I.Redisons: ‘Par bruņota spēka lietošanu Bauskā’ (vēstule Latvijas Juristu biedrībai)

Latvijas Juristu biedrības nozīmi Atmodas laikā grūti pārvērtēt. Atšķirībā no leišiem un igauņiem, LJB tika Latvijā mobilizējusi spēcīgākos prātus. Esmu pārliecināts, ka mūsu prasmīga “spēle pēc noteikumiem” ietekmēja un nosvēra svaru kausus visā impērijā.

Daudzie LJB uz pārmaiņām vērstie dokumenti bija tik perfekti (no tā laika likumu viedokļa), ka pretējā puse tos nespēja apstrīdēt, un bija spiesta pieņemt. Ar LJB pūlēm tika panākta piketu un mītiņu brīvība.

Ja neesam aizmirsuši LJB dibināšanas mērķus, tad LJB būtu atkal jāpauž sava pozīcija, aizstāvot demokrātijas pamatvērtības, par kurām iestājāmies toreiz.

Būtu jāsniedz juridiski korekts vērtējums vakardienas faktam, kad valdība ar bruņotu spēku vēršas pret tautu, kura, ne jau lai gāztu valdību, bet gan pulcējusies izmisuma spiesta – jo šī pati valdība ir nolēmusi slēgt slimnīcu, liedzot pilsoņiem drošību par savu dzīvību.

* * *

* * *

Nav izbūvēti ceļi un infrastruktūra, ir būtiski samazinātas sabiedriskā transporta izmantošanas iespējas – nav grūti prognozēt, ka valdības iegribas dēļ turpmāk daudzi cilvēki vienkārši nomirs bez savlaicīgas palīdzības.

Ir samērīguma princips un arī saprātīguma princips, kas valdībai būtu jāievēro. Turklāt Latvija ir pievienojusies starptautiskajiem dokumentiem, no kuriem vienpusēji tā nedrīkst atkāpties.

Nesankcionētie piketētāji formāli veica administratīvu pārkāpumu. Vai par administratīvu pārkāpumu ir samērīgi pielietot šaujamieročus? Ieroču pielietošanai ir divi veidi:
a) draudot ar to, vai
b) šaujot;

Vai ir saprātīgi no valdības un policijas vadības puses pielietot bruņotu spēku tur, kur bez tāda var iztikt?

Bija tikai divi simti neapbruņotu, miermīlīgu piketētāju, no kuriem vairākums bija sievietes ar bērniem. Prasība – mēs nevēlamies nomirt bez ārsta palīdzības.

Atcerēsimies – iedzīvotāju tiesības uz dzīvību un ārsta palīdzība ir pirmais, ko no Latvijas valdības pieprasa ievērot starptautiskie līgumi.

Tas – par valdību, bet jāvērtē būtu arī policijas profesionālā kompetence un spēja saprātīgi domāt.

Tik nīstajos padomju laikos šādos gadījumos, kad pūlis aizsprosto satiksmi, milicija būtu ieradusies bez ieročiem, tikai ar megafoniem un kinokameru.

Vispirms ar skaļruņu palīdzību cilvēki tiktu pārliecināti atbrīvot brauktuvi un domāt par šoferiem. Novilktu lentu vai citādi iezīmētu robežu, aiz kuras liktu sastāties. Piedāvātu pārcelties uz citu laukumu, kur varētu turpināt vākt parakstus vai gaidīt valdības pārstāvjus. Kāds demonstratīvi filmētu, un operācijas vadītājs megafonā brīdinātu, ka nākamajā dienā sauks uz iecirkni protokola noformēšanai. Pēc tam miliči sastātos ķēdē, sadotos elkoņos un vienkārši atspiestu pūli no brauktuves.

Jā, varbūt daudzi saņemtu zilumus no niknām sievām. Taču nekādi ieroči un steki netiktu vicināti – kā tagad. Ja kāds kūdītājs būtu pūlī, arī tos nomierinātu savādāk, izvestu nemanāmi, nevis sagrābjot un kaustot tuvāk pagadījušos.

