Grāmata Sun Dzi „Kara māksla” (tulkoja Ivars Prūsis)

Kopš 26.septembra Valters & Rapa, Jāņa Rozes un Latvijas Grāmatas grāmatnīcās ir pieejama slavenā ķīniešu karavadoņa un stratēģa Sun Dzi klasiskais darbs „Kara māksla” Ivara P. tulkojuma interpretācijā no krievu un angļu valodām.

Traktātā īsu pamācību veidā Sun Dzi ir definējis kara vešanas pamatprincipus, kas savu aktualitāti nav zaudējuši arī mūsdienās un joprojām tiek plaši izmantoti gan politikā, gan biznesā, gan arī sadzīvē. „Karš ir maldināšanas māksla. Maldini, un Tu uzvarēsi.”, saka Sun Dzi. „Tas, kurš pārzina kara mākslu, pakļauj svešas armijas bez kaujām, ieņem svešus nocietinājumus bez uzbrukumiem un iekaro svešas valstis bez ilgstošiem kariem.”

Šie un citi principi ir vadošo politiķu, biznesmeņu un ierēdņu ābece un, zinot to, vai gan ir vērts brīnīties par vadošo aprindu melošanu, liekuļošanu, maldināšanu un arvien lielāku uzticības krīzi pārvaldes institūcijām.

Sun Dzi dzīvoja VI vai IV gadsimtā pirms mūsu ēras un, pateicoties Sun Dzi uzvarām, viņa valsts iekļāvās civilizēto Ķīnas teritoriju vidū. Atvaļinājies no dienesta, pēc valdnieka lūguma Sun Dzi sarakstīja traktātu “Kara māksla”.

Šis ir tulkotāja izdevums, kurš ir ievērojams arī ar to, ka grāmatas elektroniskā versija pilnā apjomā par brīvu ir pieejama internetā ( http://www.draugiem.lv/karamaksla/ ) un tulkojumu ir atļauts brīvi bez saskaņošanas izmantot gan nekomerciālos, gan arī komerciālos nolūkos.

Salīdzinājumā ar iepriekš izdoto Kara mākslas versiju (Suņdzi „Karamāksla”), šis izdevums ir īsāks, lētāks un pats tulkojums saprotamāks.

Grāmatu ir iespējams iegādāties arī internetā.


Fails lejuplādēšanai (MS Word; 0.65MB)


 • Ja šo nopietni izlasa, tad neveras mute apsūdzēt Ulmani par nepretošanos. Otrs- jebkurš saīsinājums slēpj sevī risku kaut ko svarīgu tomēr līdz galam nepateikt.

 • Tā ir dēmoniskā kara māksla. Nepatīk man tā.To labi atklāj Aleksandrs Balodis “Kosmozofijā”.Sk. arī http://www.spats.lv/2003/08/mazas-tautas-lielie-uzdevumi/#more-62

 • Labprāt uzzinātu Ivara domas/pamatojumu – kādēļ viņš īpašu vērību pievērsis šim darbam. Iekarot mums neko nevajag. Sevi pasargāt un aizstāvēt – jā. Te droši vien viena otra atziņa var noderēt, lai gan kopumā sliecos domāt, ka mums piemērotākas ir Džīna Šārpa idejas – http://www.tautasforums.lv/?p=1460

 • Nu kā, tas tak vienkārši, pēc šiem principiem viss notiek un ja gribi ko mainīt vismaz šie principi jāzin, jo ja pat to nezini, tad agri vai vēlu tevi apspēlē vienos vārtos, nav iespējams sasniegt ko vērā ņemamu un ilglaicīgu nezinot šo, to var neizmantot, var izdomāt un izmantot labākus principus, bet tas ir jāzin. Jeb Sun Dzi vārdiem runājot – “tas, kurš izprot pretinieku un izprot sevi, nepazīs neveiksmju pat simt kaujās. Tas, kurš neizprot pretinieku, bet izprot sevi, var gan uzvarēt, gan tikt sakauts. Bet tas, kurš neizprot ne pretinieku, ne sevi, neizbēgami tiks sakauts vienmēr.”

