Jūlijas Dobrovoļskas lekcija „Jaunvācija – mūsdienu Vācijas tautas iniciatīva progresīvas valsts iekārtas radīšanā” (1. un 2. daļa)

„Ir gan tiesa, ka daudzi ceļi ved pie patiesības, un tomēr jāatzīst, ka galu galā tā ir visiem viena, citādi tā nebūtu patiesība. Tādēļ mēs nevarēsim sasniegt skaisto mērķi, ja nepratīsim atrast, tā teikt, kopsaucējus, kas apvienotu visus pozitīvos pūliņus vienā lielā, veselīgā ideju un impulsu straumē, kas būtu stiprāka par varas piramīdas centieniem mūs apmuļķot, sašķelt un pakļaut.”

Lekcijas pirmā daļa veltīta Rūdolfa Šteinera idejai par „sociālā organisma trīsdaļīgumu”, otrā – Petera Ficeka iniciētajai kustībai – Jaunvācijai.


* * *

1. daļa:

* * *

2. daļa:

* * *

„Cilvēces ideāli: brīvība, vienlīdzība un brālība ir viscaur īstenojami, ja mēs atrodam katram no tiem atbilstošas sabiedriskās dzīves sfēras. To var panākt absolūti miermīlīgā ceļā. Viss, kas ir nepieciešams, – kārtīga „revolūcija” mūsu pašu apziņā.”

Lekcija notika 2011.gada 10.septembrī. To organizēja Jāņa Čakstes demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības biedrība, TautasForums.lv un Aplis.lv veidotāji.


 • Manuprāt, ar Jūlijas Dobrovoļskas lekciju ir gana vismaz kādam mēnesim, un kādu laiku neko jaunu nepublicēšu. Varbūt vispār vairs neko nepublicēšu ;). Pamazām gatavošu lekcijas 2. video.

 • Liels paldies!

  Telšu pilsētiņa pie krīzes radītājiem “Latvijas Banka” un “Rīgas Birža” būtu Latvijas versija Occupy Wall Street akcijai. Ne Saeima ne valdiba šīs abas Latvijas krīzes radītājas un nostiprinātājas organizācijas nevar ietekmēt. Kamēr Tauta nav tās atguvusi genocīds nebeigsies. Zelta naudas standarts nav tas vienīgais, Latvijai piemērots būtu ekoloģiskās pārtikas groza ekvivalents, un jāveido Bretton Woods II sarunas ar pasaules valstīm, lai to aši ieviest

 • Paldies Jūlijai un video sagatavotājam.
  No savas puses piedāvāju ielādēt trīs savas grāmatas PDF formāta:
  “Jaunā pasaules kārtība un mēs paši”, 2000;
  “No interešu kariem uz interešu harmoniju”, 2001;
  “Kooperācijas attīstība Latvijā un pasaulē: idejas, vēsture, perspektīvākie attīstības virzieni”, 2004
  Pirmās divas šur tur atrodamas internetā, taču tie nav pilni teksti. Grāmata par kooperāciju šoreiz ir oriģināla kopija – ar visām bildēm, tabulām un vākiem.
  Visas sazipotas vienā failā un ielādējamas šeit:
  http://failiem.lv/u/qxufcdo
  Saite darbosies 2 mēnešus.
  Saiti var sūtīt arī citiem.

 • Visu cieņu Julijai par viņas centieniem atnest gaismu
  tumsoņiem ! Tomēr daudzus viņas lietotos terminus
  nav iespējams identificēt , kas ar to ir domāts , piemeram dabīgais spiritualais cilvēces mērķis ? Daudzas lietas ir dziļi bibliskas , turpretī vairumā
  apgalvojumu un secinajumu izskan marksistiski – ļenuiniskās teorijas principi , kuri daudzos gadījumos ir ļoti cēli – humāni,demokrātiski un t.t. ! R.Šteinera – Antroposofija,zetgeist stilā .
  Nenoliedzami daudzas idejas un apgalvojumi ir visai
  pieņemami , bet nav ceļa kā tos realizēt , ļaunā un labā teorija vienlīdzība , harmonija ,skaistums,
  zināšanas , noslēpumi, kuri atklati tikai izcilajiem. Nu jā !

