„Ilgtspējīga saimniekošana jeb ievads permakultūrā”

Ikšķiles centrā, kur zaļā dzīvesveida idejas aktīvi popularizē Ikšķiles pārmaiņu iniciatīva, šī gada 20. un 21. augustā norisinājās seminārs „Ilgtspējīga saimniekošana jeb ievads permakultūrā”. Tā ietvaros dalībnieki iedziļinājās modernajā permakultūras koncepcijā, dāsni dalījās savā pieredzē, kā arī iemēģināja roku spirāldobes un raķeškrāns veidošanā.

Permakultūra ir sena un pārbaudīta vērtība, kas praktizēta jau senajās pagānu kultūrās, bet mūsdienās pārtapusi par zinātniski pamatotu principu un paņēmienu kompleksu, ko izmanto projektos, kas tiecas sasniegt energoefektivitāti, ekonomiskumu un ilgtspējību. Var noprast, ka permakultūra ir plaši pielietota ekobūvniecībā, bet patiesībā vēl biežāk to izmanto dārzu, mājsaimniecību, ciematu un pilsētu plānošanā.

Semināra praktiskajai daļai tika izvēlēta spirāldobe, kas simbolizē mākslas un funkcionalitātes simbiozi. Šādai dobei ir vairākas priekšrocības -  forma, kas iekļaujas dabiskajā vidē, vairāk telpas augiem, kā arī salīdzinoši vieglā izveide. Turklāt to var veidot arī uz nezālēm pilnas velēnas, noklājot to ar kartona loksnēm. Savukārt raķeškrāsns ideju varam izmantot, ja vēlamies uzbūvēt ļoti efektīvu vienkāršas konstrukcijas apkures krāsni. Semināra dalībnieki pārliecinājās, ka raķeškrāsnī efektīvāk sadeg dūmi, radot lielu karstumu bez pierastajiem dūmu mutuļiem.

Pasākuma vadītāji – Kaspars Strazdiņš un Artūrs Polis – atzīst, ka tas bijis liels izaicinājums plašo permakultūras tematu saspiest divu dienu programmā, jo citur ārzemēs permakultūras kursi parasti ilgst divas nedēļas. Tomēr šis ir pirmais mēģinājums padziļināti skaidrot permakultūru Latvijā, kur līdz šim ir bijuši vien daži vienas dienas permakultūras semināri. Tai skaitā seminārs Ikšķilē pagājušā gada jūnijā, kura laikā dalībnieki mācījās veidot vertikālās dobes. Ar augusta seminārā iegūtajām zināšanām dalībniekiem vajadzētu pietikt, lai savu saimniecību padarītu racionālāku un ekoloģiskāku un lai uzsāktu patstāvīgu ceļu aizraujošajā permakultūras pasaulē.

Kaspars Strazdiņš plašākai sabiedrībai ir zināms kā alternatīvā dzīvesveida (tai skaitā permakultūras) ideju praktizētājs un popularizētājs, bet Artūrs Polis ir Ikšķiles pārmaiņu iniciatīvas valdes priekšsēdētājs. Pārmaiņu iniciatīvu kustības pamatā arī ir permakultūras principi, kurus mērķtiecīgi pielietojot tiek veicināta novada ilgtspējība.

Seminārus un citus izglītojošus pasākumus paredzēts organizēt arī turpmāk, tāpēc Ikšķiles pārmaiņu iniciatīva aicina sekot aktualitātēm:

Blogā www.parmainupilseta.wordpress.lv
E-pastā http://groups.google.com/group/ipi-jaunumi
Twitterī https://twitter.com/#!/IkskilesPP

Semināra bilžu galeriju skatīt šeit: http://wp.me/pRcz4-f4


Publicēšanai sagatavoja Artūrs Polis,
www.parmainupilseta.wordpress.lv


Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.