
  Ja atbildēsi uz šo jautājumu – būsi Radītājs. Un nevajadzēs nevienu grāmatu. Filosofisku (to jau ir pārpārēm). Eksaktu – jā.

 • Pēc 100%-ās apzināšanās, kad viss par sevi būs skaidrs, tad vairs nevienu grāmatu nevajadzēs. Es tā rēķinu, ka tas varētu būt pēc gadiem 60-it. Tāpēc pagaidām labāk vados pēc ‘Mūžu dzīvo – mūžu mācies’.
  Kā šo saprast:’Šeit, acīmredzot ir vajadzīgs neliels paskaidrojums. Notikt, tapt – tas ir identiski piedzimšanai. Bet piedzimšana paredz šai vajadzībai atbilstošus orgānus. Dzimstošai domai vai jūtām šādi orgāni ir nepieciešami.(..) ; tevī ir jāpiedzimst redzēšanas mākslai…”M.Mamardašvilli ‘Sarunas par domāšanu’.
  Oriģinālvalodā:’Здесь, видимо, требуется небольшое пояснение. Сбыться. статься идентично рождению. Но рождение предполагает органы рождения. Родившаяся мысль или чувство с необходимостью имеют такие органы. Часто ими являются произведения искусства, заключенные в книгах, картинах, музыке. Но последнее не обязательный признак. Органами рождения часто являются и произведения искусства, бродящие в наших душах, произведения искусного труда. Тема искусства и труда важна здесь для понимания сущности таких органов рождения. Человеческое зрение как зрение индивида есть рожденное каким – то органом, и этот орган не анатомический глаз; чтобы видеть – надо уметь видеть, в тебе должно родиться искусство видения. Так же и человеческая любовь рождена органами и разыгрывается в органах, которые не есть наши половые органы, а есть органы души.
  Значит, ощущение страха, страсть сбыться и страх не сбыться связаны с некоторым ощущением принадлежности к особым органам рождения и преемственности с ними. Если человек хоть однажды испытал нечто определенным образом, он потом не может этого забыть и не способен от этого отказаться. Если человечество, культура человеческим образом “испытали” нечто, они не могут “забыть” этого как особый “орган рождения”, поскольку в них рождаются честь, любовь, красота, храбрость, мужество, т. е. все то, что мы ценим. Они рождаются непрерывно и потому существует какая – то нить преемственности.’
  БЕСЕДЫ О МЫШЛЕНИИ М.К.Мамардашвили
  http://www.philosophy.ru/library/mmk/think.html

 • Saistībā ar raksta tēmu – fragments iz intervijas ar sabiedriskās domas pētnieku, centra ”Latvijas fakti” vadītāju Aigaru Freimani –
  - M. Antonevičs: – Bet jau minētajos datumos – 9. maijā un 16. martā – pasākumos piedalās daudz jauniešu.
  A.Freimanis:– Diezgan daudz. Krieviem 9. maijs ir gandrīz vai vienīgais etniski konsolidējošais datums, tāpēc tas piesaista arī jauniešus, tomēr tikai daļu. Mani vairāk uztrauc tas, kā šos jauniešus ietekmē mediju un izklaides telpa, kas ir totāli krieviska. Es saprotu, ka Latvijai nav naudas un iespēju, bet nav pareizi vienaldzīgi uz to noraudzīties.
  V. Krustiņš: – Vai jūs uzskatāt, ka tas atstāj politisku iespaidu arī uz latviešiem?
  A.F:– Kaut kādā ziņā noteikti. Televīzijas piedāvā noteiktu dzīvesveidu, ikdienas sadzīves modeļus, kas ielavās arī latviešu dzīvē. Iespaids varbūt nav graujošs, bet tā ir vides radīšana.
  http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=335863%3Asasteigt-atbilde&Itemid=113
  - REDZ, kā – atstāj iespaidu, nav naudas, utt.utml. Bet tiesāšanās var ilgt gadiem, brīvas piekļuves pat latviešu literatūras klasikai (kanoniem) nav – kā manā pieminētajā gadījumā ar ”Mūžības skartajiem”. Zīmīgi, ka Freimaņa kungs angļu valodas ietekmi, Hoļivudas filmās rādīto ‘americas lifestyle’ nepamana….

