Komentārs J.Kučinska rakstam ‘VL! ir latviešiem kaitīga organizācija’

Es jau sen šad un tad lasu Jūsu rakstus, Kučinska kungs, un man tie visumā patika, bet šoreiz nu gan esat pāršāvis pār strīpu. Tāpēc pirmo reizi atļaušos Jums oponēt.

…,,Tieši šajā kontekstā jāsaprot VL! provokācija, ierosinot referendumu par vidējās izglītības krievu valodā pilnīgu likvidēšanu. Aprēķins pavisam vienkāršs: kamēr latvieši plēsīsies ar krieviem, tikmēr tiks pabeigta pilnīga Latvijas pakļaušana starptautiskajām korporācijām. Princips vienlīdz cinisks, cik klasisks: skaldi un valdi.”…

Latvijā par valsts naudu uzturētā  vidējā izglītība krievu valodā  pati par sevi ir absolūts stulbums, kas nav nekur citur, pat bagātās valstīs. Un tā ,,pilnīgā likvidācija” ir paredzēta ļoti pakāpeniska, sākot no pirmās klases vairāku gadu garumā. Tur nav iemesla asiņainiem konfliktiem. Ja tādi neizcēlās agrāk, tad tagad jau nu ne tik.

…,,Es personīgi labāk justos, ja mani cittautiešu kaimiņi būtu kultūras cilvēki, kuri būtu lasījuši Fjodoru Dostojevski un Ļevu Tolstoju, kā arī Raini un Ziedoni, nevis lumpenizēta, uzspiestu reformu saniknota, latviski runājoša piektā kolonna, kas tikai gaida izdevīgu brīdi revanšam. Reiz taču šis naida cikls ir jāaptur. Darīsim to jau tagad un tūlīt!”

Nedomāju , ka ierosinātā pakāpeniskā pāreja uz valsts valodu krievu skolās vairāku gadu garumā, sākot no pirmās klases, būs par cēloni krievvalodīgās kopienas lumpenizācijai, un izsauks naidu un apspiestu niknumu, tas, manuprāt,  ir Kučinska kunga  apzināti provokatīvs pārspīlējums.  Bez tam, vai tad latviešu valodā mācoties nevar kļūt par kultūras cilvēku?

…,,No mums katra atkarīgs, vai mēs šādām provokācijām uzķersimies un noasiņosim savstarpējos konfliktos, vai arī sapratīsim šo cinisko spēli un spēsim vienoties par to, kas mūsu dzīvē ir patiešām svarīgs – svarīgs pašai mūsu izdzīvošanai, mūsu nākotnei.”

Tātad Jūs, Kučinska kungs, biedrības,,Sargi valodu un Latviju” un VL!  iniciatīvu ierakstīt Satversmē, ka izglītība Latvijā ir valsts valodā,  klasificējat kā provokāciju un naida kurināšanu! Aicināt neuzķerties uz šādām provokācijām, jo tad …,,noasiņosim savstarpējos konfliktos”. Tātad nabadzīgajā un krīzes nomāktajā Latvijā par valts naudu uzturēsim krievu skolas, kad pašu latviešu skolām trūkst līdzekļu? Tātad apzināti turpināsim divkopienas valsts nostiprināšanu! Manuprāt, Jūs pilnīgi ignorējat faktu, ka Latvijā krievu valoda kā lielas nācijas valoda ir pašpietiekama, ka visās dzīves sfērās, kur latviešu valodu neaizstāv likums, tur to  automātiski izspiež krievu valoda.

Domāju, ka Jūs pats šajā gadījumā esat panikas cēlājs un provokators. Nedomāju, ka šīs iniciatīvas dēļ patreiz varētu izcelties ,,asiņaini konflikti”. Vienkārši laiki ir mainījušies, daudzi krievvalodīgie jau ir sapratuši, ka bez latviešu valodas dzīvot Latvijā nav pat izdevīgi. Naivi cerat, ka iznīcinot latviešu valodu, paglābsieties no globalizācijas procesiem. Manuprāt, tieši otrādi, ar to mēs tikai šos procesus veicināsim.  Un visā Jūsu rakstā es tā arī neatradu nevienu alternatīvu, kā nostiprināt latviešu valodu. Tikai paniskas bailes, ka tik nebūtu konfliktu! Domāju, ka konfliktu cēlāji vienmēr atradīs iemeslu, un pazemība te nevienu neglābs!

Tautas foruma lasītājus es aicinu iepazīties ar biedrības ,,Sargi valodu un Latviju” mājas lapu, kur ir plašāk izklāstīti argumenti par valsts valodas aizsardzību, un atbalstīt šo pasākumu.


Ziedonis


 • Domāju, ka no J.Kučinska raksta bija saprotams, ka tiek norādīts uz veidu kā to dara VL. Veids ir provocējošs. Krievi Latvijā jau sen uztver prasmi saprast un runāt valsts valodā par pašsaprotamu lietu.

 • Liels brīnums man dzirdēt, ka pāreja ieplānota vairāku gadu garumā. Tad jau grozījumu variants ir melīgi uzrakstīts???
  Nav jau māksla kādu mēģināt piespiest. Situācija ir tā jāpārvalda, lai viņi paši izvēlas latviešu valodu. Bet pāreja ir tīri formalitāte, par pirmo svešvalodu ļaujot izvēlēties krievu (iespējams pat padziļinoti mācot vai angļu val.

