Valsts apmaksās 50% zaļās enerģijas izmantošanai

Krīze mums parādīja, ka taupīt ir labi un, ja saimniecībā ir uzstādīta energoefektīva apkures sistēma, mēs noteiktā mērā esam neatkarīgi arī finansiāli. Pareizi uzstādot un izmantojot solārās un vēja sistēmas (saules kolektori, saules baterijas, vēja ģeneratori un zemes siltumsūkņi), mēs varam nodrošināt savu māju ar siltumu un elektrību, gandrīz par 90 % samazinot izmaksas.

Ar katru gadu arvien vairāk izsīkst neatjaunojamo energoresursu krājumi pasaulē. Saule mums piedāvā bezgalīgus enerģijas krājumus. 20 minūšu laikā tā zemei sūta tik lielu enerģijas daudzumu, cik visa cilvēce iztērē vesela gada laikā. Jau tuvākajā laikā valsts atvēlēs 11 miljonus latu tam, lai veicinātu energo neatkarību, mājsaimniecībām, kas vēlēsies izmantot zaļo enerģiju, valsts apmaksās pusi no izdevumiem.

Vairāk info vides ministrijas mājaslapā.

Tos, kuri jau uzstādijuši saules kolektorus vai vēja ģeneratorus, milzīgie ikmēneša rēķini vairs nesatrauc. Skatīties video:


* * *


Fakti par saules enerģijas izmantošanu:

 • Vidējā saules starojuma intensitāte Latvijā ir 1100 kWh/m2 gadā. Tas ir pietiekami, lai lietderīgi izmantotu saules kolektorus uz privātmājas jumta, tāpat kā citur Eiropā.
 • Pareizi uzstādīta solārā sistēma nodrošina apmēram 60% no kopējā gada enerģijas patēriņa karstā ūdens uzsildīšanai. Periodā no maija līdz septembrim sistēma gandrīz pilnībā nodrošinās ūdens uzsildīšanu. Pārējā laikā sistēmu atbalstīs 
tradicionālā apkures iekārta.
 • Solārā sistēma nodrošina līdz pat 30% no kopējā gada enerģijas patēriņa telpu apsildei. Apkures atbalsts efektīvi strādā pavasara un rudens periodos. Lielāks ieguvums panākams, izmantojot zemas temperatūras apkures sistēmas, piemēram, siltās grīdas.
 • Uzstādot saules kolektoru sistēmu Jūs veicat investīciju nākotnē. Energonesēju cenas nemitīgi aug, bet saules kolektori katru dienu bez maksas piegadās siltumu Jūsu mājai. Bez riska, bez deficīta, bez nodokļiem un paaugstinātiem tarifiem.

Lai sasniegtu optimālu rezultātu, un maksimāli izmantotu pieejamo saules enerģiju, saules kolektoru laukumam pēc iespējas precīzāk jāatbilst mājsaimniecības siltā ūdens patēriņam. Ja pieņem, ka viens cilvēks dienā izlieto apmēram 40 litrus siltā ūdens, 2 saules kolektori būs nepieciešami, lai solārā sistēma sasildītu ūdeni 2-3 cilvēku vajadzībām, bet 3-4 cilvēku ģimenei vajadzēs 3 saules kolektorus.

[rakstā izmantoti fragmenti no delfi.lv]


Pārpublicēts no picaso.lv

Iesūtīja Mareks Justs


 • hmmmmm vai kāds nav dzirdējis par Auksto Kodolsintēzi?????? Ir jau labi kad mēs tagad Latvijā pārejam uz zaļo enerģiju, bet vai nerodas jautājums ja jau viņa bija pieejama kādreiz kāpēc gan viņu nesāka izmantot tad???? Mostamies tauta mostamies nevajag gulēt un vajag domāt pašiem un racionāli!!!!!

  P.s Ilgi meklēju bet atradu http://levashov.info/ tiem kam protams interesē ;)

 • Piekrītu Legacy par citas enerģijas ražošanas veidiem, bet tas jau atkal ir lielo vīru varā, vai valsts līmenī tiks atbalstīta efektīvāka un vēl tālredzīgāka enerģētikas politika, tāpēc ja šobrīd tiek dota iespēja apgūt līdzekļus, tad vismaz pagaidām, tas būu jāizmanto.

 • Guntij,
  nevis politiķu varā ir kaut kas. Politiķiem neļaus Latviju atbrīvot no gāzes atkarības tik vienkārši.

 • Es neminēju, ka politiķiem – ‘lielajiem vīriem’ :)
  Saprotu, kāpēc nebūs iespējams tik vienkārši mazināt RU ietekmi – par to jau sen diskutēts.
  Viens cilvēks stāstīja, ka giganti pat esot speciāli uzbūvējuši sķeldas enerģijas ražotni, izvēloties neizdevīgu ģeogrāfisko stāvokli utt., lai pierādītu, ka tas nestrādā, kā arī, ka džeki esot gājuši pie zinātniekiem ar lūgumu pierādīt, cik laba ir zaļās enerģijas ražošana utt., bet zinātniekiem caur durvīm kabinetā rēgojas GAZPROM karodziņi…

 • Biju aizgājis uz vienas firmas semināru par šo tēmu.
  Pateicos Armīnam par kopsavilkumu PowerPoint prezentācijas veidā:

  http://quallis.net/atbalsts_majsaimniecibam_energo.ppt

  Kā parasti, ir ziņas priekš pesimistiem un labās.
  Tā ir pirmā programma Latvijas vēsturē, kas domāta tieši mājsaimniecību atbalstam. 11 milj. Ls ar max atbalstu vienai mājsaimniecībai apkures krāsns nomaiņai uz alternatīvo vai alternatīvās enerģijas energoavota iegādei (t.sk. pieslēgšana, uzstādīšana, apmācība) – 7 000 Ls uz objektu (Armīns lētāko vēja ģeneratoru 20kw atrada Ķīnā par 12 000, +uzstādīšana, akumulatori, kombinācija ar citu avotu…). Tas ir pēc 2.redakcijas. Pirmā bija pievilcīgāka. Acīmredzot un es par to esmu 100% pārliecināts – pirmsvēlēšanu reklāmas kampaņa. Ok. Līdz ar to pilnīgi rupji aprēķinot, tiks atbalstīti ap 2000 projektiem uz visu valsti. Labums tāds, ka programmu paredzēts (ja neizrediģēs :p ) īstenot katru gadu. Vēl kaudze ar ierobežojumiem – ēkai jābūt pabeigtai būvei, ierakstītai ZG; jāiesniedz atskaites par līdzšinējo energopatēriņu vai iepirkto izejvielu daudzumu 2009.g., kas daudziem ir nereāli – nodokļus taču nemaksājam, izņemot dzīvokļus, kur darbojas namu pārvaldes savā līmenī; atbalsta jaudas līdz 120% no esošā patēriņa; siltuma patēriņam jābūt līdz 140kW/kv.m. gadā, un tādas mājas ar tik labu siltumizolāciju nav viegli atrast – tātad jārēķinās ar papildus izmaksām siltumefektivitātes paaugstināšanai; iekārtu piegādātāji no speciālā saraksta, kas tiks publicēts vides min. mājas lapā (?!?!?!) – tas, lai visādas kreisās firmeles nepītos pa kājām, bet tajā pašā laikā labvēlīga augsne, lai vienotos par sarakstā esošo firmu sastāvu un cenu līmeni utml.; nauda tiek atgriezta pēc projekta realizācijas, ja tas atbilst nosacījumiem.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.