“Neoliberālisma spožums un posts” (diskusijas fragmenti – VIDEO 7 min)

Piedāvājam ielūkoties Latvijas Ekonomistu asociācijas rīkotā diskusijā “Neoliberālisma spožums un posts”. Video redzami profesors Dainis Zelmenis, profesors Ivars Brīvers (Latvijas Ekonomistu asociācija), Armands Strazds, Vilnis Zakrevskis (MakroEkonomika.org). Diskusija notika 2011.gada 21.oktobrī, Rīgas Stradiņa universitātē.

Nedaudz uzlabota skaņas kvalitāte Ivara Brīvera 2011.gada 14.maija lekcijas ierakstam.


* * *


* * *

Video pieejams arī lielākos izmēros – www.youtube.com


 • Lūk, informācija saistībā ar to pasākumu, kas notika viesnīcā Tallink un ko min Ivars Brīvers. Iesūtīja Haralds:

  “Latvijā bija Mihails Deļagins. Interesants vīrs ar savu viedokli par sociāliem un ekonomiskiem procesiem globāli.

  Šeit jāuzsver, ka viņš vispirms skatās globāli, tikai tad uz atsevišķu valstisko vienību. Neskatoties uz to, tomēr ir atsevišķas vietas ir jāklausās ar zināmu distanci. Katrā ziņā skats uz Latvijas ekonomiku viņam ir no cita skatu punkta!

  Es viņa domas par Latu un Eiro pilnībā atbalstu. Lats ir mūsu pēdējais neatkarības bastions, kuru birokrāti grib atdot „Eiropai”.

  Ar ko īsti Eiropas savienība atšķiras no Padomju savienības? Jā var atrast kādus punktus, kas tā vai šādi atšķiras, bet galvenos vilcienos? Kad bijām Padomju Savienībā, ekonomiski bijām atkarīgi no Maskavas un arī Maskava diktēja noteikumus, kā mums strādāt, kā dzīvot. Tagad esam ekonomiski atkarīgi no Briseles. Brisele nolemj, cik mums dos no saviem fondiem, Brisele nolemj, kādam ir jābūt mūsu budžetam utt.

  Tad mēs bijām laimīgi, kad nošķīrāmies no rubļa zonas, bet tagad neaptveram, ka nogriezīsim savas iespējas veikt ekonomiskās manipulācijas, kas konkrētā brīdī varētu uzlabot vai pasliktināt Latvijas ekonomiku. Grieķiju no krīzes neizglāba tas, ka viņa bija Eiro zonā un tagad viņas ekonomika ir atkarīga no tā, ko nolems Brisele (lasīt Merkele un Sarkozī).

  Kapēc līdz šim turas dolārs, un krīzes ASV atsaucās uz citiem reģioniem pasaulē smagāk, kā pašā ASV? Tapēc, ka naudas apritē var „ieprogrammēt” tādu operāciju kā krīzes eksports. Tas nozīmē, ka, ja veidosies nopietnas nepatikšanas Vācijā, tā var veikt monetārās operācijas, un pati no problēmām tikt cauri ar vismazākajiem zaudējumiem, bet krīzes smagumu uztver valstis, kas lieto to pašu valūtu, kas ir Vācijā.

  Mums kā piemēru vienmēr rāda Igauniju, kas veiksmīgi ieviesusi Eiro un tagad strauji attīstās. Bet no ieviešanas brīža ir pagājis tik maz laika. Nopietnas krīzes vēl tikai briest. Kādus pavērsienus tā nesīs, neviens vēl nezina. Vai Vācija būs ar mieru „izvilkt” no krīzes visas eirozonas valstis?

  http://www.youtube.com/watch?v=h0VsSW2SOZs

 • Šeit, savukārt, papildus informācija tam, ko prof. Zelmenis saka, ka grieķiem nebūt nav tik slikta situācija, kā Latvijā – http://www.delfi.lv/news/comment/comment/antra-trenko-griekijas-parmeribas-jeb-labi-dzivot-neaizliegsi.d?id=41361729

 • Armanda Strazda “Zviedru bankas jau sen norakstījušas Latvijas parādus” http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/62555/strazds-zviedru-mates-bankas-jau-sen-norakstijusas-latvijas-paradus

  Arī man viens ar bankām saistīts cilvēks jau laika posmā ap 2008.g. krīzi apgalvoja, ka “zviedru bankas ir gatavas aizvākties no Latvijas”. Nezinu, kas ar to īsti tika domāts.

