Egila Levita lekcija par Satversmes ievadu (VIDEO)

Pirms nepilna gada – 2014.gada 19.jūnijā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Satversmes ievadu, par kuru vislielākajā mērā jāpateicas konstitucionālo tiesību juristam, Eiropas Kopienu tiesas tiesnesim, Egilam Levitam.

Tagad varam lepoties ar mūsdienīgu un kodolīgu mūsu konstitūcijas ievadu, kurā dažās rindkopās skaidri formulēta Latvijas valsts būtība, principi un pamatvērtības.
>>lasīt tālāk >>

Jāņa Čakstes 155. dzimšanas dienai veltīta konference „Latvieši un viņu Latvija”. Kā bijis, tā nevar vairs palikt. (VIDEO)

2014.gada 20.septembrī, Latvijas valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes 155. dzimšanas dienā notika konference „Latvieši un viņu Latvija”. Kā bijis, tā nevar vairs palikt. Piedāvājam VIDEO.

Ar ļoti interesantiem un vērtīgiem referātiem uzstājās pasākuma patrons, jurists un politologs Egils Levits, Jāņa Čakstes Demokrātijas un ilgtspējīgas attīstības biedrības valdes priekšsēdētāja Ieva Brante, Jāņa Čakstes dzimtas māju – muzeja „Auči” vadītāja Ineta Freimane, politologs Ivars Ījabs, Satversmes tiesas tiesnese Sanita Osipova, Liepājas universitātes un RISEBA asociētā profesore Sandra Veinberga un citi.
>>lasīt tālāk >>

E.Levita referāts Saeimā (VIDEO)

Saeimas Juridiskā komisija 2013. gada 27.septembrī rīkoja paplašināto sēdi, kurā preambulas projektu prezentēja tā autors Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas priekšsēdētājs, Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits.

>>lasīt tālāk >>

Satversmes preambulas iespējamā teksta piedāvājums un komentārs

Otrdien, 2013. gada 24. septembrī Žurnālā “Jurista vārds” ir publicēts Egila Levita Satversmes preambulas iespējamā teksta piedāvājums ar komentāriem. Tas pieejams lasīšanai ikvienam, sekojot šai interneta saitei.

Šajā pat žurnāla numurā lasāma intervija E.Levitu (par maksu).

E.Levita priekšlasījums: ‘Vai Satversmē būtu jāpadara redzami Latvijas valsts pamati?’ [VIDEO]

2013. gada 30. aprīlī LU galvenajā ēkā Raiņa bulvārī 19 notika Eiropas Savienības tiesas tiesneša, Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas priekšsēdētāja Egila Levita priekšlasījums: “Vai Satversmē būtu jāpadara redzami Latvijas valsts pamati?”

Kas ir Latvijas valsts pamatnostādnes, pamatvērtības un mērķi, un kādas būtu priekšrocības un varbūtējas iebildes, ja tos ierakstītu Satversmes preambulas paplašinātā tekstā?
>>lasīt tālāk >>

A.Terzens: ‘Latviešu unikālā reliģija’; saruna ar Evu Mārtužu; fragmenti (žurnāls ‘Kabinets’)

– Vienmēr ir interesanti aprunāties ar studējošiem cilvēkiem. Tiesa, jāatzīst, bija grūti iedomāties, ka studenta lomā būsi tieši tu?

– Patiesību sakot, es arī pati brīnos par to, ka atkal esmu studente. Varētu jautāt – kas man vēl pietrūkst šajā dzīvē, vai ne? No malas raugoties, it kā nekas, visa jau gana. Bet, manuprāt, dzīvē visbūtiskākā parādība ir iekšējais nemiers, alkas pēc kaut kā, kas, visdrīzāk, ir tieši jaunas zināšanas. Acīmredzot tā ir vēlme kādā jomā vairs nebūt diletantam, kļūt kādu nieku gudrākam, apgūt to jomu profesionāli. Un tad cilvēks iet mācīties. Es tagad jau trešo reizi dzīvē esmu studente. >>lasīt tālāk >>

I.Bērziņa, R.Bukbards: ‘Saindēto ābolu maiss, jeb kā Norvēģijā tika atmaskots dzimumu līdztiesības pseidozinātniskums’ (precizēts)

Šā gada rudenī Labklājības ministrija saviem Latvijas bērniem sarūpēja dāvanu, ko var pielīdzināt ļaunās karalienes saindētam ābolam – ar Ziemeļu Ministru padomes 100% finansējumu 6430 latu apmērā izdotas bērnu grāmatas “Todien, kad Kārlis bija Karlīna” un „Todien, kad Rūta bija Rihards”. Pa ābolam tiek arī bērnudārzu audzinātājām un vecākiem, jo Ziemeļu Ministru padomes projekts paredz arī atbilstīga metodiskā līdzekļa „Bērnudārzi, kuros vieta ir PepijPrinčiem un PirātPrincesēm” tulkošanu un izdošanu un pirmsskolas izglītības iestāžu personāla un vecāku izglītošanu. >>lasīt tālāk >>

A.Priedītis: ‘Krīzes neekonomiskie faktori’ (VIDEO un konspekts; lekciju cikla 3. lekcija)

Sabiedrība ir slima, jo tā bezjēdzīgi patērē lietas, kas tai nav vajadzīgas, un, ja patēriņš tiek pārtraukts, iestājas krīze. Neekonomiskos faktorus nosaka sabiedrības stāvoklis kopumā – tās intelektuālais un morālais stāvoklis, profesionālās un sociālās atbildības līmenis.
>>lasīt tālāk >>

Fragmenti no Kārļa Ulmaņa rakstiem un runām (3.daļa – ‘Darbam un garam’)

Nav citas veselīgākas un derīgākas vingrināšanās kā taisni grūtību pār­varēšana.

