J.Ošlejs: ‘Senā diskusija’

Atguvusies pēc Pirmā pasaules kara grūtībām, Londona 1924. gadā bija dzīvīga pilsēta. Naktsklubi auga kā sēnes, autobusi veda zelta jaunatni uz, piemēram, modīgo Kit-Kat klubu, kur 400 dejotāju vienlaikus varēja dejot džogtrotu, vampīru, kamieļdeju un, protams, čarlstonu. Kamēr Londona uzdzīvoja, tikai 100 kilometrus tālāk uz ziemeļiem, Lielbritānijas rūpniecības zonā – Lankašīras kokvilnas austuvēs, Notingemšīras ogļu raktuvēs un piekrastes kuģu būvētavās – valdīja panīkums un bezdarbs.

Tobrīd Anglijas Banka par savu galveno uzdevumu uzskatīja cenu stabilitāti, par tās sasniegšanas stratēģiju izvēloties pievienošanos zelta standarta zonai – valstu apvienībai, kas bija piesaistījušas savu valūtu zeltam, nosakot stingru apmaiņas kursu katrai banknotei pret zelta gabaliem. Piesaiste zeltam padarīja naudu drošu pret devalvācijām, tā padarot drošas starpvalstu kapitāla plūsmas, jo aizdevējiem nu nebija jābaidās, ka kredītam zudīs vērtība. Droša, stabila nauda tika noteikta par Anglijas valsts ilgtermiņa stratēģisko mērķi, tāpēc Anglijas Banka uzreiz pēc kara beigām ievēroja atbildīgu naudas politiku, ierobežojot apgrozībā esošās naudas daudzumu, tā panākot mārciņas vērtības pieaugumu un sekojošu cenu stabilitāti. Importa preces, mērot vietējā valūtā, nu kļuva lētākas, tā mazinot inflāciju. Tiesa, dārgāka mārciņa, kas atļāva šiki uzdzīvot ierēdniecības, rantjē un banku elitei, vienlaikus nozīmēja, ka cieta angļu rūpnieki, kuriem nu kļuva grūti pelnīt un konkurēt ar ārvalstu ražotājiem un kuri bija spiesti atlaist strādniekus.

Situācija Francijā bija diametrāli pretēja. Franka kurss bija zems, un Parīzes cenas līdz ar to ļoti lētas. Pilsētu pārpludināja nouveau riche amerikāņi, kuri, izmantojot dolāra spēku, par sviestmaizi iegādājās lepnākos Parīzes namus un nepieklājīgi uzvedās smalkos restorānos. Francijas galvaspilsētas ielās brieda neapmierinātība ar valdību, kas nespēj noorganizēt pienācīgas vērtības valūtu, pazemojot frančus nejēdzīgo jeņķu priekšā. Vienlaikus Francijas rūpniecība, kurai lētais valūtas kurss bija izdevīgs, piedzīvoja uzplaukumu un rekordpeļņu, franči ātri audzēja eksportu un nostiprinājās iepriekš angļu rūpnieku ieņemtajos tirgos. Francijas ar inflāciju “sirgstošā” valūta radīja vāju galvaspilsētu un bankas, bet stipru rūpniecību un zemu bezdarba līmeni. Anglija bija finansiāli droša, bet ekonomiski vāja, kamēr Francija – ekonomiski stipra, bet finansiāli vāja.

Anglijas centrālā banka turpināja uzskatīt, ka stabilas ekonomikas pamats ir stabila valūta. Mārciņas atrašanās ārpus zelta standarta radīs “ilgu neskaidrības pilnu laiku, ko grūti pat iztēloties. Nauda biržā svārstīsies, tās vērtība vis-a-vis ārzemju valūtām kritīsies, un viss beigsies ar šausmīgu periodu, kurā būs grūtības un ciešanas un sociālas un politiskas nekārtības,” kas kulminēsies “monetārajā krīzē”, kopējā paziņojumā teica Anglijas Bankas vadītājs Montagjū Normans un ASV Federālo Rezervju vadītājs Bendžamins Strongs.