 • 2. kārt – nebūtu jau klaji melojuši un izņemtu to vārdu – “bezmaksas”!

 • 3. kārt man ļoti izbrīna (kautgan nemaz, diezgan daudz kontaktēju ar ‘erudītajiem’ pilsoņiem) – “par valts naudu uzturēsim krievu skolas, kad pašu latviešu skolām trūkst līdzekļu”

  Cienītais lūdzu paskaidrojiet kādā veidā pāreja tikai uz latviešu valodu nodrošinās lielākus līdzekļus piemēram rīgas 94. vidusskolai vai Malienas pamatskolai
  gribu izlasīt SKAIDRU ATBILDI
  iepriekš pateicos!

 • 4. kārt – nedrīkst risināt lietas ar naidu! nekas labs nekad neizdosies – tāds ir “visuma” likums. Diezgan daudz kontaktējos ar VL atbalstītājiem – tur mudž naids, viņu vidū – ļoti stipri …

 • Bezjēdzīgs raksts. Es te neredzu nevienu domu. Kāds no tā labums?

 • Doma, manuprāt, ir ļoti skaidra. Tas ir aicinājums iepazīties ar “… biedrības “Sargi valodu un Latviju” mājas lapu, kur ir plašāk izklāstīti argumenti par valsts valodas aizsardzību, un atbalstīt šo pasākumu.”

  Katrā ziņā mans viedoklis saskan ar to, ko Sandra raksta – arī es nebūtu izvēlējies tādu pieeju šī jautājuma risināšanai, kādu izvēlējās VL, taču kādēļ gan neiepazīties un neizvērtēt SargiValodu.lv publicētos argumentus? Citādi sanāk, ka saulītē ceļam tikai un vienīgi Jāņa domas. Katram pašam taču jādomā, vai ne?

 • Ivo Verners
  2.06.2011., 22:42
  kādēļ gan neiepazīties un neizvērtēt SargiValodu.lv publicētos argumentus?

  Tieši tā! Patiesība visbiežāk ir vairāku pusēs, tādēļ jau izceļas konflikti.
  Jautājums – kā apvienojot šīs patiesības un atmetot lieko, nonākt pie vienota redzējuma, nevienu nesabradājot.
  Labāk ar jebkuru domu vai parādību iepazīties kā maziem bērniem vai kā citplanētiešiem – no malas, ārpus sevis.
  Novēlu visiem mīlestības piepildītu dienu!

 • Dažkārt neprasmīga rīcība var izrādīties sliktrāka par klaju ienaidu. “Sargi Valodu” ir līmenis, kurā strādā partiju propaganda. Un jāsaka – nožēlojami!
  Kāpēc nav viedokļu dažādības, kāpēc nav sadzīves situācijas, skaidrojošas un pozitīvas analīzes, cilvēcīgas pamācības, daudzveidīga pamatojuma latviešu valodas lietošanas nepieciešamībai, kāpēc nav izpratnes par cittautiešu atturēšanos runāt latviešu valodā, kas attur? Latvietis taču ir saimnieks savā zemē! Viņš nevar atļauties žēloties un gausties, tas nekur neder! Viņam jāizstāsta un jāparāda problēmas un neērtības, jāsaprot iemesli, jānorāda, kā no tiem atbrīvoties …, bet tam jānotiek sadzīves līmenī , cilvēciskā līmenī, ar pozitīvu attieksmi. Tā, lai noskatoties sižetu, puse krievu parakstītos par latviešu valodu!
  Tādā akcijā taču svarīgs katrs paraksts, katra balss, katrs cilvēks! Bet nē, Tu neizproti savu šābrīža rīcību, Tu vēl ielaidies šķeltnieciskā diskusijā par latviešu valodu! Es teikšu, ka Tu nemaz neesi piemērots dotā uzdevuma veikšanai, Tu to vienkārši nesaproti!

 • Atkārtošos. Kašķis nav par saturu, bet formu. Un argumenta “par valsts naudu uzturēsim krievu skolas, kad pašu latviešu skolām trūkst līdzekļu” ir latviešu apziņu kropļojošs. Tā ir iedarbošanās uz tautas zemākajam dziņām. “Mūsu bērnu skolām trūkst naudas un pie tā ir vainīgi krievi!”. Iedarbina nedrošības sajūtu un parāda risinājumu – atņemt krieviem! Tas nekas, ka nauda, kuru taisāmies neiedot, ir krievvalodīgu nodokļu maksātāju sapelnīta. Tā ir tīrāka veida sabiedrības „grupēšana” un pretnostatīšana Jāņa „Par cilvēka apziņas evolūciju” kontekstā (izlasiet taču to rakstu).

 • Pirms gadiem 5 ļoti populāri bija šie “naudas stāsti”. Lūk, skolotāji vai ārsti prasīja algas pielikumu, bet premjers visā nopietnībā atbildēja. Jums pieliksim , bet kam atņemsim, kuri būs tie, kuriem jāņem nost? Un tad cilvēki reizēm nokaunējās,jo bija audzināti sociālismā. Tie laiki pagājuši, sodien tas nedarbojas un premjeri stāsta pavisam cita satura pasakas.

