I.Verners: ‘Ko darīt ar naudu?’

Ja tev ir nauda, apsveicu. Viegli pateikt: „Laime nav naudā”, bet, ja nav ko ēst, par kādu laimi var būt runa. Ja tev ir regulāri ienākumi, kas turklāt nosedz izdevumus, tad apsveicu divkārt. Ja esi sakrājis tik daudz, ka pietiks visam mūžam un vēl bērniem, tad no visas sirds vēlu tev un taviem bērniem ilgu un laimīgu mūžu. Šis ir domu apkopojums par to, kā saprātīgāk ieguldīt finanšu līdzekļus apstākļos, kādos šobrīd dzīvojam.

Varbūt kāds teiks, ka tikai man šie „apstākļi” šķiet kādi īpaši, neparedzami, nedroši utt., un ka gudrie vīri tur augšā visu ir izplānojuši, viņiem viss ir skaidrs un viss rit pēc plāna. Tomēr pieturēšos pie pārliecības, ka mēs paši esam tie, kuri veidojam savu nākotni, un tikai mūsu muļķība un gribas trūkums ir tas, kādēļ visbiežāk esam svešu plānu izpildītāji, nevis savu plānu radītāji un īstenotāji.

Domāju, ka šajā – ar daudz ko piesātinātajā nasing spešal laikmetā, ne vienam vien rodas nopietnas pārdomas par to, kā tērēt naudu, kādā valūtā to drošāk glabāt, turēt mājās vai bankā, cik tērēt, bet, ja nu…, cik liels „drošības spilvens” būs patiesi drošs, varbūt iepirkt zeltu utt.

Vairākas idejas aizguvu no skarbās Argentīnas pieredzes izklāsta (Vēl nav par vēlu. Atjēdzies! Un skaudrie izdzīvošanas padomi no Argentīnas tev nebūs vajadzīgi!), tomēr rakstu ar domu, ka Dievzemītē Latvijā dzīvojošie ļaudis kopā ar tautiešiem plašajā pasaulē ne tikai nepieļausim, ka pārvēršamies par mežoņiem, bet drīz vien atgūsim mūsu valsti un piedzīvosim uzplaukumu.

Pats par sevi saprotams, ka jāpārstāj tērēt bezjēdzīgām, mazsvarīgām, kaitīgām lietām un nodarbēm. Jāizvērtē to, kas tev ir. No liekā jāatbrīvojas – jāpārdod, jāsamaina pret ko citu (skat. arī www.tirgus-kaiminiem.lv) vai jāuzdāvina tam, kuram to vajag.

Pamatvajadzības
Savas pārdomas noteikti varam sākt, apdomājot, kas ir pirmās nepieciešamības lietas un cilvēka pamatvajadzības. Tātad – pārtika, siltums, drošība un veselība. Ja būs nauda, tad tas viss būs, bet varbūt naudas nebūs? Varbūt būs nauda, bet kaut kādu iemeslu dēļ nebūs iespējams iegādāties pārtiku, nevarēsit justies droši vai varbūt saviem spēkiem būs jāparūpējas par savu un savu tuvinieku veselību, tādēļ der apsvērt turpmāk minēto:

