Masaru Ibuka: ‘Pēc trim gadiem jau var būt par vēlu’

Masaru Ibuka, pasaulē labi zināmās firmas “Sony” dibinātājs, pievērsies talantu attīstības pētniecībai un savas domas vienkāršiem vārdiem izklāstījis grāmatā. Japāņi, audzinot un izglītojot savu jauno paaudzi, ieklausās pieredzējušā uzņēmēja atziņās. Daļa no tām noteikti der arī mums. Tulkojis – entuziasts Ivars Alksnis. (MS Word datne)


 • Kāda maucīga netaisnība, ja Ivars ir entuziasts, tad tie simts barokļi varētu dzēst mūsu parādus.
  Bet sistēmas sasniegums ir parazītisks gandarījums. Vai tiešām uz entuziastu rokām būs cēlums un gandarījums?
  Mums nevajag tūkstošiem izniekotu papīru, likumu, ja mūsu smadzenes tos vairs nepieņem. Ar likumu cilvēku neizaudzināsi un parādiem ne tik. Nav jāsēž solos un jādeldē bikses, tas attiecas uz barokļiem, kuri turpina it kā savas “skolas gaitas”.
  Totāls antisociāls stāvoklis.
  Un mēs vēl runājam ….

 • Tulkojuma autors
  1. Nezinu, kas mani nosauca par entuziastu. iespējams, ka tāds esmu, jo man patīk …. degt un mētāt degošas pagales.
  Vai esmu pieņemams arī šāda redakcijā?
  2. Pirms apmēram 150 gadiem, patreiz vēl nereabilitētais (viņš tak esot reakcionārs veclatvietis – patiesi?) Jānis Cimze rakstīja [brīvi pēc atmiņas pārstāstu Cimzes domu]:
  2.1. Latvieši NAV tauta, JO viņu starpā ir gandrīz vai tikai arāji, NAV vagaru, pārvaldnieku, zinātnieku, NAV valdnieku- tautas koka ziedu
  2.2. Latvieši var tapt par tautu, ja virsroku latviešu sabiedrībā gūs konservatīvi politiski domājoši censoņi un entuziasti
  3. Tagad mēs ESAM tauta. Mums IR arī tādas “saknes” kā Alvis Hermanis, Gunārs Binde, Artūrs Irbe, Ivars Kalviņš, Marijas Naumova (?), Ingrīda Sokolova (?), Anda Līce, un tūkstošiem citu, varbūt, patiesi izcilāku “sakņu”, iespējams, pavisam necilās nodarbēs. Mūsu tautas kokam ir gan stumbs ( arī mūsu parlamentārieši), gan ziedi Andris Piebalgs, VVF, Tatjana Ždanoka (?), Ivars Godmanis, Valdis Dombrovskis (? – manuprāt mūsu pagaidām izcilākais premjers, kas, varbūt ieies vēsturē ar savu frāzi – nepolitizēsim – kaut gan ar to patiesībā domā un dara izsvērtu, pārdomātu, cik iespējams un lietderīgi patiesi demokrātisku Politiku), ….. (?)

  Ar šõ pēdējo “punktiņu” es iespējams sacelšu totālu sašutuma vētru Aivarā un “visā patiesi progresīvajā cilvēcē”. Bet vai kaut ko tādu XXII gadsimtā savā pirmajā zinātniskajā darbā par XXI gs. latviju kāds students nevarētu ierakstīt, A?

  Un kā ar samaksu par darbu? Es uzskatu, ka Radītājs mūs atalgo naudā, graudā, baudā un ražīgi/tukši nodzīvotos mūsu dzīves mirkļos, stundās, dienās, gados. Kaut ko citiem derīgu un, varbūt, pat kādam laikam paliekošu veicot pavadītais laiks ir bauda, kas dod spēku strādāt “algas darbus”.

 • Ko vēl pie ŠĪ gribu piebilst.
  Latvieši, manuprāt, ir mazliet nogulējuši globalizāciju. Japāņi, poļi, lietuvieši un igauņi, īri, franči un, protams, angļi – nē. Tāpēc no viņiem tad arī mācos pats un iesaku mācīties citiewm.