 • Jā, Ziedoni, es to arvien un vēl vairāk uzskatu par Latvijas ienaidnieku inspirētu provokāciju.
  VL (precīzāk tās vadība un inspirētāji) ir tipiska kolaborantu organizācija, kas aktīvi atbalsta Latvijas kolonizāciju. Ar vienu roku Latvijas vārtus tur vaļā ārvalstu korporācijām, ar otru sauc – latvieti, nepadodies.
  VL politika ir nožēlojama un man dziļi pretīga, – izmantot nacionālās jūtas, lai cilvēkus ievilinātu globālo korporāciju verdzībā. VL ir vēl pretīgāka nekā Sorosa finansētie lietussargi, jo ir vēl liekulīgāka un nekrietnāka.
  Tavai zināšanai, krievu skolās jau ir 70% stundu latviešu valodā, kāpēc viņiem atņemt pēdējās? Vienalga, pakāpeniski vai strauji. Neviens krievs Latvijai nav tik lielu ļaunumu darījis kā VL provokatori. Viņi mūs ved grūti prognozējamā konfrontācijā izšķirošā brīdī, kad būtu jāapvienojas, lai sargātu Latviju. Kā jau rakstīju, VL grib krievus pazemot un pārtaisīt par latviski runājošu piekto kolonnu.
  Un Jūsu lapa, Ziedoni, arī ir maldinoša, manipulējoša un provokatīva, jo latviešu valodu apdraud ne jau krievu bērni, bet šis ar VL līdzdalību veiktais genocīds, kas latviešus izspiež no dzimtenes.
  Aicinu visus manu rakstu uzmanīgi izlasīt vēlreiz. Tas ir šeit:
  http://www.tautasforums.lv/?p=3082

 • Jautājums ir: vai šādi ziedoņi apzināti veic mūsu tautai naidīgas, postošas darbības – vai arī tas ir aklums, debīlisms, nespēja spriest skaidri un spēt saskatīt lietas sistemātiski.

 • Šie zēni piešķir pozitīvu formu (Sargi valodu un Latviju) akcijai, kas pēc būtības ir negatīvs administratīvas uzspiešanas pasākums (atņemt krievu bērniem pēdējās stundas krievu valodā un sabiedrībā izraisīt konfrontāciju). Un uzķeras daudzi, pat mana tuvākā draudzene un citi paziņas, ar kuriem it kā esam domubiedri. Tā ir pretīga manipulācija.
  Mums vispār tik maz latviskā palicis, ja salīdzina kaut ar padomju laikiem. Dzīvojam kosmopolītismā un pagrimumā, kas patiešām apdraud mūsu tautas pastāvēšanu, bet šie nelieši grib problēmu novadīt uz krievu bērniem.
  Es nesaprotu, cik stulbam vai ļaunprātīgam jābūt, lai kaut ko tādu uzņemtos. Patiesībā tas vērsts pirmkārt pret pašiem latviešiem – provokācija izšķirošā brīdī, lai novērstu uzmanību no kaut kā daudz daudz svarīgāka.

 • Un otrais provokācijas cēliens būs referendums par divvalodību, kas ir krievvalodīgo reakcija uz VL provokāciju. Tātad tiekam atmesti 1989. gadā, kad latviešu valodai jau tika piešķirts vienīgās valsts valodas statuss, kuru neviens nopietni neapšaubīja un arī krievi bija samierinājušies.

 • Ak jā, te mans jaunākais raksts – par oligarhiem. :)
  http://www.draugiem.lv/user/298721/blog/?p=5003891

 • http://gm731.narod.ru/Sound/sound8006.htm
  Это всего лишь выражение высших, общих интересов нации или этноса, её нельзя сочинить, сконструировать в кабинетах учёных или писателей, а потом издать в виде указа президента. Она живёт в глубинах народного духа, и только народ является её носителем. Что же касается опасений по поводу пропаганды нацизма, то речь идёт об идее как понятии в первую очередь духовном, мировоззренческом, а не чисто этническом. Русская идея, как она сформулирована у Пушкина, Достоевского, Соловьёва, Фёдорова, никогда не противопоставляла русских другим народам России, а, наоборот, подчёркивала их объединительную миссию. Значимость русской идеи заключается в извечной мечте россиян о справедливом обществе, о братском единстве всех народов, населяющих страну, в традиционном миролюбии русских, живущих концепцией единения.
  из книги Василия Головачёва.

 • NAV man tomēr skaidrs vai es drīkstēšu ieiet skolā ar nelatviskā valodā formulētam domām, ja 112. pants tiks labots

 • Jāni, tavi argumenti pamatā ir balstīti uz emocijām – bailēm, sašutumu un pat dusmām. Tā vietā būtu labāk uzrakstījis, kā, tavuprāt, vajadzētu sasniegt iecerēto rezultātu. Noprotu, ka tomēr piekrīti, ka īsti normāla pašreizējā situācija arī nav..

 • Pilns Tautas forums ar maniem ieteikumiem, bet cilvēkiem ērtāk izlikties, ka tādu nav. :)
  Situācija ir katastrofāla, bet visi jau pieraduši un uzskata to par normālu. :)
  Ja mani raksti šķiet neērti, tos nevajag likt. Ja tomēr liek, tad nevajadzētu būt tik piekasīgam, it kā es būtu visu nelaimju sakne. :)

 • Šajā gadījumā domāju tieši to, ka lielā daļā valsts skolu mācības nenotiek valsts valodā, kā tas nav nekur pasaulē.

