I.Brīvers: ‘Vai notiek ekonomikas paradigmas maiņa?’ (VIDEO)

Profesora Ivara Brīvera lekcija “XXI gadsimts – vai notiek ekonomikas paradigmas maiņa?”, Rīgā, Banku augstskolā, 2011.gada 10.novembrī. Organizēja Latvijas Ekonomistu asociācija.


* * *


 • Ir jāpārstāj pelnīt un jāsāk dzīvot. Tāda ir jaunā paradigma.
  Visus šos 2000 gadus mēs mācījāmies pelnīt. Tagad peļņas mērs ir pilns. Tikai idiots var noticēt tam, ka kādam no tiem 99%, par kuriem savā lekcijā runā Brīvera kungs, izdosies materializēt (piepildīt) savas cerības.
  Planēta zeme ir tik liela, cik viņa ir, un viņa nav no gumijas.
  Pārvaldīt cerības – stulbi izklausās, vai ne? Ilūzija? Taču tajā pašā laikā tā skaitījās augstākā pilotāža pārvaldē visus šos 2000 gadus.
  Kamēr pūlis cer (pelna), tikmēr elite dzīvo.
  Bībeles kods: “…ticībā, cerībā un mīlestībā”. Taču arī mīlestība, par kuru tur iet runa – arī ir tikai bailes. Patiesa mīlestība ir pavisam kas cits.
  Iesaku šo kodu nomainīt ar “netici, neceri un nebaidies”
  Šādu ideju man komponists Jānis Lūsēns savā laikā izteica, par ko Es viņam arī esmu ļoti pateicīgs. Tas strādā.
  Laika telpa saspiežas un tie, kuri vēl joprojām strādā dēļ peļņas, jau sāk gaidīt apokalipsi, pastaro tiesu, vai ko tamlīdzīgu, jo vairs nesaskata nekādu taisnību šinī pasaulē. Taču tā ir tikai virtuāla apokalipse, tā notiek cilvēku psihē. Dažam sirds neiztur un viņš aiziet, cits atjēdzas un sāk mācīties dzīvot.
  Kurš vēl nesaprot, varu iedrošināt, pēc vecās paradigmas taisnības nebūs, neceriet.
  Kā jau esmu agrāk rakstījis, ir jāsaprot, kas no kā reāli rodas un kas ko reāli maksā.

 • “Tikai idiots var noticēt tam, ka kādam no tiem 99%, par kuriem savā lekcijā runā Brīvera kungs”…
  ArVid, bet par ko, tavuprāt, runā Brīvera Kungs? Kas ir viņa piedāvātā paradigma? (iespējams gan, ka Brīvera kunga pirmajā TF publicētajā lekcijas video šis jautājums tika drusku detalizētāk aplūkots)

 • Šodien noklausījos TIKAI profesora uzstāšanās pirmās trīs minūtes. TAS bija vērtīgi un PAREIZI.
  1. Vai pasaulē patreiz notiek ekonomiskās paradigmas maiņa?
  Jā. Bet runājot par paradigmu tā ir ne tik daudz kāda teorija vai kādas sistemātiskas blēņas, bet vairāk gan cilvēku kopums, kas tai vai citai vadāmu objektu vai cilvēku uzskatu sistēmai tic. ArVids, acīmredzot, JAU IR jaunajā ekonomiskajā paradigmā.
  2. Var tikai piekrist profesora domai par to, ka ir nepieciešamas vēstures zināšanas.
  3. Ir ticami, ka patreiz beidzot veidojas īsta ekonomikas teorija

  ——————–

  Vai var būt, ka blakus ekonomikas paradigmas maiņai patreiz NOTIEK izglītības paradigmas maiņa?

  Nu kāds cilvēks, iespējams, domā par kaut ko tādu:
  Sāksim ar varu – augstāko laicīgo. Ap 1991. gadu Zbigņevs Bžežinskis izteicās – pēc Krievijas komunisma sagrāves mums palicis vairs tikai viens ienaidnieks Pareizticīgā baznīca. Viņš mazliet pārspīleja, bet nebija tālu no patiesības.