 • Iveta,
  * nākamās nedēļas sākumā plānoju pabeigt 2. video montāžu. Tajā ir neliels ieskats arī praktiskajā realizācijā. Kritērijs nav izcilība, bet gan krietnums un saprātīgums ;)
  * vai Tev nebūtu interese izzināt, izdiskutēt ar šo video saistītos (u.c. izrietošos) jautājumus/tēmas padziļināti?

 • Labs stāstījums – visu cieņu Jūlijai.
  Pietrūka jaunu praktisku ideju. Vienīgais – par vēlētāju iepriekšēju izglītošanu un to, ka pārvaldes aparātu aizstāj pašpārvaldes. Alternatīvās valūtas un kopienu bankas gan pasaulē ir pierasta lieta.
  Nedzirdēju, cik plaša ir šī kustība Vācijā… Mērķis ir 800`000 cilvēku, bet cik ir šobrīd? Laikam jau maz.
  Jūlija diezgan skaidri pasaka, ka šī ir jauna hierarhiska, monarhiska sistēma… Nevaru piekrist, ka dabā ir hierarhiskas sistēmas – drīzāk ir harmoniska vienlīdzība un līdzsvarotas hierahijas izpausmes atsevišķās situācijās, kur tas ir nepieciešams…
  Kopumā ņemot, man galīgi nerodas pārliecība, ka šī sistēma perspektīvā būtu labāka par esošo sistēmu.

 • Artūr,
  * (2.video; 29:30)
  320 cilvēki ir pilnībā atslēgušies no esošās sistēmas, vēl 670 ar vienu kāju laukā;
  * (2.video; 21:35)
  354 tirdzniecības vietas, kuras akceptē viņu naudu

  Šie skaitļi nav peļami. Vai Latvijā kaut vai proporcionāli ir sastopams kas līdzvērtīgs?

  * par šo “šī ir jauna hierarhiska, monarhiska sistēma…”, kā arī par citiem jautājumiem ir iespēja izpētīt un uzzināt ko vairāk, jo nav garantija, ka visu esi pilnībā uztvēris no lekcijas.. Varbūt kas būtisks paskrējis garām. Mums jārada sava kārtība, taču smelties pieredzi no citiem ir derīgi, vai ne? Runājot par pārvaldes mehānismu/struktūru kopīgo jautājumu risināšanai, kāds, Tavuprāt, ir ideālais risinājums? Klātienē gan šīs lietas izdiskutēt ir daudz produktīvāk..

 • Paldies!
  Pirmos 2 skaitļus kaut kā palaidu garām.
  Tad rodas jautājums – vai kāds no Latvijas (tā pati Jūlija) tur ir bijis un redzējis kā patiesi tas viss strādā? Tas ir ļoti pretenciozs apgalvojums: “pilnībā atslēgušies no esošās sistēmas”.
  Proporcionāli Latvijā gan jau, ka 8 cilvēkus atradīsim, kuri ir norobežojušies no esošās sistēmas… =)
  Alternatīvās valūtas pieņemšanas vietu UK varētu būt vairāk…
  Skaitļi nekādi dižie nav, bet šādi mēģinājumi ir visnotaļ pozitīvi vērtējami – gan jau ar laiku būs iespaidīga kustība līdzīga Transition Towns.
  Pārvaldes struktūra… nu nevar tā mākslīgi un uz sitienu iedibināt labi funkcionējošas struktūras. Manuprāt, latviešiem šajā ziņā vispār ir milzu ceļš ejams, jo mums nav ne īsti spēcīgu kopienu, ne kooperācijas pieredzes… Ar to tad būtu jāsāk, bet esošās pārvaldes sistēmas nav jēgas pagaidām reformēt.

 • Nav komentāru

 • Artūr, un šie 8 spēj sevi tādā līmenī nodrošināt ar visu vajadzīgo? Šaubos.

  Jūlija, cik zinu, tikko (22., 23.okt.) bija Vācijā, Ficeka rīkotā pasākumā. Kad tiksimies (tie, kuriem, protams, ir interese), noskaidrosim.

