DonKihots: ‘Ko gaidām? Vai marsiešus ar krīzes atrisinājumu?’

Pirms pāris gadiem tautā klīda jociņš par to, kas sakārtos Krieviju. Viena bija reāla versija, otra fantastiska: a) krievi saņemsies un visu sakārtos paši; b) atlidos citplanētieši un Krieviju sakārtos viņu vietā. Reālā versija, protams, bija – „atlidos citplanētieši”. Skatoties uz procesu attīstību, kādu to bīda darboņi mūsu valsts augšgalā, ir redzama stabila tendence vietējās ražošanas iznīcināšanā. Piemērus nesaukšu, jo tie daudzmaz katram ir zināmi.

Izbrīnu rada kārtējais stulbums, ko ziņās tagad muļļā. Degvielas akcīzes nodokli vajadzētu pacelt, jo ir sarukuši ieņēmumi, dēļ degvielas tirdzniecības apjomu krituma. Vajag vismaz kompensēt starpību.
Ziniet, reāli dusmu uzsit šāda ņirgāšanās par Latvijas iedzīvotājiem. Jo degvielas cena ir pamatu pamats izmaksām. Pagaidām zemnieki ir vienīgie, kuru viedoklis ir piekomentēts šajā sižetā, un tas nav ne par matu jautrāks. Galaprodukta cena pieaugtu par 20%, kas pie nemainīgas ievestās produkcijas cenas, būtu vienkārši iznīcinošs vietējiem ražotājiem, jo tad viņu produkciju vienkārši vairs nepirktu.

Lai nu kas, bet viens ir skaidrs. Šādu iznīcinošo lēmumu nekādā gadījumā nedrīkst ļaut pieņemt. Rezultāts būs identisks kā ar PVN paaugstināšanu. Pat pusgads nepagāja, kad gudrie valdības vīri vāvuļoja – jā, tā tomēr bija kļūda, lielāku ieņēmumu cerības netika attaisnotas. Žēl, ka tā sanāca…
Ir taisīti piketi, gan masveida skolotāju gājiens, gan mediķu pulcēšanās, gan citu uzmesto pulcēšanās. Panāktais rezultāts ir apaļa nulle. Politiski atbildīgie turpina ierastajā garā. Tātad piketi nav efektīvs lēmumu ietekmēšanas mehānisms.

Sūdzēt tiesā? Cīņa ar nejēdzības sekām. Ilgi un neko nemainīs.

Iet ar pusķieģeļiem un dauzīt valdības ēku logus? Īpaši konstruktīvi tas nav, un par to sola 10 gadus cietumā. Plus, šādas aktivitātes var attaisnot drakoniskāku normu pieņemšanu (te es domāju līdz pat NATO vai ANO spēku ievešanu, policejiskās kārtības uzturēšanai. Neiespējami tas nav.). Nu nezinu, varbūt kāds arī šo vēlētos, bet tas nebūs vairākums.

Nu vēl paliek badastreikošana, telšu pilsētiņas izveide iepretim Saeimai (par ko pašvaldības čaklie noziedzības apkarotāji liek naudassodu), politisko uzlīmīšu līmēšana uz stabiem, elektrosadales kastēm un citām publiskām vietām, emocionālo/konstruktīvo/dusmīgo rakstu publicēšana internetā vai citos mēdijos, nu arī pudeles tukšošana var notikt dziļi politiskos toņos. Bet tas viss neatcels akcīzes pacelšanu degvielai un PVN nolaišanu sākotnējajā līmenī uz 18%.

Kādas aktivitātes varētu likt valdībai ieklausīties un pieņemt iedzīvotājiem vitāli nepieciešamus lēmumus? Manuprāt, der paskatīties uz citu valstu pieredzi, ko dara tuvu izmisumam esošie, lai kaut ko mainītu. Kaut vai kaimiņzemē Krievijā. Tikai pēc tam, kad Pikoļovas cementa rūpnīcpilsētas iedzīvotāji savācās un nobloķēja šoseju, viņos sāka klausīties. Un pat pats prezidents Vladimirs personīgi ieradās un situāciju atrisināja:

* * *

Tātad, šoseju blokāde ir visefektīvākais līdzeklis, akūtas nepieciešamības atrisināšanai. Tāpēc es aicinu rūpīgi apdomāt, vai varbūt ir vērts nobloķēt Jūrmalas-Rīgas šoseju (var bloķēt arī citas maģistrāles). Iedzīvotāji uz Rīgu varēs tikt ar vilcienu vai velosipēdu pa veloceliņu. Rīgai vitāli svarīgas preces pa šo šoseju netiek piegādātas, tāpēc pārtikas vai citu preču krīze nesāktos. Tur piedalīties varētu ceļu būves tehnikas vienības (akcīzes paaugstinājums ļoti skartu šīs nozares dalībniekus) – buldozeri ar savām lāpstām izveidotu necaurbraucamu mūri, pa vidu var būt jebkāda cita smagā tehnika. Zemniekiem arī ir visādi interesanti verķi, ar ko bloķēt. Galvenais, lai barikāde pilda savu misiju.