  Būsi jau pamanījis, ka visus tavus rakstus arī nepublicēju ;). “Piekasīgs” esmu tādēļ, ka rakstā paustajam piekrītu par 95%, tomēr norādu uz, manuprāt, vājajām vietām, vai šajā gadījumā – objektivitātes trūkumu. Ja reiz vērtējam – tad gan plusus gan mīnusus. Ja kritizējam – tad piedāvājam arī konkrētus priekšlikumus, piem., par to, kā risināt divkopienu valsts jautājumu.

  Līdz citai dienai! Laiks izkāpt no virtuālās vides ;) … vismaz brīvdienās.

 • Te Kaspara Dimitera paziņojums, ko saņēmu:

  Praidi bija radikālāko liberāļu sodomītu intro jeb testa akcijas. Tas jau bija garīga uzbrukuma sākums LV tradīcijām, jo geju mesa tika svinēta Anglikāņu banzicā. Divu korānu vienlaicīga iznākšana un šī salmu leļļu maģiskā dedzināšana arī ir garīgi rituāli, lai degradētu pēdējos pamatus LV tradicionālās morāles jomā. Visus šos pasākumus vada rietumu dižoligarhu LV aģenti, rok- un pakaļlaižas no Vienotības un, kā redzu, arī no VL ierindas. Tas ir totāls aklums un kauns, ka jūs ar visiem saviem ideāliem nostājaties to pusē, kas pēc šīs sūdu un salmu krāsas revolūcijas Latvijā ieviesīs globālā sodomītisma režīmu. Vai tiešām VL, līdzīgi prosodomītiskajam Dūlēm & Co un tajā pašā kulē ielekušajiem Draugiem.Lv stūrēs mūsu tautas pēdējas lētticīgo atliekas šajā atvarā? Pēc augļiem es jūs pazīšu. Kā es šeit rakstu un Dieva priekšā stāvu – šī ir tradicionālās Latvijas pazudināšanas pēdējā revolūcija.

  Kārlis Ulmanis Latviju izglāba, savaldot un izmantojot tieši oligarhus, padarot tos kalpojošus tautas un valsts interesēm. Jūs apkaunojat Ulmaņa godu un piemiņu. Ar šo apliecini, ka jebkādu sadarbību ar jums, VLieši, pārtraucu. Par bijušo esmu pateicīgs jums un Dievam. Ja iespējams, lai Dievs dod jums iespēju attapties.

  Kaspars Dimiters

 • Melns ir balts, gaisma ir tumsa, labs ir slikts, tas, kas nāk par labu latviešu tautai tās pašapziņai un valodai, noteikti ir naidīga provokācija. Jo mūsu liktenis ir nepretojoties klausīt, turēt muti un iznīkt.
  Pašiem kauna nav- tāda “Dzīvnieku ferma”!

 • Šodien, pirmo reizi pēc komentāra ievietošanas, atkal atverot ,,Tautas Forumu” biju diezgan pārsteigts par raksta autora J.Kučinska un dažu viņa ideju atbalstītāju aso reakciju, kas vairāk atgādina lamāšanos, nevis argumentētu diskusiju. Žēl, ka faktisku pretargumentu, kas varētu mani pārliecināt, es neatradu. Par valsts naudu uzturētās krievu skolas pakāpeniski, sākot no pirmās klases vairāku gadu garumā tiks pārvestas uz valsts valodu. Tā esot naida kurināšana , kas izsaukšot pretreakciju. Bet cienītie kungi, tas nav arguments, bet tikai Jūsu neargumentēts viedoklis. Varūt arī neradīs naidu, jo paši rakstāt, ka krievi jau sen sapratuši latviešu valodas nepieciešamību. Kur ir argumenti, ka būs ,,asiņaina pretreakcija”? Tas, ka ir kūdītāji, vēl nav arguments tam, ka viņiem būs panākumi. Galvenais arguments ir tomēr tas, ka nekur pasaulē pat bagatās valstis par valsts naudu neuztur mazākumtautību izglītību viņu valodā. Mums jau tā krieviskā vide daudzās vietās ir dominējoša, un valsts valoda ir jāstiprina. Un kur ir Jūsu konkrētie priekšlikumi, kuri būtu labāki par VL! Piedāvāto? Es viņus neredzu.
  Komentētāji Kandesa, Zorge un Kučinskis savā naidā pret ,,Visu Latvijai!” nav pat iepazinušies ar priekšlikuma saturu un netic, ka pāreja būs tik nemanāma daudzu gadu garumā, ka nekādam naidam un asiņainiem konfliktiem nav nekāda pamata. Vienīgais Kandesas arguments – krievvalodīgie taču maksā nodokļus. Bet arī tas taču nav pārliecinošs arguments, jo nodokļi ir jāmaksā visiem kopējam valsts labumam, nevis krievvalodīgo skolu uzturēšanai.
  Komentētājs Indulis pārākuma apziņā ironizē, ka es esmu iesaistījies šķeltnieciskā diskusijā par latviešu valodu, nesaprotot lietas būtību. Sižeti esot jāveido tā, lai krievi paši parakstītos par latviešu valodu. Sagaidīsi gan! Te Jums būs daži sižeti no manas dzīves. Kad es 1961 gadā, bēgot no ģedovšķinas un iesaukuma armijā, izlēmu piekrist kļūt par ,,nacionālo kadru” un mācīties Maskavas augstskolā, jo tika garantēta uzņemšana bez konkursa, man krievu valoda bija jāapgūst pusgada laikā. Bet te daži dzīvo visu mūžu un ,,to suņu valodu” varēja nemācīties principa pēc. Mani bērni, kad bija mazi, Ķengaragā nevarēja pat iziet pagalmā paspēlēties, jo tur valdīja krievvalodīgo pusaudžu terors. Un tagad, pēc 20 gadiem neatkarības, latviešu bērni ir spiesti aizbraukt, jo krievvalodīgie ir viņus izkonkurējuši darba tirgū un biznesa vidē! Patreiz daudzi krievu jaunieši labi runā latviski, ja ir nepieciešamība, bet savā starpā runā krieviski, lasa krievu presi un klausās krievu mēdijus. Viņiem ir pašpietiekama krieviskā vide, kura arvien vairāk izspiež latviešu valodu . Nesaprotu kā cilvēks, latvietis būdams (ja viņš tiešām ir latvietis, nevis nomaskējies krievu interneta viltvārdis) nesaprot latviešu valodas apdraudējumu un var tik naidīgi izteikties par,,Visu Latvijai!”, kuri vismaz kaut ko cenšas reāli darīt latviešu valodas labā. Ja Jūs tiešām esat reāli latvijas patrioti, tad dodiet tos Jūsuprāt pareizos, nevienu neaizvainojošos priekšlikumus pareizajā formā latviešu valodas aizsardzībai, nevis spriedelējiet par nereālām lietām un starptautisko korporāciju uzbrukuma draudiem.

