FILMA: ‘Nauda kā parāds’ (Money As Debt) LATVIEŠU valodā!

FILMA. “Nauda kā parāds” (Money As Debt)
Desmitās klases audzēknis (Tautas Forumā ar aizstājvārdu akuukis) filmu iztulkojis latviski, un nu tā ar subtitriem pieejama internetā.

Vai Tu zini, kā rodas nauda?

Anotācija
:
Šī brīža ekonomiku ar naudas starpniecību vada blēži. Blēži ir panākuši, ka krāpšana tiek legalizēta, tādējādi daudzi pat neaizdomājas, vai naudas sistēma ir godīga un darbojas efektīvi. Praktiski naudas aizdošana pret %tiem agrāk vai vēlāk, ja bankas %-tu peļņa netiek iztērēta, noved līdz situācijai, kurā visa nauda pieder bankai. Lai tas notiktu, vēlāk, tiek emitēta un apgrozībā laista papildu nauda, tā rada inflāciju, taču uz kādu laiku attālina ekonomisko krīzi. Turklāt banka aizdod naudu, kuras viņai nemaz nav! Filmas otrajā daļā detalizētāk izklāstīti vairāki banku “pakalpojumi”. Filmas noslēgumā autori piedāvā dažus risinājumus monetārās sistēmas uzlabošanai vai, precīzāk sakot, aizvietošanai.


* * ** * *

1. daļa latviski: 2/5, 3/5, 4/5, 5/5; un angliski;
2. daļa: angliski un pieejama torrentos (akuuka veidotie subtitri).

Dokumentāli analītiska filma, ASV. Režisors: Pauls Grigons. Informācija internetā:www.moneyasdebt.net. 1. daļa – 2006. gads, ilgums: 47min.; 2. daļa – 77min. Iesūtīja – akuukis


 • Otrās daļas beigās ir daži vārdi arī par LETS.
  Kāds ir Jūsu viedoklis par šīm filmiņām? Iespējams var atrast kaut ko vēl labāku un piemērotāku, bet, manuprāt, šos video vajadzētu ieskaņot LATVISKI un steidzamā kārtā, jau šajā mācību gadā iekļaut kā obligāto mācību materiālu visās vidusskolās un augstākajās māc. iestādēs.
  Skatījos jau ar pusaizmugšām acīm, bet, ja nemaldos, tad nopietni komentāri vajadzīgi par “digitālo monētu” jeb naudas vienībām, kuras eksistētu E-vidē un būtu ar unikālu ID numuru (tātad neviltojamas). Vai šajā priekšlikumā nesaskatāt riskus?

 • Ivo,
  Viss atkarīgs, kuŗš kontrolē šo “digitālo naudu”. Ja šāda sistēma tiek organizēta pietiekoši atvērta – tad nav problēmu.
  Starp citu, man ienāca prātā ideja – lai, piemēram, elektronikas preces būtu iepērkamas lētāk (tās, kuŗas jāpērk regulāri un vienādas), varētu dibināt kooperatīvu. Tas varētu preces iepirkt vairumā (“sametoties”) no vairumbāzēm un tad izdalīt kooperatīva biedriem. Līdz ar to ietaupījums būtu būtisks, ne?

 • Pilnīgu piekrītu par to iekļaušanu mācību materiālos. Ja brīnumainā kārtā tas tik tālu aizies, tad es arī varētu uzņemties iztulkot šo video, jo tas manuprāt, katram tas ir jāzin.

  Digitālā nauda – manuprāt ļoti laba ideja, viegli lietoja, stabila un visiem saprotama, plus atkritīs visi tie liekēži – baņķieri un spekulanti.

 • Ja vien ir tādas iespējas iztulkot, tas būtu ļoti labi. Nevaru apsolīt, ka uzreiz varēšu palīdzēt ar cilvēkiem, kuri veiktu ieskaņošanu, bet ilgākā laika posmā – noteikti. Bez tam, ja materiāls ir jau iztulkots, tad atrast ierunātāju ir krietni vieglāk, jo nav nekādas kavēšanās. Akuuki, nekur nepazūdi!!! Šis video (abi divi) ir vajadzīgs ne vienam vien “Latvijas aizmigušajam”, pat ja viņi paši vēl to nezina..