Toreiz milicijas skolās apmācīja, kā nodrošināt kārtību masu pasākumu (arī nesankcionētu) laikā tā, lai konflikts netiktu nevērsts plašumā.

Pašlaik ir redzams, ka no vienas puses, ir dzelžaina pretenzija pret tautu, lai tā izpildītu katru burtu, ko sacerējuši vietējie ierēdņi, taču vienlaikus – no otras puses, ir pilnīgs principialitātes trūkums pret sevi gadījumos, kad netiek pildīts likums un policija izvairās reģistrēt un pārbaudīt pilsoņu iesniegumus.

Aicinu tagad, līdzīgi kā LJB dibināšanas laikā, atkārtot “spēli pēc noteikumiem”. Tas būtu – izanalizēt atbilstoši LR Satversmei, ANO Vispārējai cilvēktiesību deklarācijai, Eiropas Savienības pamattiesību hartai un citām konvencijām valdības rīcību, apspiežot šos stihiskus nemierus Bauskā [kurus izraisīja humānās situācijas krasa pasliktināšanās].

P.S. To varētu pastiprināt ar personisko pozīciju, iedomājoties sevi situācijā, kad Jums vai Jūsu bērnam steidzami vajag ārsta palīdzību, bet ierēdņi ir noteikuši, ka Jūs palīdzību saņemt nevarat.


Ivars Redisons

LJB biedrs – dibinātājs, atjaunoto LR Robežapsardzības spēku pirmais komandieris, virsnieks ar lielu pieredzi


 • Pateicos par rakstu!
  vēl mazliet emocionālas informācijas:
  Bauskas iedzīvotāji ir attapīgi – pilsētā taču ir divas gājēju pārejas, kuras lieliski var izmantot šim pašam nolūkam – satiksmes kavēšanai. Tomēr pēc brīža arī tur bija parādījušies specvienības “regulētāji” (pats klāt nebiju, ziņas iegūtas pa telefonu no uzticama avota). Jautājums – vai tas jau nebalansē bīstami tuvu Satversmes pārkāpumam? Par to, ka varas reakcija bija neadekvāta, visticamākais, strīda nav, drīzāk jautājums, kādēļ šāda neadekvāta spēka demonstrēšana? Lai visiem uzskatāmi paskaidrotu, kas notiek ar tiem, kuri atļaujas protestēt? Un kādēļ JL ministre nāk klajā ar pilnīgi nesaprotamu paziņojumu? Ļoti daudz jautājumu, bet publiskajā telpā nekā, kas kaut attālināti atgādinātu analīzi, nav sastopams. Liekas, ka šajā gadījumā pilsoniskas nepakļaušanās akcijas ir labākais veids, lai paskaidrotu varai, ka situācija ir tuvu neadekvātai tautas reakcijai – kaut vai tā pati pastaigāšanās pa gājēju pārejām (protams, autobraucējiem tas nepatiks, tomēr arī viņiem vajag ievajadzēties pirmo palīdzību, pie tam ātri). Par tiesisko viedokli – rodas iespaids, ka mūsu tiesību sistēma pati lieliski ģenerē jaunus normatīvos aktus, kuru izpilde ir kādam jākontrolē (= + dažas štata vietas), savukārt kontrolētāji atkal kādam ir jākontrolē (= + vēl daži amati klāt ….) Rezultātā rodas sitācija, ka veselības nozarē 2008 gadā bija ~ 21000 ārstu, māsu un farmaceitu un ~ 2000 aparāta darbinieku. Ja nemaldos, izglītībā situācija ir līdzīga, ja ne vēl sliktāka. Un šīs jomas arī ir visskumjākajā stāvoklī. Tā vien liekas, ka brīvība, kura tika izcīnīta Atmodas laikā, ir tautai nozagta. Nozagta ar bezjēdzīgiem likumiem un noteikumiem, ierobežojumiem, kurus tāpat neviens neievēro (jo visus ievērot nemaz nav iespējams), nozagta ar birokrātu armiju, kura ir divu ārkārtīgi nepatīkamu arhetipu – sovjetiski dzimtbūtnieciskā un auseklīšu zaglīgā apvienojumu. Atvainojos par emocijām, bet tas ir iespaids, vērojot vakardienas notikumus un šodienas varas reakciju uz tiem.