 • pārtika un ūdens. Produktu krājumi nenāks par sliktu jebkurā gadījumā – cukurs, rīsi, makaroni, eļļa utt. Jāņem vērā, ka daudzos produktos ar laiku var iemesties kukaiņi. Slikti, ka neražojam savu cukuru, kas ir neatsverams konservants sulu un ievārījumu pagatavošanai… Argentīnietis iesaka izraudzīties produktus, ņemot vērā šādus kritērijus: vai var iztikt bez ledusskapja, ir liels barības vielu daudzums, ilgs uzglabāšanas laiks (1-5 gadi). Negribētos pieļaut domu, ka ūdens pieejamība Latvijā varētu būt liela problēma, lai nu kā – svarīga ir arī kvalitāte. Avota ūdens kvalitāte ir ievērojami augstāka par krāna vai veikala ūdeni, tādēļ, ja vien jums tuvumā ir labs avots un varat nodrošināt ūdens atvešanu, tad jau laikus der pāriet uz dzīvā ūdens lietošanu uzturā. Visērtākās transportēšanai būs plastmasas pudeles – sākot no 5l, bet vislabāk – tās lielās (līdz pat ~20l), kurām sānā rokturis un kuras var aprīkot ar krānu.
 • veselība. Salabojiet zobus! Varbūt pat iegādājieties rezerves brilles. Nodrošinieties vismaz ar pirmās palīdzības komplektu. Lai arī esmu par dabīgas izcelsmes medikamentiem, ārkārtas gadījumiem tomēr der iegādāties kādus pretsāpju un temperatūras pazemināšanas līdzekļus, kā arī antibiotikas.
 • elektrība un siltums. Arī ar elektrības pieejamību, cerams, problēmu nebūs. Par to vēl nedaudz vēlāk. Ja Jums iespējams apgādāt mājokli, ciemu, pilsētu ar apkures sistēmu, kam izmantojami vietējie kurināmie materiāli, dariet to.
 • drošība. Neatbalstu ieroču iegādi. Ja neesat pieredzējis šajos jautājumos, tad pati ieroča esamība jūsu dzīvoklī jūs satrauks vairāk, nekā bailes par apdraudējumu. Neesmu smalko enerģiju pētnieks, tomēr paužu uzskatu, ka ierocis jūsu sirdsmieru nevairos, nelaimi drīzāk tikai pievilks. Ja dzīvojat laukos vai privātmājā, apsveriet domu iegādāties vairāk kā vienu suni. Ja dzīvojat dzīvoklī, labs ieguldījums varētu būt jaunu un drošu durvju iegāde. Protams, uzlauzt var visu, tomēr ne katrs garnadzis pratīs atmūķēt durvis, kas aprīkotas ar mūsdienīgu slēdzējmehānismu.

Kur ir vērts ieguldīt jebkurā gadījumā?
Ieguldot naudu arī iepriekš minētajās lietās, neko greizi nenošausiet. Tomēr ir vēl virkne jautājumu, par kuriem der padomāt, bez tam – daudz ko šobrīd iespējams iegādāties par salīdzinoši zemām cenām. Jebkas, kas vairos Jūsu neatkarību, patstāvību, izaugsmi un samazinās regulāros izdevumus, būs vērtīgs ieguldījums. Vispārdrošākais mērķis: spēt nodrošināt sevi un savu ģimeni tikai ar paša spēkiem – ar to, kas tev ir – zināšanām, prasmēm, zemes pleķīti, darba rīkiem…

 • instrumenti un mājsaimniecības preces. Darba rīki celtniecībai, dārzam, meža darbiem utt. Tomēr šeit der padomāt, vai varam pilnībā paļauties, ka vienmēr būs pieejama elektroenerģija. Varbūt der padomāt par dīzeļģeneratoru (benzīnnieks būs dārgāks)? Saprotams, ka vairākas ierīces darbināmas tikai ar iekšdedzes dzinēju. Jāpatur prātā, ka ir detaļas, kas nokalpojas ātrāk, dažas regulāri jāmaina. Tāpat arī apdomājiet, kādas mājsaimniecībā derīgas iekārtas jums var noderēt, lai jūs varētu gatavot pats – sulas spiede, griežamie, smalcināmie, maļamie aprāti utt. Kāda lieka uz pieres liekama LED lampiņa nenāks par ļaunu. Bez tam jāņem vērā, ka apgaismojums pilsētās tuvākajā laikā neuzlabosies. Varbūt, ka taupības nolūkos tas tiks samazināts līdz minimumam. Attiecīgi iegādājamas baterijas (pārsvarā lādējamās, bet var arī kādas parastās).
 • zināšanas un prasmes. Mācieties, izglītojiet sevi! Apgūt mājsaimiecībā noderīgus darbus ir vērtīgi jebkurā gadījumā. Lai arī bibliotēkas gan jau nekur nepazudīs, ir labi, ja pa rokai būs praktisku padomu grāmatas – dārzkopībā, konservēšanā, amatniecībā, pavārmākslā, izdzīvošanas mākslā ;) utt. Noderēs arī enciklopēdijas (par augiem, sēnēm), dažādas dabaszinātņu grāmatas, uzdevumu apkopojums prāta un miesas vingrināšanai utt. Specializējieties kādā jomā, ja tas ir jūsu aicinājums. Apgūstiet jaunas prasmes. Apmeklējiet kādus vērtīgus kursus – īpaši ja esat bezdarbnieks. Būsi nodrošināts tad, ja pratīsi ko derīgu dot citiem – sabiedrībai? Lietpratēji un kārtīgi darba darītāji nekur nepazudīs. Problēmas varētu būt tiem, kas neko citu neprot, kā bīdīt papīrus, un tādi esam kuplā skaitā. Kāds būs pielietojums filozofiem, to rādīs laiks ;).
 • apģērbs. Ja varat atļauties, apgādājiet ģimeni ar kvalitatīvu apģērbu. Jo īpaši padomājiet par mitriem laika apstākļiem (lietus mēteļi, gumijas zābaki) un aukstu laiku.
 • transports. Dārga, bet vajadzīga lieta. Atkal galvenais uzsvars jāliek uz ilgu kalpošanu. Ceļu kvalitāte valstī neuzlabosies, tādēļ jālūko pēc izturīga auto. Atpūtai un nelielu attālumu veikšanai derēs dabai draudzīgais velosipēds.


