Idejas TautasForums.lv uzlabošanai

Iespējams, ka pirms divdesmit vai simts gadiem izteikti lielāka un gandrīz simtprocentīga nozīme bija saturam. Tomēr šobrīd, t.s. informācijas laikmetā, lai spētu pievērst uzmanību un to noturēt, ir vajadzīgi abi – gan teicams saturs, gan arī atbilstoša forma. Aicinām apmainīties ar domām un izteikt priekšlikumus par TautasForums.lv funkcionālajiem un vizuālajiem uzlabojumiem, lai veiktās izmaiņas šo vietni padarītu ērtāku un pievilcīgāku.

Mēs nezinām, cik cilvēku, pirmo reizi atverot TautasForums.lv (TF), drīz vien lapu aizver, neatrodot neko, kas viņu ieinteresētu un mudinātu atgriezties rīt, pēc nedēļas.. Un mēs nezinām, vai tas ir dēļ tā, ka Jāņa, Agneses, Guntas vai Intas raksts nebija uzrakstīts pa prātam. Varbūt pie vainas ir ziņu izkārtojums, izvēlētā krāsu gamma, šrifta izmērs vai vēl kaut kas, kas neļāva atrast kādam varbūt tik ļoti vajadzīgos un ilgi meklētos vārdus.

Ir izskanējušas vairākas piezīmes par to, ka TF lapa varētu būt veidota savādāk. Apkopoju Jūsu priekšlikumus, kas izteikti TF komentāros vai atsūtīti pa e-pastu:

 • pirmajā lapā vajadzētu galviņu/ievadu. Pāris teikumos – kādam mērķim TF veidots (respektīvi, tas pats, kas “par mums”, tikai kompaktāk), kā arī aicinājums apmeklētājiem, piem., piedalieties, komentējiet, esiet aktīvi un līdzdalīgi! Katra ideja un viedoklis ir svarīga! Kaut kā tā :)
 • pagrūti atrast rakstus, jāpārskata tēmu sarakstu (varbūt jāpiesaista kāds psihologs),
 • tēmu kategorijas attēlot kā tagus (birkas)
 • lielāku uzmanību pievērst nevis jaunākajiem rakstiem, bet aktuālākajiem, atsevišķi attēlot visvairāk lasītos, visvairāk komentētos rakstus
 • uzskaitīt komentārus augošā secībā – 1., 2., 3., lai būtu vieglāk atsaukties uz konkrētu komentāru un nebūtu jācitē veselas rindkopas
 • jāuzlabo komentāru iespējas, piem., atļaut rakstīt treknrakstā, slīprakstā, pasvītrot tekstu, mainīt teksta krāsu, ievietot smaidiņus (kas pauž attieksmi par kaut ko)
 • latviski jāpārtulko to, kas rakstīts svešvalodās, piem., pulksteņa laika apzīmējumi am un pm
 • nosūtīt e-pasta vēstuli, ja kāds ir atbildējis uz tavu komentāru un/vai pievienojis komentāru tev interesējošam rakstam

Vērtēsim visus aspektus, sabalansējot iespējas ar vēlmēm. Droši vien ne visas vēlmes būs iespējams īstenot. Vēl piebildīšu, ka TF administratoriem un darba grupai, kura ieviesīs jauninājumus, būs vēl vairāki jautājumi, par kuriem diskutēsim, un aicinām paust domas arī Jūs, piemēram:

 • vai publicēt pilnīgi visus iesūtītos rakstus (šobrīd ne visi iesūtītie raksti tiek publicēti). Ja jā, tad kur un kā tos attēlot. Varbūt pie tiem ieviest balsošanas iespējas?
 • kā pārskatāmāk izvietot ziņu kopas, informāciju blokus, banerus?
 • kādā veidā informēt par rakstiem, kurus vajadzētu sagatavot publicēšanai, piem., tulkot, pievienot video subtitrus u.c.?
 • ņemot vērā vairāku TF lasītāju vēlmi aktīvi iesaistīties diskusijās, iespējams atsevišķā sadaļā būtu izvietojams, piem., „Nedēļas jautājums”. Pēc vairāku dienu debatēm, varētu tikt publicēts diskusijas kopsavilkums.
 • Inta raksta: „TF es gribētu redzēt ne tikai kā vietu, kur iegūt aktuālu informāciju par sabiedrībai un katram indivīdam svarīgām lietām, bet arī par vietu, kur var pulcēties līdzīgi domājošie un darīt gribošie – tie, kuriem nav vienalga, kas notiek tālāk par savu degungalu, kuriem nav vienalga, kas notiek ar līdzcilvēkiem, Dabu, Tautu…”. Darba organizēšanai interneta vidē piemērots varētu būt interneta foruma risinājums. Arī šis jautājums ir un būs mūsu dienas kārtībā.