 • Lai slēdz kaut vai visas slimnnīcas, ja ļoti vajag. Lūdzu. Neviens “nenomirs bez ārsta”. Neesam bezspēcīgi nabadziņi, par kādiem mūs cenšas paskaidrot raksta autors.
  Apnikusi čīkstēšana, nevarīgums, sūdzēšanās, – ļoti.

 • Šoreiz nespēju klusēt par Pūka komentāru. Tavs komentārs ir uzskatāms piemērs vissliktākajā nozīmē, kā aizvirzīt diskusiju prom no tēmas. Runa ir par valsts varas nesamērīgu spēka demonstrēšanu. Kāds tam varētu būt mērķis? Vai tas bija sagatavošanās kurss rudenim? Kas būs tālāk..? Ko darīt iedzīvotājiem?

  Paldies, Ainaram par teicamo domu saistībā ar gājēju pārejām! Turpmākie līdzīgu akciju koordinatori! Izvēlieties vietu, kur ceļa posmā pieejamas 2 gājēju pārejas, glītā cilvēku plūsmā šķērsojiet vienu gājēju pāreju, pēc tam – otru. Jebkurus līdzīgus ‘spēka demonstrējumus’ filmējam un video izplatām, cik vien mūsu spēkos..

 • Visu cieņu Panorāmai, bet plašākam ieskatam par notikumiem Bauskā, iesaku TV3 sagatavoto sižetu – http://www.tv3.lv/zinas (2009.09.31) no ~ 9:38 sekundes.

  Mans secinājums – iedzīvotāji tiek mērķtiecīgi uz ievērojami plašākām – pat visaptverošām vardarbīgām akcijām jau šajā rudenī. Citādi es to nevaru izskaidrot. Un.., ņemot vērā apzināti novājināto iekšlietu sistēmu un to, ka vietējie policisti – tieši tāpat kā BAUSKĀ – pret savējiem (savām ģimenēm) neuzdrošināsies pacelt roku, tad padomājiet paši, uz ko tas viss tiek virzīts!

 • “Delna uzskata, ka policijas specvienības nosūtīšana uz Bausku, lai izklīdinātu pilsētnieku akciju, kas bija vērsta pret slimnīcas slēgšanu, nebija adekvāta. Organizācija vērtē, ka šāda varas reakcija ir raksturīga totalitārām sabiedrībām.”

  Turpat arī Artūra Kuča (LU Juridiskās fakultātes docents) un Brigitas Zepas (Baltijas Sociālo zinātņu institūta direktore) viedokļi – http://www.diena.lv/lat/politics/hot/delna-policijas-riciba-bauska-nebija-adekvata

  Bet Tiesībsargam ir SAVĀDĀKS viedoklis – http://www.delfi.lv/news/national/politics/tiesibsargs-satraukts-par-notikumiem-bauska.d?id=26573953

 • Runa ir par Latvijas iedzīvotāju anamnēzi.
  Runa ir par vainas meklēšanu citos, kāmēr atrod vainīgo, aizmirstot par saviem grēkiem (kuri būtu: mantkārība, varaskāre, mantkārība).
  Runa ir par skaidru skatījumu.
  Runa nav par romantisku nacionālismu.
  Runa ir par atbildību.
  Runa ir par tevi un par mani un par mūsu kaimiņiem: mēs varam, ja mēs gribam to, kas mums ir jādara.