Vislielākie vīri allaž būs tie, kuri sava dzīves darbā sākuši strādāt no pašas apakšas. Tiek teikts, ka augstā­kās spējas, apdāvinātība un censība 10000 reiz biežāk nāk no zemnieka mājām nekā no kungu pils.

Apbrīnojami ir, cik daudz darba iz­tur cilvēks, kura gars ir brīvs, un cik maz turpretim tas, kura gars ir mie­sas kalpībā. (1915) >>lasīt tālāk >>

prof. Ivara Brīvera lekcija ‘Undīnē’ (VIDEO 19 min.)

Banku augstskolas profesora, Ventspils Augstskolas asociētā profesora, Latvijas Ekonomistu asociācijas Valdes priekšsēdētāja Ivara Brīvera lekcija “XXI gs. – vai notiek ekonomikas paradigmas maiņa” pasaku mājā “Undīne” (Jūrmalā, Dubultos) 2012.gada 24.marta pasākuma ietvaros. >>lasīt tālāk >>

A.Priedītis: ‘Mentālā lavīna: piemēri un iemesli’ un 1. lekcijas konspekts un VIDEO

Sāpīgi aktuālā fenomena apzīmējumi ir visdažādākie: garīgā krīze, metafiziskā katastrofa, garīgā degradācija, kognitīvā degradācija, veselā saprāta atmiršana, garīgais pagrimums, intelektuālā mazspēja, iracionālisma invāzija, antropoloģiskā bojāeja, civilizācijas lūzums, civilizācijas nogurums, paradigmu maiņa, kognitīvais šoks u.c. >>lasīt tālāk >>

J.Puntulis: “Par zaļu tuvošanos” (aicinājums uz sadarbību)

Pateicos visiem, kas piedalījās “Tomātu dumpī” un mūs atbalstīja. Šī reize pierādīja – ja esam vienoti, mēs spējam aizstāvēt savas intereses un gūt panākumus. Lai arī par iespēju dzīvot tā, kā paši to vēlamies, vēl gaidāma nopietna cīņa, tomēr 27. februārī mēs jau esam izcīnījuši nelielu uzvaru.

Šīs pašas dienas vakarā Okupācijas muzejā sapulcējās dažādu, zaļi domājošu organizāciju un neformālu cilvēku grupu pārstāvji. Bez sadarbības konkrētajā sēklu jautājumā tika apspriesta iespēja sadarboties arī plašākās jomās. Tika izvirzīta iecere veidot zaļi domājošu cilvēku, neformālu interešu grupu un organizāciju apvienību, ar mērķi, strādāt, lai atjaunotu Latviju, balstoties uz ilgtspējīgu, dabai un cilvēkiem draudzīgu attiecību un saimniekošanas principu pamata.
>>lasīt tālāk >>

Skaidrītes Lasmanes referāts Aspazijas dzimšanas dienā (VIDEO 14min)

Filozofijas doktore, LU Sociālo zinātņu fakultātes Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošā pētniece SKAIDRĪTE LASMANE uzstājas ar referātu “Aspazijas “Zilā puķe”".

Aspazijas (1865-1943) dzimšanas dienai veltītais pasākums notika 2012. gada 16.martā Rīgas Latviešu biedrības nama Līgo zālē.
>>lasīt tālāk >>

“Raiņa intelektuālais mantojums 21.gadsimtā” (A.Priedīša lekcija – VIDEO un konspekts)

2012.gada 6.martā LU Raiņa bulvārī 19 notika Artura Priedīša lekcija „Raiņa intelektuālais mantojums 21. gadsimtā”. Arturs Priedītis ir viens no Raiņa akadēmisko kopotu rakstu sastādītājiem un Raiņa daiļrades pētnieks, sava darba rezultātu apkopojis grāmatā „Mans Rainis” (bez maksas pieejama internetā).
>>lasīt tālāk >>

Latviešu nācijas izredzes (1990.gada 28.septembra konference; referāti)

Publicējam 20 referātu/debašu runu krājumu, ieskaitot konferencē pieņemto rezolūciju. Atskatoties atpakaļ un iejūtoties tā laika gaisotnē, un salīdzinot to ar pašreizējo situāciju, atliek vien secināt, ka lielākā daļa referātu ir aktuāli arī šodien. Tajos ir daudz vērtīgu ideju un viedu brīdinājumu.

(lejuplādējams fails; MS Word)