 • ievadlirika:
  XIX gs. Latvijā, kur bija salīdzinoši maz pat pamatskolu, lasītprasme bija, iespējams augstākā pasaulē – tuvu 100%. Ar izglītību parasti saprot zināšanu sniegšanu (Izpētot vairāk kā 60 000 jautājumu no skolotju rokasgrāmatām, skolēnu darba burtnīcām un deviņām vēstures grāmatām zinātnieki noskaidroja, ka vairāk kā 95% jautajumu bija veltīti faktu atsaukšanai atmiņā – Trachtenberg, Student tasks in text material: what cognitive skils they tap? Peabody Journal of education, 52(1), 54-571974; Jaunākie pētījumi didaktikā parāda, ka vēsturi kā procesu cilvēks iegūst spēju uztvert ne agrāk kā sasniedzot pilngadību; šādam priekšmetam skolā visdrīzāk nevajadzētu būt) un prasmju dresēšanu. Ir dabiski uzskatīt, ka svarīgāk ir prast spēlēt, piemēram, klavieres, nekā zināt kā šo instrumentu sauc. Pirms vispārējas vienveidīgas izglītības sistēmas izveides cilvēki parasti masveidā pārņēma tiešu, dzīvu cilvēcisku kontaktu ceļā spējas. Patreiz “pie rokas” ir Blēza Paskāla dzīves piemērs, bet tādi piemēri pat šodien Latvijā ir tūkstošiem (vajadzēs pameklēt vai radīt pašam)

  Citēju – Jau 11 gadu vecumā viņš sacerēja rakstu par to, kā skaņa rodas un kā tā izzūd. Nedaudz vēlāk viņš pierādīja, ka trijstūra leņķu summa ir divi taisni leņķi. 16 gadu vecumā Blēzs uzrakstīja matemātisku traktātu, kur bija ietverta ģeometrijā pazīstamā Paskāla teorēma. – http://lv.wikipedia.org/wiki/Bl%C4%93zs_…

  Blēzam Paskalam bija vairāki labi audzinātaji-privātskolotāji. Bet zēna vājās veselības dēļ, šķiet, līdz 16 gadu vecumam MATEMĀTIKĀ VIŅAM NETIKA MĀCĪTA.

  Latviešu vārds “izglītība”, iespējams, ir maldinošs vai arī mūsu specifisko pieredzes nodošanas tradīciju izsakošs. Krieviem TO sauc par “образование” , bet TAS jau ir kaut kas pavisam cits.

  Kā “faktu un pat prasmju IELIEŠANAS” sistēmai ar arvien pieaugošu mācību laiku un arvien pieaugošām izglītības izmaksām vispārējai universālai izglītības sistēmai nav nākotnes. ASV patreiz faktiski pastāv vismaz ap 800 atšķirīgu izglītības sistēmu
  ——————-
  1. Es apšaubu grāmatu autoru tiesības izdot ierobežotu kāda izdevuma tirāžu un aizliegt kādu zināšanu un uzskatu neierobežotu izplatīšanu.
  2. Es uzskatu, ka jebkuru izdevumu drīkst izplatīt bez komerciāla labuma gūšanas neierobežoti.
  3. Es uzskatu, ka visiem noderīgu grāmatu autoriem un izplatītājiem pienākas sabiedrības atbalsts

 • Laura R. 11.12.2011., 07:17
  1.Pieņemsim ka es vismaz 10 gadus jau zinu – kas es esmu. Un?
  2. Ir diezgan maz patiešām PRECĪZU un galīgi noskaidrotu patiesību. Viena no tām: jebkura galīga nepretrunīga aksiomu sistēma ir nepilnīga. Prof. Lazovskis to pateica vienkāršāk – neko nevar uzskatīt par droši pierādītu. Tātad stingrā nozīmē eksaktu zināšanu vienkārši nav.

