Atziņas II

Ja arī visa tauta nedzīvo jauno lielo dzīvi, ja lielākā daļa vēl vecā parašā, tad tomēr jaunais jau ir uzziedējis, kad viņš parādījies nedaudzajos. (Rainis)

Jāuzmeklē vēsturē, kad bijuši laimīgi laiki un tad jāizzina viņa cēloņus. (Rainis)

Tu neprātīgā tauta, vai tad mūžam
Tu ļausies ziedoties kā upurjērs?
Ver acis vaļā, negul`, piecelies . .
(Rainis)

Patiesība ir ļaudīm grūtāk saprotama nekā nepatiesība, jo patiesība ir organiska un dabiska un kā tāda meklējama un izlobāma. Nepatiesība turpretī ir mākslīgi taisīta un zināmam gadījumam un zināmai saprašanas spējai taisni piemērota. (Rainis)

Tu neesi tas, kā priekšā krīt zemē, bet tu tas, kā priekšā ceļas augšā un top brīvs un liels, ne zems. (Rainis)

Tā ir sabiedrības neveselības un nākoša sabrukuma zīme, ka viņa netic vairs garīgiem spēkiem, bet tikai rupjai varai, kaujamiem ieročiem un naudai. (Rainis)

Gribi izvairīties no kritikas, – neko nedari, neko nesaki un nekas neesi. (F.Habards)

Tikai viena lieta sapni spēj padarīt nesasniedzamu: bailes no neizdošanās. (P.Koelju).

Ja tu ejot pretī mērķim, pa ceļam apstāsies, lai mestu ar akmeņiem katram sunim, kas tevi aprej, tad tu nekad to nesasniegsi. (F.Dostojevskis)

Dievs patiesībā ir dāsns – viņš bieži sabīda kopā “īstos”, bet mēs paši neprotam rīkoties, sabojājam doto iespēju. (Z.Jančevska)

Cik reižu neesmu tā klīdis pa ielām un laukiem, neviena neredzēts! Esmu klausījies, ko runā latvju vīri, un naktīs vērojis, ko sapņo mūsu jaunekļi, bet pliekanas bij viņu runas un mērķis ikvienam – sīka, savtīga laime, pēc kādas tvīkst sīkas dvēseles. Un, tā apstaigājot dzimteni un vērojot savu tautu, vēl smagāka pēc atgriešanās likās kapa smilts. Dzīvajie ar viņu mazajiem mērķiem un cenšanos pēc pašlabuma laimes bija nedzīvāki par mirušiem, kuri gulēja savos kapos un nāvē vēl nebija beiguši domāt domu – kas spētu mūsu tautas brīvi no kapa ārā saukt?

(Fragments no Aleksandra Grīna grāmatas „Dvēseļu putenis”)

Galvenais-palikt uzticīgam pašam sev. Redzēt paša acīm. Domāt ar paša prātu. (A.Bels)

Pa vienu nakti nevar izmainīt dzīvi, bet var izmainīt savas domas, kuras uz visiem laikiem izmainīs tavu dzīvi. (Autors nezināms)

Dāvināt sevi – nenozīmē pārdot sevi,
Blakus gulēt – nenozīmē pārgulēt,
Neatriebties – nenozīmē piedot,
Un atsevišķi būt – nenozīmē nemīlēt.
(Autors nezināms)

Vai tu nodarbotos ar to, ko nodarbojies šobrīd, lai pelnītu naudu, ja tev par to nemaksātu? (Autors nezināms)

Cilvēku problēma ir tā, ka viņi tikai sapņo par to, ko varētu darīt, nevis iet un dara. (Autors nezināms)


Pierakstīja, sakrāja un publicēšanai sagatavoja Zane

Foto – Dainis Dērics


 • Ļoti noderīgas atziņas. Paldies, Zane!
  Par šo:
  “Vai tu nodarbotos ar to, ko nodarbojies šobrīd, lai pelnītu naudu, ja tev par to nemaksātu? (Autors nezināms)”.
  Es parasti, kad redzu cilvēku kurš manā skatījumā īsti neapzinās ko dara, testēju viņu ar šadu jautājumu:
  “Tu to darītu, ja tev par to nemaksātu?”
  Ļoti iedarbīgs tests, starp citu.
  Der arī uz sevi kādreiz šito patestēt.

 • Jau pēc publicēšanas Zane atsūtīja vēstuli ar lūgumu dzēst šo atziņu:
  “Patiesība ir ļaudīm grūtāk saprotama nekā nepatiesība, jo patiesība ir organiska un dabiska un kā tāda meklējama un izlobāma. Nepatiesība turpretī ir mākslīgi taisīta un zināmam gadījumam un zināmai saprašanas spējai taisni piemērota. (Rainis)”
  , jo, viņasprāt, tā nav patiesa…

  Arī es domāju, ka šī atziņa ir aplama, tomēr, tā kā šis citāts, manuprāt, nevar nodarīt lielu ļaunumu ;), tad derīgāk šajā gadījumā ir radīt iespēju katram pašam par to padomāt un diskutēt, nekā vienkārši to dzēst.