 • Ivo
  ō, jā, paldies!
  -
  nazis
  runājot par LETS, te jau taisni ir tas moments, ka, pirmkārt, “naudu” nav iespējams kontrolēt, otrkārt, to darīt ir stulbi.
  -
  Kāpēc nav iespējams kontrolēt?
  tāpēc, ka LETS gadījumā naudu rada izdarītais pakalpojums. Ar parasto naudu ir tā, ka tās skaits ir ierobežots, un tas, kurš ir savācies pietiekoši daudz, arī kontrolē. Tas, kuram nav necik, neko nevar uzsākt. Bet LETS gadījumā var uzsākt
  -
  Kāpēc tas ir stulbi?
  Tāpēc, ka LETS gadījumā “naudai” nav vispārpieņemtās vērtības. Ārpus LETS kluba/kopienas/vai kā nu mēs to sauksim tā nenozīmē pilnīgi neko. LETS nauda pēc būtības ir “paldies”, tikai paldiesi, kuri tiek uzskaitīti.
  Tas, kurš ir nopelnījis miljonu naudas LETS, būtībā ir atdevis materiālās vērtības par neko (kas var būt ok, ja viņš ir altruists, bet nav ok, ja viņš to uzskata par biznesu)
  -
  Vai pateicībai ir materiāla vērtība? Juridiski – nekādas. Morāli – ir, cilvēki mēdz viens otram sniegt pakalpojumus, dot materiālus labumus, tāpēc, ka jūtas viens otram pateicību parādā. Draugu, kaimiņu, paziņu attiecībās pateicībai/morālam parādam ir REĀLA materiāla nozīme.
  -
  Un LETS ļauj šīs morālās attiecības uzskaitīt un tādā veidā sakārtot. Ja “norēķini” ir nevis sajūtu līmenī, bet punktos, nebūs situācija, ka es domāju “ek Jānis maita, es viņam palīdzēju, viņš man negrib”, bet Jānis domā “ek k99 maita, es viņam jau 3 reizes palīdzēju, bet viņš man vēl uzplijas”. Attiecības sakārtojas. Es Jānim dodu x punktus, un viņš tos var iztērēt, kā viņam ir vislabāk (pieņemot, ka LETS darbojas un viņam ir tos kur tērēt)

 • Patiesībā naudai jau sen ir šifri – nekad neesmu rokās turējusi dārgmetālu ap 600 ls vērtībā, bet tādi cipari bankomāta lodziņā gan ir uzrādījušies.
  Jā, mūsu skolā vienu brīdi bija ekonomikas kursa ietvaros skolēnu rakstāmpreču veikaliņš. Gribētu uzzināt, kā tālāk veicas tiem, kas tur strādāja.

 • piekrītu, ka, ja ir jau iztulkots, būs vieglāk. Kad būs kāds brīvāks laiks, sākšu rakstīt subtitrus (pēc tam jau varēs arī ierunāt).
  -
  Nekur nepazudīšu! es jau dažus mēnešus lasu tautasforumu, nav sanācis kkur iekomentēt, jo viss ko varu pateikt pagaidām ir piekrītu piekrītu piekrītu :D beidzot sanācis atrast arī kādu veidu kā piedalīties / palīdzēt.

 • Paldies, Akuuki! Kaut vairāk būtu tādu cilvēku! Domāju, ka aktīvo cilvēku un kuri gatavi arī rīkoties, nav maz, tikai ne visi pagaidām atrod savu vietu.. Un, ja runājam par TautasForums.lv, tad.. cik nu pa visiem esam spējuši un paspējuši, tik arī sabiedrībā zina par šīs lapas esamību.

 • Piekrītu piekrītu tev.

  šovakar jau sāku rakstīt subtitrus. pa pusotru stundu uzrakstīju vesalām trīs ar pus minūtēm :D kad būšu pabeidzis. tad tam ļoti darētu kādam zinošākam cilvēkam pāriet pāri, jo es droši vien būšu salaidis kādas kļūdas, kuras pats ieraudzīt nevaru.

  man ir draugs, ar viņu vienmēr ir bijis interesanti parunāt par visu ko, arī par krīzi, naudu utt. viņš arī lasa daudz tautasforumu.lv un tādas lietas, bet pagaidām tikai lasa…

 • Money as Debt II – pirmajai YouTube daļai (~10min) subtitri gatavi.
  -
  http://www.mediafire.com/?jioiivxzum5
  -
  es sāku ar otro daļu, jo man bija atmiņā palicis ka tētim ir pirmā daļa latviski, un negribējās atlicināt rakstīšanu par vēlvienu vakaru.. bet diemžēl es kļūdījos. Es tagad sākšu rakstīt pirmajai daļai.
  -
  šie ir mani vispār pirmie subtitri. Esmu atvērts kritikai, ieteikumiem un visam pārējam :)

 • Money as Debt I – pirmajai YouTube daļai subtitri gatavi.

