Iedzīvotāju iesniegums: ‘Par valsts mežu izciršanas apturēšanu’

Talsu novada iedzīvotāju iesniegums par valsts mežu izciršanas apturēšanu Latvijas Valsts prezidentam, Ģenerālprokuroram, Saeimai, Valsts kontrolei, Ministru kabinetam, Zemkopības ministrijai, Valsts Meža dienestam, VAS „Latvijas Valsts Meži”u.c.

Talsu novada Mordangas un Ģibuļu pagasta iedzīvotāji

pilnvarotais pārstāvis Pauls Bulavs

adrese: Juridiskais birojs „BalticLaw offices”,

Strēlnieku iela 9 – 8, Rīga, LV – 1010,

tālr. 67812050, 29461155


Latvijas Valsts prezidentam

adrese: Pils laukums 3, Rīga, LV – 1900

Latvijas Republikas Ģenerālprokuroram

adrese: Latvijas Republikas prokuratūra,

Kalpaka bulvāris 6, Rīga, LV – 1801

Latvijas Republikas Saeimai

adrese: Jēkaba iela 11, Rīga, LV – 1811

Latvijas Republikas Valsts kontrolei

adrese: Skanstes iela 13/5, Rīga, LV – 1013

Latvijas Republikas Ministru kabinetam

adrese: Brīvības bulvāris 36, Rīga, LV – 1520

Zemkopības ministrija

adrese: Republikas laukums 2, Rīga, LV – 1981

Valsts Meža dienests

adrese: 13.janvāra iela 15, Rīga, LV – 1050

VAS „Latvijas Valsts Meži”

adrese: Kristapa iela 30, Rīga, LV – 1046

VAS „Latvijas Valsts Meži” Ziemeļkurzemes mežsaimniecība

adrese: Upes iela 4, Dundaga, LV – 3270

Talsu novada pašvaldībai

adrese: Kareivju iela 7, Talsi, LV – 3201  

Talsu novada domes

Ģibuļu pagasta pārvaldei

adrese: Skolas ielā 2, Pastende, LV – 3251

Talsu novadā, 2010.gada 18.aprīlī


Iesniegums

Par valsts mežu izciršanas apturēšanu

Lūdzam Jūsu kā valsts amatpersonu nekavējošu iejaukšanos un attiecīgu rīcību, lai pārtrauktu valsts mežu izciršanu Talsu novada Ģibuļu pagasta Mordangas apkārtnē, Mordangas un citu ezeru krastos un novērstu iespējamo vides noziegumu pret Latvijas valsti un tās iedzīvotājiem.

Lūdzam Jūs reaģēt nekavējoties, jo patreiz minētajā apkārtnē nepārtraukti tiek izzāģēts mežs ar masveida mežistrādes tehniku (t.s. hārvesteru), kas tiek darbināta gandrīz visu diennakti, pilnībā izmainot esošo ainavu, vidi un ekosistēmu.

Laikā no 2004.gada Mordangas apkārtnē (apvidus starp Ventspils šoseju, Rendu, Usmas un Mordangas ezeriem), kas līdz šim bija ne tikai Kurzemes, bet arī visas Latvijas lepnums, jau ir notikusi apjomīga valsts mežu izciršana, kuras rezultātā apkārtējā vide ir izmainījusies līdz nepazīšanai, pārvēršot priežu un egļu audzes kailcirtēs vai tik retinātās cirtēs, kas pēc būtības līdzinās kailcirtēm. Neskatoties uz to, šajā apkārtnē, kas pēc savas nozīmes un unikalitātes būtu atzīstama par īpaši aizsargājamu dabas teritoriju (vairāk kā 16 meža ezeru sistēma, meži, strauti, īpaša floras un faunas pasaule, daudzu gājputnu, t.sk. dzērvju ligzdošanas vietas), ir uzsākta jauna vēl atlikušās meža teritorijas apjomīga izciršana. No mūsu rīcībā esošās informācijas Mordangas apkārtnē izciršanai paredzēti 160 ha valsts mežu platības. Bez tam ir paredzēta mežu izciršana Mordangas ezera krastos, iznīcinot gleznaino dabas ainavu, paredzēto 50 m aizsargjoslu atstājot kā traģisku butaforiju. Meža izciršana tiek veikta bez sabiedrības viedokļa apzināšanas.

2005.gada vētra atstāja postošu ietekmi uz mežiem, taču tās sekas nav salīdzināmas ar tām, ko apkārtējai videi, ainavai un ekosistēmai nodara patreizējā valsts politika mežu apsaimniekošanā. Patreizējais mežu izciršanas veids ir konsekventa un sistemātiska mūsu nacionālā resursa iznīcināšana un ir atzīstams par globālu noziegumu pret mūsu pašu valsti un tās pilsoņiem – esošās un nākamās paaudzes cilvēkiem, kuru pamattiesības ir dzīvot veselīgā, nesabojātā un harmoniskā vidē.