Latvijas iedzīvotāji jau reiz savācās uz barikādēm – visiem bija skaidrs, ka tā ir jādara. Nākotnes vārdā. Un rezultāts tam bija.

Tūlītējās prasības varētu būt šādas:

 • Pazemināt PVN vismaz uz vecajiem 18%.
 • Nepacelt, vai varbūt pat pazemināt akcīzes nodokli degvielai
 • Pārtraukt aizņēmumu ņemšanu no SVF vai citiem augļotājiem
 • Papildus prasības iesākumā varētu būt saistībā ar vēlēšanu sistēmas nomaiņu, par ko tik daudz publiskajā telpā tiek diskutēts (ieviešama mažoritārā vēlēšanu sistēma, kuras ietvaros katrs vēlēšanu apgabals darbībai Saeimā izvēlēs vienu kandidātu, kurš būs atbildīgs gan savas partijas, gan konkrētā apgabala vēlētāju priekšā. Krāpšanas vai nelojalitātes gadījumā savu deputātu varēs atsaukt gan viņa partija, gan apgabala vēlētāji). Esmu pārliecināts, ka gala variantā tiktu piedāvāts labs priekšlikums tik nepieciešamajām izmaiņām kopējajā sistēmā.

Vairs nav palicis laiks, lai atrunātos: “Tas jau mani neskars,” jo skars – un smagi. Kamēr vēl nav drēgnais rudens klāt, ir jārīkojas. Esmu pārliecināts, ka ir cilvēki un struktūras, kas to spētu noorganizēt. Šim pasākumam tagad būs liels atbalsts, rezonanse un rezultāts. Tā ir iespēja.


DonKihots

P.S. Vai varbūt tomēr uzskatāt, vajag uzticēties citā dimensijā dzīvojošajiem politiskajiem darboņiem? Viņi taču pēc savas spriestspējas ir kā citplanētieši, kuri mūsu vietā visu sakārto!


 • šis ir labi sagatavots, laikā nācis un pārdomāts priekšlikums. manuprāt, sākumā gan nevajadzētu sakarināt pārāk daudz prasību (par vēlēšanu sist. un citas). Jākoncentrējas uz galveno, kas konkrēti un tieši spiež un sāp sabiedrībai- tātad to nodokļu uzskrūvēšanu (SVF daudzu apziņā pagaidām ir kaut kas abstrakts, tāls vai pat pozitīvs). Akcijas laikā var izvērst pārrunas un aģitāciju arī par to paktu ar SVF un Islandes risinājumu (skat. komentārus Smirnova rakstam).
  Es nezinu, vai kāda no tieši ieinteresētajām saimnieciskām organizācijām varētu uzņemties iniciatora un koordinatora funkciju (ceļiniekiem būtu arī līdzekļi iniciatīvas popularizēšanai). Varbūt ar šīm organizācijām jāsazinās, jāaizsūta viņiem šis raksts, jāpublicē šis raksts arī citās iespējamās vietnēs. Nezinu, vai Donkihota vai citā vārdā. :)

 • Visādus likumu un lēmumu cepējus vajag sākt karināt pie ‘lielā zvana’.
  http://www.bezdarbs.lv/forums/lat/search_p.php?p=10

 • Protams, Francijas variants būtu efektīvāks, kad uzņēmumu bosi līdz strādnieku prasību izpildei tika iespundēti (bez vardarbības pielietošanas) būceņos. Latvijas gadījumā tas būtu vietējo oligarhu (Saeimā un MK tie nesēž) mājas arests. Tomēr baidos, ka policisti un tiesas, trīcot par savu pagaidām vēl esošo darba vietu, nostātos oligarhu, nevis tautas pusē. Formāls pamats viņiem būtu, jo Krimināllikumā ir pants par personas brīvības ierobežošanu. Tikai, ja valsts vara var klaji ignorēt tiesiskumu, vai arī tautai nav tiesības darīt to pašu (zobs pret zobu)?
  P.S. Pēdejā reizē Francijā draudēja uzspridzināt rūpnīcu – draudi uzlaist gaisā Saeimu vai MK būtu laikam par šerpu?

