K.Omuls: ‘Par to, kā iet LETS portālam’

TautasForuma pastāvīgie apmeklētāji droši vien atceras, ka portālā ne vienu vien reizi ir pieminēts vārds „LETS”. Tāpat arī, kaut kad ziemā bija raksts par to, kas ir LETS. Arī rakstu komentāros parādījās informācija, ka kaut kas top. Domāju, ka daļa no TautasForuma lasītājiem ir reģistrējušies šai LETS portālā, http://www.tirgus-kaiminiem.lv (turpmāk īsuma pēc saukšu to par TK).

Tomēr, vairums no tiem, kas kaut ko zina par TK, redz tikai mierīgo virspusi, bet nezina par rosīšanos, kas notiek zem „ūdens līmeņa”. Šī raksta mērķis ir pastāstīt, kas notiek, un arī padalīties ar dažiem secinājumiem.

Tātad, notikumu hronoloģija.

2009. gada marts – ir veikti tehniskie darbi, lai portāls varētu uzsākt darbu. Portāla izveidē iesaistītie cilvēki (es, Aigars Brūvelis, Pēteris Mārtiņsons) lūdz tajā piereģistrēties draugus un veikt fiktīvu tirdzniecību. Tas arī notiek. Rodas dažas atziņas par to, kā portālā varētu rīkoties krāpnieki; arī atsauksmes par lietām, kas lietotājiem nepatika. Pēc ~2 nedēļu fiktīvās tirgošanās paziņojām, ka portāls tika nodots lietošanā, un visi fiktīvie darījumi atcelti.

Aktīva tirdzniecība portālā nesākās, un nav sākusies arī tagad. Tomēr, varēja just, ka informācija par portālu izplatās, jo cilvēki arvien reģistrējās. Jūnija vidū bija reģistrējušies ap 70 lietotāju. Portāla administrācija zināmu iemeslu dēļ, kurus šobrīd neminēšu, ne sevišķi centās šo interneta vietni popularizēt.

Maija beigās TK ieguva spēcīgu papildinājumu Ritas Našenieces personā. Nerunājot par to, ka, ja līdzšinējā kompānijā mums īstas sapratnes par komunikāciju ar sabiedrību nebija, tad Rita šai jomā ir eksperts, un idejas par portāla bīdīšanu tautās nu šķiet daudz reālākas. Tāpat, viņa ieteica vērsties pie Ziedot.lv. Tas izrādījās ļoti vērtīgi, jo Ziedot.lv personā mēs ieguvām ļoti svarīgu atbalstītāju – viņi ir palīdzējuši mums gan juridiski, gan ar praktisku padomu, gan kontaktiem.

Plāns, kā mēs popularizēsim portālu, ir šāds – mēs apzināsim iespējamās mērķa grupas, kam portāls var būt noderīgs (bērni, studenti, pensionāri, invalīdi, bezdarbnieki, zemnieki, utt.). Un personīgi runāsim ar šo grupu pārstāvjiem, piemēram, NVO, „inficējot” viņus ar LETS ideju. Mēs ticam, ka šāda metode būs efektīvāka, nekā panākt īslaicīgu troksni masu medijos.

Runājot par portāla tehnisko risinājumu – jūnija beigās/jūlija sākumā tajā tika ieviestas izmaiņas. Tagad portālā var ieiet ar draugiem.lv pasi. Tā ir samērā jauna draugiem.lv piedāvāta iespēja. No lietotāja viedokļa tas nozīmē, ka viņš „iet iekšā” TK ar savu draugiem.lv e-pastu un paroli. Šo izmaiņu dēļ tika nomainīta TK datubāze, līdz ar to zuda reģistrējušos lietotāju ieraksti. To nebija daudz, un pieņemu, ka tie, kuri vēlēsies darboties LETS, savu darbību portālā atjaunos. Šobrīd ir reģistrējušies 42 dalībnieki, daļa – iepriekšējie, daļa – jauni.

Tika mainīts arī portāla pirmās lapas vizuālais izskats, bet esošais variants nav pēdējais. Tāpat, Aigars ir izveidojis portāla logo.

Vēl, Uzņēmumu reģistrā ir pieteikta biedrība tirgus-kaiminiem.lv. Patlaban atbilde vēl nav saņemta, bet gan jau mēs viņu agrāk vai vēlāk piereģistrēsim. Biedrības oficiālais mērķis ir veicināt iedzīvotāju savstarpēju palīdzību un sadarbību, kā arī pilsonisko apziņu, izmantojot informācijas tehnoloģijas, jaunas sadarbības formas, un sadarbojoties ar citām organizācijām, kam ir līdzīgi mērķi. Mana personīgā vīzija par šo biedrību ir tāda, ka tā varētu būt vieta – resursu centrs, kur rasties un dzīvot „labām”, cilvēkiem domātām informācijas tehnoloģijām. Piemēram, LETS portālam, kas, kā es ceru, ir tikai pirmais solis.