Parasti, pirms publicēju kādu rakstu, aicinu savus draugus un radus to papildināt, bet šoreiz aicinu to darīt Jūs visus. Pievienojiet savas pārdomas komentāru slejā! Pēc dažām dienām publicēsim šo rakstu otrreiz – jaunā kvalitātē, ar būtiskiem papildinājumiem. Varbūt kopīgiem spēkiem sanāks kas patiesi noderīgs?


 • īsti nesapratu raksta jēgu…izklausās pēc kaut kādas panikas celšanas,vēl tik vajadzēja pateikt iepērciet vairumā sērkociņus, un no veikaliem pazustu sērkociņi, sāls, cukurs un tamlīdzīgas lietas.:) Mums jau tādi bumi Latvijā ir bijuši, un ne viens vien… Vienīgais, kam es pievienojos, ja ir nauda un iespējas, zobus točna salabojiet!!!:)))

 • Paldies, Ivo, par rakstu! Manuprāt, ļoti vajadzīgs.
  Un tā nav panikas celšana. Lielākā daļa pamatvajadzību ir svarīgas visos laikos. Un ir labi, ja cilvēki spēj izšķirt, kas ir svarīgs, bet bet kā var tīri labi iztikt. Jebkuros laikos.
  Varētu piebilst, ka noderētu arī vienkāršāki instrumenti, kuri neprasa strāvas vai iekšdedzes dzinēja enerģiju. Tādi derēs vienmēr. Arī “treknajos gados”, izmantojot vienkāršu rokas instrumentus, cilvēks sevi attīsta un gūst lielu gandarījumu.
  Dvēseliska dzīve ir vienkārša dzīve. Arī tas noder visos laikos.

 • Makaroni gan nav īsti vērtīga barība, labāk iegādāties kaltētas pupas, zirņus, neslīpētus putraimus. Jo mazāk rūpnieciski apstrādāti, jo produkti ir vērtīgāki. Un turklāt arī lētāki.
  Kā rakstīts vēsturē, senajā Romā baltmaizi (no bīdelētiem, noplicinātiem miltiem) deva tikai vergiem, lai tiem nomāktu domāšanu. :)

 • Lielai sabiedrības daļai, kas zaudējuši visu un nav aizbraukuši uz ārzemēm, Ivo raksts ir aktuāls jau tagad, ja ne novēlots.
  Un bezdarbnieku skaits turpinās pieaugt. Turpina strauji pieaugt arī to bezdarbnieku skaits, kas vairs nesaņem nekādus pabalstus.
  Pagaidām valsts līmenī nav sākts neviens pasākums, kas būtu domāts lejupslīdes pārvarēšanai.
  Tieši tāpēc, lai nebūtu panikas pēdējā brīdī, labāk tam mierīgi sākt gatavoties laikus.