 • Njaa.. izskatās, ka karš ir sācies ne pa jokam. Viens pēc otra sabiedrību izglītojoši projekti tiek piebeigti: http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=335938:nelikumga-grmatu-izplatana-internet-izdevniecbm-rada-btisku-kaitjumu&Itemid=105

 • Ivo Verners 12.12.2011., 23:20
  Diez vai; mazliet tiek ierobežota visatļautība …

 • Par tiesas prāvu Šveicē, kur nostājas informācijas lejuplādētāju, nevis autortiesību turētāju pusē – http://mnenia.ru/rubric/tech/shveycariya-legalizuet-piratstvo/

 • Pat LielBritānija nav tā amerikanizējusies kā Latvija:
  ”(..)Vienīgais, ko valsts no mums pieprasa, – jābūt brīvai ieejai.”
  Kultūras ekonomika. Intervija ar Marku Sandu, muzeja Tate Britain mārketinga direktoru
  http://www.diena.lv/kultura/maksla/kulturas-ekonomika-intervija-ar-marku-sandu-muzeja-tate-britain-marketinga-direktoru-13905120

 • Ivo Verners 26.12.2011., 20:55
  Šajā situācijā, personiski es, esmu veselā virknē sociālo lomu. Un kādi 60% manis atbalsta brīvi pieejamu lejupielādējamu GRĀMATU BIBLIOTEKAS pastāvēšanu, kādi 40% strikti iebilst.
  1. Arguments par kādas grāmatas lielu lejupielāžu skaitu, kas ievērojami pārsniedz mūsu Latvijas tirgus iespiesto grāmatu skaitu (tirāža virs 1000 eks.) nosaucot to par pirātismu ir ….. (grūti atrast pareizo vārdu, bet tas ir slikts vārds); bezmaksas grāmatu lejupielāde, manuprāt, nav uzskatāma un kvalificējama kā pirātisms. Ir bijuši gadījumi, man personiski, “tai paša Latvijas mazajā grāmatu tirgū”, kad vispirms esmu lejupielādējis grāmatu, tad TO PAŠU GRĀMATU NOPIRCIS SAVAI LIETOŠANAI – tie cilvēki, kas vēl lieto īstās grāmatas mani sapratīs: ir tādas vajadzīgas grāmatas personiskai lietošanai, kuru iespiestais eksemplārs ir nepieciešams. Un pēc tam pat esmu vienas grāmatas vairākus eksemplārus pircis un dāvinājis. Šinī gadījumā vajadzīgas grāmatas brīvi pieejamais (teiksim pa draugam) e-eksemplārs RADĪJA vajadzību pēc pieciem grāmatas iespiestajiem eksemplāriem, kas citādi iespējams, būtu palikuši grāmatnīcas plauktā. Pēc tam, kad pats sastapos ar šādu “pirātisma izpausmi”, papētīju reālās grāmataprites prakses analīzi, ar reālu grāmatu autoru un apgādu pieredzi. Piemēram Burdas izdevniecības nama datoržurnāla Chip, kas iznāk 12 pasaules valodās krieviski no apgāda vietnes e-versijā līdz šim nebija pieejams tikai mēnesi pēc iznākšanas; saku bija, jo arī elektroniski šo žurnālu neesmu lasījis vairākus mēnešus, pēdējos divus lasīju pirktus kioskā, lai gan zināju, ka bezmaksas e-versija IR PIEEJAMA (http://www.ichip.ru/)
  2. Žurnālu IR var abonēt gan papīra + e-versijā, gan e-versijā; e- versija ir uz pusi lētāka; šai gadījumā man izdevīgāk abonēt e-versiju ar piekļuvi arhīvam un tos numurus, kas man šķiet vajadzīgi papīra formātā nopirkt kioskā. Līdz šim no Latvijas izdevniecībām nebija iespējams iegādāties grāmatu e-versijas. NO savas puses to vērtēju kā lasītāju un grāmatu pircēju izlutināto Latvijas izdevniecību neizdarību un pat …. nu teiksim vienkārši nekaunību vai neapķērību.
  3. Roulinga ar savu Potera pirmās grāmatas manuskriptu staigāja pa izdevniecībām trīs gadus. ….. Potersāgas turpinājumu jūs visi zināt (un TO būtu vērts paanalizēt). Latvijā latviešu vidū par Lukjaņenko, iespējams “pat dzirdējis” būs retais
  http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%83%D0%BA%D1%8C%D1%8F%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE,_%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B9_%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87
  Manuprāt, šī autora darbi ir šodienas pasaules literatūras avangards, kas pēc 50 gadiem būs klasika. Bez brīvi ielādējamo vinu darbu versijām tūkstošgades sākumā, ne autors būtu tagad tik pazīstams, ne izdevniecības būtu tā nopelnījušas. Teiksit, nebūtu šī autora, lasītu citu. Nu, Nu … gribu redzēt alternatīvu piemēram Poteram un Krēslas sāgai. Tās ir unikālas, sabiedrībai vajadzīgas un no kopīgā e-versiju un iespiesto grāmatu versiju daudzuma grāmatām par Poteru noteikti vairāk ir iespiesto versiju.
  4. E-bibliotekas radītāji NAV absolūti balti un pūkaini un bez jebkādām interesēm. Viņi jau tikai izmantoja citu ražotāju kontentu, lai pelnītu par savā vietnē izvietotām reklāmām. Tā bija, vai es kļūdos?
  ————
  Jebkurā sfērā tirgotājs, kas grib iekarot tirgu “kaut ko” vai pat “diezgan daudz” vienmēr “dod par velti”
  Jebkurā sfērā tirgotājs, kas vēlas palikt tirgū savam klientam kaut ko dāvina.
  Tirgotāju, kas vēlas par visu saņemt naudu …. nepieciešamības gadījumā var pieciest.