Tā kā veicamie uzlabojumi būs kuplā skaitā un lielā apjomā, darbus būtu saprātīgi veikt vienkopus. Šis arī būtu piemērots brīdis jaunākas interneta vietnes platformas versijas instalēšanai, TF satura pārskatīšanai, lapas struktūras maiņai utt. Tāpat uzlabojami arī TF vīzijas, mērķu un uzdevumu formulējumi. Ar šiem jautājumiem saistītas diskusijas norisinājās pie video „Jaunais stāsts“, kā arī TF Forumā.

Jāņem vērā, ka nedrīkstam pazaudēt līdz šim publicēto informāciju, t.sk. komentārus, kategorijas, saites uz saistītajiem ierakstiem, un jārēķinās, ka veicamā darba apjoms būs mērāms daudzās jo daudzās stundās un varbūt pat nedēļās.

Aicinām būt aktīviem! Pārdomājiet, kādas iespējas, ko esat manījusi(-is) citās interneta vietnēs, varētu būt noderīgas arī TF. Ja varat un vēlaties dot vēl lielāku ieguldījumu, pievienojieties esošajai darba grupai. Sūtiet ziņu uz TF vai norādiet savu e-pasta adresi, ievietojot komentāru. Idejas gaidīsim visu laiku, bet būsim īpaši pateicīgi, ja paspēsit tās publicēt jau līdz ceturtdienai, 28.janvārim.


Ivo


 • Paldies, Ivo! Jūtos sadzirdēta:)Manuprāt vairums ideju ir ļoti labas un vietā! Par to, kā tehniski to izdarīt nevarēšu spriest:)
  Man šķiet, ka tēmu pārskatāmība ir ļoti laba, piem. http://www.kasjauns.lv- jaunākās/lasītākās/apspriestākās;
  Galviņai/ievadam piešķiru ļoti lielu nozīmi, tai jābūt uzrunājošai.
  Rakstu meklēšana/izvietošana sadaļās -politika/sabiedrība, lauksaimniecība/vide, izglītība/kultūra, filozofija/ezotērika/reliģija..
  Kā jau teicu, esmu te jauniņā, bet vienalga gribu pateikt Tev, Ivo un Taviem domubiedriem- PALDIES, Jūs dariet svētīgu darbu! Lai mums veicas! :):)

 • Gribu tikai teikt- varbūt nav jāuztraucas, ka kāds uzreiz neieinteresējas. Domāju, ka lapas lietotāju saraksts ir apjomīgs( salīdzinājumam – pigvīnu lapa lēniņām mirst un ne tikai tādēļ, ka tagad pastiprināta DP uzmanība). Cita lieta- ka diskusijās man nesaprotamu iemeslu dēļ parādās “palagi”, un tas gan daudzus atbaida, ne bez pamata.

 • Lai labāk organizētu lapas darbību, manuprāt vajag:

  1. reģistrētu lietotāju kopienu(community).

  2. rakstiņus organizēt tā, lai sarežģītākās tēmās var likt atsauces (saites)uz vienkāršākiem, kuros izskaidroti termini. Iedomājamies rakstu par māju, kurā ir saites uz rakstiem par logiem, durvīm, jumtu…

  3. Komentāru iespēju paplašināšana. Komentāru garuma ierobežošana.

  4. Iespējams izdalīt lielas satura grupas? Tavai personībai (nepazaudē un attīsti to, ar ko tu atšķiries). Mūsu sabiedrība (mācies būt kopā, izproti citus). Lielā māja (kosmoss, daba).

 • Esmu te pamatā tikai lasītājs. Domas par vietnes bagātināšanu ir šādas:
  1. Vikī (tāds kā pingvīnos) varētu tikt izmantots, sava veida melnrakstu vietā, no kuras pēc tam publicēt pamatlapā. Ja grib vienkāršāk, var izmantot arī docs.google.com.
  2. Komentāriem klāt “+” un “-” likšanu un norādīšanu, cik par konkrēto komentāru balsots, kā e-sportā.
  3. Čats ar iespēju saglabāt čata vēsturi.