 • Diskusija – kā būtu saprotams Satversme otrais pants: 2. Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai.? Ja Bauskas tauta bija lēmusi to ceļu slēgt, vai tad tas nav likumīgi? Bet var būt pirms ceļu slēgšanas jātaisa referendums? Kā tad tas būtu likumīgi? Skumjākais ir tas, ka tagad referenduma organizēšana pataisīta stipri neiespējama, jo, lai to ierosinātu, vajadzīgi notariāli apstiprināti paraksti, par kuriem ir jāmaksā. Te tev nu bija, tautas vara! :((((

 • Tautas vara: iet uz vēlēšanām un nobalsot.

  “Ja Bauskas tauta bija lēmusi to ceļu slēgt, vai tad tas nav likumīgi?” – Nē, tas nav likumīgi. Tā ir anarhija.

 • Atvainojos par emocionalitāti: tā saucamā dižķibele nav Eiropas Savienības 5 gadu pastāvēšanas sekas, tā arī nav lielo zēnu eksistences sekas, tā ir mantkārības sekas. Pavisam vienkārši risināms matemātikas uzdevums.
  Slimnīcu slēgšana: mantkārības sekas.
  Skolu slēgšana: mantkārības sekas.
  Skolotāju atlaišana: mantkārības sekas.
  Vēlēšanu rezultāti: tautas varas sekas.
  Principā jau taisnība vien ir ar to tautas varu: tauta ņēma, tauta tērēja un lietoja, tagad tauta nolēmusi ceļus slēgt…

 • “Tautas vara” bija arī:
  - dzīvot naturālajā saimniecībā (vai veidot brīvzemes-kopienas), lai būtu max neatkarīgs no ‘sistēmas’, lai nebūtu jārij Eiropas valstu atliekas;
  - nesūtīt savus bērnus skolā, lai tos neizaudzinātu par šauri domājošiem, materiālistiskiem biorobotiem;
  - nepatērēt citus masu programmēšanas līdzekļus
  utt.
  “Tautas vara” ir arī uzticēties, ka vēlēšanu un referendumu rezultāti tiks godīgi saskaitīti (vēlēšanu biļeteni tiek iznīcināti 10 dienas pēc vēlēšanām).
  “Tautas vara” ir arī neatvērt čekas maisus.
  “Tautas vara” ir piedalīties neesošā tautas nobalsošanā par Lisabonas līgumu.
  utt.

  “Tautas vara” ir pamosties no hipnozes, kas ilgst kopš krustnešu ienākšanas..

 • Manuprat ir vajadziga sabiedribas mobilizesanas bez politiskiem lideriem. Ja, piemeram, juristi cinas pretvaldibas pienemtajiem lemumiem, palidz vienkarsajiem un neiazsargatajiem cilvekiem, tad citi piekopj citas, nevardarbigas pretosanas metodes:)

 • Protestiem pļavā vai Doma Laukumā ir vienāds efekts – tie nerada sekas.
  ———–
  Bloķēti ceļi ir vienīgais veids, kā ar protstiem radīt efektu. Bauskas ceļš šinī ziņā ir ideāls.
  ===========
  Naomi Wolf paskaidro sīkāk par protestiem. Īsumā – ASV protesti uz ceļiem ir aizliegti. Tas nozīmē, ka tiem nekad nebūs nekāds efekts. Cilvēkiem ir jābloķē miermīlīgā veidā ceļi, lai pieprasītu atpakaļ savu varu un saucmo demokrātiju.
  http://www.youtube.com/watch?v=qinPxSOBB5o

 • SAtbalstu Ivo..
  “Tautas uzdevums” ir pamosties no hipnozes, kas ilgst kopš krustnešu ienākšanas..

  Kur mūsu saknes redzamas? Vai kāds var padalīties?