 • Mainies uz augšu- jeb nesasniegsi i sava mērķa.
  Ir tāds tekstiņš- nav jau jābūt iekarotājam, bet dzīve ir cīņa un ir labi zināt tās likumus.

 • Iespējams, ka tev taisnība, ip25. Par sliktu zināt šos principus noteikti nav. Diemžēl realitāte ir pārāk skarba, lai paļautos vienīgi uz ‘gara spēku’ un ‘labo garu atbalstu’ grūtā un/vai izšķirošā brīdī. Man pašam nav atbildes uz šiem jautājumiem, jo vēsturē ir milzum daudz piemēru, kad ‘pretinieks’ gluži vienkārši brutālā un cietsirdīgā veidā iznīcina.. Var jau ticēt pasakām un cerēt, ka ar gaišu domu domāšanu vien pietiks, bet ‘protiv loma, netu prijoma’.. Lurike būtībā par to pašu..

 • “Хочешь мира – готовься к войне” – neatceros, kas to teicis, bet tāda pieredze civilizācijas atmiņā ir, ka “Готовься к худшему, надейся на лучшее!” Arī tautas pasakas, kuras kādreiz katrā ģimenē kopš bērnības cilvēks dzirdēja, ir par to, kādas ir pasaules viltības, pēc kādiem likumiem augstāki un zemāki spēki darbojas un ko Tev, šai pasaulē ienākušajam, jāzina un jāprot, lai Tu pats kļūtu par to personāžu, kurš rada un bauda “laimīgās beigas”, sev un citiem.
  Sālamana pamācībās ir teikts, ka “Tas, kurš pārvalda sevi, ir stiprāks par to, kas iekaro pilsētas”.
  Izaicinājums ir tāds – kā ar domas spēku būt stiprākam par tiem, kas iet ar ieročiem rokās un brauc pa dzīvi kaujas ratos. “Skarbā realitāte” (kā saka Ivo) nav šķērslis un mūs neapdraud, tā tikai dod iespējas, māca un aicina iet dziļumā un augstumā. Viss notiek caur domu, un katrai zemākai domai ir kāda AUGSTĀKA DOMA, kas par to stiprāka. Un ir pati stiprākā, pati augstākā doma. Tā ir izzināma un atklājama, bet tā nav izsakāma, – tā ir domājama, dzīvojama un piepildāma.
  To arī novēlu mums visiem šajās brīvdienās! Lai top.

 • Sabiedrībā ir tāpat kā dabā – kā risināt jautājumu par kaitēkļiem, slimību uzbrukumiem un citiem nevēlamiem dzīvību ietekmējošiem faktoriem? Vai arvien vairāk un nežēlēgāk cīnīties PRET to visu? Izrādās, tas ne pie kā laba nenoved: cīņā balstītā pasaule kļust arvien nederīgāka mums pašiem.
  CĪŅAS VIETĀ – AIZSARDZĪBA. Esi gudrāks par tiem, kuri Tev neļauj dzīvot. Ja būsi Dzīvības pusē, vienmēr viss beigsies labi. Laiks būs Tavā pusē. Kad mēs sākam cīnīties pret (varu, kaitēkļiem, kaimiņiem un priekšniekiem utt.), mēs vispirms trāpām sev. Ja uzticamies sev un viens otram, vienmēr atrodas RISINĀJUMS, kas konkrētajā laikā un vietā (tas ir svarīgi, šī konkrētība) sasniedz vēlamo mērķi bez vardarbības.
  ***
  Tas ir par to pašu:
  “Все проблемы с болезнями и вредителями решаются без борьбы. Ну – почти все . Потому что наш разум – самое мощное оружие в природе. Бороться неразумно. А перехитрить – совсем другое дело!”
  NO: http://www.kurdyumov.ru/knigi/uogorod/uogorod24.php

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.