FILMA: “Pārtikas nākotne” (ar LV subt.)

FILMA: “Pārtikas nākotne” (The Future of Food) – MegaVideo.com, lejuplādējams fails .avi 600MB, angļu val. ar subtitriem latviešu valodā, 1h 29min.

Ieskats ASV pārtikas ražošanas vēsturē, ĢMO industrijas attīstībā un dzīvības patentēšanā. Filma rosina uz pārdomām par nākotnes perspektīvām un piedāvā alternatīvu pieeju pārtikas audzēšanā.

Tulkoja Kārlis R., tulkojumu uzlaboja un veica pārējos filmas sagatavošanas darbus Ķengaraga reindžers.


 • Diezgan garš skatāmais gabals, bet noderīgs. Savā ziņā ir labi, ka pie mums lauksaimniecībā daudzviet vēl valda “padomju” ietekme un stils. Tā kaut kur pasargā mūs no mega-globalizācijas ietekmes un atkarības no kādu mega-koncernu spiediena. Starp mūsu tirgū esošajām firmām pastāv veselīga konkurence, kura neļauj citām “uzkāpt uz kakla” lauksaimniekiem.
  Piemēram daudzas rietumu sēklu kompānijas nepārdod savas šķirnes uz austrumeiropas valstīm, jo tur, gandrīz neviens nemaksā autoratlīdzību. Vienreiz nopērk – tad paši pavairo un sēj tik tālāk paši un no tām firmām vairs nepērk.
  Man īpaši patika noslēdzošā daļa par ekoloģiskās pārtikas revolūciju un tās ražošanas attīstību. Piemēram tāds likums, kā 8 ASV štatos, kas aizliedz nodarboties ar lauksaimniecību, ja tas nav ģimenes bizness, būtu ļoti derīgs arī Latvijas lauksaimniecības palikšanai latviešu rokās.

 • Paldies Kārlim R. un vispār paldies par ieteikumu, daudzas lietas, ar kurām mēs Latvijā īsti vēl nesaskaramies bet nākotne pienāks ātrāk kā gribētos.

 • Pārtikas nākotni iespaidos arī tas, kam pieder zeme.
  Te ir materiāls par zemes piederību:
  http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/latvijas.zinas/?doc=86832

 • Pēc būtības šie zemju īpašnieku dati sniedz tikai daļeju informāciju. Zinu, ka vairākiem no šajā sarakstā parādītājiem uzņemumiem vēl pieder meitasuznēmumi(satelīti), kuriem arī pieder zemes platības. Bieži vien ir vienkāršāk un lētāk iegādāties visu uznēmumu (saimniecību) nekā tikai atsevišķi tai piederošās zemes platības, jo tad papildus jāmaksā zemes pārreģistrācija zemes grāmatā, un valsts nodevas.

 • Jau kuro gadu tiek publicēti šie saraksti ar lielajiem ārzemnieku uzņemumiem, kuri izpērk Latvijas zemi. Skumīgi, ka nekas nav mainījies un šis process turpinās. Acīmredzot valdības līmenī tas uztraukumu nerada un nekādi ierobežoši pasākumi netiek realizēti. Mēs esam ES un te valda brīvais tirgus, bet letiņiem, atšķirībā no citiem, nav naudas savas zemes uzturēšanai vai iegādei. Daudzi latvieši paši neko nedara ar sev piederošo zemi un pārdod tam, kurš maksā vairak.
  Tai pašā laikā, tas pats ārzemnieks, nemaz savu naudu neiegulda. Paņem zviedru bankā kredītu, ieķīlā to zemi, imitē kādu darbību, kas viņam ļauj vēl nopelnīt. Piemēram: nocērt un pārdod mežu, tad veic apmežošanu, kuru apmaksā no subsīdijām un, kuras piemaksā vēl dažus gadus. Par šo naudu viņš būs jau atdevis bankai kredītu un pārdodot zemi kādam nākošajam, labi nopelnīs. Tie kas darbojas lauksaimniecībā, veiksmīgi apgūst ES un vietējās subsīdijas, kuras 5 – 10 gados nosedz zemes iegādes izmaksas. Pa to laiku zemes cena ir vēl pieaugusi un rezultātā ārzemnieks labi nopelna.
  Acīmredzot pašiem latviešiem trūkts uzņēmības darīt kaut ko līdzīgu, jo iespējas ir tādas pašas kā pārējiem.

 • Kādēļ valstij, RX, ir jānodarbojas ar vardarbīgu tirgus regulēšanu (ierobežot zemes pārdošanu) un cilvēku plānprātības ārstēšanu?… it īpaši zinot, ka varu turēt un pakļaut masas var uzturot brīvības ilūziju (brīvā tirgus, vārda brīvības…) un zemu sabiedrības inteliģenci.

 • Lai runātu par nākotnes pārtiku vispirms ir jānostāda sevi pie atlikuma – kur tā NĀKOTNE.

 • Jūs varat vadīt savu izturēšanos, vadot savu ēšanu un dzeršanu. Jūs veidojat sevi par meistaru, vergu vai dzīvnieku ar atbilstošiem nozīmīgākiem lēmumu pieņemšanas veidiem. Cilvēks ar “ļoti Iņ” konstitūciju var nogalināt savu līdzcilvēku, un tas var būt pārliecīgas Iņ pārtikas lietošanas rezultāts Tie, kas ēd pārāk daudz Iņ pārtikas, piemēram augļu pielūdzēji Indijā vai Indijas veģetārieši (mūsu situācijā saldummīļi, “iemalkotāji” – un pat, iespējams, iespējams nesvarīgi alhokolisku vai nealkoholisku dziru – tulk. piez) spēj izsaukt milzu traģēdiju – bezgalīgu nāciju savstarpēju izolāciju.

  Tos, kuri ēd dzīvnieku produktus līdzīgā veida izmanto un bieži nogalina citi, vai pat viņi nogalina paši sevi.

  Nelaimes sakne ir izglītībā, dzīves profesionālā ceļa izvēlē, kas no cilvēka – dzīva domājoša zāles stiebra – izveido mehānisku gramofonveidīgu papagaili.

  Pamatskolā bērnu būtu jāmāca būt neatkarīgam, jāmāca domāt, lemt un darboties pašam un sev. Taču tas nebūs iespējams, ja bērnam nebūs labi attīstītas smadzenes. Tas būs tik pat muļkīgi kā mācīt matemātiku un lasīšanu krokodilam. ( Viņa darbību virzīs tikai zemāka līmeņa lēmumi, akli un fiziski – varbūt, kāda izkopti, vienkārši ārējo ietekmju atspulgi.)

  Pavlovs kļūdījās, censoties izskaidrot cilvēku kā mašīnu ar nosacījuma refleksiem, jo cilvēkam ir vismaz vēl seši augstāku spēju lēmumu pieņemšanas veidi.

  1. akls prāts (nosacījuma refleksi)
  2. uztverē balstīts prāts
  3. jūtās balstīts saprāts
  4. intelektuālais prāts
  5. sociālais prāts
  6. ideoloģiskais saprāts
  7. garīgais saprāts, izpratne.

  Jūs varat vadīt savu izturēšanos, vadot savu ēšanu un dzeršanu. Jūs veidojat sevi par meistaru, vergu vai dzīvnieku ar atbilstošiem nozīmīgākiem lēmumu pieņemšanas veidiem

  Fargmenti no George Ohsava – Dzen Macrobiotics

  ———————
  Iesaku
  http://www.lacisaskola.lv/index.php?q=node/168

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.