Esam pārliecināti, ka patreizējā valsts mežu politika ir balstīta tikai uz finansiāliem aprēķiniem, turklāt apšaubāms, vai tiešām tā atbilst Latvijas valsts patiesajām ekonomikas interesēm. Iespējamais oponentu arguments – mežu resursu izciršana kā valsts ekonomiskās krīzes situācijas risinājums – neiztur kritiku pret visas valsts mērogā degradētu vidi, izmainītu ekosistēmu un klimatu ar tālejošām un vēl neapzinātām, iespējams, pat neatgriezeniskām sekām. To, ka minētais ir realitāte (nevis sentimentāls lietu redzējums), apstiprina arī meža apsaimniekošanas un aizsardzības nozarē strādājošie speciālisti, kas atzīst, ka esošā mežu izciršana „vairs neiet nekādos veselā saprāta rāmjos”.

Mēs kā šīs valsts pilsoņi kategoriski iebilstam pret šādu valsts mežu apsaimniekošanas politiku, kādu patreiz īsteno VAS „Latvijas Valsts meži”.

Vēršamies pie Jums ne tikai kā pie Latvijas valsts amatpersonām, bet arī kā mūsu valsts pilsoņiem un sabiedrības locekļiem, kuru kompetencē un iespējās ir veidot atbildīgu Latvijas valsts resursu politiku, saglabājot veselīgu un harmonisku vidi.

Ņemot vērā minēto, lūdzam nekavējošu Jūsu iejaukšanos un attiecīgu rīcību, lai:

 1. pārtrauktu valsts mežu izciršanu Talsu novada Ģibuļu pagasta Mordangas apkārtnē, Mordangas ezera un citu ezeru krastos,
 2. pārskatītu valsts meža apsaimniekošanas politiku minētajā apvidū, kā arī visā Latvijā,
 3. izvērtēt līdzšinējās valsts meža politikas īstenošanu un, ja nepieciešams, uzsākt atbilstošus tiesiskos procesus, lai konstatētu un novērstu iespējamo vides noziegumu pret Latvijas valsti un tās iedzīvotājiem.


Pielikumā:

Vizuālie uzskates materiāli (fotogrāfijas) no valsts mežu cirsmām Mordangas apkārtnē.


Iesniegums pieejams lejuplādēšanai (MS Word datne)


Ar cieņu,
Mordangas un Ģibuļu pagasta iedzīvotāji:


 • Tieši tāda pati aina paveras arī Kuldīgas novadā braucot pa jauno suitu ceļu uz Alsungu. Modernie barbari sākuši praktizēt pat kaut ko tādu, ko neviens neatļāvās darīt nedz padomju laikos, nedz arī pirms tam – kraut baļķu grēdas starp 2 augošiem kokiem! Nezinu, vai vispār ir kāda vara, kas to var apturēt, jo likumīgo zagļu ir pārāk daudz.
  Varbūt varam vismaz ar savu parakstu un līdzdalību nobremzēt kādu citu lietu – Frankenšteina gastronomijas ieviešanu šeit un tuvākajās kaimiņzemēs:
  http://www.avaaz.org/en/eu_health_and_biodiversity/96.php?CLICK_TF_TRACK
  Stāsts ir par tiem pašiem ĢMO kartupeļiem, kurus marta sākumā EK atļāva audzēt Eiropā rūpnieciskās cietes ieguvei.

 • Jāizdomā viltīgi triki, kuri traucē vai bojā šo neģēlību turpināšanu. Te publiski negribētos musināt uz kaut kādiem konkrētiem atbildes triecieniem.

 • Tā 100% ir pavēle no augšas. LVM tikai akli pilda norīkojumu. Vai kāds zin vai tik nav mīkstināti noteikumi par mežu atjaunošanu?

  Bet tas tik tiešām krīt acīs, kad izbrauc tālāk no Rīgas, visur kailcirtes notiek uz velna paraušanu.

 • Es brīnos,ka par šo lietu publiski neizsakās tie, kurus visvairāk šajā sakarā vajadzētu uzklausīt – biologi, botāniķi un ekologi.

 • Nedaudz ne pa tēmu, bet svarīgi. Zinātnieki rada sintētisku dzīvības formu – baktēriju. http://www.guardian.co.uk/science/2010/may/20/craig-venter-synthetic-life-form

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.