Nezvērs ar divām galvām – partokrātija un birokrātija

“Augšas” ir kā “nezvērs ar divām galvām”, kur viena ir partokrātija, bet otra – birokrātija (ierēdniecība). Lai tauta gūtu panākumus, jāizmanto pretrunas starp tām. Skaidrs, ka ar partokrātiju mums nav pa ceļam, jo tur valsts ir īslaicīgs “biznesa projekts” peļņas maksimizācijai uz tautas rēķina tad, kad ar vēlēšanu “stiķiem un niķiem” uz īsu laiciņu tiek iegūta kārotā vara, un to jāpaspēj izmantot par visiem 100%.

Ar ierēdniecību ir citādāk, jo tā tomēr ir daudz maz “pastāvīgs lielums”. Tai ir svarīga valsts pastāvēšana un līdz ar to savu krēslu saglabāšana, nevis kā ar partijām (kopā ar to vietējiem un starptautiskiem saimniekiem), kur galvenais ir konkurences cīņa par savām interesēm ar jebkuriem līdzekļiem (līdz pat valsts pakļaušanai bojāejas riskam, kas notiek tagad).

Paradoksāli sanāk, ka no valstiskuma viedokļa “apakšu” dabisks sabiedrotais (kā Igaunijā, tā Latvijā un citur) ir profesionālā ierēdniecība, kam ir nepieciešama valstiskuma pastāvēšana, bet nav izdevīga pārmērīga varas koncentrācija īslaicīgas partokrātijas rokās.

Ja aplūkojam igauņu piemēru, tad “apakšu” aktivitātēm tiek panākts ierēdniecības atbalsts. Piemēram, “apakšu” interesēm atbilstošo portālu TID izveido un uztur Igaunijas Valsts kanceleja (VK) u.tml.

Arī Latvijas VK viena no prioritātēm pašlaik ir “sabiedrības līdzdalība”, tādēļ mūsu kopīgais uzdevums būtu „ieiet šajā sistēmā”, sadarboties cīņā pret partokrātiju, un parādīt, ka mūsu iniciatīvas (lasiet, piem., rakstu „Par tiešo demokrātiju un tautas pašpārvaldi Latvijā”) ir izdevīgas kā valsts civildienestam, tā NVO un neformālo domubiedru grupu darbībai Latvijas valsts interesēs. Šāda sadarbība vājinās pašlaik totālo partiju politiski ekonomisko grupējumu patvaļu.

Protams, ka civildienests nav nekāda labdarības iestāde un tas mēdz būt korumpēts, mantkārīgs un destruktīvs. Tomēr uzskatu, ka būtu jātiecas sadarboties ar ierēdniecību cīņā pret partokrātiju, jo tā tiktu stiprinātas mūsu visu „pozīcijas”. Ja tiks savaldīta partokrātija, tad pēc tam varēs ielikt stingros rāmjos arī ierēdniecību.


TautasForums.lv lasītājs/veidotājs


  • Pašlaik gan partokrātijai ir izdevies uguni no sevis novērst uz birokrātiju. Kā rezultātā no birokrātijas ir izmesti gandrīz visi tie darbinieki,kas bija jēdzīgi un nebija sasmērējušies. Tā kā birokrātijā ir palikuši tikai partokrātijas ielikteņi, tad sadarboties ar to ir bezjēdzīgi!

  • Normund, nav tik traki! Es pazīstu vairākus augsta līmeņa ierēdņus – ļoti sakarīgi cilvēki. Viņi šobrīd ir ne mazāk nikni uz notiekošo, kā daudzi citi. Iemesli neapmierinātībai – kā nu kuram. Noteikti nauda arī kādam, bet galvenokārt tas, ka šobrīd haoss un nedrošība par nākotni valda visās jomās, t.sk. ministrijās. Daļa no šiem cilvēkiem ir tuvāk operatīvajai informācijai, kā mēs. Galvas ta viņiem ir uz pleciem un viņi redz, ka sūdi briest ar paātrinājumu.. arī viņi jūtas bezspēcīgi. Partokrātijas problēma ir tā, ka viņiem jau vairs nav “savu cilvēku”, ko iebāzt attiecīgajās vietās. Latvija maza, bet vēzis – LIELS. Ierēdniecība dažkārt ir kā ķīlnieks starp partokrātiju un tautu.

  • Tiešām ceru, ka minētie sakarīgie cilvēki valsts pārvaldē paliks arī pēc 2010.gada budžeta pieņemšanas (vēl viena iespēja varai atbrīvoties no nevēlamiem cilvēkiem!. Tikai, vai ierēdniecībā strādājošie sakarīgie cilvēki nebūs tik ļoti iebiedēti no varas, ka, baidoties no darba zaudēšanas, pildīs jebkuru tās rīkojumu?

  • Arī daudzi valsts pārvaldē strādājošie šobrīd apsver iespēju ‘laisties lapās’, tādēļ mums visiem jāliek galvas kopā, lai mūsu zeme nepaliktu tukša. Un tukša viņa nepaliks. Par to varam būt droši. Kaut kādi te sabrauks.. Vēl jāpiezīmē, ka ierēdņi pa lielam ir tā iedzīvotāju daļa, kam vismaz vēl ir jel kādi ienākumi un kuri arī ir gana izglītoti, tādēļ arī es uzskatu, ka ar ir jāsadarbojas, turklāt no kā mums baidīties? Pazaudēts jau gandrīz ir praktiski viss! Vairs nav diži daudz ko zaudēt..

  • IR JĀVĀC PARAKSTI VAI JĀRĪKO ELEKTRONISKS REFERENDUMS PAR
    GODĪGU NODOKĻU SISTĒMU.AR TIEŠĀS DEMOKRĀTIJAS PALĪDZĪBU IR
    JĀATBALSTA PILSOŅU VĒLME IEKASĒT VAIRĀK NODOKĻU NO BAGĀTAJIEM.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.