 • Periodos, kad cilvēks kaut kādu apstākļu dēļ spiests taupīt, viņam var uzmākties sērīgas domas. Drūmo noskaņojumu vienmēr kliedē jaunu zināšanu apguve. Vērtīgi būtu atjaunot dažādas kopānākšanas, kad cilvēki pie tējas tases apmainās ar savām pārdomām un viedokļiem. Cilvēks var izturēt daudz, taču mēs tomēr neesam terminatori… :) Pavisam grūtos brīžos vienkāršas cilvēcīgas sarunas ar līdzcilvēkiem palīdz savākties un ieraudzīt problēmas no cita skatpunkta.
  Tas, protams, tāds filozofisks pārspriedums, un neesmu pārliecināts, ka nu visi pulcēsies un runāsies :) …drīzāk tad teikšu tā – ir svarīgi katram priekš sevis veidot iekšējo programmu ar dažādiem pozitīviem uzstādījumiem. Bet, jāielāgo, ka citu cilvēku pieredze un paraugs ļoti stimulē – tātad biedrošanās svarīgumu tomēr vajadzētu izcelt :)))

  VISS IR VIENS…

 • Ir jau tas viss pareizi… tikai, domāju, lielākajai daļai Latvijas cilvēku tas neatklāj jaunu Ameriku, drīzāk tas varētu būt aktuāli, piemēram, Rietumeiropai. Jā, un nevajadzētu arī zaudēt mēra sajūtu… man laukos vecāki joprojām lieto un nezin kur likt parasto sāli, atcerieties to bumu par jodēto sāli!:)))

 • Pilnīgi atbalstu Māra ierosinājumu. Ne tikai sēdēt pie tējas glāzes, bet arī organizēt pašdarbības teātrus, talkas, izstādes, pieredzes apmaiņas, dziedātāju kopas, dančus utt. Kultūras namu un klubu atbalsts nav obligāti nepieciešams, vēl labāk, ja cilvēki noorganizējas paši. Tā tas Latvijā notika pat kara gados.
  Un tas būtu tikai pirmais solis. Kad cilvēki iemācīsies organizēties šādiem koppasākumiem, viņi spēs organizēties arī valsts mēroga pārmaiņām. Galvenais – izkustēties no šās snaudas un/vai hipnotiskas pasivitātes stāvokļa.

 • Un vēl varētu pastāsti pasaku par trīs sivēntiņiem. :)

 • Par sivēntiņiem nesapratu, bet šo rakstu uzrakstīju pateicoties tam, ka man vakar nebija interneta… Un tas jau par kaut ko liecina.. un nebūt ne par to labāko.

 • Ar plastmasas pudelēm prātīgi – plastmasa ar laiku izdala indīgas vielas – neitrāls ir stikls – plastmasu ūdenim ilgai uzglabāšanai nē. Varu atrast referenci, ja vajag.
  ————–
  Portatīva saules baterija maksā lēti, toties minimālo elektrību un mazo bateriju uzlādi garantē.
  ————–
  Vēl es ieteiktu visiem nopirkt rācijas, ja gadījumā telefons un elektrība beidzas.
  ————–
  Vēl ieteiktu stādīt daudzgadīgus kokus un augus, kuru augļi vai saknes ir ēdami – visur, visās malās jebkurā gadījumā – arī ja krīze rīt beigsies.

 • Un vēl – labu portatīvo radiouztvērēju, vēlams – arī ar īsviļņiem, kas tagad Latvijā deficīts, bet dabūt var. :)

 • Katrā ziņā pārdomu vērts raksts.Nāk prātā bērnība,kā mūsu vecmāmiņas kara gados prata izdzīvot.Nebija cukura, tika audzētas cukurbietes nokurām vārīja saldu sīrupu. Ļoti laba kafija iznāca no sarīvētām un apgrauzdētām cukurbietēm, burkāniem un cigoriņiem.Garšīgi bija vārīti kviešu graudi,
  zirņi un pupas.Grūtāk bija ar apaviem .Vectēvs gatavoja koka
  kļikatiņas,pastaliņas jau bija moderns apavs.Mājas apstākļos tika gatavoti veltenīši.Apgaismojumam bietēs izgreba dobumu tur iestiprināja dakti un ielēja taukus-izmantoja sveču vietā.
  Jaunajiem visādā ziņā jācenšas saglabāt savu vecāku mājas
  laukos, jo pilsētā izdzīvošana ir daudz grūtāka.Labi ja sētā ir zirgs ar pajūgu.