Tāpēc, nelokāmi turpinot savu ceļu, 1924. gada pavasarī Montagjū Normans jaunajam finanšu ministram Vinstonam Čērčilam iesniedza priekšlikumu par sterliņu mārciņas pievienošanu zelta standartam. Čērčils, kas parasti lēmumus spēja pieņemt zibenīgi, šoreiz nevarēja izšķirties, vai piekrist Anglijas Bankai, vai sekot daudzu rūpnieku un ekonomistu, vispirmām kārtām Džona Meinarda Keinsa, asajiem iebildumiem pret priekšlaicīgu mārciņas pievienošanu zelta standartam. Čērčils sliecās neatbalstīt zelta standartu, tomēr 1924. gada 17. marta vakarā viņš sasauca tādu kā breinstormu pie portvīna un cigāriem, liekot sacensties Anglijas Bankas ekonomistiem Oto Nīmeijeram un Džonam Bradberijam pret bijušo liberālās partijas finanšu ministru un toreizējo Midlendas Bankas vadītāju Redžinaldu Makkeinu un aso zelta standarta pretinieku, ekonomistu Džonu Meinardu Keinsu. Vakars ievilkās, portvīns plūda, un atkārtojās vecie argumenti. Bankas pārstāvji atgādināja, ka zelta standarts ir “blēžu drošs” un neļaus Lielbritānijai dzīvot “viltus bagātības radītā muļķu paradīzē”. Attīrot rūpniecības graudus no sēnalām (likvidējot pirtsslotu ražotājus, saka mūsdienu Latvijā), tas patiesi stiprinās Angliju, konkurētspēju nodrošinot ar plašu starptautisko tirdzniecību un starptautiskā kapitāla neierobežotu pieejamību, nevis paputējušu rūpnieku atbalstu. Keinss norādīja, ka mārciņas cieta pievienošana zeltam tālāk apgrūtinās iespēju stimulēt rūpniecību un eksportu, zelta spīlēm bloķējot iespējas strauji pelnīt un attīstīties, un tā sekas būs ilgstošs bezdarbs, vietējās rūpnieku šķiras noriets un Anglijas ekonomiskās labklājības patiesā pamata – pasaulslaveno, tolaik inovāciju priekšgalā esošo rūpniecības uzņēmumu iznīcināšana. Bankām gan būs pieejams kapitāls, bet rūpnieki to nesaņems, jo ražošana neradīs peļņu. Jau krietni tuvu pusnaktij Čērčils jautāja Makkeinam, ko viņš darītu‚ ja būtu Čērčila vietā? Saniknotajam Keinsam klausoties, Makkeins atbildēja: “Izvēles nav. Jums jāpievienojas. Bet būs elle.” Zelta standarta pretinieki cīņu bija zaudējuši. Dažas dienas vēlāk Čērčilu uzslavēja Montagjū Normans: “Jūs ieiesiet vēsturē kā zelta finanšu ministrs.”

Zelta standarts nozīmēja, ka mārciņa nu ir droša, un Anglijā atsākās ārvalstu kredītu ieplūde, kas radīja uzplaukumu. Tomēr spekulatīvais kapitāls neveicināja ilgtspējīgus ieguldījumus. Rūpniecība, cīnoties ar pārlieku augstām cenām, turpināja stagnēt. Čērčils sabija finanšu ministra amatā līdz 1929. gadam, un jau ap 1927. gadu viņš pilnībā saprata sava soļa dramatisko kļūdainību. “Lielākā kļūda manā dzīvē,” viņš vēlāk teiks par lēmumu pievienot mārciņu zelta standartam un rakstīs memuāros: “Mani maldināja Anglijas Bankas vadītājs un Finanšu ministrijas eksperti,” jo no stiprās valūtas izrietošās pārāk augstās cenas nozīmēja bezdarbu, stagnāciju un nebeidzamas saimnieciskas problēmas.

Keinsa paredzējumi piepildījās – Anglija un visa pasaule piedzīvoja ekonomisko krahu, ko izraisīja zelta standarta stīvā un stingrā naudas politika un kas vēlāk noveda pie Otrā pasaules kara. Pēckara paaudze ņēma vērā priekšteču kļūdas un uzbūvēja samērā labi kalpojošu monetāro sistēmu, atsakoties no absolūti cietas sasaistes ar zeltu kā barbarisma, kas vienlaikus ar baņķieru un rantjē drošības radīšanu spēj sēt milzu bezdarba postu un apstādināt industriālo progresu, radot politisko ekstrēmismu.