 • Labs video sižets.

 • tvnet raksts iedod pietiekami daudz ciparus, lai varētu aprēķināt iedzīvotāju skaitu Latvijā – tas ir 1,783 miljoni cilvēku nevis 2,3 miljomi.
  ———
  http://www.financenet.lv/zinas/latvija/article.php?id=244309
  ———
  Ja kļūdos aprēķinos, dodiet ziņu.

 • Visi, kas ir gatavi ceļu blokādei, dodiet ziņu. Es nebūšu tas, kas sēdēs malā, esmu gatavs kaut tūlīt spert šo radikālo soli. Tikai kopā mēs varam padzīt valsts izlaupītājus. Ar cieņu, Dainis Grabovskis tel. 26160160

 • Šis raksts ir domāts radīt informatīvo fonu, sākumu šāda veida aktivitātēm, kuru mērķis būs piespiest augšas pieņemt vajadzīgus lēmums. Kurš to tālāk realizē, tam nav nozīmes. Vislabākais ja to uzņemtos kādi, kas jau gandrīz līdz ceļublokādei ir nonākuši. Nesenākais piemērs bija dusmīgie zemneki, kas lopugalvas zārka pie ministru kabineta atnesa.

  P.S. Bet ja ir sajūta ka kādam šis raksts ir jāaizsūta, rīkojieties. Tapēc jau tas tika rakstīts.

 • Tā kā zemniekiem ir traktori, bez viņu atbalsta nekādi neiztikt!

 • Domaaju vareetu saakt ar luugumu muusu valsts viiriem neignoreet Satversmi. Piemeeram:
  ———————————————————–
  1. nodala 2.pants

  Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai.

  Komentaars:

  Vara pieder tautai, tad kaapeec tauta neko nezin kas notiek valstii. Kautlai tos SVF punktus, uz kaadaam prasiibaam mums to naudu iedeva! Vispaar viss tika tureets pilniibaa slepeniiba!

  ————————————————————
  1. nodala 3. punkts

  Latvijas valsts teritoriju starptautiskos līgumos noteiktās robežās sastāda Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale.

  Cik atceros, agraak shajaa punktaa bija arii vaards “novads”, bet nu es varu arii kluudiities. Agraak kurzeme, zemgale, latgale un vidzeme saucaas “novadi”, bet tagad par novadiem sauc velns zin ko… piemeeram gulbenes novads,seejas novads u.t.t. Tad varbuut kaads man pateiks, kas tad tagad ir zemgale, vidzeme, latgale un kurzeme?

  ———————————————————–

  8. nodala 100. pants

  Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta.

  Kad kaads iemineejaas par “Lata devalvaaciju”, taa tas cilveeks uzreiz tika sodiits, cik atceros… A kur palika “Vaardu briiviiba”? Ceru, ka man par sho nekas nedraud…

  ———————————————————–

  8. nodala 103. pants

  Valsts aizsargā iepriekš pieteiktu miermīlīgu sapulču un gājienu, kā arī piketu brīvību.

  Ieprieksh shis punkts cik atceros bija ieveerots, bet no 13. janvaara piketi pie saeimas bija aizliegti… Domaaju politikiem nav tiesiibu aizliegt piketu pamatojoties tikai ar to, ka iespeejams tas pikets nebuus miermiiliigs.

  ———————————————————–

  8. nodala 111. pants.

  Valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu.

  Domaaju sheit komentaari ir lieki…

  ====================================================

  Neesmu stiprs politikaa, tomeer domaaju ka (Varbuut ne visi) satversmes punkti tiek ignoreeti. Gribeetu dzirdeet juusu komentaarus

 • Tu eso potenciāls Satversmists – radikālis. Līdzīgi, kā ASV cilvēkus, kas aizstāv konstitūciju, sauc par ekstrēmistiem un potenciāliem teroristiem, tad tevi arī iespējams savāks par radikālu uzskatu paušanu.
  ——–
  Saproti, mēs dzīvojam kolektīvisma sabiedrībā, kurā viens cilvēks var tikt upurēts Lielāka Labuma vārdā – sabiedrības drošības vārdā.
  ——–
  Kamēr Latvijā un pasaulē dzīvos kolektīvisma apziņā, viss ies pa vecajām sliedēm, kurām slīpums ir uz leju.

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.