 • Akuuki, kā Tu veido šos subtitrus? Kā .srt failiņu, vai kā subtitrus, kas integrēti pašā video failā?

  Vai nezini gadījumā, vai ir iespējams ar kādu no video montāžas programmām .srt failiņu uzintegrēt pa virsu video failiem, lai tie būtu 1 failā? Man ir viena ļoti vērtīga filma ar LV subtitriem, bet ļoti derētu dabūt 1 failā, lai var likt YouTubā.. Varbūt ir vēl kādas idejas šajā sakarā?

 • Jā, es veidoju subtitrus kā .srt failiņus programmā “Gnome Subtitles” Ubuntu vidē. ja ir vajadzība, tad tā programma piedāvā ĻOTI plašu subtitru formātu klāstu.
  -
  es zinu to, ka tas ir iespējams, bet pašam nav nācies to darīt, tāpēc nezinu kā. Lai nu kā, visvieglāk būtu uztaisīt matrosku, bet tas neder šajā gadījumā. Sanāks kačāt kādu filmu taisīšanas programmu (piem. Adobe Premier), un jāpārkompilē (jāpārtaisa visa filma) no jauna, ar subtitriem.
  -
  vienkārš alternatīvs konkrēti YouTube: var ielikt video youtube un uzlikt to kaitinošo lodziņu ar tekstu -”ja gribi LV subtitrus, pieraksti sākumā ‘trans’”
  info te: http://www.transyoutube.com/
  -
  lai veicas ;)

 • Ivo,

  http://www.avirecomp.com/

  AVI ReComp. Diemžēl šī programmiņa, izskatās, ir Windows only. Ja lieto Windows, tā nebūs problēma, bet, ja lieto Linux, nāksies pameklēt ko citu…

 • Paldies, visiem! Kā vien tikšu pie šī jaut., tā izmēģināšu. Mēģiniet Jūs ar! Lūk, to es saprotu.. īsts sadarbības piemērs! Gan tiksim drīz pie filmām ar LV subtitriem, tad vērtīgas informācijas izplatīšanai pavērsies ļoti plašs darbības lauks..

 • Money as Debt II Promises Unleashed movie

  Nokopejama te: http://www.failiem.lv/list.php?i=tfwomm

  Painformejat un padodiet linku ari citiem

 • Nu, kas tur ir? Cik tālu ir ar to latvisko dublēšanu. Būs vai nebūs? =D

 • Atvainojos par novirzīšanos no tēmas. Šodien NRA beidzot sākta Sorosa atmaskošana. Skat.
  http://zinas.nra.lv/viedokli/ritums-rozenbergs/5517-zatlers-klauvejies-pie-sorosa-dzivokla-durvim.htm
  Kā arī labs Paidera raksts:
  http://zinas.nra.lv/viedokli/juris-paiders-1/5518-varai-jasoda-sevi.htm

 • Tūliņ izlsīšu.

 • Money as Debt ir labi, bet vēl nopietnāk par šo tēmu runā Aaron Russo filma “America: Freedom to Fascism”.
  Vēl gūglī var atrast Alex Jones videointerviju ar Āronu Ruso: “Reflections and Warnings”. Tā ir pēdējā intervija ar Ruso, kas miris no vēža.
  Ja pareizi sapratu, Ārona Ruso atklāsmes būs pamatā jaunajai Alex Jones dokumentālajai filmai “Fall of the Republic”, kas oficiāli iznāks rīt.
  Tā ka materiālu pārdomām un izpratnei ir daudz. Diemžēl lielākā daļa nav latviešu valodā.

 • Starp citu, Ārons Ruso izeju redz turpat kur Gandijs: patiesība, drosme, nesadarbošanās.

 • Russo – vēzis
  Bill Hicks – vēzis
  Kenedijs – bulta galvā
  Žons Lenons – babahh no aizmugures… Mārtiņš Luters, Gnadijs…

 • Domāju, ka nav tik svarīgi cik ilgi cilvēks dzīvo un kādā veidā viņš aiziet no šīs zemes, bet gan kā viņš dzīvo. Visa lieta ir kvalitātē, ne kvantitātē.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.