 • Palasīju arī Jūsu rakstu draugos par oligarhiem. Vispārēja ārēji efektīva pačalošana. Pareizi teica Aizpuriete – kur ir tās darbības, kuras ir pareizas. Tās būšot kaut kad. Visvairāk mēs ar sievu smejāmies, par ideju apvienoties (ar krieviem!?)nākotnes labā. Kādā valodā mes runāsim tajā Jūsu apvienotajā paradīzē, laikam jau krieviski.Kāda var būt apvienošanās, ja tāds naids un neiecietība pret pašu latviešiem no Visu Latvijai!

 • ziedonis
  5.06.2011., 22:49
  ..latviešu bērni ir spiesti aizbraukt, jo krievvalodīgie ir viņus izkonkurējuši darba tirgū un biznesa vidē! Patreiz daudzi krievu jaunieši labi runā latviski, ja ir nepieciešamība, bet savā starpā runā krieviski, lasa krievu presi un klausās krievu mēdijus. Viņiem ir pašpietiekama krieviskā vide, kura arvien vairāk izspiež latviešu valodu..
  ——
  Demagoģijas paraugs.
  Tātad, krievu bērni labi prot un labi komunicē latviski, BET viņi savā starpā vēl aizvien runā krieviski, lasa krievu presi un … Kāds ar to sakars aizbraucošajiem latviešu bērniem?
  Mjā.
  Ko gan vēl lai piebilst?

 • Sandra
  6.06,7:24
  Tāds, ka viņiem savā zemē vairs vietas nav!!
  Vai viņi var dabūt darbu krievu īpašnieku firmās?

 • Ziedoņa vārda zaimotāj, tava versija par situāciju Latvijā ir skaidra! Tavuprāt pie cilvēku aizbraukšanas ir vainojami krievi, nevis latviešu kangari. Dīvaini, ka Ivo pavelkas uz tik primitīvu “vainīga” atrašanu. :(

 • Gaidīju jūsu atbildi ziedoni!
  Tagad secinu – pēc būtības NEATBILDĒJĀT ne uz vienu manu jautājumu.
  Vēl jo vairāk apmelojat mani – par izteicieniem KURUS NEKAD nēesmu teicis! – “Vienīgais Kandesas arguments – krievvalodīgie taču maksā nodokļus”
  Tas ka “viņi” nevar dabūt darbu krievu īpašnieku firmās – ir klaji melīgs apgalvojums. Man piemēram tā sanācis ka lielā daļā no uzņēmumiem kuros strādāju ir krievu īpašnieki – man tur nekad nekādas problēmas nav bijušas – drīzāk tai otrajā liellajā daļā kur īpašnieki ir ārzemnieki un tāpēc vajag zināt abgļu valodu – tur gan tā neomulīgi jūtos.
  Viss man ir skaidrs par jums ziedoni – tukšu salmu kulējs, melīgs cilvēks, varbūt arī labu gribēdams – tikai ar to mūsdienās ir par maz.
  Uzdošu pēdējo jautājumu: KĀ apmācība tikai latviešu valodā var palīdzēt “viņiem” dabūt darbu krievu īpašnieku firmās???

