Sun Dzi: “Karamāksla”

E-grāmata. Autors Sun Dzi; 28 lpp. No krievu un angļu val. tulkoja Ivars. P.

“Tas, kurš zina pretinieku un zina sevi, nepazīs neveiksmju pat simtu kaujās. Tas, kurš nezina pretinieku, bet zina sevi, tiks gan sakauts, gan arī uzvarēts. Bet tas, kurš nezina ne pretinieku, ne sevi, neizbēgami tiks sakauts vienmēr.” /Sun Dzi/

Ieskatam daži citāti:

Iekārdini pretinieku, izliec tam ēsmu, lai panāktu iepriekš paredzētu tā rīcību, radi nekārtības viņa rindās un sakauj to. Ja pretinieks ir kaujas gatavībā, uzmanies no viņa.
Ja pretinieks ir spēcīgs, izvairies no viņa. Ja pretinieks ir ātras dabas (dusmīgs), kaitini to, mēģini izvest no pacietības, pamudini uz neapdomīgu rīcību. Pret pretinieku esi cieņpilns un pazemīgs, tādējādi veicini viņā augstprātību. Ja pretinieks atpūšas, nogurdini to. Ja pretinieks ir vienots, sašķel to. Uzbrūc tur, kur pretinieks ir mazāk sagatavojies, vai arī tur, kur viņš to negaida.

Tas, kurš pārzina karamākslu, pirmkārt paļaujas uz stratēģisko spēku nevis uz konkrētiem cilvēkiem. Stratēģiskais spēks ir tam, kam ir kauju pieredze, kura uztvere ir saasināta un aprēķini ir plaši, precīzi un pārdomāti. Stratēģiskais spēks līdzinās līdz galam atvilktam arbaletam, bet nelokāma apņēmība panākt savu – gaiļa nospiešanai. Karavadonis, kam ir stratēģiskais spēks, ved karavīrus kaujā tā, it kā nogrūstu apaļus akmeņus un baļķus no ļoti augsta un stāva kalna.

Karš ir maldināšanas māksla, maldini un Tu uzvarēsi. Lai ko ar Tu darītu, sadalītu karaspēku vai apvienotu spēkus, dari to pēc apstākļiem ar mērķi iegūt stratēģiskas priekšrocības. Karaspēkam jābūt ātram kā vējam, blīvam kā mežam, iznīcinošam kā ugunij, nesatricināmam kā kalniem, neizdibināmam kā tumsai un momentāni reaģējošam kā zibenim.

Vietvalžus pakļauj ar draudiem, nodarbini tos un lai tie tiecas pēc jebkura ieguvuma. Radi vietvalžiem draudus un biedē tos, lai viņi ir patstāvīgi iebiedēti, saspringti un nobažījušies, un iekārdini tos ar šķietamiem labumiem un liec tiem tiekties pēc jebkura ieguvuma.


Lejuplādēšanai (MS Word faili):

TF serveris, failiem.lv


  • Kādi secinājumi, Ivo?

  • Mieru Es jums atstāju, savu mieru Es jums dodu; ne kā pasaule dod, Es jums dodu. Jūsu sirds lai neiztrūkstas un neizbīstas.(Jāņa ev. 14,27)
    Orientieris ir Miers. Pieņemt visu to, kas nes, dod un vairo Mieru. Visu pārējo mierīgi ignorēt.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.