  Par “latviešu spēju sadarboties” nav taisnība. Iesaku Jāņa Kučinska grāmatu “Kooperācijas attīstība Latvijā un pasaulē” – http://www.tautasforums.lv/?p=827. Ja skatāmies vēl agrāk, tad ieteicams painteresēties par mūsu pašu Kuršu ķoniņiem.

 • Kas būtu “viss vajadzīgais”? Galvenais, ka cilvēkam pietiek un viņš ir ar to apmierināts.
  Jā, labi – senāk varbūt ir bijusi pozitīva kooperācija un kopienas, bet svarīgi ir, lai tas būtu arī tagad. Šodien ir pavisam citi apstākļi, līdz ar to pārvalde būs citādāka. Un pārvaldes sistēma, manuprāt, spēcīgā kopienā attīstās dabīgi un sabalansēti.

 • Piekrītu, ka pārvaldes sistēma spēcīgā kopienā attīstās dabīgi, taču grozies kā gribi – kopienā DABISKI veidojas hierarhija – dabiskā hierarhija, ko nosaka cilvēku kompetences, vieduma, domāšanas plašuma līmenis, kā arī cilvēku savstarpējā uzticēšanās – pārliecība, ka, piemēram, “kopienas vecākais” (vai kaut vai kaimiņš) domās par SABIEDRĪBU, nevis savās šaurajās interesēs. Nu nav visi vienādi un ne visiem ir vienādi aicinājumi (“uzdevumi”). Vai šodien pēc būtības ir kas savādāks? Kā to ņem..
  - ja cilvēku bariņš, kurš nevēlas turpināt dzīvot (eksistēt, degradēties), kā līdz šim, patiešām uzsāktu no esošās sistēmas neatkarīgu dzīvi, esmu pārliecināts, ka viss nostātos dabiskajās vietās. Tai skaitā šī kopiena sevi pašpārvaldītu gluži dabiski.
  - ja kaut ko mēģinās veidot cilvēki, kuri patiesībā nebūs spējīgi mainīt savu domāšanu, tad tur nekas nesanāks. Potenciālā kopiena ātri vien izirs.

 • Dabīgi veidojas līderība, nevis hierarhija…
  Laikam jāsecina, ka nav mums tā cilvēku bariņa, kas nevēlas turpināt dzīvot kā līdz šim, līdz ar to jautājums par pašpārvaldi ir lieks.

 • Artūr, ko pārvaldes sistēmas kontekstā nozīmē līderība? Ka ir viens līderis un pārējie sekotāji!? Tad jau tā ir visprimitīvākā hierarhija.. ;)

  Domāju, ka, runājot par sabiedrību un pašpārvaldes struktūru, ir ļoti dziļi jāizprot, tas, ko
  * Jūlija saka par sociālo trīsdaļīgumu..
  * kas vēdās rakstīts par sabiedrības uzbūvi – http://www.tautasforums.lv/?p=3477

  Mums katram savā ziņā ir jābūt līderim. Par to nav runa. Taču “pašpārvaldes dabiskā struktūra” – tā ir pavisam cita tēma. Līderība un hierarhija viena otru neizslēdz, bet papildina. Bez tam – visi un visās jomās nekad nebūs līderi, tā iemesla dēļ, ka MĒS ESAM DAŽĀDI.. Vienkārši tāda tā sabiedrība ir – kā vienots organisms – ar dažāda veida līderiem, ar garšīgu pankūku cepējiem, ar skolotājiem, ar labsirdīgiem sapņotājiem, ar tirgotājiem utt.

 • Saprotamā kārtā ikviens lektors un rakstu autors vēlas lietišķu diskusiju par viņa sniegto materiālu, kas balstās uz vērīgu tā uztveri, nevis uz paviršu pārskriešanu, citādi var sanākt tikai neauglīga mīcīšanās uz vietas. Runa nav par to, lai kaut ko pieņemtu vai noraidītu izejot no saviem jau esošajiem priekšstatiem, bet gan par to, lai mācītos domāt līdzi citu domas līdz galam. Tē slēpjas vienīgā sadarbības iespēja.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.