 • Iegāju šodien vienā Norvēģijas e-veikalā. Gadījās pārsteigums. Izrādījās tur bija ari pārdevējs-konsultants, kas vispirms paziņoja, ka ar vinu varot sarunāties norvēģu, zviedru, dāņu, vācu un angļu valodā.
  Tā kā mani uzrunāja norvēģiski, tad, tapēc, ka “man pie rokas bija google es atbildēju tai pašā valodā. Sāka raiti risināties saruna. Tā kļuva patiesi interesanta. Pārgāju uz savu “lauzīto” inglišu …. šķīramies kā draugi, bet bijām “labi parunājuši” un šī veikala e-adresi pierakstīju

  kaut kāda iemesla dēļ apskatījos
  http://www.draugiem.lv/user/237766/blog/?p=3839408
  kas faktiski ir kādas latviskās e-bibliotekas reklām-info lapa
  ;
  aizgāju uz pāris zināmām e-bibliotekām, jo meklēju grāmatas kādā konkrētā tēmā par kādu konkrētu lietu
  ;
  ļoti vēlējos, lai mani pakonsultētu bibliotekārs
  ———–
  nodomāju: DARĀMA LIETA

 • Lai lasītu kādas latvisko tulkojumu man bija nepieciešams blakus orģināls.
  ———–
  Vai ir kaut kāds mehānisms, kas man var nodrošināt legālu piekļuvi grāmatas elektroniskajam orģinālam, ja esmu legāli nopircis drukāto versiju vai samaksājis par tās kādu elektronisko versiju?

 • 1. Kā beidzās/turpinās šī lieta?
  2. Grāmatizdevēju viedoklis
  http://www.zvaigzne.lv/lv/apgads-zvaigzne-abc/aktualitates/article.php?id=72013
  3. Kopš 1995. gada UNESCO 23. aprīli ir noteikusi par Pasaules Grāmatu un autortiesību dienu. 23. aprīlis ir ne vien slavenā “Dona Kihota” autora Migela de Servantesa nāves diena, bet arī Viljama Šekspīra nāves diena.

  Pasaules Grāmatu un autortiesību dienas mērķis ir godināt grāmatu autorus, kā arī aicināt cilvēkus pievērsties gan grāmatu lasīšanai, gan rakstīšanai, gan autoru tiesību aizsardzībai.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.