  Ar to patiesības izdibināšanu un saprašanu ir, tā kā ir. Saprotu, ko domājis Rainis, rakstot šos vārdus. Mūsdienās situācija līdzīga. Pa šiem gadiem nekas nav mainījies, bet tik un tā nevaru piekrist, ka patiesība grūtāk saprotama. Problēma tā, ka tāda sabiedrība, kādu piedzīvojam 21.gs., ir veidojusies (veidota) ļoti ilgā laika posmā, un šī virzīšanās ‘prom no patiesības’ ir bijusi tik pakāpeniska, ka tikai retais spējis pamanīt, ka ‘kaut kas nav tā’. Izdibināt ‘patiesību’ un vēl panākt, ka pāris gados liels skaits sapratīs, ka pašreizējais cilvēces dzīves veids ir mākslīgi uzkonstruēts, nereāls, nepatiess – tātad pretdabisks, nav vienkāršs uzdevums. Saprotot, uz ko tas ved, var rasties arī šādas pesimistiskas atziņas, kuras, izrautas no konteksta, patiešām ir aplamas.

 • Patiesība vienkārši IR. Neatkarīgi no tā, ko cilvēki par to domā, vai ko šai sakarā dara. Patiesība ir acīm redzama, tā neuzkrītoši “rēgojas” uz katra stūra, sevi ik uz soļa apliecina un uz mums gaida. Taču patiesība, atšķirībā no meliem, nav uzbāzīga. Tā vienkārši IR.
  Cilvēki apveltīti ar fantiastiskām spējām mānīt sevi un citus, patiesību nepieņemt vai mēģināt to kaut kā apiet. Saka arī, ka cilvēki bieži dzīvo noliegumā. Domāts – Patiesības noliegumā.
  Ir daudz ceļu, kā noliegt Patiesību: tuvredzīgs egoisms, neizkopts raksturs, psihiskas novirzes, konformisms, šķietami vieglākā ceļa izvēle, iešana kopā ar pūli, bailes, naids, akla mīlestība, skaudība, ideoloģijas (primitīvi vienkāršotas, taču nepatiesas pasaules uztveres shēmas), neticība sev, piekāpšanās kārdinājumam, izvēlēta ignorance vai vienaldzība, gara kūtrums u.c.

 • Patiesība vienkārši ir, tik jāprot to saprast, ieraudzīt un ar to dzīvot, tā ir gan gudrības,gan godaprāta, gan tikuma, gan sirdsbalss spogulis.
  Tomēr tajā pašā laikā, apjaušot patiesību, nenozīmē, ka vienmēr var apstāties tik pie sadzīvošanas ar to. ,,Pastāvēs, kas mainīsies”- kādreiz rakstīja Rainis. Patiesības izvērtēšana var parādīt daudzus tālākus ceļus, kas ejami; kvalitātes, ko varam mainīt, uzlabot, pilnveidot.
  Priecīgus visiem svētkus!

 • Nesen nejauši dzirdēju vēl vienu lielisku jautājumu:
  “Kur tu esi dzimis un priekš kam?”

 • Jau pēc publicēšanas Zane atsūtīja vēstuli ar lūgumu dzēst šo atziņu:
  “Patiesība ir ļaudīm grūtāk saprotama nekā nepatiesība, jo patiesība ir organiska un dabiska un kā tāda meklējama un izlobāma. Nepatiesība turpretī ir mākslīgi taisīta un zināmam gadījumam un zināmai saprašanas spējai taisni piemērota. (Rainis)”
  , jo, viņasprāt, tā nav patiesa… “”
  Manuprāt, ļoti patiesa Raiņa atziņa, jo MELI, atšķirībā no PATIESĪBAS, neeksistē. Tos cilvēks izdomā pats. Nevajag šai atziņai pielikt politisku nokrāsu….
  Kas gan tur neskaidrs – tāda ir cilvēka daba, lutināt savu EGO. Meli, glaimi u.tml. ir lieliska barība ”patiesības nesaprašanai”…,tikai ar laiku tāda ēdienkarte var sabojāt gremošanas sistēmu, un vnk izsakoties, var ”izvemties”, kad saproti, ka dzīvojot nepatiesībā, Tu tikai eksistē jeb Tu neesi Tu pats.
  Tāpēc novēlu visiem saudzēt savu ”kuņģi”, un dzīvot šo dzīvi ”bez vemšanas”. Būt tiem, kas esam, jo esam šeit, lai dzīvotu :)

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.