Vēl viens labs notikums ir tas, ka ar Marijas Haitinas palīdzību (viņa nodarbojas ar zemnieku zaļo groziņu kustības organizēšanu) mums ir radušies kontakti ar vienu no franču SEL (LETS, tikai franciski). Ceram, ka šeit varētu izveidoties ļoti vērtīga pieredzes apmaiņa un sadarbība.

Par notikumiem, šķiet, galvenais būtu pateikts. Tagad gribētos nedaudz padalīties ar secinājumiem.

Viens, ko esmu sapratis, darbojoties ar LETS, ir – mēs ejam ļoti netradicionālu ceļu (tam ir savi iemesli). Cik esmu sapratis par LETS veidošanos, tad parasti izveidojas kopiena, kas nolemj tirgoties pēc LETS principiem, un tikai atsevišķos gadījumos šai kopienai ir tehnoloģijas, kas to atbalsta. Daudzviet norēķini tiek veikti ar papīra klades palīdzību un dēļa palīdzību, pie kā tiek piespraustas zīmītes ar sludinājumiem. Mūsu gadījumā ir portāls, bet kaut kā tāda, ko varētu saukt par kopienu, nav.

Es nedomāju, ka mūsu ceļš ir sliktāks. Kā jau teicu, ir savi iemesli, kāpēc tas ir tāds, kāds tas ir. Bet fakts ir tas, ka LETS ir kopiena. Tas ir sociāls veidojums. Kopienu nevar uzbūvēt, daudz daudz programmējot (un, ja tā neveidojas, tad domāt, ka ir pārāk maz vai pārāk slikti programmēts). To nevar izveidot arī tad, ja viens vai nedaudzi cilvēki daudz daudz komunicē – tas būs tikai un vienīgi monologs. Kopienu var izveidot tikai tad, ja ir vairāki vai daudzi cilvēki, kas saprot šī koppasākuma jēgu, uzskata to par vērtību, un vēlas, lai tas dzīvotu.

Nobeigumā. Vēlos aicināt tos cilvēkus, kas saredz jēgu no LETS – ja gribat to atbalstīt, tad padomājiet, kā jūs varat tirgoties pēc LETS principiem. Vai, padomājiet par iespējamām mērķauditorijām, kurus TK varētu interesēt, un kā šīs mērķauditorijas ieinteresēt TK lietošanā. Esiet aktīvi, un dodiet ziņu (piemērots e-pasts ir admins[AT]tirgus-kaiminiem.lv)


Kaspars Omuls


 • Manuprāt, atziņas vērtīgas. Arī manas domas tādas, ka šāds portāls pirmām kārtām varētu iedzīvināties kopienas līmenī.
  Optimāli būtu pilsētas robežās, jo
  - attālumam diemžēl ir nozīme, un uz Latvijas otru galu neaizbrauksi, lai kaut ko samainītu.
  - pilsēta (novads) ir pietiekoši liela platība, kur būtu pieejams gana labs piedāvājums un pieprasījums.
  - ciems par mazu gan no interneta lietotāju, gan piedāvājuma viedokļa.

  Tātad:
  1) vajadzīgs pilotprojekts uz kādas pilsētas bāzes
  2) rīku vēlams veidot tādu, ka to kā platformu var pēc tam lietot citi novadi
  3) vēlāk, kad šī ideja iedzīvinājusies, varēs ķerties pie valsts mēroga apmaiņas sistēmas

 • es pat teiktu, ka pilotprojekts nav vajadzīgs, un portālu arī tagad var izmantot tādā mērogā, kā gribas. Vienkārši, ir vajadzīgs, lai aktivizētos tie cilvēki, kuriem portāls var noderēt. No savas puses, mēs, protams, staigāsim apkārt un informēsim tautu, bet nozombēt visus nevaram, tā ka – ja kādam ir idejas, tad laipni lūdzam.

 • Portālu var izmantot jau tagad jebkura pilsēta – darījumus tu atlsi pēc vietas.
  —————-
  Līdz ar to TK var veidoties daudzas savstarpēji saistītas komūnas, kas nepieciešamības gadījumā pārklājas.
  —————-
  Varbūt tu domāji tā, ka ar informācijas izplatīšanu koncentrēties kādas pilsētas mērogā. Tas izklausās prātīgi.

 • priecajos redzeet ka kaads vel shai idejai piekjeeries. jau ljoti sen domaju un esmu izstraadaajis mazliet citu algoritmu liidziigai idejai – paliidziibas apmainjai (turpmaak PA).

  atskjiriiba ir taa ka lai cilveeks iestaatos PA vinjam ir vai nu kaadam “jaapaardod” manta vai jaaizdara pakalpojums, un tikai tad vinjsh savus punktus var teereet. taadejaadi sisteema vienmeer buus plusos.

 • kas tas ir par sviestu???? ko juus gribat panaakt, jau saakumaa ieliekot atsleegas vaardu leets?? tur daudz praata nevajag

Lai varētu pievienot komentāru, vajadzīgs iežurnalēties.