  Izskats ir ok – vidū jaunākās ziņas, malās “ātrās izvēlnes”. Var padomāt par “ieteiktajiem rakstiem”, kurus lapas veidotāji uzskata par vērtīgiem un jaunpienācējiem pirmām kārtām lasāmiem.

 • Var padomāt par “ieteiktajiem rakstiem”, kurus lapas veidotāji uzskata par vērtīgiem un jaunpienācējiem pirmām kārtām lasāmiem.

 • Domāju -visam jābūt pakārtotam mērķim. Ir daudzu cilvēku viedokļi bet ir mērķis kas sabiedrībai jāsasniedz.Ziņas kas ved uz mērķi var nesaskanēt ar vairāku patreizējiem izveidojušies viedokļiem.

  Vai jāiet uz mērķi un publicēt tās ziņas kas palīdz uz mērķi aizvest ?
  vai tomēr pieskaņoties katra viedoklim, publicēt katru iesūtīto viedokli( video, rakstus utt.)?

 • Paldies TF veidotājiem! Ar prieku iegriežos šajā lapā, jo te ir tīrs un sakopts, nav uzbāzīgu reklāmu, lapas izkārtojums ir skaidrs un saprotams, visu vajadzīgo var ātri atrast. Pašizaugsmei – lieliski.
  Ieteikumi/pārdomas:
  1) Manuprāt, lasītāji pierod pie teksta izvietojuma, un pārmaiņas lapā var radīt sajukumu, tās jāveic minimāli, ar vienīgo mērķi – uzlabot funkcionalitāti. Jo ne jau izskatu te nāk raudzīties, bet gan – meklēt vērtīgu saturu, kaut arī tas būtu vismazākajiem burtiņiem rakstīts. Bet ir OK.
  2) Nosaukums ‘Tautas Forums’ vedina domāt, ka te katrs, pat vismazākais, drīkst izteikt savu jautājumu un tikt uzklausīts. Tas gan nenozīmētu, ka jāpublicē visi iesūtītie raksti, jo tad lapā varētu parādīties daudz destruktīvas informācijas. Tātad – varētu būt lasītāju jautājumu sadaļa, kur tad varētu atbildēt publiski, vai pievienot noderīgas saites par jautāto tēmu, kopīgi meklējot labākos problēmas risinājumus.
  Varbūt ar laiku TF kļūs par instrumentu, ar kura palīdzību katrs iedzīvotājs varēs atrast sev/savai sociālajai grupai vislabākos sadarbības partnerus un nonākt pie reāli izdarītām lietām?
  3)Komentāra garumu tomēr ierobežot līdz ‘ar acīm aptveramam’ lielumam ekrānā, jo uz pārāk garajiem arī atbildēt grūti. Komentāru hronoloģiskā secība ir laba kā tagad, ačgārni taču ļoti grūti lasīt? (vismaz man).
  4)Pievienot iespēju ‘ieteikt draugiem’ :), īpaši tas derētu pie bērniem domātiem izglītojošiem video.
  5) Lūgums nesaraibināt tekstus ar iespēju izcelties boldā, slīprakstā u.tml., pietiek taču ar smaidinu:)
  Priecāšos, ja kaut kas no šī noderīgs.

 • Varbūt nepieciešams kāds stūrītis, kur ievietot saites, kurās iesakām ielūkoties? Ar iespēju nobalsot pēc kategorijām, piem, obligāti apskaties!; vērtīgi, bet garlaicīgi; nekas īpašs; miskastē!; vai tml.

  Piemēram, paskatījos, kā valsts mēģina risināt komunikācijas jautājumus ar tautu interneta vidē:
  http://www.govcamp.lv/2010/01/27/video-nacionalas-attistibas-informativais-modelis/
  http://www.govcamp.lv/2010/01/26/video-socialas-platformas-un-dizaina-domasana-valsts-parvalde/
  Interesanti, ko vēl kāds par to domā?

 • Es biju GOVCAMP, pats arii uzstajos ar tirgus kaiminiem.
  =========
  Par dizaina domaashanu es pilniibaa piekriitu, tomeer taa buus vienmeer pretrunaa ar veelmi nopelniit. Ja probleemu atrisina pilniibaa, tad taa nenes pelnju. To arii noraadiiju Zakja kungam.

