Mahatma Gandijs un Marks Tvens

Mahatma Gandijs ir teicis, ja kaut kas mūs var pazudināt, tad tie varētu būt septiņi “nāves grēki”: Bagātība bez Darba, Izpriecas bez Sirdsapziņas, Zināšanas bez Rakstura, Komercija bez Morāles, Zinātne bez Humānisma, Pielūgsme bez Upura, Politika bez Principiem.


Marks Tvens – “Konektikutas Jeņķis karaļa Artura galmā”

Redziet, uzticību es saprotu kā uzticību dzimtenei, bet nevis tās iestādēm un pārvaldītājiem. Dzimtene – tas ir kaut kas patiess, stiprs, mūžīgs; dzimteni jāsaudzē, jāmīl, jābūt tai uzticīgam; taču iestādes – tas ir kaut kas ārējs, kā apģērbs, bet apģērbs var nonēsāties, saplīst, palikt neērts, pārstāt ķermeni sargāt no ziemas, slimībām un nāves. Būt uzticīgam lupatām, slavināt lupatas, klanīties lupatām – tā ir dumja uzticība, dzīvnieciska uzticība, monarhiska uzticība, monarhu izdomāta: pie monarhiem lai arī paliek. Bet es esmu dzimis Konektikutā, kuras konstitūcijā ir rakstīts, ka visa politiskā vara pieder tautai un visas brīvās valdības tiek dibinātas tautas labklājībai un balstās tās autoritātē; un tautai pieder neapstrīdamas un neatņemamas tiesības jebkurā brīdī mainīt pārvaldes formu, kā to uzskatīs par vajadzīgu.

No šī viedokļa, pilsonis, kurš redz, ka viņa valsts politiskās drēbes ir nonēsātas un tajā pašā laikā klusē, neaģitē par jaunu drēbju radīšanu, nav dzimtenei uzticīgs pilsonis, – viņš ir nodevējs. Viņu nevar attaisnot pat tas, ka viņš, varbūt ir vienīgais visā valstī, kurš redz, ka tās drēbes ir novalkātas. Viņa pienākums – aģitēt, neskatoties ne uz ko, bet pārējo pienākums – balsot pret viņu, ja tie nav vienprātīgi ar to.


No krievu valodas tulkoja un iesūtīja Dainis Ozols


 • Salut!
  Marks Tvens- dzimtene.
  M.S.- tauta!
  Vērtības, Daudzs jau ir zuduš un zudīs šai juk laikos ,kas būs,bet pēc tam vis var mainīties……

 • 8.a Mīlestība bez singrības – izvirtība,
  8.b Singrība bez mīlestības – vardarbība.

 • kas pie joda ir “singrība” ?

 • Ja nav ko teikt, tad nevajag vismaz piekasīties- kaut vai pārsišanās kļūdām. Šodien visās malās rakstu iekšā lielisku anekdoti:
  Stāv vīrs piebāztā trolejbusā un domā:”Štruntīgs laiks, priekšnieks- kretīns, sieva- maita…” Viņa sargeņģelis pieraksta blociņā”Štruntīgs, laiks, priekšnieks- kretīns- ” pag, es to jau esmu rakstījis, bet priekš kam viņam atkal vajag? Nu- pasūtījums paliek pasūtījums…

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.