 • Bauskas pasākums rosina arī pārējos pastaigāties neērtās vietās. Un svarīgi būtu, lai tas notiek vienlaicīgi, vai ar mazu laika nobīdi, piemēram zvans no Siguldas uz Balviem- mēs drusku atpūšamies- tagad jūs pastaigājiet!

 • ““Tautas vara” bija arī:
  - dzīvot naturālajā saimniecībā (vai veidot brīvzemes-kopienas), lai būtu max neatkarīgs no ’sistēmas’, lai nebūtu jārij Eiropas valstu atliekas;
  - nesūtīt savus bērnus skolā, lai tos neizaudzinātu par šauri domājošiem, materiālistiskiem biorobotiem;
  - nepatērēt citus masu programmēšanas līdzekļus
  utt.”
  - bija un izbija.

 • Tautas vara bija arī atklāt Jūrmalgeitas skandālu. Un tautas īstenotā vara bija, pēctam atkal ievēlēt Jūrmalgeitas lietā iesaistītos. Tik vienkārša ir realitāte.

 • Realitāte ir tāda, ka katrā pilsētā un novadā vēlēšanu rezultāti ir jāvērtē atsevišķi, piemēram, rīdzinieki tika pakļauti spēcīgas informācijas iedarbībai, kas robežojās ar zombēšanu – http://www.tautasforums.lv/?p=1025, daudzās mazpilsētās tika ievēlēti ar partokrātiju nesaistīti saraksti – http://www.tautasforums.lv/?p=1093, daudzviet uzvarēja ‘dižsaraksti’, jo nebija alternatīvu. Kas Jūrmalā pa lietu, par to lai ziņo jūrmalnieki.

  Tev tomēr izdevās aizvirzīt domas no tēmas. Kādēļ tā dari? Kas tam par iemeslu? Vai varbūt nav izdevīgi, ka norādu uz potenciāliem draudiem, kas sagaida sabiedrību rudenī – masu protestiem un attiecīgo varas struktūru izmantošanu vergu savaldīšanai?

 • Pūk- tev ir visas iespējas rakstīt atsevišķu rakstu par savu viedokli.

  Par tēmu – līdzšinējā pieredze, ka visi citi protesti, parakstu vākšanas utt. ir bez panākumiem. Tātad kas paliek?
  – masu nekārtības, kas būtu ārkārtīgi izdevīga tiem kas nevēlas pieļaut izmaiņas, jo tad visu varētu norakstīt uz huligānismu.
  – un nevardarbīgā pretošanās, pilsoniskā nepakļaušanās. Tas ir vienīgais efektīvais ceļš ko redzu dotajā situācijā. Un tas ir variants no kā valdošā kliķe baidās.

 • Vai iespējams uzzināt Bauskas akcijas organizatorus un ar viņiem tikties?
  Pamatā, kā te jau pieminēts, – koordinācija. Tiklab akcijās, kā – un jo vairāk – stratēģiskajā sadarbībā. Ivo, ceru uz Tevi. Vari ierosināt Koordinācijas grupas izveidi.

 • Pievienojos kolēģa Redisona viedoklim. Skatījos notikumos Bauskā un nespeju noticēt, ka brīvā Latvijā kas tads ir iespējams šodien, turklāt norīkots no partijas, kas sevi deklare par Jauniem laikiem, parstāves puses. Pret tikai ar kailu patiesību un izmisumu bruņotu tautu sūtīt labi apbruņotus un par tautas naudu barotus vīrus. Cik gļēvi un nožēlojumi pie varas esošie pauž savu spēka politiku, kas likās paliekam jau pagājušā gadsimtā.
  Pievienojos Ivo paustajam, ka jāizdara secinājumus un nākamās reizes jārīkojas gudrāk.
  Slimnīcas tiek slēgtas ne tikai Bauskā, bet arī citur. Ir nepieciešama koordinēta un vienlaicīga nevardarbīga rīcība.

 • Daudzi jau grib protestēt un gāst šo varu, bet neredz alternatīvu.