 • Vīri, ja nav vēlēšanās, tad saprasties nevar.
  Izglītība no pirmās klases latviešu valodā nozīmē arī nokļūšanu latviskā informācijas vidē. Tas ir neliels ieguldījums virzienā- lai blakus esošā kopiena redz, saprot un iespēju robežās piedalās savas mītnes zemes pamatiedzīvotāju kultūras telpā. Patlaban to spēj neliela daļa Latvijas cittautu iedzīvotāju, tāpēc viņi sevi neidentificē ar latviešiem bet lielās austrumzemes pilsoņiem.
  Par darba tirgu- tas galvenokārt attiecas uz lielajām pilsētām, kur patlaban valda šie citas valsts iekšējie piederīgie un viņi lobē attiecīgi domājošos. Rīdziniekiem latviešiem šī situācija nav kritiska, bet pazemojoša gan. Savukārt iebraucējiem no laukiem, studiju beidzējiem gan situācija ir traģiska, jo ne visur Latvijā vide ir pārkrievota un Rīgā tātad darba tirgus šiem cilvēkiem nav labvēlīgs.
  Abu tautu līdzās nostādīšana varētu panākt divus efektus: cittautu bērni tuvinās mums, savukārt latviešu bērniem vairs nevajadzētu skatīties uz klasesbiedriem kā uz okupantiem, kuru valodu viņi mūžam nemācīsies. Es paredzu tādu notikumu attīstību, jo biju lieciniece, cik veiksmīgi dažu paziņu bērni startēja uz latviešu bērnudārzu un tālak nav nekāu problēmu, ne etniskajā, ne valodu jautājumā.

 • lurike, kāpēc tu domā, ka krievs izvēlēsies lasīt avīzi, klausīties radio vai skatīties televīziju svešvalodā? Mēs neizpildām jau esošus valsts valodas lietošanas noteikumus. Kam mums vajag jaunus? Nesen televīzijā bija vācu ZDF nofilmēts sižets par to, ka Valsts Policijā personāldaļā strādājošā darbiniece nespēja atbildēt uz elementāriem latviski uzdotiem jautājumiem. Sabiedriska organizācija Sargi Valodu būtu rīkojusies brīnišķīgi, ja traucētu šādām amatpersonām justies komfortabli, veicot regulāros reidus ar preses piesaistīšanu. Ar likumiem mums jau tagad viss ir kārtībā.

 • Es nedomāju, ka mājas dzīvi kāds regulēs, bet ilgāku laiku pavadot latviskā vidē, var rasties pieradums lietas uztvert citādi, nekā tas ir tagad. Paši esam vainīgi par pārāk dāsni izdāļātām valsts valodas prasmes apliecībām, tas taisnība, arī piedzīvots.Un noteikumi jau nemainās, mainās formulējums Satversmes pantā.

 • Nebūs nekādas latviskās vides. Ieskaties ko rāda “nacionālie” tv kanāli.

 • Pārlasīju komentārus.. Skumji. Tik maz cilvēku spēj cilvēcīgi un argumentēti sazināties.

 • ‘Uz zemes nav taisnības, dūrei tik spēks….’
  - Es savukārt vēlreiz pārlasīju Rīgas Laiks 2007.g. maija nr. publicēto P.Bankovska interviju ar bijušo Rīgas Lietišķās vidusskolas dierektoru Imantu Žūriņu.
  Šito vajadzētu TF pārbulicēt – kā piemērs tiem, kas šodienas apstākļos nezin ko īsti darīt.
  ”Svarīgi ir atrast to, ko tu vari darīt, lai būtu labāk, un neļaut ļaunajam dominēt” – I.Žūriņš citē 1942.g. dzirdēto filosofa T.Celma lekcijā LU. Ulmaņlaikos, vācu laikos, krievu laikos cilvēks spējis dzīvot un darboties, lai kādu gaismas ”saliņu” spētu uzturēt.

 • Ivo, mēs vel tavu viedokli nezinām :)

 • Jāni_K, tavi uzskati, manu prāt, ir visādā ziņā ļoti līdzīgi tam ko saka Normunds Grostiņš… Kāds būtu tavs viedoklis par viņu?

 • lurike
  6.06.2011., 15:40

  Tikai tas, kurš pazīst, ciena un mīl savu kultūru, spēs iepazīt un cienīt arī citu kultūru.

  Atņemot Latvijas cittautiešiem viņu saknes, viņu kultūru un valodu, atņem viņiem lielu daļu no tā, kas veido cilvēku, tā cilvēciskumu. No tādiem cilvēkiem bez savas identitātes, bez savas kultūras un valodas zināšanas, nevar gaidīt, ka viņi cienīs citu, mūsu latviešu kultūru. Tad Latvijā tikai pieaugs (ne-) cilvēku kopa. Vai mēs to gribam???

  Iesaku pievērsties integrācijai un ne asimilācijai.

 • Turpinājums:

  Protams, skolās, presē, televīzijā ir jāmāca vienam otru cienīt. Ja mēs kurināsim viens pret otru naidu, tad rezultāts būs diezgan „rūgts”. Ko sēsim, to arī pļausim. Var taču arī no intelektuālās puses pievērsties integrācijas procesam. Nav jāplešas uz neizglītotu būtņu līmeņa. Vēsturiski ir izveidojies aktuālais nacionālistiskais sadalījums LR. Tas nav ļaunums, bet gan milzīgas priekšrocības. Tā ir mūsu bagātība – nacionālā diversitātē. Ne katra valsts var ar to lepoties. Tas ir mūsu kapitāls. To vajadzētu arī izmantot kā tādu visos starptautiskajos līgumos.