 • <Ivo Verners 28.10.2011., 15:18
  (..)
  Arī man viens ar bankām saistīts cilvēks jau laika posmā ap 2008.g. krīzi apgalvoja, ka “zviedru bankas ir gatavas aizvākties no Latvijas”. Nezinu, kas ar to īsti tika domāts.'
  ========================================================
  'Darbaspēks seko kapitālam' – šo objektīvo procesu tak saproti labāk?
  Kapitāls (investīcijas) tiek ieguldīts…….
  Kas ir galvenais katram uzņēmējam, kapitālistam, globalizācijas procesu 'bīdītājam'? Par ko šodien tā vairāk norūpējas Latvijas varneši – ja ne par investīciju (kapitāli) piesaisti?! Pirms minūtēm 20 'Panorāmā' bij sižets par lielākajiem zemes īpašniekiem Latvijā – ārvalstu firmu īpašnieki līderos. Pēc eiro ieviešanas un pašlaik esošo minimālo ierobežojumu atcelšanas (būs kā Eiropā!) – notiks likumsakarīgs process. Ar naudas emisiju jau LB vairs nenodarbosies, monetāro un fiskālo politiku vietējie vairs nenoteiks, tikai izpildīs – sekos instrukcijām no Briseles. Federālā pārvaldes modeļa īstenošāna ES ir objektīvs process – un nekādu labāku ideoloģiju, sekošana kurai varētu nest kādus pozitīvus uzlabojumus lielākajai sabiedrības daļai visā ES – es personīgi neprognozēju. Jaunākajā žurnāla IR numurā raksts 'Klusā pasaules revolūcija' par ES Pārdomu grupas (tajā darbojas arī VVF) – eksperta atziņas mani nepārsteiz, tikai apstiprina jau lasīto 'Ceļā uz virssabiedrību'.
  Liberālisms, neo-liberālisms vai kāds cits '-isms' – tam nav lielas nozīmes, ja Latvija iet pa Rietumu ceļu, ja virzās globalizācijas procesa 'bīdītāju' noteiktajā virzienā.

 • Tukšie protesti:’Politiskās kustības bez mērķa un emocijas bez prāta rada tikai vilšanos’ http://www.ir.lv/2011/10/19/tuksie-protesti
  - Viens no globalizācijas ‘bīdītājiem’ propagandiskajā lauciņā pamatoti izsmej šodienas protestētājus ( pat par 50% parāda norakstīšanu grieķiem vēl nezinādams).
  Šodienas globalizācijas procesa ‘bīdītāji’ labi zina – nav vēl šodiem kādas savas ideoloģijas protestētājiem, neapmierinātajiem vai ‘pukstētājiem’-intelektuāļiem.
  Kas atliek? Jādomā, jāmācas, jārīkojā – kā saka, ” cīņa nav galā”, vēsture vēl nav beigusies…..
  - …Сегодня должны созреть новые силы для сопротивления западнистской линии развития! У нас и на самом Западе».
  p.s.
  Kam tā interese jauno ideoloģiju veidot, reālo situāciju skaidrāk apjēgt – tam, iespējams, noderēs arī slovāku filosofa atziņas? – Размышления в красном цвете. Славой Жижек. http://blogknigi.ru/?p=11991

 • Intervija ar Armandu Strazdu, kurā labi izgaismojas partiju sistēmas absurds “Sociāldemokrāts Strazds uz sārta” – http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=332021:socildemokrts-strazds-uz-srta-&catid=95:intervijas&Itemid=113

 • Diskusija 1990.g.9.martā FrancijasTV kanāla ‘Anthen2′ programmā ‘Apostrophes’ par partiju sistēmas NEIZBĒGAMO absurdu post-padomju valstīs.
  Дуэль Ельцина и Зиновьева (1990 год)
  http://zinoviev.info/wps/archives/136
  – LAIKA faktors: nebūs viegli pat ‘apgaismotākajam’ Latvijas elites vairākumam, kas organizēja, vadīja un īstenoja pārmaiņas kopš 1988.g.1.jūnija (Radošo savienību plēnums)- ne tikai labot kļūdas, bet pat APJĒGT to iemeslu (spriežu pēc M.Zālītes, M.Kūles, I.Kalniņa, A.Strazda rakstiem)?!