Mēģinot novērst vēl vienu karu starp Eiropas valstīm, eiropieši radīja Eiropas Savienību. Cik ironiski, ka politiķi pagājušā gadsimta 90. gados izlēma Eiropas Savienību papildināt ar eiro – zelta standarta dubultnieku, kas cieši sasien valstis ar nemainīgu valūtas kursu. Līdzīgi zelta standartam, tam nav mehānisma krīzes izlīdzināšanai, tāpēc rodas ļoti augsti bezdarba un bankrota draudi. Zelta standarta ieviešana savulaik radīja krīzi, kas izraisīja karu, pretreakcija pret to radīja Eiropas Savienību, kas nu ir radījusi jaunu zelta standartu…

Nu eiro ir nepieciešama vai nu izjaukšana, vai steidzama pārbūve, nododot vairāk varas Briselei, dodot tai tiesības pārdalīt lielāku daļu Eiropas Savienības kopprodukta, tā padarot eiro par pilnvērtīgu naudu, ar skaidru centrālo finanšu pārvaldītāju, kam dotas pilnvaras un līdzekļi dzēst cietā eiro izraisīto krīzes postu Eiropas perifērijā. Tomēr, kamēr eiro nav pārbūvēts, Latvijai tur iestāties ir tikpat kļūdaini, kā savulaik Anglijai pievienoties zelta standartam.

Tikmēr senā diskusija turpinās… Sunday Times ekonomikas redaktors Deivids Smits raksta, ka konkurētspējai vajag vāju, ārpus eiro zonas esošu valūtu un ka tāpēc iestāšanās eirozonā Latviju padarīs par mazāk konkurētspējīgu, bet Kristiāns Ketels viņam atbild, ka patiesa konkurētspēja ir darba ražīguma paaugstināšana, ko var iegūt vien caur viegli pieejamu ārvalstu kredītu, kas mūs lielos apmēros gaida drošajā eiro zonā.

Jānis Ošlejs

Avots: portāls Delfi


 • Ieskatam Lielbritanijas statistikas dati par industriālo energopatēriņu.
  http://www.decc.gov.uk/en/content/cms/statistics/publications/ecuk/ecuk.aspx
  Sadaļa: Data
  Saite: Industrial data tables
  Lejupladejams Excel fails
  Sheets [Table 4.1]
  Ir pilnīgi neticami, ka kopš 1970 gada vērojamas energijas pateriņs ir iespējams tikai ieviešot energoefektīvākas tehnoloģijas, drīzāk jau saimnieciskā dezintegrācija ir skaidri redzama.

  Starp citu, savā laiukā jau Mārgarete Tečere teica: “Anglijai ir jādāra viss iespējamais nevis lai iestātos Eiropas savienībā, bet lai pasargātu sevi no iespējamajām sēkām, kas radīsies tai sabrūkot”. Tad kad viņa sāka savas atziņas izteikt publiskajā telpā viņu arī disvalificēja no ‘Aprindām’. Precizu avotu gan nepateikšu, varbūt var skatīties viņas grāmatu “Valsts vadības mākla” http://www.booksgid.com/scientific/14317-.html

 • ”Mēģinot novērst vēl vienu karu starp Eiropas valstīm, eiropieši radīja Eiropas Savienību.”
  - PROTAMS, arī NATO tika izveidots ar tādu pašu mērķi.
  Labi, ka Latvija ir NATO – tas izslēdz tādus konfliktus kā 1920-o gadu sākumā, kad gāja vaļā strīdi par robežām.
  Spriežot pēc J.Ošleja brīdinājuma:”Tomēr, kamēr eiro nav pārbūvēts, Latvijai tur iestāties ir tikpat kļūdaini,…”, kungs iedomājās, ka lēmumu iestāties vai neiestāties/pievienoties vai nē neizšķirs ne Briselē, ne Vašingtonā? – Viss notiek saskaņā ar Satversmes 2.punktu – visa vara pieder Latvijas tautai ( a’ priori)

 • Iestāties eiro ir tas pats kas atteikties no pēdējā teorētiskā neatkarības garanta.
  Mana ienaidnieka draugi ir mani ienaidnieki.
  ja tas ir tas ošlejs kuru es domāju – tad viņš ir kangaru sabiedrotais – un izskatās ka tādā statusā jūtas ļoti labi

  Ja runājam par rakstu – tad man liekas tur ir daudz neprecizitāšu, un melīgi apgalvojumi
  negribas nemaz vairs tērēt laiku uz šo rakstu

 • Kopš nodibināta PTO ir radusies jauna situācija. Par pasaules ekonomiku ir atbildīga šī organizācija. Šī organizācija gan tā īsti nevienam neatbild, bet pieņem ārkārtīgi smagus lēmumus. PTO iniciatīva var būt liktenīga visām attīstītām valstīm, jo novirza milzu līdzekļus Ķīnai un Indijai. Rezultātā attīstītās valstīs radīsies graujošs bezdarbs un ilgstoša ekonomiskā krīze. Stingrās valūtas radītas problēmas ir sīkums, salīdzinot ar brīvas tirdzniecības radītām.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.