 • Aigar, Tu šeit pilnībā atklāj mūsu sabiedrības diagnozi – tā ir vēlme nopelnīt, kura mums iedvesta līdz ar patērētāja filosofiju.
  Ja to nemaina, nekas nemainīsies.
  ……
  Katrs cilvēks grib būt laimīgs.
  Tā vietā, lai gūtu apmierinājumu sirsnīgās ģimenes attiecībās un ar godīgu darbu palīdzot kļūt līdzcilvēkiem arī būt apmierinātiem, tā vietā cilvēks cenšas iegūt pēc iespējas lielāku peļņu, lai varētu NOPIRKT to, ko patiesībā par naudu nevar nopirkt.
  Šajā ceļā tiek aizmirsts, ka NAUDA nav tas pats kas LAIME.
  Pajautājiet cilvēkam, kurš sēdējis cietumā par zādzību – vai nozagtā nauda devusi gandarījumu, kuru viņš cerēja iegūt? Nē, mantkārība iegrūž postā, bet nedod to, pēc kā patiesi cilvēka sirds ilgojas – “bagātie arī raud”…
  …….
  Šeit es saskatu arī TF lielāko ieguldījumu – palīdzēt nonākt pie katra un visu cilvēku patiesajām vērtībām, uz kurām balstīties kā uz stingra pamata, izdarot izvēles savā dzīves ceļā.

 • iesaku izlmest pusi infas laukā no šejienes, un tad es jau mierīgāku sirdi varēšu cilvēkiem ieteikt iemest aci Tautasforumā, jo tur ir šis tas izglītojošs un noderīgs.

  tātad atstāt tās sadaļas, kas informē par pasaulē un lv notiekošajām lietām, uc derīgu izzinošu, skaidrojošu un izglītojošu infu.

  un šādas revīzijas veikt ik pēc kāda pusgada – līdzīgi kā atvilknes kārtojot liekais un mazsvarīgais tiek izmesti.

  tā turpinot ir cerība pēc kāda laika nonākt pie esences.

 • Sākotnēji Tautas Forumu bija iecere veidot tikai kā vērtīgo zināšanu ‘esenci’. Tieši tamdēļ arī jautāšu, kas tieši, Tavuprāt, būtu dzēšams no sadaļas “Tavai izaugsmei”?

  (pārējiem rakstiem un visam citam ir domāta otr- un trešķirīga nozīme, lai arī šobrīd laikam tā nav sanācis..)

 • Manuprāt, nekas nav jādzēš, tikai jāpārkārto tā, lai, atverot TF, priekšā būtu aktuāls raksts, kas piesaista jaunienācēja uzmanību.
  Tagad visi raksti ir sakrauti viens uz otra vienā zeķē. Un bieži, atverot TF, zeķes augšgalā vai priekšplānā (t.i., acu priekšā) ir tāds materiāls, kas lielākoties nepiesaista uzmanību. Tad nu lasītājs to atver, neatrod neko saistošu, un aiziet no TF, tālāk neiedziļinoties.
  Piemēram, nesen, atverot TF bija kaut kāds pliks aicinājums uz sarunu par Satversmi, idejas foruma uzlabošanai, izglītības satura koncepcija un kaut kāda Garjajeva lekcija. Domāju, ka lielāko lasītāju daļu tāds priekšplāns nevar ieinteresēt.
  Kā to tehniski risināt, es nezinu, bet ideja tāda.

 • Par TF padalīšos arī savā izpratnē. Ivo, Tu raksti “kā vērtīgo zināšanu ‘esenci’”. Kas, katram no mums, ir vērtība? Tautas pamatproblēmas saistās ar ikdienu, ar vienkāršām lietām. Darbs, bērni, sievas, vīri, kaimiņi, mājdzīvnieki, naudas pelnīšana, tērēšana …. Tās ir tēmas ikvienam, tās nodarbina vienmēr un visus, un ikviens būs šo jautājumu profesors.
  Komentāri. Plaši raksti, analīze ir tikai dažos komentāros. Pārsvarā komentētāji izsaka savu attieksmi ar pamatojumu, reizēm bez pamatojuma.
  Pasaules uzskats, zinātne, politika, sabiedrība (ja tas nav kaimiņš) interesē un aizņem prātu nelielai sabiedrības daļai. Uz to norāda samērā mazais aktīvo komentētāju loks, kas sevi atkārto un virzās ne uz sevis bagātināšanu, vienotību, bet domas vienveidību un paredzamību.
  Mani ieteikumi. Pie TF ieceres kādā vietā labi derētu vārds “vienotība”, kas būtu līdzsvars atšķirību meklējumiem dzīvē un sadzīvē.
  Ja nebūs sadzīves tēmu, nebūs popularitātes un plašākas līdzdalības. Atšķirība no esošajiem masu mēdijiem, kuri šīs tēmas tikai pasniedz un piedāvā izteikties, var būt tīri matemātisks problēmas novērtējums, “matemātiskā patiesība”.
  Par lapas noformējumu, dizainu. Ja pie monitora blakus apsēstos 7 un 70 gadīgi interesenti un bez grūtībām spētu
  pārskatīt un iesaistīties TF, tad kārtībā.
  Ja kas noder vai noderēs, priecāšos.