  Ko tas nozīmē? Tas nozīmē to, ka sabiedrība 10% savu ienākumu novirza savu bērnu un savai izglītībai. Tas nozīme, ka pamatizglītību, kas no drošina bērnam pilnvērtīgu iespēju
  sākt strādāt un nodrošināt sevi,
  vai izveidot savu uzņēmumu-saimniecību,
  vai izveidot pilnvērtīgu ģimeni
  bērns saņem 16-18 gadu vecumā.

  Pēc tam tikai izglītības papildināšana ik nedēļas vienu dienu …. nu sauksim to tā …. savā draudzē
  vai dažu mēnešu kursi izglītības papildināšanai regulāri vismaz reizi piecos gados. Valstij sāda iespēja jānodrošina.

  Un te šādi zīmējot nav redzama gandrīz vispārēja augstākā izglītība. Kāpēc? Nav vajadzīga un ir pretdabīga, jo cilvēks fizioloģiski nobriest 16-18 gadu vecumā; tas tā bijis vismaz pēdejos 20 000 gadus un tā būs vēl vismaz tik pat ilgi.

  Mums te Latvijā jau ir kaut kas izglītības sistēmā kā nav nekur citus pasaulē – masu bērnu mūzikas skolas. Tur ar apmēram 10 miljonu latu valts finansējumu mācās ap 20 000 bērnu. Ši iemesla dēļ Latvija ir pasaules mūzikas un kultūras lielvalsts. Ārī šī iemesla dēļ latviešiem ir nacionāla valsts (valstu ap 200, tautu pasaulē ap 5000 un ir stipri lielākas par latviešiem). Kur tādai lietai “aug kājas” – no Cimzes. Viņa skolotāju seminārā audzēkņi mācībās bija nodarbināti no 6 ritā lidz 11 vakarā. Cimze visa cita starpa bija arī dārznieks, un tam ir būtiska nozīme.

  Nesen biju uz tikšanos izglītības ministrijā ar Ķīli. Ne jau es viens, pievienojos vairākām grupām, kas bīdija vai centās nobremzēt konkrētas lietas. Bija runa arī par pašu būtiskāko izglītības sistēmā – IZGLĪTĪBAS STANDARTIEM. Ķīlis izteicās: no tā, kas tur 300 lapās ierakstīts mierīgi 280 lapas var izmest, bet 20 ir jāpaliek. Es teiktu jāpaliek 10 lapām un kādas piecas ir jāpieraksta klāt. Kas ir jāpieraksta klāt – par to kā jāēd un par to kā skolā jāiemācās vismaz 30 minutes dienā ik dienas veltit savai veselībai.

  JO patreiz ASV ir ap 50% cilvēku ar lieko svaru. (Latvija pagaidam vēl tikai ap 25%, bet globalizācija dara savu). ASV demokrātijas izplatīšanas blakus rezultāts vai viens no galvenajiem rezultātiem ir cilvēku veselības problēmu pastiprināšanās. ASV patreiz ap 20% IKP tērē veselības akūtiem kapitālremontiem. Tās valsts sabiedrība ir slima un savu patoloģiskumu izplata pasaulē.

  Vēl it kā ne druskas neesmu runājis par to kam jābūt skolā, par “savu produktu”.
  Šai skolā jābūt galvenokārt praktiskām nodarbībām fizkultūrā, dārzkopībā, mājturībā un amatniecībā. Matemātikā ir jānodrošina spīdošas aritmētiskās PRASMES un matemātikas pamatu pamatprincipu zināšana, kas nodrošina METOŽU izmantošanu un radīšanu savā dzīvē. Bērnam ir jāzin VALODAS un pamatskolnieks tās SPĒJ iemācīties pāris mēnešu laikā PRAKTISKI TĀS LIETOJOT. Katras jaunas valodas apguvei ir nepieciešams TIKAI fonētikas un gramatikas pamatkurs-pamatzināšanas , kas sniedzamas 20-30 stundās. Valodu apmācības didaktikā divriteni nav jāizgudro, tur viss izpētīts, atliek tikai lietot. Atgriežamies pie matemātikas pamatprincipu mācišanas. Ko būtu jāmāca? Piemēram to ka – NERKO NEVAR UZSKATĪT PAR DROŠI PIERĀDĪTU <- tā ir pirms 10 gadiem eksakti pieradīta Heideļa teorēma; viens no nedaudzajiem patiesi eksaktajiem faktiem par cilvēku un pasauli. Tai ir dabiskas sekas = cits formulējums: Dievs ir. Netiek nekas konkretizets par Viņu, bet konstatēts fakts, ka IR. Būtu jāmāca un jāiemāca, ka mērķi nevar sasniegt, ja tas nav izvēlēts. Tas nav acīmredzami un globarizatori mums cenšas iegalvot pretējo; to, ka viņi zinot mērķi, mums tikai vajagot uz to iet; blēņas.