  Reiz es rakstīju:
  Ja šodien Latvijā notiktu pietiekami plaša aptauja ar jautājumu – Vai globalizācija ir pozitīvai vai negatīva parādība? – tad, manuprāt, vismaz 2/3 būtu negatīva attieksme. Kāpēc tā? Viena no atbildēm – mēs esam zaudētāji globalizācijā. Un viens no iemesliem – mēs par to, lielākoties nekā nezinām un negribam zināt.

  Mūsu ikdienā ir ienākuši vārdi globalitāte un globalizācija.

  Var jau nezināt šos vārdus. Tomēr savai attieksmei pret šīm realitātēm jābūt un ir katram – jo visā ir viss. Ja cilvēks PATS ir saimnieks savā miteklī, kādā … teritorijā, kādās ikdienas norisēs, tad viņš ir uzvarētājs un viņš ir viens no šodienas pasaules radītājiem. Ja viņš negaida rītdienu, ir visa un visu upuris, zaudētājs, tad viņam sev jāuzdod dabiskais un neizbēgamais jautājums – kāpēc?
  u.t.t.
  http://www.diena.lv/lat/tautas_balss/blog/vak-vides-aizsardzibas-klubs/arvids-ulme-neatkariba-ir-neizbegama?=&comments=2

  Vēl? 3. un 4. jūlijā notiks kārtējais VAK saiets.
  Tam BŪS arī visai drīz “taustāmi” rezultāti.

 • Papētot sīkāk – izrādās, ka šī grāmata faktiski uzskatāma par vienas, varbūt globālas …. bērnu audzināšanas tehnoloģijas un industrijas aizsākumu – pasakiet pareizāk !

  Kopš pirmizdevuma atkārtotos 82 izdevumos grāmata pasaulē iznākusi ap 650 000 eksemplāru tirāžā
  Savā latviskajā grāmatas ievadā neesmu kļūdījies šī darba un tā autora novērtējumā – viņš ir viens no šodienas pasaules radītājiem

  Pasasiet
  Autors Masari Ibuka viens no korporacijas Sony dibinātajiem
  http://en.wikipedia.org/wiki/Masaru_Ibuka

  http://www.sony-ef.or.jp/english/archives/eda/book.html – Sony korporācijas izglītības fonds –
  Kontaktu adrese – https://www-sec.sony-ef.or.jp/info/contact_en.cgi

  # Kindergarten Is Too Late ; Gomma-shobou, 1971
  ( “Kindergaten is too late” was translated into English and published from Simon & Schuster,U.S.A. Unfortunately it is out of print. )

  Grāmatas ievadu rakstījis Glen Douman Cilvēka potenciālo iespēju instituta direktors ASV
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Institutes_for_the_Achievement_of_Human_Potential

  ————
  Kādā nesenā privātā sarunā man izšķīlās atziņa:
  Mums te Latvijā patreiz ir darba ņēmēju pārprodukcija – ap 500 000, pie darba ņēmējiem pieskaitu arī saeimas deputātus un ministru kabineta locekļus; Ošlejs politiķus uzskata par samērā slikti atalgotiem censoņiem un tikai
  Mums te Latvijā patreiz ir cilvēku, kas PROT atrast darāmo, kas GRIB strādāt un atrod iespēju darīt CILVĒKIEM VAJADZĪGAS lietas deficīts un trūkums

  Tad te arī IR viens no visu mūsu problēmu risināšanas ceļiem
  Kas atliek? – DARĪT

  Mūžsenais jautājums cilvēkiem jau vismaz 2 000 000 gadu – ko darīt?
  Mācīties un mācīt – > vienkārši rakt!
  Vismaz es TO daru
  Portāla tautasforums.lv radītāji un uzturētāji arī, vēl …. viens otrs, pārējie?

  Nāc pie darbīgajiem, atbalsti katru, kam mirdz acis, priecājies par viņu !

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.