 • Es esmu tieši par to pašu – pirmajiem ir jābūt rakstiem, kuri ir vairāk komentēti un atvērti, nevis jaunāki. Bieži sanāk, ka aktuālu rakstu “apēd” jauni mazāk nozīmīgi raksti. Es nezinu, bet šaubos vai uz šitās platformas tehniski kaut ko tādu var izdarīt.

 • Idejas labas un vērtīgas, lielāko daļu var atrisināt īsā laika periodā par pārējo vajag mazliet padiskutēt, lai saprastu kā iegūt labāko rezultātu. TF vadības sistēma ir ļoti elastīga dažādām fīčām.

  P.S.
  Es piedāvātu arī uzlikt horizontālo kategoriju joslu lapas augšā, kur varētu izvietot galvenās lietas – tādā veidā tās būtu pamanāmākas un mazliet atbrīvotu sānu joslas citām lietām.

 • Paldies, Uldi!
  4-dien vakarā tiekamies, izrunājam. Doma tāda, ka izdomājam, ko gribam, instalējam jaunāko WordPress versiju un skatāmies, ko varam dabūt gatavu ar esošajām iespējām – zināšanām un pieejamo brīvo laiku, kas ir diezgan ierobežots. Dabūt gatavu jau varētu visu, bet bez labām PHP zināšanām gan pašvaki. Ja ar kaut ko netiekam galā, nāksi talkā?

 • Paldies, par vēstuli! Izlasīju pēc komentāra.

 • Informācijas daudzums pasaulē ir tik milzīgs, ka ļoti apšaubu lietderību šo informāciju vēl vairot. Kvalitāte neslēpjas kvantitātē.

  protams grūti apvienot forumu un enciklopēdiju – gandrīz nesavienojamas lietas. cilvēki vēlas izrunāties, bet izrunāšanās NAV enciklopēdisks un kodolīgs vēstijums.

  ideja par Esenci, ja reiz sākotnēji tāda ir bijusi, tad tikai iesaku to turpināt un īstenot. Viena liela jēga no tautasforuma ir tad, ja tajā ielūkodamies, pusstundas laikā cilvēks var izšķirstīt to pamatzināšanu klāstu, ko gribētos darīt katram zināmu. Viss pārējais veido pat ne ūdeņainu grāmatu, bet vienkārši teksta kaudzi, kura nedz iedvesmo, nedz izglīto un tikai zog laiku.

 • Ansis Liepa:”Viena liela jēga no tautasforuma ir tad, ja tajā ielūkodamies, pusstundas laikā cilvēks var izšķirstīt to pamatzināšanu klāstu, ko gribētos darīt katram zināmu.” – PUSSTUNDAS LAIKĀ ? Max 5-10.min., ja vien katru dienu tas cilvēks velta vismaz pusstundu, lai atrastu kādu jaunu ‘graudu’ interneta ‘pelavās’ – un novietotu to savā datora datubāzē.Mārketinga teorijas mācību grāmatās tas aprakstīts sadaļā par novērošanas un informācijas sistēmu izveidi, uzturēšanu un pilnveidošanu.
  Un tā var izveidot labu pamatu – faktu bāzi, uz kuras pamata var iegūt dziļāku/labāku izpratni par kādu tēmu – uzrakstīt kādu saturīgu rakstu – kuru spēs saprast un novērtēt zinoši ļaudis (lūk, es tikai nesen uzdūros vienam tādam – Agris Dzenis raksta par vēsturiskām tēmām, biju patīkami pārsteigts par jaunā 34.g.vecā brīvvēsturnieka uzrakstīto par Livonijas valsti. Interesanti ir diskutēt ar tādiem ”racējiem”, nevis daudzajiem ‘sērfotājiem’ ).
  Bieži neviesojos Tautas Forums.lv, taču pašu darbošanos novērtēju pozitīvi. Iesaku – mazāk laika veltīt formai, vairāk saturam ( a ‘formas’ uzlabošanas piemērus pameklēt internetā ).

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.