 • šajā joprojām valdošajā paradigmā : Vakar vajadzēja pirkt Swedbank akcijas

 • <KaTs 13.12.2011., 17:42
  šajā joprojām valdošajā paradigmā : Vakar vajadzēja pirkt Swedbank akcijas
  ========================================================
  Šo valdošo ''paradigmu''/sistēmu joprojām pie dzīvības uztur iedvesmojošā/mentālā sastāvdaļa – IDEOLOĢIJA. Vara un ekonomika šupojās un grīļojas, taču tos kopā satur idejiskais/ideoloģija. Un šajā sfērā darbojas spēcīgi kadri, lai cilvēku prāti joprojām būtu ''miglā tīti'': 'Vakar vajadzēja pirkt Swedbank akcijas. Zviedri par Swedbank akciju svārstībām: nav dūmu bez uguns' http://sandraveinberga.lv/2011/12/13/vakar-vajadzeja-pirkt-swedbank-akcijas-zviedri-par-swedbank-akciju-svarstibam-nav-dumu-bez-uguns/#comment-1184
  p.s.
  Jo spēcīgāk t.s. demokrātijas 'sargsuņi' uzbrūk varas un ekonomikas sfēras darboņiem, jo vairāk viņi spēcina esošo ''paradigmu''/sistēmu. Paradokss, kuru daudzi ''sargsuņi'' neapjēdz…..Der APJĒGT, kāda ir 'mass media' būtība, nevis fantazēt par 'mass media' misiju, kā to tiešām meistarīgi dara zviedru profesore S.Veinberga.

 • <KaTs 13.12.2011., 17:42
  (..)
  Tās valsts sabiedrība ir slima un savu patoloģiskumu izplata pasaulē.
  ========================================================
  Par labvēlīgo vidi neaizmirsti, jo visādas sērgas, baciļi un mikrobi jau visās vietās/vidēs nebūt par ļaundabīgiem pārvēršas. ''Lāča pakalpojums'' – ir tāda tautas paruna. Arī raksturojot notikušo Latvijā pēdējo 25. gadu laikā to varētu izmantot – mūsu trimdenieku vairākums jau gribēja, kā labāk, taču, diemžēl, viņu atnestie ''mikrobi'' un ''baktērijas'' šeit Latvijas zemītē/vidē pārvērtās/mutēcija par ļaundabīgiem, postu nesošiem. Diemžēl, ne jau visi, bet pietiekošā daudzumā, lai Latvijas tautas dilšana/depopulācija/migrācija pieaugtu ģeometriskā progresijā. Demogrāfu prognozes ir neiepriecinošas, bet politikāņu vairākums jau ir ļaundabīgās sērgas pārņemti….

 • <KaTs 13.12.2011., 16:49
  (..)Netiek nekas konkretizets par Viņu, bet konstatēts fakts, ka IR.
  ========================================================
  Ir informācija – kādu nelielu daļiņu, iespējams, izdosies notvert nākamgad. Ja tas notiks, tad esošās fizikas paradigma (E=mc2)būs jāparskata:
  Scientists may have glimpsed the ‘God Particle’
  http://www.euronews.net/2011/12/13/scientists-may-have-glimpsed-the-god-particle/

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.