 • Vairākus gadus dzīvoju bez elektrības – atslēdza. Iemācījos lietot visa veida svečturus, zināju visu bateriju cenas. Un man mājās bija mūzika un tik gaismas, cik kurā brīdī kur vajag. Arī dzeramo ūdeni, kad aizsala ūdensvads, nesu no darba ar lielajām pudelēm.
  Arī patlaban, kad vēl malka turas, salasu visus vēja nolauztos zarus, jo nolauž jau sausos. Un tas noder, kad nav pārāk aukstas dienas.

 • wow, es nezināju, ka tev tik… Respekt.

 • Situaacija pashlaik ir tieshi iistaa, lai beidzot Latvijas iedziivotaaji paarietu jaunaa kvalitaatee un varbuut pat visai pasaulei pieraadiitu, kaa tikt aaraa no pateereetaaju filosofijas znaugiem.
  Ja mees beidzot atsakaamies no visa liekaa un nevajadziigaa, ja mees iemaacaamies atskirt nepiecieshamiibu no veelmes, un ja pie tam veel atrodam vietu un laiku satikties klaatienee (ne caur i-netu), lai kopaa spriestu un domaatu par laimi, dziives jeegu, beernu skoloshanu, ja mees iemaacaamies buut Cilveeki neatkariigi no naudas daudzuma vai par spiiti taas truukumam – cepuri nost!

 • Manuprāt, līdztekus rūpēm par pašnodrošināšanos nopietnāk jādomā arī par valsts pārvaldi augstākos līmeņos.5.nov NRA ir trīs AP deputātu aicnājums veidot plašu tautas kustību Satversmes sapulces ievēlēšanai,lai izstrādātu jaunu Satversmi.Diemžēl šis raksts nav lasāms internetā, tikai V.Avotiņa komentārs “Jauna Satversme atdos valsti?” :http://zinas.nra.lv/viedokli/viktors-avotins/7051-jauna-satversme-atdos-valsti.htm?cshow=1#comments

 • Vai es drkstu jautāt, kas vainas esošajai Satversmei? Ko dos Satversmes maiņa, ja esošo Satversmi maz kāds pārzina un interesējas vai tā netiek pārkārpta?
  ============
  Ja jaunā Satversme ir par demokrātijas samazināšanu – tas ir prezidenta pilnvaru palielināšanu, tad apsveicu jūs ar vēl vienu soli tuvāk totalitārismam.
  ————
  Vienu cilvēciņu kontrolēt ir vieglāk nekā simts.

 • Atkal vecie modeļi. Tas protams, Aigar, mums neder.

 • Starp citu – par elektrību un tās trūkumu lielisks materiāls atradās gluži negaidītā vietā:
  http://www.autostopi.lv/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=16
  Ja arī lieklākus agregātus darbināt nevarēs, tad jums būs rezerve apkures cirkulācijas sūkņa darbināšanai, mob. tel. dažādu akumulatoru uzlādei, būs gaisma un neaizsals ūdensaapgādes sistēma (ja tā aprīkota ar mazjaudas sildierīcēm).
  Pie mums vēja rotorus piedāvā daudzi tirgotāji, piemēram:
  http://www.kerveju.lv/
  Tur arīdzan ir materiāli par saules paneļiem un kolektoriem.

 • Tādas cenas. Saules kolektoru pats var uztaisīt par dažiem latiem (pats uztaisīju) – tur 300LVL.
  Vēja ģenerātoru arī pats var taisīt tikai ar vertikālu asi – pārgriež plastmasas 200l mucu uz pusēm, noslidina daivas uz sāniem un uzstprina uz ass – apakšā ģenerātoru. Saules paneļus, kas ražo elektrību arī pats var taisīt uz pusi lētāk, ja pats liek kopā.
  ————
  Vienīgai, ko jāpērk ir inverteri un baterijas.

 • Starp citu, neslikti ir uztaisīt lokālu Wikipēdijas kopiju. Pats to 2 mēnešu laikā salādēju (~800 GiB) un 4 mēnešu laikā datus saimportēju/saindeksēju. Indeksēšana aizņēma vairāk, kā 3 mēnešus no tiem. Toties, ja kādam vajag, varu tagad iedot jau gatavu, lokālu Wikipēdiju ar visām bildēm. Viss, kas vajadzīgs – Pentium III vai IV klases dators ar vismaz 256 MiB RAM un 1 TiB disku.

 • Sveiks, Aigar, vai kautkur var apsppriest, aplūkot tavu kolektoru? Brīvo Metinātāju Forumā tak neesi manīts?