 • Zorge, mans viedoklis ir šāds:
  protams, situācija, kāda ir izveidojusies ar valsts apmaksātu izglītību Latvijā un divām kopienām, ir absurda, un pēc būtības SargiValodu.lv iniciatīva ir atbalstāma. Tagad aprakstīšu 2 scenārijus:
  a) šis jautājums tiek pārdomāti un mērķtiecīgi risināts ar sabiedrības izglītošanas palīdzību, uzrunājot abas kopienas – rīkotas konferences, izdotas grāmatas, veidoti TV raidījumi, rakstīti raksti utt. u.tjp. Brīdī, kad pietiekoši liels skaits latviešu un Latvijai lojālo pilsoņu apzinās, ka divkopienu valsts ir strupceļš, un vienīgais saprātīgais ceļš Latvijas iedzīvotāju interesēs ir cieņpilna attieksme pret pamatnāciju – latviešu tautu, un attiecīgi – valsts valodas apguve, TAD ierosināms referendums;
  b) ir priekšvēlēšanu laiks. Partija “Visu Latvijai” vadošie cilvēki aktīvi domā, kā piesaistīt vēlētājus. Kā viens no jautājumiem, kas varētu piesaistīt uzmanību un attiecīgi arī balsis – izglītība valsts valodā. Sākam vākt parakstus, ar cerību, ka referendums varētu notikt kopā ar 10. Saeimas vēlēšanām. Vajadzīgais parakstu skaits netiek savlaicīgi savākts. Tiek piedzīvota neveiksme. [Turpmāko nepārstāstīšu. Īsi sakot - lietu jānoved līdz galam..]

  Kurš no manis aprakstītiem variantiem, Jūsuprāt, ir tuvāks patiesībai? Var jau būt, ka vienkārši esmu palaidis garām visas sabiedrības informēšanas/izglītošanas kampaņas!?

  Tas, ko vēlos uzsvērt – partijas “Visu Latvijai” vadošie cilvēki rīkojas ļoti impulsīvi un nepacietīgi. Trūkst pragmatiskas pieejas, spējas nosvērti darboties ilgtermiņā, BET tai pat laikā -, manuprāt, neviena spēkos nav precīzi novērtēt un paredzēt, kā galu galā būs labāk. Iespējams, ka šāda sabiedrības atmodināšana ar provokatīvām metodēm šajos apstākļos ir vajadzīga. Jā – riski pastāv. Bet tie riski, par kuriem raksta Jānis, pastāv jebkurā gadījumā – ar vai bez referendumiem. Piemēram, es vismaz 1 reizi nedēļā, būdams latvietis, piedzīvoju diskomforta sajūtu, atrazdamies publiskā vietā (visbiežāk sab. transportā) dēļ tā, ka nejūtos Latvijā, kā savās mājās. Referendums no krievvalodīgo puses par krievu valodu kā otro valsts valodu, arī būtu tikai laika jautājums. Tad jau labāk, lai šis referendums notiek ātrāk, jo tad arī tam referendumam ir lielākas iespējas izgāzties, bez tam – visa šī ņemšanās rosinās latviešus pamosties. Tā kā redzēsim, vai sekos SABIEDRĪBAS IZGLĪTOŠANA, jo tas, pēc manām domām, ir vienīgais variants, kā izvairīties no tā, ka zemākie instinkti gūst virsroku pār saprātu.

 • Pēc ilgāka laika izlasot manas prombūtnes laikā sarakstītos komentārus (jo man nav iespēju caurām dienām sēdēt internetā) varu tikai secināt, ka šajā ,,Tautas forumā” nekāda argumentēta diskusija nav iespējama, jo, manuprat, šeit toni nosaka labi apmaksāts internetam speciāli rakstošs ,,korifejs”Jānis Kučinskis un viņa atbalsta komanda (Zorge, Kandesa un citi), kuriem ir speciāli noteikts apkarot jebkuru citādi domājošo, nosaucot tos par debīliem un akliem tukšu salmu kūlējiem(…,,. Jautājums ir: vai šādi ziedoņi apzināti veic mūsu tautai naidīgas, postošas darbības – vai arī tas ir aklums, debīlisms, nespēja spriest skaidri un spēt saskatīt lietas sistemātiski.Kandesa, 3.06,13:01;…,, Viss man ir skaidrs par jums ziedoni – tukšu salmu kulējs, melīgs cilvēks..”Kandesa ). Šie ir ,,speciālisti” visās jomās, prot ļoti veikli sameklēt kļūdas citu rakstos un sastādīt āķīgus jautājumus, taču naids un agresivitāte, kas lien ārā pa visām spraugām, skaidri norāda, ka ne jau latviešu tautas intereses viņi aizstāv, jo neviena jēdzīga priekšlikuma, kas būtu vērsts uz latviešu (nevis krievu) valodas nostiprināšanu viņi vai nu nav spējīgi uzrakstīt, vai apzināti tos neraksta.
  Speciāli Kandesam uz viņa ,, Uzdošu pēdējo jautājumu: KĀ apmācība tikai latviešu valodā var palīdzēt “viņiem” dabūt darbu krievu īpašnieku firmās??? Ļoti nekaunīgs jautājums, jo Jūs noteikti ziniet ka nekā tas nepalīdzēs, tāpēc arī to uzdodiet. Krievu uzņēmēju firmām nav nepieciešams pieņemt darbā latviešus, jo pietiek savu un krievu radinieku bērnu un mazbērnu, kuri ir apguvuši latviešu valodu. Latviešu bērnu pieņems tikai tad, ja nebūs savu radu pulkā neviena latviski runājoša un arī tikai tādu, kas krievam pretī nerunās, būs iztapīgs un zemāks par zāli, un pie pirmā konflikta tiks pirmais atlaists. Un nevajaga atsaukties uz savu pieredzi, jo visiem ir skaidrs kāds ,,latvietis” Jūs, Kandesas kungs, esat. Droši vien sēžat krievu firmā un darba laikā internetā apkarojat citādi domājošos latviešus.