 • Latvijā faktiski jau ir EUR, jo lats ir piesaistīts EUR kursam. Atliek to ieviest tikai formāli vēl.
  __
  daudz interesantāk ir skatīties, kā Brašie Zēni sāk dalīt eiropu. Latvija atkal iedalīta Krievijai. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2054913/Europe-war-2018-As-Angela-Merkel-says-euro-meltdown-spark-battle.html

 • Latvija iedalīta.
  ==
  Pirmoreiz (neformāli) dzirdeju šo tēzi dzirdēju pēc iepriekšējā G20 samita Londonā. Kad Putins tikās ar Obamu.

 • «Mēs — maza cilts, mēs būsim lieli tik, cik mūsu griba.« Rainis.
  - Atliek vien uz pasaules karti un/vai globusu paskatīties, lai saprastu – Latvija pie lielās dalīšanas diezin vai tiks….’Un nevajag mums sveša’ (I.Fomins’) – mēs dzīvojam pasakās….’Un ēdot vienam otru, tiek noēsta valsts’(I.Sudraba.).
  Papildus info: Iz 2003.g. intervijas:’(..)Главную опасность для западного мира несут в себе сами западоиды. Сами. Вот как это произойдет, ну, так как главными разрушителями коммунизма стали коммунисты. Сейчас в мире нет силы, которая могла бы западный мир разрушить извне. Нет этой силы, понимаете? Но по законам, социальным законам, о которых не знают, но которые я рассматриваю в моей теории, все равно сам западный мир, начиная с какого-то момента, начнет внутренне раскалываться.’ http://situation.ru/app/j_art_108.htm
  - REFERENDUMS Grieķijā – t.i., sašķelšanās sāksies ES iekšienē? Ekonomiskos likumus ES un ASV vadība ignorēja, tagad globālajā ekonomikā notiek ‘vilcēju’ maiņa – spēkā pieņemas Ķīna, Brazīlija, D-Āfrikas republika. Sociālos likumus ES arī vērā nav ņēmuši – par multikulturālisma izgāšanos zināms, tagad acīmredzams kļūst vēl arī 21.gs. savienībā uzņemto valstu iedzīvotāju mentalitātes, kultūras krasās atšķirības – kopējās Eiropas IDENTITĀTES trūkums:
  ‘(..)В своей книге он говорит о том, что страны Запада, западная цивилизация, базируются на человеческом материале определённого типа. Он называет представителей этого типа западоидами, даёт его развёрнутую характеристику. Когда этот принцип нарушается, возникают проблемы. Что мы видим сейчас в Европейском Союзе. Его расширение, особенно стремительное после распада Советского Союза, привело к тому, что в состав ЕС вошли страны, чьи культура, традиции, менталитет не западоидного типа. По этой причине они в принципе не могут стать в полной мере западнистскими странами. .Думаю, возникшие в ЕС проблемы не разрешимы в его нынешнем формате, так организация создавалась, повторю, под людей с иным менталитетом, иной культурой.’
  Выступление Амира Галлямова на презентации книги А.А. Зиновьева «Запад» на арабском языке
  http://intellectology.livejournal.com/104070.html#cutid1

 • Grieķi ar savu referendumu (kruķa pieņemšanas atlikšanu līdz janvārim) izskatas jau pēc amīšu trojas zirga.

 • <klusais
  (..)izskatas jau pēc amīšu trojas zirga.
  ========================================================
  Tai mīta viens Trojas gudrais gaišreģis ielās gāja un tautiešus brīdināja….Ar tādu',kas 'vēstures plānotāju'(dievu)iecerēto varēja izjaukt – ar to toreiz ātri tika galā…
  - Ja pēc Lībijas operācijas amerikāņi atkal vēlas pārņemt vadības grožus, tad jau nav nekas ārkārtējs – tas globalizācijas procesu nenobremzēs. Galu galā 'kodola valstu' elitēm mērķis viens un uzdevumi kopēji.

 • p.s.
  Tā tas notikās aizvēsturiskajos laikos:
  Laocoön and His Sons
  http://en.wikipedia.org/wiki/Laoco%C3%B6n_and_His_Sons
  – tā tas notiekas mūsdienās:
  ‘(..)- его замалчивают.’
  http://www.zinoviev.ru/rus/sverch.html

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.