 • Manuprāt, ja kādam ir lieka nauda, būtu vēlams nevis iegādāties cirvjus un citas 19 gs. lietas, bet vajadzētu domāt par nākotni … apgādāt mājas ar tiem bezmakas ģeneratoriem, modernām elektroierīcēm u.t.t. tas ir veltīt enerģiju un līdzekļus jaunākām tehnoloģijām, to apguvē un ieviešana … tas ir vienīgais ceļš, kā “pārciest” grūtos laikus. Man koļēģis pirms gada bija Zviedrijā slēpot – viņu kotedžas mājiņa pilnībā tika aprīgota ar elekrību dabināmām ierīcēm … (pati ideja mani fascināja – ka varam iztikt tikai ar vienu enerģijas veidu, ko varam iegūt bezgalīgi) salauziet savus stereotipus un iedomājieties, ja jums ir savs dzīvoklis/māja, kuru jūs spējat apsildīt/pagatavot ēdienu u.t.t. ar “savu” (Zero Point Energy vai kādu citu jauno tehnoloģiju) enerģiju nepatērējot ne gramu haftas/koksnes/ogles/gāzes.

 • Varbuut var – es paskatiishos vai kaut kur ir nofocheets. Tagad tas atrodas smilhsu maisu eksperiment maajas eksperimentaalajaa laukumaa:D
  ———-
  Zinu. Vajadzeetu biezjaak piestaigaat pie jums – tas savaa zinjaa ir visamz tik pat noziimiigs forums kaa TF.

 • Man tas nav jaaiedomaajas – es taadaas maajsaimnieciibaas esmu bijis – pie tam vairaakaas:)

 • debuilding:)tiho šiferom šurša, kriša jedet nespeša:)

 • Vajadzētu arī daļu naudas apmainīt pret zeltu -
  http://www.naudasjautajums.org/2012/06/emgoldexcom-zelta-standarts.html

 • Par to, ka ASV Federālo rezervju sistēmas likuma termiņš iztek 2012. gada 23.decembrī, par to, kāpēc 2004.gadā Anglijā pārtrauca indeksēt dolāru un par šī gada maijā noslēgto darījumu starp Rotšildiem un Rokfelleriem un kāpēc tas tiek publiski izpausts (t.i., kāds bezstruktūras pārvaldes scenārijs caur to ticis iniciēts):
  http://vimeo.com/44445735

 • es pie tā strādāju :D

 • Par Federalas rezerves pilnvaru izbeigšanas šķiet isti riktigi nav. 1913 gadā FRSam tiešām piešķira terminētas tiesības, taču to nomainīja 1927 gadā.

  12 U.S.C.
  http://www.gpo.gov/fdsys/search/pagedetails.action?browsePath=Title+12%2FChapter+3%2FSUBCHAPTER+IX&granuleId=USCODE-2011-title12-chap3-subchapIX&packageId=USCODE-2011-title12&collapse=true&fromBrowse=true&bread=true

  izvelamis
  SUBCHAPTER IX – POWERS AND DUTIES OF FEDERAL RESERVE BANKS

  izvelamies
  Sec. 341 – General enumeration of powers (txt)

  lasām:
  Second. To have succession after February 25, 1927, until dissolved by Act of Congress or until forfeiture of franchise for violation of law.

  Tātad tipogrāfija FRSam var tikt atņemta vai nu ar kongresa izdotu likumu (act) vai par likumpārkāpumu. Savukārt likumpātkāpumi ir vai arī tos mēģina piešūt http://www.sanders.senate.gov/imo/media/doc/101911%20-%20THE%20SANDERS%20REPORT%20ON%20THE%20GAO%20AUDIT%20ON%20MAJOR%20CONFLICTS%20OF%20INTEREST%20AT%20THE%20FEDERAL%20RESERVE1.pdf ir pavisam cits jautājums.

 • Jaunās koncepcijas pamatlikums ir tāds, ka cilvēkam jāmācās organizēt savs laiks tā, lai viņam vienmēr būtu pieejami visi nepieciešamie resursi, bet nekas nebūtu privātīpašumā. Un lai viņam nevajadzētu ne pirkt, ne pārdot, ne aizsargāt savu īpašumu, ne tiesāties.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.