 • Ziedoni, nu neņem tik ļoti pie sirds atsevišķu agresīvu komentētāju izteikumus. Kā jau vairākkārt esmu teicis, komentārus raksta neliels cilvēku skaits. Ar Jāni Kučinski dažkārt ielaižos asākās un ne tik asās diskusijās, taču nav taisnība, ka viņš Tautas Forumā nosaka toni. Ar debašu kultūru mums ir tā, kā ir (visiem, ne tikai TF komentāru rakstītājiem). Jānis pēdējā laikā ir tāds negatīvāks un agresīvāks ;(. Un tā nu ir sanācis, ka vēl pirms tava komentāra, Kandesa atrakstīja ziņu, ka vairāk nevēlas neko bilst iekš TautasForums.lv… tamdēļ maz ticams, ka viņš tev atbildēs.

  Ja es ņemtu galvā visus tos bezjēdzīgo komentāru autorus, kas sadrukājuši jēlības pie maniem rakstiem, tad taču man vajadzētu būt nepārtraukti niknam :)). Skat, piem. arī šos http://www.delfi.lv/news/referendums-2011/versijas/ivo-verners-priekslikumi-ka-saeimai-atjaunot-uzticibu.d?id=39218127&com=1&s=1&no=60

 • Vēl par šo tēmu … Rita Našeniece: ‘Krievu skolu’ pasūtījums – http://www.delfi.lv/news/comment/comment/rita-naseniece-krievu-skolu-pasutijums.d?id=39007917

 • Ziedoni, ar tavu gaudu un sašutuma komentāru neizzūd jautājumi. Kāpēc?
  1)Kāpēc Tu, jūs, sākāt parakstīšanās akciju nenoskaidrojuši ( varbūt nemaz negribēdami skaidrot!)varbūtējo atbalstu?
  2)Kāpēc atbalsts latviešu valodai tik niecīgs, kur meklējama sakne? Kandesa jau nav kopējā neatbalsta sakne. Viņu vainot savā vietā, kāpēc?
  3)Kāpēc Tu nerunā par sekām, kuras nodarīja Tavs izgāztais referendums?
  4)Kāpēc Tu nerunā par atbildīgajiem? Arī par sevi, kuri ir pasākuma galvenās vainīgās personas, kā viņi domā labot vai izpirkt savu kļūdu?
  Tā nav patiesa rūpe par Latviju, valodu, cilvēkiem. Tas vairāk neatgādina VL PR? Štrunts par Latviju un latviešiem, partija troksni uztaisīja, piekritējus ieguva, parlamentā iekļuva, mērķi saniedza. Pārējais kā pīlei ūdens!
  Varbūt Tu beidzot saproti kāpēc JK tā saka par VL? Tev pieleca?

 • Ai, puiši, ja nu man kas šķit neproduktīvi, tā ir savstarpējā apkarošanās. Kas ir noticis, ir noticis- tagad domājam uz priekšu.
  Es nepiekrītu Kučinskism šajā tēmā, viņš man arī ir mīkla, bet kopējā aina nešķiet tik briesmīga, kā vairāki domā, Ziedonis konkrēti. Jā, starp citu esmu nomanījusi, ka tas komentāru kultūras līmenis ir saistīts arī ar ideoloģisko nostādni(mauzeris-labi, brilles- slikti). Manuprāt, tā ir pagātne, bet kas lai zina, instinkti jau mirst pēdējie.
  Tomēr akmens ir iekustināts, un , ja sāksim atkal grūstīties, tas nenoripos no ceļa.
  Nevaru sevi piespiest aiziet uz Ušakova pasākumu krastmalā, bet tas varētu būt labs sabiedrības indikators. Ja kaut vai 30% krievvalodīgās vides Jāņi pārstās nozīmēt lieku reizi acu pieliešanu, arī būs labi.Tai pašā laikā dabiskajā vidē, lai cik labi domā latvieši, kas savus krievu draugus ņem līdzi, viņi tiem sagādā papildus stresu, jo līgo dziesmu teksti nav ikdienas valoda un arī šogad redzēju, kā pieaug līdernācijas agresivitāte. Nervozums, kas vīriešu sabiedrībā izvēršas par dūru vicināšanu, sievišķīgajā vidē nozīmē tikai īgnu ģīmi.
  Toties Anglijā, Straumēnos jau dūres ir izvicinātas!

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.