  Jācer ka cilvēki pamodīsies no šī hipnozes miega un sāks protestēt visās latvijas pilsētās, Alfa jau ir tikai viena, ja tādi protesti notiek piemēram 5 -6 vietās visusr tos terminātorus nenosūtīs.

  kā esmu novērojis tad tajās alfa rindās pamatā ir tikai krievu tautības pārstāvji

 • Policija sākusi pārbaudi:
  http://www.diena.lv/lat/politics/hot/policija-sakusi-parbaudi-par-nesankcioneto-protestu-bauska
  Nu re – nākamais signāls no “augšām”…

 • Jā.. pārbaudi par “nesankcionēto mītiņu”, nevis par elites algotņu nesamērīga spēka pielietošanu.

 • Tā vietā, lai pārbaudīu pareks izzadzējus, manis un pārējās tautas nesankcionētus līgumus ar SVF un citus politiķu noziegumus, tie pārbauda cik ilgi guļošu cilvēķu masu var spārdīt.

 • Nu- tā ir neadekvāta situācijas izpratne, kam tāda raksturīga? Šodien jauna ziņa- kāds “draugos.lv” iepīkstējies, ka vajadzētu atzīmēt 13. datumu arī citos mēnešos, jau sākas pārbaudes, kas to iedomājies…. Drīz tiešām būs arī domu kontrole!

 • Nevis būs domu kontrole – tā jau ir. Hello – kas pēc tavām domām ir mediji (tai skaitā kultūras aktivitātes), izglītība un nodarbinātība?

 • Aigar, mēs esam ļoti dažādās pozicijās jautājumā par izglītību, un to es vairs neatkārtošu. Ir tikai dabiski, ka sabiedrībā darbojas kādi savstarpējo saprašanos normējoši pieņēmumi. Bet neviens no mēdijiem nezina, kas notiek manā galvā- un paldies Dievam.
  Nodarbinātība – ja darba devējs no Tevis sagaida ko citu, kā pienākumu izpildi, tad viņš nav darba devējs bet slepenais aģents. Parasti tādus neciena.
  Mediji ir dīvaina konstrukcija, kas iedomājas, ka zina, kas cilvēkam vajadzīgs. Vai Aigars pats kaut reizi ir saticis “vidējo skatītāju” vai “vidējo lasītāju”? Tāda nav. Katrs ir potenciāla personība, ar vairāk vai mazāk attīstītu pašapziņu. Tāpēc ir dīvaini, ka meklē iniciatorus un kūdītājus, bet nenojauš, ka var būt arī cilvēku personīgā izvēle, kas reizēm sakrīt ar citiem līdzpilsoņiem.

 • lurikei – “vidējais vēlētājs” Rīgā nobalsoja par Šleseri, un nevajag noliegt, ka tas bija veiksmīgas reklāmas un PR kampaņas rezultāts.

 • Labi – neatkārto. Es atkārtošu – izglītība ir domāta, lai cilvēku degradētu, samulsinātu, uztaisītu par iezubrītāju, atkārtotāju papagaili un bezpalīdzīgu beziniciatīvas būtni, kas tiks iemesta konkurenes un izdzīvošanas jūrā pēc caur pedagogiem (kuri ir īpašnieku, kas ir patērētāju sabiedrības sistēmas uzturētāji, vegi = skatīt Grieķu val.) uzspiestā standarta apgūšanas.
  =======
  Tas tiek panākts caur
  – konkurences popularizēšanu caur atzīmju sistēmu
  – iemācīšanu bīties autoritātes – pedagogus (vergus)
  – mācīšanos iezubrīt nevis saprast – caur ierobežoto mācību stundas laiku mācību vielas saprašanai
  – caur bezpersoniskumu – milzīgas klases
  – caur sadalītas sapratnes radīšanu un specializāciju – tas nodrošina, ka cilvēki neredz LIELO BILDI.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.